Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 24 (887) z dnia 20.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Jakie świadczenia od pracodawcy nie stanowią przychodu u pracowników - Minister Finansów wyjaśnia
Minister Finansów na skutek wyroku TK zmienia niekorzystne interpretacje organów podatkowych dotyczące świadczeń na rzecz pracowników, stwierdzając, że gdy nie jest możliwe przypisanie wysokości świadczenia (...)
str. 4
II.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Sprzedaż składnika majątku wycofanego uprzednio z jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy
Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca wycofał z jednoosobowej działalności gospodarczej składnik majątku stanowiący jego własność, dotychczas wykorzystywany na potrzeby tej działalności. Takim "wycofanym" składnikiem majątku (...)
str. 5
1.1.
Rozliczenie dla celów VAT sprzedaży składnika majątku wycofanego z działalności
Co do zasady, wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej na cele osobiste przedsiębiorcy jest dla celów VAT traktowane jak jego sprzedaż, tj. czynność podlegająca opodatkowaniu (...)
str. 6
1.2.
Przychód z tytułu sprzedaży składnika majątku wycofanego z działalności gospodarczej
Na gruncie podatku dochodowego samo wycofanie składnika majątku z prowadzonej działalności gospodarczej i przekazanie go na cele prywatne nie powoduje powstania przychodu podatkowego. Przychód podatkowy (...)
str. 7
1.3.
Czy sprzedaż składnika majątku wycofanego wcześniej z działalności gospodarczej należy wykazać w księgach rachunkowych przedsiębiorcy?
Przypomnijmy, że wycofanie składnika majątku z działalności gospodarczej, którym jest środek trwały lub wartość niematerialna i prawna, może zostać ujęte w księgach rachunkowych przedsiębiorcy zapisem: (...)
str. 9
2.
Organizacja kompleksowej akcji promocyjnej z nagrodami - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
Podatnicy w celu pozyskania nowych klientów lub zachęcenia klientów do zwiększonych zakupów, często organizują akcje promocyjne, reklamowe, czy lojalnościowe. Podczas takich akcji często wydawane są (...)
str. 9
2.1.
Organizacja akcji promocyjnej jako czynność opodatkowana VAT
Organizacja akcji promocyjnej, reklamowej, lojalnościowej, jako odpłatne świadczenie usług, jest czynnością opodatkowaną VAT. Agencja reklamowa świadczoną przez siebie usługę dokumentuje fakturą wystawioną zgodnie z zasadami (...)
str. 10
2.2.
Przekazanie nagrody osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej a obowiązki płatnika w zakresie podatku dochodowego
W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, przychodami są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne (...)
str. 13
2.3.
Wydatki na nagrody wydawane w ramach akcji promocyjnej, nabywane przez agencje reklamowe
W praktyce mogą mieć miejsce sytuacje, w których agencje reklamowe, w celu realizacji zleconych im usług w zakresie organizacji akcji promocyjnych, ponoszą różnego rodzaju wydatki, (...)
str. 14
2.4.
Zakup nagród w ewidencji księgowej agencji reklamowej
Wydatki na zakup nagród, ponoszone w celu realizacji wykonywanej usługi marketingowej, udokumentowane fakturą, mogą zostać ujęte w księgach rachunkowych agencji reklamowej np. zapisem: a) wartość (...)
str. 16
III.
PODATEK VAT
1.
Obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym - od 1 lipca 2015 r.
Wraz ze zmianami przepisów w zakresie mechanizmu odwróconego obciążenia (reverse charge), jakie obowiązują od 1 lipca 2015 r., wprowadzono obowiązek składania tzw. "informacji podsumowujących w (...)
str. 17
2.
Wybrane orzeczenia NSA w sprawie VAT
2.1.
Zaniżona wartość sprzedawanego towaru
Jeżeli podatnik zaniży kwotę należną wykazaną w fakturze, to VAT powinien zapłacić od wartości, za jaką faktycznie sprzedał towar/usługę. (wyrok NSA z 21 maja 2015 (...)
str. 20
2.2.
Kiedy udzielanie pożyczek wpływa na wskaźnik proporcji stosowany do odliczania VAT?
