Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Optymalizacja rozliczeń podatku VAT
Dodatek nr 13
do Poradnika VAT nr 18
z dnia 20.09.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
1.
Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego
Wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R) określony został w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia (...)
str. 3
2.
Termin odliczenia VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Zgodnie z ogólną regułą określoną w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w (...)
str. 4
1.
Zwolnienie z VAT przysługujące drobnym przedsiębiorcom
Podmiotowe zwolnienie z podatku VAT przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 (...)
str. 5
2.
Prawa i obowiązki podatnika, który utracił prawo do zwolnienia z VAT
Podatnik, który korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT, musi pamiętać, że jeżeli z ewidencji sprzedaży wynikać będzie, że obrót w kwocie 150.000 zł został przekroczony (...)
str. 6
3.
Dobrowolna rezygnacja ze zwolnienia z VAT
Przepisy ustawy o VAT dopuszczają możliwość dobrowolnej rezygnacji przez podatnika z przysługującego mu zwolnienia z VAT ze względu na wysokość sprzedaży. W każdym momencie podmiot (...)
str. 7
1.
Przeniesienie nadwyżki VAT do rozliczenia w kolejnym okresie rozliczeniowym
Obowiązek rozliczania podatku VAT w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach należy do podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT. Podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe (...)
str. 8
2.
Zwrot bezpośredni w deklaracji VAT
Podstawą otrzymania zwrotu jest deklaracja dla podatku od towarów i usług złożona przez podatnika. W zależności od sposobu rozliczeń jest to deklaracja VAT-7, VAT-7K bądź (...)
str. 9
3.
Jak skrócić termin zwrotu VAT?
Podstawowy termin zwrotu może ulec skróceniu do 25 dni od dnia złożenia deklaracji. Zwrot w takim terminie - w myśl art. 87 ust. 6 ustawy (...)
str. 10
4.
Zobowiązania w innych podatkach a zwrot VAT
Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, czy też kwota podatku naliczonego (przy braku czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym) może być - zamiast zwrotu na (...)
str. 11
5.
Przedłużenie przez organ podatkowy terminu zwrotu bezpośredniego
Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, w razie wątpliwości co do zasadności zwrotu, organ podatkowy ma prawo przedłużyć termin zwrotu i dokonać (...)
str. 13
1.
Obowiązkowe rozliczanie podatku VAT przez czynnego podatnika
Czynni podatnicy VAT mają ustawowy obowiązek rozliczania podatku VAT w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach, składanych za okresy miesięczne (bądź w niektórych przypadkach kwartalne), w terminie (...)
str. 15
2.
Kiedy organ podatkowy może odroczyć termin do złożenia deklaracji i zapłaty podatku VAT?
W praktyce mogą się zdarzyć sytuacje, w których podatnik z różnych przyczyn nie jest w stanie dochować terminu złożenia deklaracji. Czasem powodem jest długotrwała choroba (...)
str. 16
3.
Wybór i rezygnacja z kasowej metody rozliczeń podatku VAT
3.1. Mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową Z kasowej metody rozliczeń podatku VAT w 2016 r. korzystać mogą mali podatnicy, czyli podatnicy: u których wartość (...)
str. 17
3.1.
Mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową
Z kasowej metody rozliczeń podatku VAT w 2016 r. korzystać mogą mali podatnicy, czyli podatnicy: u których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku należnego nie przekroczyła w poprzednim, czyli w 2015 r. (...)
str. 17
3.2.
Utrata prawa do stosowania metody kasowej
Podatnik, który spełnia warunki uprawniające do rozliczania VAT metodą kasową, może w dowolnym momencie wybrać ten sposób rozliczeń. Żaden z przepisów ustawy o VAT nie wymaga, aby podatnik (...)
str. 18
4.
Zaliczki w przypadku zmiany sposobu rozliczeń z miesięcznego na kwartalny
Przywilej kwartalnego rozliczania podatku VAT nie dotyczy wyłącznie podmiotów posiadających status małego podatnika. Podatnicy VAT, którzy nie spełniają definicji małego podatnika (z powodu przekroczenia wymaganego (...)
str. 19
1.
Zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego
Podatnik, który wykonuje czynności opodatkowane podatkiem VAT ma obowiązek odprowadzenia do budżetu podatku należnego od tych czynności. Aby prawidłowo i terminowo wykazać zobowiązanie podatkowe związane (...)
str. 22
2.
Jak skorygować błędnie określony moment powstania obowiązku podatkowego w VAT?
Obowiązkiem podatników VAT jest właściwe określenie i zadeklarowanie obowiązku podatkowego od wykonanych przez nich czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatek należny musi zostać odprowadzony do (...)
str. 25
2.1.
Skutki naruszenia ustawowego terminu wystawienia faktury
W myśl generalnej zasady określonej w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą: 1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 (...)
str. 25
2.2.
Błędnie określony obowiązek podatkowy
Na podatnikach VAT spoczywa obowiązek odpowiedniego zaewidencjonowania wystawionej faktury i nawet w przypadku przedwczesnego jej wystawienia, należy ją wpisać w ewidencji sprzedaży VAT z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W sytuacji (...)
str. 27
2.3.
Obowiązek podatkowy wykazany z opóźnieniem - zaległość podatkowa i odsetki
Ustawodawca w przepisach ustawy o VAT wprost określił zarówno ogólną zasadę powstania obowiązku podatkowego, jak i zasady szczególne - dla konkretnie wskazanych czynności. W tym zakresie nie ma zatem (...)
str. 28
3.
Jak rozliczyć VAT w przypadku przedwcześnie wystawionej faktury zaliczkowej?
Terminy wystawiania faktur dokumentujących dostawę towaru czy wykonanie usługi bądź otrzymanie zaliczki przed dostawą towaru/wykonaniem usługi zostały określone w art. 106i ustawy o VAT. Jak (...)
str. 29
1.
Podstawa zastosowania ulgi na złe długi
Wśród przywilejów jakie przysługują podatnikom VAT, istotną rolę odgrywa prawo do korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w sytuacji gdy nie otrzymali oni w odpowiednim (...)
str. 30
2.
Termin dokonania korekty przez wierzyciela
Na podstawie art. 89a ust. 3 ustawy o VAT, wierzyciel ma prawo do dokonania korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego w rozliczeniu za okres, w (...)
str. 31
3.
Zawiadomienie organu podatkowego o dokonanej korekcie
Obowiązkiem wierzyciela, który dokonuje korekty w ramach ulgi na złe długi jest złożenie wraz z deklaracją, w której dokonał korekty, zawiadomienia o jej sporządzeniu do (...)
str. 31
4.
Obowiązek zmniejszenia podatku VAT odliczonego przez dłużnika
Korzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego przez czynnych podatników VAT nie jest jednak przywilejem o nieograniczonym charakterze. Podatnicy, którzy nie regulują terminowo zobowiązań wobec (...)
str. 31
5.
Korekta VAT w związku z uregulowaniem należności
W przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której wierzyciel skorygował podatek należny i podstawę opodatkowania, należność zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel (...)
str. 32
1.
Prawa i obowiązki podatnika zawieszającego działalność gospodarczą
W toku prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej zdarzyć się mogą różnego rodzaju przerwy w wykonywaniu czynności opodatkowanych. Jednak czynny podatnik VAT - nawet w takim (...)
str. 33
2.
Zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych a obowiązki likwidacyjne
Z zupełnie innymi obowiązkami mamy do czynienia w sytuacji gdy podatnik nie zawiesza działalności gospodarczej na pewien czas, ale decyduje się na jej likwidację. Podstawowym (...)
str. 34
3.
Sprzedaż towarów pozostałych po likwidacji spółki osobowej
Podatnicy VAT działający w formie spółki osobowej, w przypadku jej likwidacji muszą przede wszystkim pamiętać o obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów, które po nabyciu (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.