Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 r., godz. 8:23 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 3 (435) z dnia 01.02.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowelizacja prawa bilansowego wprowadzająca nowe uproszczenia w rachunkowości
ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 11 stycznia 2017 r. pod poz. 61 opublikowano ustawę z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (zwaną dalej ustawą zmieniającą). Nowelizacja (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r.
1.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych a stan rachunku bankowego funduszu
W bilansie stan zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) jest wyższy od stanu rachunku środków tego funduszu. Czy taka sytuacja może mieć miejsce? W praktyce może (...)
str. 10
2.
Badanie sprawozdania finansowego spółki po jej przekształceniu
Spółka jawna z dniem 31 grudnia 2015 r. została przekształcona w spółkę z o.o. W związku z tym spółka jawna zamknęła na dzień 31 grudnia (...)
str. 11
3.
Wycena bilansowa zapasów materiałów, wyrobów i produkcji w toku
Jesteśmy jednostką produkcyjną. Jak powinniśmy wycenić pozostające na zapasie na dzień bilansowy materiały do produkcji, wyroby gotowe oraz produkcję w toku? Rzeczowe składniki aktywów obrotowych (...)
str. 12
4.
Prezentacja w bilansie zobowiązań wobec leasingodawcy
Od lipca 2016 r. użytkujemy środek trwały na podstawie umowy leasingu podatkowo operacyjnego, a księgowo finansowego. W której pozycji bilansu powinniśmy ująć zobowiązanie wobec leasingodawcy (...)
str. 16
5.
Dostosowanie danych za poprzedni rok do nowego wzoru rachunku zysków i strat
W związku z likwidacją pozycji zysków i strat nadzwyczajnych w rachunku zysków i strat za 2016 r. oraz zmianami w nazewnictwie poszczególnych wierszy należy odpowiednio (...)
str. 18
II.
Przejście z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe
Od stycznia 2017 r. przeszliśmy z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na księgi rachunkowe. Jak powinien wyglądać proces takiego przejścia i co jest potrzebne do (...)
str. 20
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Rozliczenie zaliczki wypłaconej w złotówkach na poczet zagranicznej podróży służbowej
Pracownik zgodził się na wypłacenie w złotówkach zaliczki na delegację do Indii. Euro przeliczono na złotówki po kursie w dniu wypłaty zaliczki. Za całą kwotę (...)
str. 24
1.
Zasady wypłacania zaliczek na poczet zagranicznych podróży służbowych
W świetle § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (...)
str. 24
2.
Bilansowe rozliczanie kosztów zagranicznych podróży służbowych
Dla celów bilansowych i podatkowych koszty zagranicznej podróży służbowej poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego (...)
str. 25
IV.
Koszty produkcji w jednostce prowadzącej wyłącznie konta zespołu 4
Firma, która od wielu lat funkcjonuje w branży handlowej, od niedawna rozpoczęła drobną produkcję. Produkuje wyroby, które posiada w swoim magazynie jako towary handlowe zakupione (...)
str. 26
1.
Możliwość ewidencji kosztów tylko na kontach układu rodzajowego
W literaturze przedmiotu zawężenie ewidencji kosztów podstawowej działalności operacyjnej wyłącznie do układu rodzajowego (kont zespołu 4), bez ich podziału funkcjonalnego, nie jest zalecane w jednostkach (...)
str. 26
2.
Przekazanie materiałów i towarów do produkcji
Jeśli jednostka podejmie decyzję o przekazaniu nabytych materiałów bądź towarów handlowych na własne potrzeby, w tym do produkcji, to wartością wydanych aktywów powinna obciążyć koszty (...)
str. 27
3.
Rozliczenie kosztów produkcji i sprzedaż wyrobów gotowych
Z pytania wywnioskować można, iż jednostka mimo ewidencji kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4, objęła bieżącą ewidencją bilansową wyroby gotowe. W myśl zaś art. 28 (...)
str. 28
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Ustalenie wartości początkowej lokalu użytkowego nabytego wraz z ułamkową częścią gruntu
Spółka kupiła lokal użytkowy wraz z ułamkową częścią gruntu przypadającą na ten lokal. Akt notarialny zawiera cenę nabycia całej nieruchomości. Czy udział w gruncie spółka (...)
str. 30
2.
Ulepszenie środka trwałego, który po modernizacji zostanie przekwalifikowany do inwestycji
W 2014 r. zakupiliśmy budynek i wykorzystywaliśmy go jako magazyn. Obecnie modernizujemy ten obiekt. Po zakończonych pracach przeznaczymy go pod wynajem. W jaki sposób powinniśmy (...)
str. 32
3.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup środka trwałego
Firma otrzymała kredyt na zakup środka trwałego. Czy odsetki od tego kredytu zwiększają wartość początkową zakupionego środka trwałego? Odsetki od kredytu, który zaciągnięto na zakup (...)
str. 33
4.