Jeżeli udzielanie pożyczek nie ma charakteru sporadycznego (pomocniczego), lecz stanowi profil działalności gospodarczej podatnika, odsetki od pożyczek powinny być uwzględniane przy ustalaniu wskaźnika proporcji (taki (...)
str. 21
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Odliczanie VAT od wydatków na samochód wykorzystywany przez zleceniobiorców lub wykonawców dzieła
Spółka posiada samochody osobowe, które udostępnia zleceniobiorcom i wykonawcom dzieła do realizacji powierzonego im zadania. Samochody te nie zostały zgłoszone do urzędu skarbowego na druku (...)
str. 22
3.2.
Sprzedaż lokalu użytkowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, jestem podatnikiem VAT czynnym. W 1997 r. zakupiłem lokal mieszkalny. Lokal ten został następnie przekwalifikowany na lokal użytkowy (sklep). (...)
str. 23
3.3.
Użyczenie żonie nieruchomości będącej majątkiem odrębnym
Mąż użyczył żonie do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej nieruchomość mieszkalną stanowiącą jego majątek odrębny. Nieruchomość została nabyta do celów prywatnych, w przeszłości była krótko (...)
str. 24
3.4.
Dostawa produktu czy usługa budowlana?
Spółka produkuje urządzenia i je sprzedaje wraz z montażem. Wartość sprzedawanego urządzenia jest wyższa niż wartość usługi. Czy z racji podpisywania umów podwykonawczych do robót (...)
str. 25
3.5.
Jak określać termin i formę płatności na fakturze?
Kupujemy towary, które wraz z fakturą dostarcza kurier. Płacimy kurierowi gotówką, ale na fakturze jest podany "termin płatności", który przypada np. za miesiąc, licząc od (...)
str. 26
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Przekazanie kontrahentowi prezentu - obowiązek wykazania VAT należnego
Kupiliśmy alkohol - zamierzamy go przekazać najlepszym klientom w formie prezentu. Czy od takiego przekazania musimy wykazać VAT należny, skoro wcześniej nie przekazywaliśmy kontrahentom żadnych (...)
str. 27
4.2.
Zakup samochodu na umowę kupna-sprzedaży a obowiązek wykazania WNT
Kupiliśmy z Niemiec używany samochód na umowę kupna-sprzedaży (zakup od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej). Czy od tego zakupu musimy zapłacić VAT? Czy powinniśmy wykazać (...)
str. 28
4.3.
Sposób udokumentowania dostawy wewnątrzwspólnotowej
Sprzedajemy towary kontrahentom unijnym - wykazujemy wewnątrzwspólnotową dostawę towaru (WDT). Czy na fakturze dokumentującej taką dostawę należy podawać wyrazy "odwrotne obciążenie"? Nie. Na fakturze dokumentującej (...)
str. 28
4.4.
Zakup towaru od kontrahenta spoza UE, gdy odprawa celna została dokonana poza Polską
Kupiliśmy towar od kontrahenta z Chin. Odprawy celnej tego towaru dokonał w Hamburgu nasz przedstawiciel podatkowy, który działał w naszym imieniu. Towar ostatecznie otrzymaliśmy w (...)
str. 29
IV.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Nie wszystkie wydatki na organizację targów mogą być kosztem uzyskania przychodów - wyrok WSA
Koszty dotyczące przewidzianej po zakończeniu targów kolacji wraz z oprawą muzyczną, a także koszty noclegów i transportu uczestników nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania (...)
str. 30
2.
Odszkodowanie wypłacone za opóźnienia i szkody w transporcie a koszty uzyskania przychodów - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Firma logistyczna nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów odszkodowań zapłaconych w związku z: realizacją dostawy towarów z opóźnieniem, niedostarczeniem danej partii towarów klientowi (np. ze (...)
str. 31
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelnika
3.1.
Rabat towarowy - skutki w podatku dochodowym
Spółka z o.o. zamawia bony towarowe lub karty podarunkowe dla pracowników z okazji świąt (np. Boże Narodzenie) lub święta branżowego. Przy zakupie powyżej określonej kwoty (...)
str. 33
3.2.
Podatkowe skutki łączenia się spółek
Spółka z o.o. B (spółka przejmowana) połączyła się z spółką z o.o. A (spółką przejmującą), przez przeniesienie całego majątku spółki B do spółki A, w (...)
str. 35
3.3.
