Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (436) z dnia 20.02.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Moment zastosowania podwyższonego limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl w zakładce Działalność/Rachunkowość/Najczęściej zadawane pytania/Rachunkowość finansowa, zamieszczono m.in. wyjaśnienie dotyczące terminu zastosowania podwyższonego limitu do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Poniżej (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r.
1.
Podwyższenie kapitału podstawowego niezarejestrowane do dnia bilansowego
W grudniu 2016 r. spółka z o.o. podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału podstawowego. Udziałowcy wnieśli wpłaty tytułem objęcia nowych udziałów w grudniu 2016 r. Wpis (...)
str. 5
2.
Inwentaryzacja paliwa znajdującego się w zbiornikach samochodów
Nasza spółka świadczy usługi przewozowe. Na potrzeby prowadzonej działalności prowadzimy firmową stację paliw. Czy inwentaryzacją roczną należy objąć paliwo zatankowane do zbiorników samochodów? Ewidencję zapasów (...)
str. 5
3.
Zwrot dotacji otrzymanej w poprzednim roku obrotowym
Po rozliczeniu dotacji otrzymanej z urzędu miasta okazało się, że musimy zwrócić część tej dotacji. Zwrotu dokonaliśmy po zakończeniu roku obrotowego, tzn. w styczniu następnego (...)
str. 6
II.
Podatek od nieruchomości za 2017 r. w ewidencji księgowej
Jak ująć w księgach rachunkowych podatek od nieruchomości należny za 2017 r.? Podatek ten będziemy płacić w ratach.
str. 7
1.
Zasady ustalania i uiszczania podatku od nieruchomości
Podatek od nieruchomości jest jednym z podatków lokalnych, którego zasady ustalania i uiszczania określono w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i (...)
str. 7
2.
Ujęcie podatku od nieruchomości w księgach rachunkowych
Zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriału, podatek od nieruchomości powinien zmniejszyć wynik finansowy roku, którego dotyczy. Oznacza to, iż podatek od nieruchomości należny za (...)
str. 9
1.
Zasady kwalifikowania kosztów bilansowych do danego roku obrotowego
W myśl przepisów bilansowych do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym. Przed zamknięciem ksiąg (...)
str. 12
2.
Faktura za energię elektryczną zużytą w ubiegłym roku
Otrzymaliśmy fakturę wystawioną w styczniu 2017 r., za energię elektryczną zużytą w listopadzie i grudniu 2016 r. W księgach którego roku ująć taką fakturę? Kosztami (...)
str. 12
3.
Prenumerata czasopism na 2017 r. opłacona w 2016 r.
Na początku każdego roku wykupujemy prenumeratę fachowych czasopism w formie papierowej, które są wykorzystywane przez pracowników przy wykonywaniu bieżących obowiązków służbowych. Jednak w tym roku (...)
str. 15
4.
Usługi telefoniczne dotyczące różnych lat obrotowych
W styczniu 2017 r. otrzymaliśmy fakturę za usługi telekomunikacyjne, obejmujące rozmowy wykonane w grudniu i abonament za styczeń 2017 r. W jakim okresie obciążyć wynik (...)
str. 18
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
IV.
Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i rozliczenie ujemnej wartości firmy
Spółka nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Cena nabycia była niższa od wartości godziwej aktywów netto. Jak zaksięgować i rozliczyć powstałą różnicę?
str. 20
1.
Różnica między ceną nabycia zorganizowanej części jednostki a wartością godziwą nabytych aktywów netto
Jeżeli cena nabycia jednostki lub zorganizowanej jej części jest niższa od wartości godziwej nabytych aktywów netto, to różnica stanowi ujemną wartość firmy. W przypadku nabycia (...)
str. 20
2.
Przykład liczbowy rozliczenia ujemnej wartości firmy
Przykład I. Założenia: Jednostka nabyła w drodze kupna przedsiębiorstwo za kwotę: 1.500.000 zł. Na wartość godziwą aktywów i zobowiązań wchodzących w skład nabytej jednostki składały (...)
str. 21
V.
Rozliczenie powypadkowej naprawy samochodu
Samochód służbowy spółki, objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, uległ wypadkowi w grudniu 2016 r. W tym samym miesiącu ubezpieczyciel przekazał część odszkodowania bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatu samochodowego. Warsztat (...)
str. 23
1.
Ewidencja odszkodowania otrzymanego od ubezpieczyciela z tytułu wypadku
W myśl zasady ostrożności w wyniku finansowym jednostki, bez względu na jego wysokość, należy uwzględnić wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne oraz wszystkie poniesione pozostałe koszty (...)
str. 23
2.
