Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 19 marca 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 r., godz. 12:09 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 55.135 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 2 (434) z dnia 20.01.2017
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Co zmieniło się w ustawie o rachunkowości od 2017 r.?
1.1.
Podwyższono limit zobowiązujący jednostki do prowadzenia ksiąg rachunkowych
ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI W Dzienniku Ustaw z 30 grudnia 2016 r. pod poz. 2255 opublikowano ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie (...)
str. 4
1.2.
Wprowadzono obowiązek raportowania niefinansowego
ZMIANA USTAWY O RACHUNKOWOŚCI Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadzona ustawą z dnia 15 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o rachunkowości dotyczy dwóch głównych obszarów, (...)
str. 6
2.
Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej biur rachunkowych w 2017 r.
Przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są zobowiązani - stosownie do art. 76h ust. 1 ustawy o rachunkowości - do zawarcia umowy (...)
str. 9
3.
Zawiadomienie o rezygnacji ze stosowania rachunkowej metody ustalania różnic kursowych - wyjaśnienie MF
Zgodnie z art. 14b ust. 5 updof i art. 9b ust. 4 updop, w przypadku rezygnacji ze stosowania bilansowej metody ustalania różnic kursowych (o której (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2016 r.
1.
Prezentacja w bilansie kredytu udzielonego w rachunku bieżącym
Sporządzamy sprawozdanie finansowe według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Bank przyznał nam kredyt w rachunku bieżącym do wysokości limitu określonego w umowie. W (...)
str. 11
2.
Wykazywanie w rachunku zysków i strat odpisów aktualizujących wartość aktywów niefinansowych
W jaki sposób wykazuje się w rachunku zysków i strat utworzone odpisy aktualizujące wartość rzeczowych aktywów obrotowych oraz ich odwrócenie (korektę)? Tworzenie odpisów aktualizujących wartość (...)
str. 12
3.
Dane porównawcze po zmianie wzoru sprawozdania finansowego
Czy zmiana od 2016 r. załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości wymaga prezentacji w informacji dodatkowej przekształcenia bilansu za 2015 r. według starego wzorca (...)
str. 18
II.
Roczne sprawozdanie finansowe w przypadku braku kontynuacji działalności
Spółka w 2016 r. złożyła wniosek o upadłość, ale do końca roku sąd jej nie ogłosił. Jak sporządzić roczne sprawozdanie finansowe przy założeniu, że spółka nie będzie kontynuowała (...)
str. 19
1.
Wycena aktywów po cenach sprzedaży netto oraz utworzenie rezerwy na przewidywane dodatkowe koszty i straty
Z pytania wynika, iż w 2016 r. spółka złożyła wniosek o upadłość, ale do końca roku sąd nie ogłosił upadłości. Przypomnijmy, iż od 1 stycznia (...)
str. 19
2.
Ewidencja księgowa różnic powstałych w wyniku wyceny składników aktywów po cenach sprzedaży netto
Przepisy art. 29 ust. 2a ustawy o rachunkowości stanowią, iż różnice powstałe w wyniku wyceny aktywów po cenach sprzedaży netto oraz utworzenia rezerwy na przewidywane (...)
str. 21
3.
Wycena składników aktywów po cenach sprzedaży netto a zmiana zasad (polityki) rachunkowości
W myśl przepisów o rachunkowości, w szczególności art. 5 ust. 1 oraz art. 10 ust. 1 ustawy, przyjęte przez jednostkę zasady (polityka) rachunkowości obejmują wybrane (...)
str. 21
4.
Odpisanie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów
Jak wspomniano we wcześniejszej części niniejszego opracowania, w przypadku braku założenia kontynuacji działalności posiadane przez jednostkę składniki majątku trwałego i obrotowego, w tym m.in. środki (...)
str. 21
5.
Wpływ ogłoszenia upadłości na zobowiązania spółki
Zgodnie z art. 91 ustawy Prawo upadłościowe, zobowiązania pieniężne upadłego, których termin płatności świadczenia jeszcze nie nastąpił, stają się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości. Ponadto, (...)
str. 22
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
III.
Wycena bilansowa aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych
Każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą ma prawo wyrażania i rozliczania w walucie obcej rozrachunków wynikających z przeprowadzanych transakcji zarówno z kontrahentami zagranicznymi, jak i krajowymi. (...)
str. 23
1.
Kursy walut do wyceny bilansowej składników aktywów i pasywów
Zasady przeliczania na złote polskie dla celów bilansowych transakcji wyrażanych w walutach obcych reguluje art. 30 ustawy o rachunkowości. Na podstawie ust. 2 tego przepisu, (...)
str. 23
2.
Należności i zobowiązania wyrażone w walutach obcych
Jeżeli kurs waluty z dnia zarachowania należności lub zobowiązania różni się od średniego kursu waluty obowiązującego na dzień bilansowy, powstaną różnice kursowe dodatnie bądź ujemne. (...)
str. 25
3.
Różnice kursowe z bilansowej wyceny własnych środków pieniężnych
Na dzień bilansowy środki pieniężne posiadane zarówno na rachunku walutowym, jak i w kasie walutowej wycenia się po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym (...)
str. 26
4.
