Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 7 (409) z dnia 01.04.2016
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Wyjaśnienia MRPiPS w sprawie zmian do Kodeksu pracy
Z dniem 22 lutego 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1220), dalej zwana nowelą. (...)
str. 4
1.1.
Ponowne zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę na okres próbny
Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na maksymalnie 3 miesiące i może ona poprzedzać pozostałe rodzaje umów o pracę. Nowelą usankcjonowano stosowane w praktyce wielokrotne "poddawanie" pracownika próbie (...)
str. 4
1.2.
Zwolnienie pracownika z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia
W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Tak stanowi (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Obniżenie składki zdrowotnej pracownika, który w danym miesiącu uzyskał wynagrodzenie za pracę i zasiłek
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości. Przez część miesiąca chorował i za ten okres zasiłek chorobowy wypłacił ZUS. Składka zdrowotna ustalona od wynagrodzenia za pracę była (...)
str. 6
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe bonów towarowych przyznanych z okazji świąt
Na początku marca br. pracownicy z okazji świąt Wielkiej Nocy otrzymali bony towarowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W jaki sposób dokonać rozliczenia składkowo-podatkowego, jeżeli pracownik jest (...)
str. 9
3.
Składki emerytalno-rentowe z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego podwyższonego do kwoty świadczenia rodzicielskiego
W przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. (...)
str. 11
4.
Opłacanie przez przedsiębiorcę składek na preferencyjnych warunkach i ich refundacja z PFRON
Przedsiębiorca od marca br. po raz pierwszy rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (wcześniej nie prowadził pozarolniczej działalności). Z tego tytułu (...)
str. 13
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Kiedy składniki wynagrodzenia wypłacone za czas choroby nie podlegają oskładkowaniu?
Pracownicy spółki z o.o. mają zapewnione, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, świadczenia niepieniężne: bony towarowe oraz dodatkowe ubezpieczenie, finansowane w całości ze środków pracodawcy. Od tych świadczeń pracodawca odprowadza (...)
str. 16
2.
Zadeklarowanie przez przedsiębiorcę wyższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne
Przedsiębiorca za styczeń br. zadeklarował wyższą niż minimalna podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Obliczone od niej składki opłacił w terminie, natomiast deklarację za ten miesiąc (...)
str. 18
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Uzupełnianie wynagrodzenia przed uwzględnieniem w podstawie wymiaru zasiłków
W sierpniu 2015 r., za który wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w marcu br., pracownik przez 2 dni chorował. Jak uzupełnić wynagrodzenie za ten (...)
str. 20
2.
Ustalanie najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w razie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy
Pracownik jest zatrudniony od 1 lutego br. W umowie o pracę ma określone wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej. Od 3 marca 2016 r. jest niezdolny do pracy z powodu (...)
str. 21
3.
Premia od wartości sprzedaży w podstawie wymiaru zasiłków
Pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie stałe oraz premię miesięczną w wysokości 1% od wartości sprzedaży. Jest on jedyną osobą w firmie odpowiadającą za sprzedaż. Nie jesteśmy (...)
str. 23
4.
Obliczanie zasiłku dla przedsiębiorcy deklarującego podwyższoną podstawę wymiaru składek
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od ubiegłego roku. Do końca lutego br. podlegał ubezpieczeniom społecznym (bez chorobowego) i opłacał preferencyjne składki na te ubezpieczenia. Od 1 marca (...)
str. 24
5.
Uwzględnianie w podstawie wymiaru zasiłków dodatku za pracę w warunkach szkodliwych
Pracownikom wypłacamy dodatek za pracę w warunkach szkodliwych. Jego wysokość została ustalona poprzez przyjęcie określonej liczby godzin dziennie (5 godz.), z tym że niektórzy pracownicy otrzymują dodatek za (...)
str. 25
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Przedawnienie roszczenia o wypłatę zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem
Pracownik nieobecny w pracy przez kilka dni stycznia br. przedłożył pracodawcy wniosek na druku ZUS Z-15, z którego wynika, że w tym czasie sprawował opiekę nad chorym dzieckiem, (...)
str. 26
2.
Wynagrodzenie chorobowe dla pracownika pełniącego jednocześnie funkcję prezesa zarządu spółki
Pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie, za które nabyła prawo do wynagrodzenia chorobowego. Dodatkowo pełni ona funkcję prezesa zarządu na podstawie powołania, otrzymując wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej. (...)
str. 27
3.
Dowody do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego za okres po ustaniu zatrudnienia
Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby ZUS wypłacił byłemu pracownikowi zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Jakie dokumenty musi wystawić były pracodawca? Zasiłek chorobowy za okres (...)
str. 28
V.
Emerytury i renty
1.
Od 1 kwietnia do 31 lipca br. można zmienić dyspozycję w sprawie przekazywania składek do OFE lub ewidencjonowania ich wyłącznie w ZUS
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy wymiaru, z tego, co do zasady, po połowie jest ona finansowana przez ubezpieczonego i przez płatnika składek. W przypadku: odprowadzania składki (...)
str. 29
2.
