Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 21 (405) z dnia 01.11.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2016 r. przez podmioty prowadzące działy specjalne produkcji rolnej
Czy osoby osiągające przychody z działów specjalnych produkcji rolnej i wpłacające do tej pory podatek dochodowy na podstawie norm szacunkowych, których przychody za 2015 r. (...)
str. 4
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2015 r.
1.
Składniki aktywów inwentaryzowane drogą uzyskania potwierdzenia salda i sposób dokonania takiej inwentaryzacji
Wymagana przepisami art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości inwentaryzacja w drodze potwierdzenia prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu składników majątku ma (...)
str. 6
2.
Termin uzyskania od kontrahentów potwierdzeń sald
Wszystkie aktywa i pasywa, w tym należności, należy zinwentaryzować na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jednak dla części składników majątku ustawodawca dopuścił możliwość rozpoczęcia inwentaryzacji (...)
str. 8
3.
Wyjaśnienie wątpliwości dotyczących inwentaryzacji drogą uzgodnienia sald
Otrzymaliśmy od naszego kontrahenta prośbę o potwierdzenie sald. Po analizie wzajemnych rozrachunków stwierdziliśmy jednak, że salda nasze są niezgodne. Co napisać na potwierdzeniu salda w (...)
str. 8
1.
Czym jest analiza wskaźnikowa?
Rachunek przepływów pieniężnych to niezwykle bogate źródło informacji o efektywności prowadzenia gospodarki pieniężnej w przedsiębiorstwie. Dane z rachunku przepływów często wykorzystuje się przy dokonywaniu analiz (...)
str. 10
2.
Wskaźniki struktury przepływów pieniężnych
Wskaźniki struktury przepływów mają za zadanie pomóc w pogłębieniu analizy pozycji rachunku przepływów pieniężnych. Wskazują one na konkretne proporcje, które ułatwiają porównywalność i szybką ocenę (...)
str. 11
3.
Wskaźniki wydajności gotówkowej
Istota wydajności gotówkowej polega na weryfikacji informacji ile gotówki z podstawowej działalności jednostka wypracowała w ciągu roku obrotowego w odniesieniu do osiągniętych przychodów, wyników czy (...)
str. 12
4.
Wskaźniki wystarczalności gotówkowej
Wskaźniki wystarczalności gotówkowej dostarczają informacji do oceny czy generowane przez przedsiębiorstwo przepływy pieniężne są odpowiednio wysokie do pokrywania określonych kategorii wydatków. Mogą dotyczyć różnych wydatków (...)
str. 14
1.
Koszty działalności operacyjnej jednostek prowadzących sprzedaż detaliczną
Koszty działalności operacyjnej w jednostkach prowadzących sprzedaż detaliczną obejmują wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia) oraz koszty handlowe, określone w ustawie jako koszty sprzedaży. (...)
str. 15
2.
Wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu (nabycia)
Wartość sprzedanych towarów, jako element składowy kosztów działalności operacyjnej, podlega wykazaniu w rachunku zysków i strat w odrębnej pozycji, bez względu na przyjęty przez jednostkę (...)
str. 19
3.
Przystosowanie towarów do sprzedaży detalicznej
Przystosowanie towarów do sprzedaży detalicznej w celu wprowadzenia ich do obrotu handlowego obejmuje czynności po otrzymaniu dostawy, w rezultacie których następuje przygotowanie towaru w stanie (...)
str. 20
4.
Ujęcie w księgach rachunkowych utargów regulowanych gotówką oraz kartą płatniczą
W świetle art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić (...)
str. 21
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Udzielenie pracownikowi pożyczki ze środków obrotowych jednostki
Jednemu z naszych pracowników udzieliliśmy pożyczki. Pożyczkę wypłaciliśmy ze środków obrotowych. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych operację udzielenia pracownikowi takiej pożyczki i jej (...)
str. 24
2.
Pożyczka udzielona pracownikowi ze środków ZFŚS
Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) udzielane są pracownikom pożyczki na pokrycie ich potrzeb mieszkaniowych. Jak powinno przebiegać księgowanie udzielenia i spłaty tych pożyczek? W (...)
str. 25
3.
Skutki umorzenia pożyczki udzielonej pracownikowi
Pracownik spółki z o.o., któremu udzielono pożyczki, wystąpił z wnioskiem o umorzenie części tej pożyczki. Uwzględniając jego trudną sytuację finansową podjęto decyzję o umorzeniu niespłaconej (...)
str. 27
1.
Dowód księgowy stanowiący podstawę ujęcia w księgach przychodów ze sprzedaży towarów osobom fizycznym
Cała sprzedaż apteki ewidencjonowana jest w kasie fiskalnej. Do ksiąg rachunkowych wprowadzana jest na podstawie raportów fiskalnych. Czy trzeba księgować faktury, które są wystawiane na (...)
str. 29
2.