Odsetki od lokat w walucie obcej ustalone na dzień bilansowy
Przychody w postaci odsetek z tytułu przechowywania środków pieniężnych na lokatach kwalifikuje się - na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy o rachunkowości - do (...)
str. 28
5.
Wycena na dzień bilansowy nierozliczonej zaliczki na zakup środka trwałego
Jeżeli zaliczkę w walucie obcej na nabycie środka trwałego jednostka zapłaciła przed dniem bilansowym, a realizacja dostawy nastąpi w roku następnym, to na dzień bilansowy (...)
str. 29
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Jednorazowy odpis amortyzacyjny w 2017 r.
Jesteśmy spółką z o.o. - małym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Zakupiliśmy środek trwały. Czy możemy poddać go jednorazowej amortyzacji? Jak będzie przebiegała ewidencja (...)
str. 30
1.1.
Jednorazowa amortyzacja w przepisach podatkowych
Z przepisów art. 16k ust. 7-13 updop oraz art. 22k ust. 7-13 updof wynika, że podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność gospodarczą oraz (...)
str. 30
1.2.
Uproszczona amortyzacja w przepisach ustawy o rachunkowości
Dla celów bilansowych dokonywanie jednorazowej amortyzacji jest możliwe tylko w stosunku do środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej, czyli takich, które z punku widzenia (...)
str. 31
2.
Podział ceny zakupu budynku wraz z gruntem
Spółka zakupiła budynek wraz z gruntem. W akcie notarialnym widnieje jedna cena zakupu oraz koszty wspólne tego zakupu (opłata notarialna i opłaty sądowe). W jaki (...)
str. 32
3.
Wycena obcego środka trwałego ewidencjonowanego na koncie pozabilansowym
W ramach umowy wzajemnej otrzymaliśmy od kontrahenta formę wtryskową, która służy nam do produkcji wyrobów gotowych wyłącznie na rzecz tego kontrahenta. Mamy protokół przekazania tej (...)
str. 33
4.
Nakłady poniesione na remont budynku magazynowego
Zamierzamy przeprowadzić gruntowny remont budynku magazynowego. Jak ująć w księgach nakłady poniesione na taki remont? Istota remontu i ewidencja kosztów z nim związanych Ustawa o (...)
str. 34
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Podstawa prawna zgłaszania reklamacji
W świetle przepisów art. 556 Kodeksu cywilnego (K.c.), sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia). Jeżeli rzecz sprzedana (...)
str. 38
2.
Dokumentowanie zgłoszonych i uznanych reklamacji
Uznanie reklamacji zgłoszonej przez klienta wiąże się zazwyczaj z koniecznością wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej dokumentującej sprzedaż towaru (materiału, wyrobu gotowego) lub usługi. Jednak (...)
str. 39
3.
Skutki reklamacji towarów i usług w księgach sprzedawcy
Wymiana reklamowanego towaru na towar wolny od wad Wymiana towaru wadliwego (podlegającego reklamacji) na towar nowy wolny od wad nie wiąże się w księgach rachunkowych (...)
str. 39
4.
Ujęcie operacji związanych z reklamacją w księgach nabywcy
Zwrot wadliwych surowców do producenta i otrzymanie nowych Wymiana reklamowanego materiału (surowca) na wolny od wad wymaga ujęcia w księgach rachunkowych nabywcy. Ewidencji podlega zarówno (...)
str. 42
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Zwrot niewykorzystanych środków dotacji podmiotowej otrzymanej od organizatora instytucji kultury
Jesteśmy instytucją kultury. Na początku 2017 r. musieliśmy zwrócić do budżetu jednostki samorządu terytorialnego niewykorzystaną kwotę dotacji podmiotowej otrzymanej od organizatora w 2016 r. Jak (...)
str. 45
2.
Wydatki poniesione na naprawę pojazdu i przyznane odszkodowanie w księgach zakładu budżetowego
W jaki sposób w księgach samorządowego zakładu budżetowego ująć wydatki poniesione na naprawę uszkodzonego pojazdu i przyznane przez ubezpieczyciela odszkodowanie? Wydatki poniesione na naprawę uszkodzonego (...)
str. 46
3.
Autorskie prawa majątkowe w księgach rachunkowych muzeum
Nasze muzeum podpisało umowę z telewizją publiczną na wspólną realizację odcinków programu telewizyjnego. Wkład telewizji w produkcję zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów użycia sprzętu oraz (...)
str. 47
4.
Opłata za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego
Jednostka budżetowa uiściła opłatę za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego do własnego pojazdu. Do jakiego paragrafu wydatków zaklasyfikować taką opłatę? Opłatę za wydanie nowego dowodu rejestracyjnego (...)
str. 48
G.
KRAJOWE I MIĘDZYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOŚCI
V.
Przychody według MSR - ujmowanie usług - część I
Zasady ujmowania przychodów z tytułu świadczenia usług (innych niż usługi budowlane i usługi leasingowe) stanowią istotny obszar wytycznych Międzynarodowego Standardu Rachunkowości 18 "Przychody" (MSR 18). Umowy dotyczące (...)
str. 49
1.