Jak udowodnić pracę w szczególnych warunkach, gdy brakuje dokumentacji?
Przez 18 lat pracowałem w państwowym gospodarstwie rolnym jako traktorzysta. Po zlikwidowaniu zakładu otrzymałem tylko świadectwo pracy. Wiem, że praca traktorzysty jest pracą w szczególnych warunkach, lecz (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Ustalanie stażu do okresu wypowiedzenia umowy na czas określony
Od 22 lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy na czas określony jest taki sam jak w przypadku umów na czas nieokreślony. Stosownie do stażu zakładowego wynosi: 2 (...)
str. 32
2.
Regulacje w zakresie limitowania umów na czas określony obowiązujące na przestrzeni lat
Zatrudniamy pracowników w ramach wieloletnich umów na czas określony. Ponieważ mamy obawy, czy część z nich nie przekształciła się w kontrakty bezterminowe, prosimy o przybliżenie przepisów obowiązujących w tym zakresie (...)
str. 34
3.
Realizacja wyroku przywracającego pracownika do pracy
Pracodawca wyrokiem sądu został zobowiązany do przywrócenia pracownika do pracy. Czy w przypadku, gdy z przyczyn organizacyjnych nie ma możliwości zapewnienia dotychczasowego stanowiska pracodawca może skierować pracownika (...)
str. 36
4.
Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
Pracownik w grudniu 2015 r. złożył wniosek o obniżenie na okres 6 miesięcy wymiaru czasu pracy z pełnego na 1/2 etatu na podstawie art. 1867 K.p. Czy może ten okres (...)
str. 37
VII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzystał z wolnego na dziecko do 14 lat
Czy wybór sposobu korzystania ze zwolnienia na dziecko do 14 lat (w dniach albo godzinach) ma wpływ na sposób obliczania wynagrodzenia za dany miesiąc? Nie. Nieobecność (...)
str. 39
2.
Wpływ podwyższenia norm czasu pracy pracownika niepełnosprawnego na wynagrodzenie
Zatrudniamy pracownika niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym, który wystąpił z wnioskiem o zgodę na podwyższenie norm czasu pracy do powszechnie obowiązujących, na co uzyskał zgodę lekarza medycyny pracy. Czy (...)
str. 41
3.
Ustalanie kwoty wolnej od potrąceń
Czy kwota wolna od potrąceń egzekwowanych należności niealimentacyjnych w przypadku zatrudnienia przez część miesiąca podlega obniżeniu? Jak ustalić tę kwotę pracownikowi zatrudnionemu na część etatu albo (...)
str. 42
4.
Skutki niewypłacenia części wynagrodzenia
Pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje premię regulaminową uzależnioną od ustalonego poziomu sprzedaży. Za luty br. nie wypłacono mu tej premii ze względu na niespełnienie wymogów (...)
str. 43
VIII.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczym
Pracownica była na kilkumiesięcznym zwolnieniu lekarskim, następnie na urlopach związanych rodzicielstwem, a bezpośrednio po nich na urlopie wychowawczym, podczas którego rozwiązała stosunek pracy. Pracownica nie wykorzystała (...)
str. 44
2.
Wewnątrzzakładowa regulacja w sprawie udzielania urlopu na żądanie
Pracodawca, ujednolicając praktykę zakładową w zakresie korzystania z urlopu na żądanie, wprowadził w drodze zarządzenia procedurę, zgodnie z którą żądanie pracownika powinno mieć formę pisemną i być przedkładane najpóźniej w dniu (...)
str. 46
3.
Organizacja pracy w okresie łączenia jej z urlopem rodzicielskim
Pracownica przebywa na urlopie rodzicielskim udzielonym do 15 maja br. Obecnie wystąpiła z wnioskiem o umożliwienie jej łączenia tego urlopu z pracą na 1/2 etatu przez 5 tygodni (...)
str. 47
4.
Urlop okolicznościowy i ojcowski z tytułu urodzenia się bliźniąt
1) Pracownikowi urodziły się bliźnięta. Czy ma prawo do urlopu okolicznościowego na każde z dzieci? Stosownie do przepisu § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia (...)
str. 49
IX.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Obowiązek wydania świadectwa pracy w razie przekształcenia umowy terminowej w bezterminową
Pracownik był zatrudniony w ramach umowy na czas określony od 2 kwietnia 2015 r. do 31 marca 2016 r. Umowa ta poprzedzona była trwającą kilkanaście lat umową na czas (...)
str. 50
2.
Wykorzystywanie zwolnienia na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia
Pracodawca skrócił pracownikowi okres wypowiedzenia z trzech do jednego miesiąca i udzielił jednego dnia zwolnienia na poszukiwanie pracy. Czy w przypadku, gdy pracownik wykorzystał dzień zwolnienia niezgodnie z jego (...)
str. 52
3.