Ujęcie wydatków poniesionych na naprawę samochodu
Wydatki poniesione przez jednostkę na powypadkową naprawę samochodu ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym szkoda miała miejsce. Księgowanie to może przebiegać zapisem: (...)
str. 24
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Przekazanie całkowicie zamortyzowanego środka trwałego na cele charytatywne
Nasza spółka przekazała na cele charytatywne całkowicie zamortyzowany środek trwały. Czy wartość tego środka trwałego należy odnieść w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych? Przekazanie środka trwałego (...)
str. 28
2.
Rozliczenie zakupu środka trwałego sfinansowanego z wypracowanego zysku
Spółka z o.o. przeznaczyła część zysku na zakup środka trwałego. Utworzono w tym celu kapitał rezerwowy. Czy po nabyciu środka trwałego kapitał ten podlega rozliczeniu? (...)
str. 28
3.
Znak towarowy - ujęcie w księgach i prezentacja w bilansie
Jak ująć w księgach rachunkowych nabyte prawo do znaku towarowego? W której pozycji bilansu wykazać wartość tego prawa? Wartość początkową prawa do znaku towarowego zaliczonego (...)
str. 30
4.
Nadwyżka środków trwałych ujawnionych podczas inwentaryzacji
Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej w naszej spółce okazało się, że w ewidencji środków trwałych nie figuruje środek trwały, który był zakupiony przez spółkę. W jaki sposób (...)
str. 31
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Nowe zasady tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Zasady tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) i gospodarowania środkami tego funduszu - przeznaczonego generalnie na finansowanie działalności socjalnej - określa ustawa z (...)
str. 32
2.
Wysokość odpisu na ZFŚS w 2017 r.
ZFŚS tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu na ZFŚS w 2017 r. ustala się na podstawie (...)
str. 33
3.
Termin przekazania środków na rachunek ZFŚS
Stosownie do art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS, równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy ZFŚS (...)
str. 34
4.
Korekta odpisów na ZFŚS w końcu roku
Jednostka tworząca na początku roku odpis na ZFŚS według przeciętnej planowanej liczby zatrudnienia, zobowiązana jest (przy zmianach liczby zatrudnionych w ciągu roku) dokonać na koniec (...)
str. 34
5.
Ewidencja księgowa odpisu na ZFŚS
Do ewidencji księgowej tworzenia i wykorzystania środków ZFŚS służy konto 85-0 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych". Po stronie Ma tego konta księguje się odpisy na ZFŚS (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Opłata za zajęcie pasa drogowego w księgach samorządowego zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Za zajęcie pasa drogowego zobowiązani byliśmy uiścić na rzecz urzędu miasta stosowną opłatę. Jak zaksięgować taką opłatę i jaki paragraf klasyfikacji (...)
str. 38
2.
Wniesienie aportu do spółki z o.o. w księgach jednostki samorządu terytorialnego
Gmina wniosła do spółki z o.o., w której ma 100% udziałów, aport w postaci nie w pełni zamortyzowanego środka trwałego. Jak ująć przedmiotową transakcję w księgach rachunkowych wnoszącego aport (gminy)? (...)
str. 39
3.
Ewidencja, klasyfikacja i prezentacja kwot wpłaconych, a niewyjaśnionych w państwowej jednostce budżetowej
Jesteśmy państwową jednostką budżetową. Jakie są zasady ewidencji, klasyfikacji budżetowej i prezentacji kwot wpłaconych, a niewyjaśnionych na dzień bilansowy, w sprawozdaniu finansowym oraz w sprawozdaniu (...)
str. 42
4.
Odstąpienie od naliczania odsetek od należności w jednostce sektora finansów publicznych
Prowadzimy działalność w formie instytucji gospodarki budżetowej. Czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów, w tym ustawy o finansach publicznych, możemy przyjąć i opisać w zasadach (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
VII.
Przekwalifikowanie umowy leasingu finansowego na leasing operacyjny
Spółka do końca 2016 r. do umów leasingu nie stosowała uproszczeń. Obecnie spełnia warunki, aby umowy leasingu rozliczać według zasad określonych w przepisach podatkowych i (...)
str. 45
1.
Leasing operacyjny w rozumieniu przepisów ustaw o podatku dochodowym
Przepisy ustaw o podatku dochodowym i ustawy o rachunkowości w zakresie umów leasingu są różne, co powoduje rozbieżności kwalifikacji umów leasingu dla celów podatkowych i (...)
str. 45
2.