Kryteria ujęcia przychodów z tytułu świadczenia usług
Podobnie jak w przypadku sprzedaży dóbr, MSR 18 wskazuje kryteria, które muszą być spełnione, aby jednostka mogła ujmować przychody z tytułu realizacji usług. Możliwość wiarygodnego (...)
str. 49
2.
Metody oceny stopnia zaawansowania usługi
Liniowe ujęcie przychodu MSR 18 nie narzuca konkretnej metody oceny stopnia zaawansowania kontraktu. Zatem to po stronie kierownictwa jednostki (lub księgowego) leży wybór metody adekwatnej (...)
str. 52
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Do 31 stycznia 2017 r. należy zawiadomić urząd skarbowy o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2017 r. dobrowolnie rozpocząłem prowadzenie ksiąg rachunkowych. Do kiedy muszę zawiadomić o tym urząd skarbowy? Osoby fizyczne, spółki (...)
str. 55
2.
Wymogi formalne przy podpisywaniu sprawozdania finansowego
Czy wszystkie elementy wchodzące w skład sprawozdania finansowego powinny być podpisane oraz czy obok podpisu należy wpisywać datę? Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy (...)
str. 55
3.
Zapłata za fakturę gotówką pobraną z bankomatu
Pracownik pobrał firmową kartą gotówkę z bankomatu i zapłacił nią za fakturę dotyczącą zakupu materiałów. Na fakturze odnotowano "zapłacono gotówką". Jak zaksięgować powyższe operacje? Pobranie (...)
str. 56
4.
Konto 49 "Rozliczenie kosztów" w przypadku sporządzania kalkulacyjnego rachunku zysków i strat
Jak ująć saldo konta 49 "Rozliczenie kosztów" w bilansie i w rachunku zysków i strat? Ewidencję kosztów prowadzimy na kontach zespołu 4 i 5, a (...)
str. 56
VII.
Z listów Czytelników
1.
Organ zatwierdzający roczne sprawozdanie finansowe
Jaki organ jest organem zatwierdzającym, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości? W myśl art. 53 ust. 1 ustawy (...)
str. 57
2.
Błędy powstające w ilościowo-wartościowej ewidencji towarów
W jednostce handlowej prowadzona jest ilościowo-wartościowa ewidencja towarów. Przy kasie następuje odczyt kodu kreskowego z etykiety i wybrany przez klienta towar jest sprzedawany, co powoduje jednocześnie rozchód towaru (...)
str. 58
3.
Wycena i ujęcie w sprawozdaniu finansowym metali szlachetnych nabytych w celach inwestycyjnych
W 2016 r. spółka zakupiła złoto inwestycyjne w sztabkach i zdeponowała je w sejfie bankowym. W jaki sposób zaprezentować informację o tym składniku aktywów w (...)
str. 59
4.
Wyciąg bankowy w formie wydruku ze strony internetowej banku
Czy wydruk wyciągu bankowego ze strony internetowej banku spełnia wymogi dowodu księgowego, na podstawie którego możemy ująć operacje w księgach rachunkowych? Jeżeli wydruk wyciągu bankowego (...)
str. 60
5.
Wpłaty na fundusz założycielski w księgach fundatora
Uczelnia wyższa wraz z kilkoma innymi podmiotami planuje utworzenie fundacji, która będzie prowadzić także działalność gospodarczą. Realizacja celów fundacji finansowana będzie m.in. z jej funduszu (...)
str. 61
6.
Depozyt gwarancyjny w przypadku leasingu operacyjnego
Na fakturze za ratę leasingową (leasing operacyjny) widnieje informacja, że wraz z płatnością za czynsz należy uiścić depozyt gwarancyjny. Jak ująć w księgach taki depozyt? (...)
str. 62
7.
Otrzymanie nagrody w postaci karty podarunkowej
W związku z prowadzoną wymianą handlową spółdzielnia otrzymała nieodpłatnie nagrodę w postaci karty podarunkowej, uprawniającej do zakupów w pewnej sieci sklepów, do wykorzystania w okresie (...)
str. 62
8.
Tworzenie i rozwiązywanie rezerw na świadczenia pracownicze
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność handlową. Ewidencję kosztów działalności operacyjnej prowadzimy na kontach zespołu 4 i nie stosujemy konta 49. Jak w takiej sytuacji (...)
str. 63
9.
Zryczałtowany podatek dochodowy potrącony od wypłaconych odsetek od pożyczki
Spółka z o.o. zaciągnęła u udziałowca (będącego osobą fizyczną) pożyczkę na bieżące finansowanie działalności gospodarczej. Spłata otrzymanej pożyczki ma nastąpić w kwocie powiększonej o należne (...)
str. 64
10.
Niewpłacony kapitał zakładowy w spółce z o.o.
Osoba fizyczna zakupiła udziały w niedziałającej od kilku lat spółce z o.o. Po zakupie okazało się, że kapitał podstawowy nie został nigdy wpłacony i w (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.