Ujęcie w księgach rachunkowych apteki przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą leków
Jak w księgach rachunkowych apteki ująć sprzedaż leków, które w części są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Przychody ze sprzedaży leków - obejmujące zarówno kwotę (...)
str. 30
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Amortyzacja środka trwałego, na zakup którego jednostka otrzymała dotację
Jesteśmy spółką z o.o. Otrzymaliśmy dotację na zakup środka trwałego. Jak zaksięgować tę dotację oraz kwotę amortyzacji, która nie stanowi kosztów uzyskania przychodów? Środki pieniężne (...)
str. 33
2.
Zakup prawa użytkowania wieczystego gruntu wraz z budynkiem
Spółka zakupiła prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem. Wartość zakupu całości wyniosła 400.000 zł. Wielkość działki to 0,3915 ha. Wartość gruntu wynosi 80 zł/m2, (...)
str. 34
3.
Nakłady poniesione na wykonanie parkingu przy budynku
Przy budynku stanowiącym nasz środek trwały wybudowaliśmy parking (plac parkingowy). Czy o nakłady poniesione na wykonanie tego parkingu należy zwiększyć wartość budynku, czy będzie to (...)
str. 35
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Zaliczka w walucie obcej wpłacona kontrahentowi na poczet WNT
Wpłaciliśmy kontrahentowi unijnemu zaliczkę ze swojego rachunku walutowego na poczet zakupu towarów (WNT). Jak wycenić rozchód waluty i jak ująć zaliczkę w księgach rachunkowych? W (...)
str. 36
2.
Zwrot zaliczki od kontrahenta unijnego z powodu niewykonania usługi
Wpłaciliśmy kontrahentowi z Niemiec zaliczkę na poczet wykonania przez niego usługi. Transakcja jednak nie doszła do skutku (zrezygnowaliśmy z usługi). Kontrahent zwrócił nam zaliczkę na (...)
str. 39
3.
Wycena zaliczki w walucie obcej nierozliczonej na dzień bilansowy
Jak wycenić nierozliczoną na dzień bilansowy zaliczkę wpłaconą kontrahentowi zagranicznemu tytułem wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru? Według ustawy o rachunkowości, nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia (...)
str. 40
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.1.
Środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Czy środki ZFŚS należy ujmować w dziale C sprawozdania Rb-30S sporządzanego przez samorządowy zakład budżetowy? NIE. Sprawozdanie Rb-30S jest sprawozdaniem z wykonania planów finansowych samorządowych (...)
str. 41
1.2.
Podatek dochodowy od osób prawnych
W jaki sposób w sprawozdaniu Rb-30S samorządowy zakład budżetowy powinien wykazać podatek dochodowy od osób prawnych? Podatek dochodowy od osób prawnych samorządowy zakład budżetowy powinien (...)
str. 41
1.3.
Dotacja przedmiotowa otrzymana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym będącym podatnikiem VAT. W jaki sposób wykazać w sprawozdaniu Rb-30S otrzymaną z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotację przedmiotową (mającą wpływ na (...)
str. 42
1.4.
Równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie
Czy równowartość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie, którą samorządowy zakład budżetowy ewidencjonuje na koncie 760 należy wykazywać w dziale A sprawozdania Rb-30S w (...)
str. 42
2.
Zakup znaczków pocztowych w jednostce budżetowej
Na jakim koncie ewidencjonować w jednostce budżetowej zakup znaczków pocztowych? Do jakiego paragrafu zaliczyć taki wydatek? Znaczki pocztowe służą jako środek do uiszczania opłaty za (...)
str. 43
3.
Klasyfikacja wydatków budżetowych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
W jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej zaksięgować zakup książek i innej literatury fachowej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej? Czy właściwym będzie paragraf 421 (pozycja 421001), (...)
str. 43
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Moment ujęcia w księgach rachunkowych kosztów wynagrodzeń i składek ZUS
W księgach rachunkowych wynagrodzenia, jak również związane z ich wypłatą składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz inne fundusze celowe, należy ująć w miesiącu, którego (...)
str. 45
2.
Podatkowe rozliczenie kosztów wynagrodzeń pracowników produkcyjnych
Ustawodawca przewidział szczególny moment ujmowania w kosztach podatkowych należności ze stosunku pracy i składek pracowników (w części finansowanej przez pracodawcę). Należności ze stosunku pracy oraz (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Nakłady na uzyskanie certyfikatu jakości – wartość niematerialna i prawna czy koszty bieżącej działalności?
Czy wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu jakości (w tym na audyt) traktować należy jako wartości niematerialne i prawne? NIE. Nakładów poniesionych na uzyskanie certyfikatu jakości (...)
str. 49
2.
Czy można oddać wspólnikowi wkład wniesiony przez niego aportem do spółki z o.o.?