Wpływ modernizacji budynku na jego amortyzację
Czy w czasie przeprowadzania modernizacji budynku zaliczonego do środków trwałych nadal nalicza się jego amortyzację? W okresie ulepszania lub remontu środka trwałego nie zaprzestaje się (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
V.
Przejście w 2017 r. z podatkowej metody ustalania różnic kursowych na rachunkową
Spółka od 2017 r. ustala podatkowe różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości. Czy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana ta metoda, (...)
str. 35
1.
Przyjęcie metody bilansowej rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych
Jednostki prowadzące księgi rachunkowe mogą - na podstawie art. 9b ust. 1 updop oraz art. 14b ust. 1 i 2 updof - ustalać różnice kursowe (...)
str. 35
2.
Rozliczanie różnic kursowych w świetle prawa bilansowego
W myśl przepisów ustawy o rachunkowości różnice kursowe powstają na bieżąco, na skutek zapłaty należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych oraz na dzień bilansowy (...)
str. 36
3.
Metody rozliczania różnic kursowych powstałych w związku z wyceną bilansową w księgach roku następnego
Powstałe w związku z bilansową wyceną różnice kursowe należy rozliczyć w księgach następnego roku. W ustawie o rachunkowości nie uregulowano terminu ani metody dokonania tego (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zmiana rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej
ZMIANA ROZPORZĄDZENIA W Dzienniku Ustaw z 4 stycznia 2017 r. pod poz. 24 opublikowano rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 29 grudnia 2016 r. (...)
str. 40
2.
Dokonywanie przez SP ZOZ kwalifikacji umów leasingu według zasad określonych w przepisach podatkowych
Czy sporządzając sprawozdanie finansowe za 2016 r. SP ZOZ musi wyceniać leasing według art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, czy może skorzystać z uproszczenia (...)
str. 41
3.
Wydatki związane z bieżącym utrzymaniem ulic w księgach jednostki budżetowej
Jesteśmy jednostką budżetową. Czy wydatki związane z odśnieżaniem ulic w okresie zimowym możemy uznać za wydatki strukturalne? Wydatki związane z bieżącym utrzymaniem ulic - w (...)
str. 42
4.
Zwrot strażakowi kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji
Jesteśmy komendą powiatową Państwowej Straży Pożarnej. W umowie o dokształcanie zawartej ze strażakiem ustalono, że zwrot kosztów za przejazd do szkoły wypłacany jest na podstawie (...)
str. 43
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
1.
Zastosowanie metody stopnia zaawansowania kontraktu
Międzynarodowy Standard Rachunkowości 18 "Przychody" (MSR 18) wprowadza wymóg ujmowania przychodu z tytułu usługi na podstawie stopnia zaawansowania jej realizacji na koniec okresu sprawozdawczego. Zgodnie (...)
str. 44
2.
Usługi świadczone w sposób ciągły a zastosowanie metody stopnia zaawansowania kontraktu
Niektóre przedsiębiorstwa świadczą usługi na podstawie zawartych umów, które cechują się systematycznością i powtarzalnością w kolejnych okresach i gdzie zakres realizowanych zadań/usług nie ulega istotnym (...)
str. 47
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Czy spółka jawna osób prawnych może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
Jesteśmy małą spółką jawną z udziałem osób prawnych, która w 2016 r. osiągnęła przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych poniżej 2.000.000 euro. (...)
str. 49
2.
Podpisywanie sprawozdania finansowego sporządzonego przez biuro rachunkowe
Kto powinien podpisać sprawozdanie finansowe sporządzone przez biuro rachunkowe? Czy wystarczy, że podpisze je właściciel biura, czy podpisuje je także osoba, która sporządziła to sprawozdanie? (...)
str. 49
3.
Przywrócenie pierwotnego stanu technicznego środka trwałego
W ewidencji środków trwałych posiadamy wózek widłowy, który wykorzystywany jest do transportu magazynowego. Czy wydatki poniesione na remont silnika tego wózka możemy odnieść w ciężar (...)
str. 50
4.
Cło i akcyza stanowiące element ceny zakupu towarów
Sprowadzamy towary handlowe spoza Unii Europejskiej. Przy ich nabyciu płacimy cło i akcyzę. Czy przyjmując towary do magazynu, powinniśmy doliczyć cło i akcyzę do ceny (...)
str. 50
VIII.
Z listów Czytelników
1.
Wydatki ponoszone przez pracodawcę na dofinansowanie studiów pracownika
Jednemu z naszych pracowników postanowiliśmy sfinansować częściowo studia. Jak zaksięgować dopłatę do czesnego, w sytuacji gdy czesne opłacono za cały rok z góry? Czy od (...)
str. 51
1.1.
Świadczenia przysługujące pracownikom z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych
Kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz zasad ich finansowania przez pracodawców określono w art. 1031-1036 Kodeksu pracy (K.p.). W myśl tych przepisów, przez podnoszenie kwalifikacji (...)
str. 51
1.2.