Umowa leasingu operacyjnego w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości
Ustawa o rachunkowości nie zawiera definicji leasingu, zawarte są w niej jedynie warunki, które określają, czy leasing jest leasingiem finansowym, czy operacyjnym. W myśl art. (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy dzień bilansowy to wyłącznie dzień kończący rok obrotowy?
W myśl ustawy o rachunkowości wiele czynności, takich jak np. ustalenie różnic kursowych czy przychodów z wykonania niezakończonych umów, należy wykonać nie rzadziej niż na (...)
str. 50
2.
Kiedy opublikowano ustawę zmieniającą limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych?
Proszę o podanie informacji, kiedy i gdzie została opublikowana zmiana ustawy z 16 grudnia 2016 r., w której ustalono nowe wielkości obrotów, od których zależy (...)
str. 50
3.
Forma rachunkowości przy prowadzeniu działalności rolniczej
Jesteśmy spółką z o.o. zajmującą się wyłącznie działalnością rolniczą. Według art. 2 ust. 1 pkt 1 updop, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów (...)
str. 51
4.
Prezentacja w łącznym sprawozdaniu finansowym różnic kursowych z przeliczenia
Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce posiada oddział w Niemczech. W której pozycji łącznego sprawozdania finansowego wykazać różnice kursowe powstałe z przeliczenia pozycji sprawozdania (...)
str. 51
IX.
Z listów Czytelników
1.
Przychody ze sprzedaży usług ciągłych na przełomie okresu sprawozdawczego
Jesteśmy jednostką zajmującą się sprzedażą i dystrybucją energii elektrycznej. Na początku każdego miesiąca wystawiamy naszym kontrahentom faktury za zużytą energię elektryczną w poprzednim miesiącu. Ewidencjonujemy (...)
str. 52
2.
Rabat dotyczący towaru zakupionego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
Otrzymałam od kontrahenta zagranicznego (z Unii Europejskiej) notę księgową z datą 5 stycznia 2017 r. Dotyczy ona bonusu za zakup towaru w 2016 r. Czy (...)
str. 54
3.
Opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu za 2017 r.
Od 2016 r. spółka posiada grunt w użytkowaniu wieczystym. Jak ująć w księgach rachunkowych opłatę za użytkowanie wieczyste, wniesioną za 2017 r.? Opłaty roczne za (...)
str. 55
4.
Klasyfikacja składnika majątku nabytego w celach handlowych
Zakupiliśmy maszynę z zamiarem jej sprzedaży z zyskiem. Czy taką maszynę możemy zaliczyć do inwestycji? Jak ująć ten zakup w księgach rachunkowych? Maszyny zakupionej w (...)
str. 57
5.
Ewidencja towarów przekazanych do przerobu handlowego
Jesteśmy spółką jawną zajmującą się sprzedażą serów. Zakupione towary oddajemy do firmy zewnętrznej w celu ich pokrojenia oraz zapakowania. Ewidencję towarów prowadzimy w cenach nabycia. (...)
str. 58
6.
Rozliczanie w księgach rachunkowych wspólnych przedsięwzięć gospodarczych
Na podstawie umowy dwóch spółek z o.o. zostały przekazane środki pieniężne na współinwestycje. Jakie w związku z tym wystąpią księgowania? Przedsiębiorcy realizują niekiedy wspólne przedsięwzięcia (...)
str. 60
7.
Odszkodowanie wynikające z konieczności dokonania zakupów po wyższej cenie u innego dostawcy
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Dokonujemy zakupów w oparciu o umowę podpisaną z dostawcą, która zawiera zapis o pokryciu kosztów związanych z zakupem interwencyjnym (...)
str. 62
8.
Przekształcanie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe
Nasz szpital działa w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Na jednym ze szkoleń prowadzący poinformował nas, że nie ma już możliwości przekształcania samodzielnych publicznych (...)
str. 63
9.
Oddzielne księgi rachunkowe przedstawicielstwa i oddziału przedsiębiorcy zagranicznego
Jako odpowiednik polskiej spółki z o.o. z siedzibą w Wielkiej Brytanii posiadamy przedstawicielstwo zarejestrowane w Polsce, które prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. (...)
str. 64
10.
Ujęcie w księgach opłat ponoszonych za wywóz odpadów z nieruchomości firmowych
Nasza spółka co miesiąc uiszcza na rachunek urzędu gminy opłaty za wywóz odpadów. Na jakim koncie księgowym powinniśmy ujmować takie koszty? Opłaty za wywóz odpadów (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.