Informowanie pracowników o zmianach wprowadzonych do regulaminu pracy
Mamy nieaktualny regulamin pracy, w którym brakuje postanowień dotyczących dyskryminacji, mobbingu i niektórych obowiązków pracodawcy. Chcielibyśmy zaktualizować go poprzez dodanie do tego aktu wyciągu z Kodeksu pracy. Związki (...)
str. 53
X.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Okulary korygujące wzrok dla pracownika zatrudnionego przy monitorze ekranowym
1) Pracownik zatrudniony od 1 lipca 2015 r. na stanowisku spedytora, 8 stycznia 2016 r. doręczył pracodawcy zaświadczenie od lekarza okulisty o następującej treści: "Praca przy komputerze w szkłach (...)
str. 54
D.
VADEMECUM KADROWCA
1.
Normy pracy
Akordowy system wynagradzania pracowników polega generalnie na uzależnieniu wysokości wynagrodzenia od wyników pracy, a nie od przepracowanego czasu. Uznaje się, że system ten, w odróżnieniu od systemu (...)
str. 56
2.
Rodzaje akordów
W akordowym systemie wynagradzania możemy wyróżnić: akord prosty (czysty) - wynagrodzenie jest jednakowe za każdy wykonany produkt czy operację,   akord progresywny - za produkty (operacje) (...)
str. 56
3.
Czas pracy i godziny nadliczbowe w akordowym systemie wynagradzania
Czas pracy pracownika wynagradzanego w systemie akordowym jest taki sam, jak pracowników opłacanych w inny sposób (np. wynagrodzeniem zasadniczym za jednostkę czasu), zgodnie z zasadami systemu czasu pracy, (...)
str. 57
4.
Norma czasu pracy dla niepełnosprawnych wynagradzanych akordowo
Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 (...)
str. 58
5.
Prawo do wynagrodzenia w razie wadliwego wykonania pracy
W razie wadliwego wyniku pracy prawo pracownika do wynagrodzenia zależy od rodzaju i stopnia wadliwości oraz od okoliczności leżących po jego stronie (czy ponosi on winę za (...)
str. 59
6.
Wynagrodzenie akordowe a dyskryminacja
W myśl art. 183c K.p. pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie jego składniki, bez względu (...)
str. 59
1.
Zasady ogólne
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana i wynosi od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru (art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy o sus). Jej wysokość jest ustalana na (...)
str. 60
2.
Stopa procentowa składki wypadkowej dla płatnika, który przekazał informację ZUS IWA za lata 2013, 2014, 2015
Płatnikowi składek, który przekazał informację ZUS IWA przez trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe, czyli za rok 2013, 2014 i 2015 stopę procentową składki wypadkowej na rok (...)
str. 61
3.
Stopa procentowa składki wypadkowej dla płatnika, który nie przekazał ZUS IWA za trzy kolejne lata
Stopę procentową składki wypadkowej na rok składkowy 2016/2017 płatnik składek ustala samodzielnie, w sposób uzależniony od liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego w ciągu 2015 r. lub w miesiącu (...)
str. 61
3.1.
Ustalenie liczby ubezpieczonych
Liczbę ubezpieczonych stanowi iloraz sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy 2015 r. i liczby miesięcy, przez które płatnik składek był w 2015 r. zgłoszony w ZUS co najmniej (...)
str. 61
3.2.
Zryczałtowana stopa procentowa składki wypadkowej
Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek podlegającego wpisowi do rejestru REGON, zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 50% (...)
str. 64
3.3.
Stopa procentowa składki wypadkowej ustalona dla grupy działalności, do której należy płatnik 
Płatnik składek podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, który nie przekazał informacji ZUS IWA za rok 2013, 2014 (...)
str. 64
3.4.
Stopa procentowa składki wypadkowej dla płatnika niepodlegającego wpisowi do rejestru REGON
Płatnik ustala stopę procentową składki wypadkowej w wysokości 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności - bez względu na liczbę osób (...)
str. 65
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Od 1 kwietnia br. ZUS przyjmuje dokumenty przygotowane w wersji 10.01.001 z pakietem aktualizacyjnym programu Płatnik
W dniu 9 marca 2016 r. ZUS na stronie internetowej www.zus.pl poinformował, że: "(?) od 1 kwietnia 2016 r. dokumenty przygotowane w wersji 9.01.001, 9.01.001A, 9.01.001B, 9.01.001C, 9.01.001D, 9.01.001E, (...)
str. 66
2.
Zmiana wysokości odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu odniesiony na skutek wypadku przy pracy
W Monitorze Polskim z 4 marca 2016 r., pod poz. 206 opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 lutego 2016 r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku (...)
str. 66
3.
Likwidacja syndromu tzw. pierwszej dniówki - informacja MRPiPS
W dniu 1 marca 2016 r. resort pracy na stronie internetowej www.mpips.gov.pl poinformował o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu pracy likwidującego syndrom tzw. pierwszej dniówki. Jak czytamy (...)
str. 67
4.
Ogłoszenie ustawy budżetowej na 2016 r.
W Dzienniku Ustaw z 4 marca 2016 r., pod poz. 278 ogłoszono ustawę budżetową na rok 2016 z dnia 25 lutego 2016 r. Ustawa w art. 28 i 29 określa wysokości stóp procentowych składek (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.