Opodatkowanie i oskładkowanie wypłacanych świadczeń
Pracownik, któremu pracodawca finansuje koszty nauki na studiach (np. opłaty za studia, przejazdy), co do zasady, uzyskuje przychód ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 (...)
str. 51
1.3.
Ewidencja księgowa kosztów kształcenia pracownika, finansowanych przez pracodawcę
Wydatki ponoszone przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników, w tym m.in. na opłaty za ich studia, zalicza się w księgach rachunkowych do kosztów podstawowej (...)
str. 52
2.
Jak ustala się przychód netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych?
W ustawie o rachunkowości występuje niejednokrotnie pojęcie "przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych". Jak należy rozumieć to pojęcie oraz jak ustalić przychód (...)
str. 54
3.
Koszt transportu towarów do ostatecznego odbiorcy przy dostawie łańcuchowej
Kupiliśmy towar na Ukrainie, który został przez przewoźnika dostarczony bezpośrednio do naszego odbiorcy. Czy otrzymana od przewoźnika faktura jest związana z naszym zakupem, czy sprzedażą? (...)
str. 54
4.
Rabat dotyczący surowców zużytych do produkcji w poprzednim roku obrotowym
W styczniu 2017 r. otrzymaliśmy fakturę korygującą, wystawioną w 2017 r., dotyczącą przyznanego nam rabatu do dostaw surowców z 2016 r. Materiały, których dotyczy rabat, zostały zużyte do produkcji w 2016 r. Trudno (...)
str. 55
5.
Faktura w walucie obcej od krajowego kontrahenta z tytułu zaliczki wpłaconej na poczet dostawy towaru
Kontrahent z Polski wpłacił 15 listopada 2016 r. na konto walutowe naszej spółki stuprocentową zaliczkę na poczet dostawy, która została zrealizowana 28 listopada 2016 r. (...)
str. 56
6.
Wydanie materiałów firmie zewnętrznej celem wyprodukowania wyrobu gotowego
Jak ująć na przełomie roku materiały wydane firmie zewnętrznej celem wyprodukowania wyrobu gotowego, które nie zostały zużyte, a które odniesiono w koszty w momencie wydania? Do ewidencji kosztów (...)
str. 57
7.
Odpisywanie w koszty wartości jednorazowych opakowań
W jaki sposób ujmować w księgach rachunkowych opakowania zbiorcze, folie do pakowania i kartony, służące zabezpieczeniu wyprodukowanych wyrobów? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 (...)
str. 58
8.
Rozliczenie w księgach rachunkowych składek ZUS wynikających z deklaracji rozliczeniowej DRA
W jaki sposób zaksięgować wynikające z deklaracji rozliczeniowej DRA składki społeczne finansowane przez ubezpieczonych i płatnika, składki finansowane z budżetu państwa, wypłacone świadczenia z ubezpieczenia (...)
str. 60
8.1.
Składki ZUS finansowane przez ubezpieczonych i płatnika
Wynagrodzenia oraz należne od nich składki ZUS ujmuje się w księgach rachunkowych w miesiącu, którego dotyczą - zgodnie z zasadą memoriału, zawartą w art. 6 (...)
str. 60
8.2.
Świadczenia z ubezpieczenia chorobowego oraz składki ZUS finansowane z budżetu państwa
Wypłacane przez pracodawcę (w imieniu ZUS) świadczenia z ubezpieczenia chorobowego zmniejszają kwotę składek na ubezpieczenia społeczne podlegającą wpłacie na rachunek bankowy ZUS. W księgach rachunkowych (...)
str. 60
8.3.
Wpłata należnych składek na konto ZUS
Wpłaty należnych składek na konto ZUS dokonuje się w wysokości wynikającej z deklaracji DRA. Wpłata ta księgowana jest zapisem: - Wn konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (...)
str. 61
9.
Ewidencja bilansowa sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej, do której wystawiono fakturę
Dokonujemy sprzedaży gotówkowej na rzecz osób fizycznych, ewidencjonując ją w kasie fiskalnej. Na życzenie klientów do paragonów wystawiamy faktury. W jaki sposób księgować taką sprzedaż? (...)
str. 62
10.
Opłaty ewidencyjne pobierane przez stacje kontroli pojazdów
Jesteśmy spółką, która posiada stację kontroli pojazdów. Świadczymy usługi na rzecz klientów zewnętrznych, jak również dokonujemy badań technicznych pojazdów należących do spółki. Jak powinniśmy zaksięgować (...)
str. 64
11.
Zwrot niewykorzystanych środków ZFRON na rachunek PFRON
W styczniu 2017 r. dokonaliśmy zwrotu niewykorzystanych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na rachunek Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak zaksięgować taki zwrot? Z (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.