Kilka lat temu jedyny udziałowiec spółki z o.o. wniósł do niej aportem środki trwałe. Obecnie chce on odzyskać część z tych aktywów. Czy możliwe jest (...)
str. 49
3.
Sprzedaż wierzytelności własnej odpisanej wcześniej jako nieściągalna
Jak ująć w księgach sprzedaż wierzytelności własnej w sytuacji, gdy sprzedawaną należność odpisano wcześniej jako nieściągalną? Zbycie własnej należności w księgach rachunkowych wierzyciela ujmuje się (...)
str. 50
4.
Zaliczenie nadwyżki VAT naliczonego nad należnym na poczet zaliczki na podatek dochodowy
Spółka w deklaracji VAT-7 wykazała nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym (VAT do zwrotu). Jednocześnie złożyła wniosek do urzędu skarbowego o rozliczenie tej nadwyżki na poczet (...)
str. 51
5.
Obciążenie pracownika kosztami szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę
Zawierane przez nas umowy z pracownikami zobowiązują do zwrotu kosztów szkolenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę przed upływem 3 lat. Jak zaksięgować obciążenie pracownika (...)
str. 51
6.
Koszty notarialne związane z zakupem gruntu
Kupiliśmy grunt od urzędu gminy. Notariusz sporządził akt notarialny i wystawił nam fakturę. Czy wartość netto z tej faktury powinniśmy doliczyć do wartości początkowej działki? (...)
str. 52
IX.
Z listów Czytelników
1.
Koszty ogłoszeń prasowych ponoszone w związku z rekrutacją pracowników
Na jakie konto odnosić koszty ogłoszeń prasowych ponoszone w związku z poszukiwaniem pracowników? Jak księgować otrzymywane w związku z tym faktury? Wydatki ponoszone na rekrutację (...)
str. 52
2.
Zasady przeprowadzania inwentaryzacji zdawczo-odbiorczej
2.1. Regulacje prawne dotyczące inwentaryzacji i odpowiedzialności materialnej pracownika za powierzone mienie Kiedy przeprowadza się inwentaryzację zdawczo-odbiorczą? Inwentaryzację zdawczo-odbiorczą przeprowadza się w każdym przypadku zmiany osoby materialnie (...)
str. 53
3.
Zwrot za szkody w mieszkaniu wynajmowanym dla pracownika po zakończeniu umowy najmu
Spółka z o.o. wynajmowała mieszkanie dla swojego pracownika. Ponosiła wszystkie związane z tym koszty. Po zakończeniu najmu doszło do zwrotu lokalu i rozliczenia szkód. Czy (...)
str. 56
4.
Kradzież niskocennego składnika majątku odniesionego w ciężar kosztów w momencie zakupu
W jaki sposób zadekretować w księgach rachunkowych kradzież nawigacji przenośnej z samochodu, która w dniu jej zakupu była ujęta w ciężar kosztów ze względu na (...)
str. 56
5.
Korekta rozliczeń z ZUS z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zleceniobiorcy
W 2012 r. przy wypłacie wynagrodzenia zleceniodawcy niebędącemu naszym pracownikiem potrąciliśmy wyłącznie składkę zdrowotną. Oświadczył on bowiem, że osiąga minimalne wynagrodzenie z umowy o pracę. (...)
str. 58
6.
Udzielanie członkom PKZP pożyczek ze środków funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego
W naszej firmie działa pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa, dla której prowadzimy odrębną ewidencję księgową. Członkom tej kasy udzielane są pożyczki. Czy udzielenie pożyczki ze środków finansowych (...)
str. 59
7.
Korekta składek na PFRON zawyżonych w ubiegłym roku obrotowym
Sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy spółki jest już zatwierdzone. Okazało się jednak, że składki na PFRON odprowadzane przez spółkę w ubiegłym roku były za (...)
str. 60
8.
Sfinansowanie ze środków firmy mandatu karnego za niepłacenie podatków
Nasza spółka nie płaciła podatków w terminie. Z tego tytułu prezes spółki (zatrudniony na podstawie umowy o pracę) otrzymał mandat karny. Jak zaksięgować taki mandat (...)
str. 61
9.
Obowiązki sprawozdawcze związane z postawieniem spółki z o.o. w stan likwidacji
Jesteśmy spółką z o.o., która od 1 czerwca 2015 r. jest w likwidacji. W związku z tym sporządziliśmy sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia (...)
str. 63
10.
Skutki zawarcia umowy faktoringu odwrotnego w celu finansowania zobowiązań w walucie obcej
Podpisaliśmy z bankiem umowę służącą finansowaniu zobowiązań naszej spółki (faktoring odwrotny). Bank w terminie płatności faktury ureguluje nasze zobowiązania. W jaki sposób ująć w księgach (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 - Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.