Koszty usunięcia wad związane z rękojmią i gwarancją prac budowlanych
Spółka z o.o. jako wykonawca prowadziła prace budowlano-konstrukcyjne związane z budową budynku biurowo-usługowego. W zawartej z inwestorem umowie znajdował się zapis o udzielonej przez spółkę (...)
str. 37
4.
Relacja z dyżuru telefonicznego
4.1.
Przychody i koszty uzyskania przychodów spółki z o.o. z tytułu udziału w spółce jawnej
Spółka z o.o. zamierza zostać jednym ze wspólników spółki jawnej. W jaki sposób spółka z o.o. powinna ujmować w swoim rachunku podatkowym przychody i koszty (...)
str. 39
4.2.
Odpisywanie wartości towarów w koszty na dzień ich zakupu a miesięczne zaliczki na podatek dochodowy
Spółka z o.o. dla celów bilansowych wartość materiałów odpisuje w koszty na dzień ich zakupu. Czy na potrzeby ustalenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy spółka (...)
str. 40
4.3.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość należności
W poprzednim roku sporządziliśmy na potrzeby ustawy o rachunkowości odpis aktualizujący niezapłaconą należność z tytułu sprzedaży towarów. Należność ta była zarachowana do przychodów należnych i (...)
str. 41
4.4.
W którym momencie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia?
Spółka z o.o. wypłaca osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia. Czy wynagrodzenia te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, (...)
str. 42
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Rozliczanie przychodów i kosztów podatkowych u wspólników spółki osobowej - wyrok NSA
Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona jest w formie spółki osobowej (tu: spółki partnerskiej), to dla celów podatku dochodowego koszty uzyskania przychodów należy przypisywać każdemu wspólnikowi (partnerowi) w tej (...)
str. 42
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Wynagrodzenie członka rady nadzorczej - składki ZUS i rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych
Nasza spółdzielnia mieszkaniowa ma zamiar wprowadzić wynagrodzenie dla członków rady nadzorczej, płatne raz na kwartał w wysokości 120 zł. Czy od tego wynagrodzenia powinniśmy potrącać (...)
str. 44
2.2.
Powypadkowa naprawa samochodu - skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Jeden z moich samochodów (stanowiący firmowy środek trwały) został uszkodzony w zdarzeniu komunikacyjnym. Z własnych środków poniosłem koszty naprawy, a następnie otrzymałem (...)
str. 48
2.3.
Opłaty bankowe - ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Czy opłaty bankowe (za prowadzenie rachunku, za wyciąg okresowy, itp.) można wpisać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie wyciągu bankowego? Pod jaką datą (...)
str. 50
2.4.
Czy przedsiębiorca opodatkowany kartą podatkową może świadczyć usługi na rzecz osób prawnych?
Prowadzę indywidualnie działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej. Obecnie mam możliwość świadczenia usług nie tylko osobom fizycznym, lecz również firmom posiadającym osobowość prawną. Czy (...)
str. 51
VI.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Zmiana formy opodatkowania najmu a wartość początkowa i amortyzacja wynajmowanego lokalu
Podatnik opodatkowujący dochody z najmu na zasadach ogólnych ma możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne. Wartość początkową lokalu nabytego w drodze darowizny należy (...)
str. 52
2.
Likwidację środka trwałego stanowi również jego sprzedaż - wyrok NSA
Niezamortyzowana wartość początkowa środka trwałego zbytego przez komornika może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jako strata na jego likwidacji. (wyrok NSA z 30 kwietnia (...)
str. 54
3.
Sprzedaż części środka trwałego
Zamierzamy sprzedać część linii produkcyjnej zamortyzowanej w około 50%. Czy kwota uzyskana ze sprzedaży zmniejszy wartość początkową środka trwałego, czy koszt uzyskania przychodu należy ustalić (...)
str. 56
VII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Pracownik na etacie i na zleceniu na urlopie bezpłatnym
Nasz pracownik oprócz umowy o pracę wykonuje w naszej firmie także umowę zlecenia. Z umowy o pracę jego miesięczne wynagrodzenie wynosi 3.000 zł, a z (...)
str. 57
2.
Ubezpieczenia w ZUS studenta wykonującego umowę zlecenia
W połowie sierpnia 2015 r. zawarłam umowę zlecenia (na okres kilku miesięcy) z osobą, która nie ma ukończonych 25 lat. Obecnie zakończyła ona ostatni rok (...)
str. 59
3.
Gdy data wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń przypada w święto
Jedna z zatrudnionych w mojej firmie pracownic miała zawartą umowę o pracę do dnia 14 sierpnia 2015 r. W jaki sposób powinnam była ustalić datę (...)
str. 60
4.
Zasiłek opiekuńczy dla zleceniobiorcy sprawującego opiekę nad chorym członkiem rodziny
Zleceniobiorca wykonuje umowę od 1 lipca 2015 r. i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym (w tym chorobowemu). Pod koniec lipca br. sprawował osobistą opiekę (...)
str. 61
5.
Kontrola zwolnienia lekarskiego w firmie niebędącej płatnikiem świadczeń
Czy pracodawca niebędący płatnikiem świadczeń chorobowych może skontrolować pracownika korzystającego ze zwolnienia lekarskiego, a jeśli nie, to co możemy zrobić w przypadku podejrzenia, że pracownik (...)
str. 62
VIII.
PRAWO PRACY
1.
Czy pracodawca musi wypłacić kilometrówkę, jeśli nie wyraził zgody na podróż prywatnym samochodem?
Pracownik zażądał zwrotu kosztów poniesionych na odbycie podróży służbowej własnym samochodem. Czy musimy dokonać takiego zwrotu, jeśli nie wyrażaliśmy zgody na wyjazd samochodem prywatnym? Nie. (...)
str. 63
2.
Dodatkowe obowiązki z zakresu bhp w czasie upałów
Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników przy pracach biurowych. W pomieszczeniach pracy w czasie upałów temperatura często przekracza 30OC. Czy w prawie pracy przewidziana jest graniczna wysokość temperatury (...)
str. 64
3.
Zatrudnianie młodocianego po zakończeniu nauki zawodu
Zatrudniamy pracownika młodocianego na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Na koniec sierpnia br. będzie zdawał egzaminy zawodowe. Czy w razie pomyślnego wyniku (...)
str. 66
IX.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Faktury elektroniczne i w formie papierowej oraz ich przechowywanie
Do tej pory wystawialiśmy faktury w programie komputerowym i wysyłaliśmy oraz przechowywaliśmy kopie w formie papierowej. Postanowiliśmy jednak przesyłać część faktur w formie elektronicznej oraz przechowywać kopie faktur w tejże (...)
str. 67
2.
Zapłata z rachunku walutowego prowadzonego w euro zobowiązania wyrażonego w innej walucie obcej
Spółka otrzymała fakturę kosztową od kontrahenta zagranicznego. Faktura ma datę wystawienia 10 lipca br. i opiewa na kwotę 1.000 koron szwedzkich (SEK). Zapłaty dokonaliśmy w (...)
str. 69
3.
Usługa płatna za rok "z góry" - ewidencja księgowa i moment zaliczenia w koszty
Podpisujemy umowy z pośrednikami na pozyskanie pracowników. W umowach określa się, że pośrednikowi należna jest prowizja za podpisanie kontraktu z pracownikiem. Natomiast płatność za pośrednictwo (...)
str. 70
4.
Ewidencja i kwalifikacja wpłat na FP i FGŚP
Czy wydatki na FP i FGŚP to koszt wynagrodzeń, czy świadczeń na rzecz pracowników? Wpłaty na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zwiększają koszty (...)
str. 72
5.
Wykorzystanie kapitału z aktualizacji wyceny
Nasza spółka z o.o. w ubiegłych latach wniosła aport do zależnej spółki z o.o. w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wycena tego aportu nastąpiła w cenach (...)
str. 73
6.
Rozliczanie różnic powstałych z zaokrągleń VAT
Na koncie służącym do rozliczenia VAT powstają różnice wynikające z zaokrągleń podatku naliczonego i należnego w deklaracjach VAT-7. Jak rozliczać takie różnice? Różnice wynikające z (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.