Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 16 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 r., godz. 14:41 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 51.223 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 15 (399) z dnia 01.08.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Wypłata z rachunku złotowego środków wyrażonych w walucie obcej
Spółka z o.o. sprzedaje oraz kupuje towary na terenie Unii Europejskiej. Zrealizowane dostawy dokumentuje, wystawiając faktury w walucie obcej. Także otrzymuje faktury wystawione w walucie (...)
str. 4
1.2.
Otrzymywanie należności na rachunek walutowy i regulowanie zobowiązań z tego rachunku
Spółka z o.o. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej posiada rachunki walutowe. Na rachunki te wpływają należności z faktur sprzedaży, wyrażone w walucie obcej. Ponadto za (...)
str. 5
1.3.
Pobranie waluty obcej z rachunku walutowego i przekazanie do kasy walutowej
Spółka pobrała walutę obcą z rachunku walutowego i wpłaciła ją do kasy walutowej. Według jakiego kursu wycenić wpływ środków do kasy walutowej? Wpływ środków do (...)
str. 6
1.4.
Przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy
Zapłatę za wykonane usługi otrzymujemy na konto walutowe. Następnie dochodzi do jej przelewu na rachunek złotowy (przewalutowania na złote). Czy w przypadku tej operacji musimy (...)
str. 7
2.
Nagrody i premie wypłacone z zysku są kosztem podatkowym - uchwała siedmiu sędziów NSA
Nagrody i premie wypłacone pracownikom przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dochodu po opodatkowaniu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tego podatnika. Tak wynika (...)
str. 8
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Nowelizacja ustaw o podatku dochodowym w związku z uchwaleniem nowego prawa restrukturyzacyjnego
W Dz. U. z 2015 r. pod poz. 978 opublikowano ustawę z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Z uzasadnienia do projektu tej ustawy (...)
str. 9
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Przychód z przedawnionej należności, od której wartości dokonano odpisu aktualizującego
W związku z upadłością kontrahenta, w 2013 r. zgłosiliśmy do sądu kwotę niezapłaconych nam przez niego należności, które uprzednio były zaliczone do przychodów podatkowych. Nieściągalność (...)
str. 12
2.
Składki ZUS od wynagrodzeń członków rady nadzorczej
Spółka z o.o. wypłaca członkom rady nadzorczej wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji. Wynagrodzenia te są oskładkowane. Czy składki emerytalno-rentowe od tych wynagrodzeń w części finansowanej (...)
str. 13
3.
Odliczanie straty w przypadku zmiany składu osobowego wspólników spółki komandytowej
Spółka komandytowa powstała we wrześniu 2014 r. W jej skład weszła spółka z o.o. jako komplementariusz i dwóch komandytariuszy będących osobami fizycznymi. W umowie spółki (...)
str. 15
3.1.
Zasady rozliczania podatku dochodowego przez wspólników
Spółka komandytowa jest osobową spółką handlową i nie posiada osobowości prawnej. W konsekwencji, to nie spółka komandytowa (jako całość) jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz poszczególni (...)
str. 15
3.2.
Rok podatkowy a rok obrotowy
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze (...)
str. 16
3.3.
Zmiana składu osobowego wspólników
Z pytania wynika, że w maju 2015 r. w spółce komandytowej nastąpiła zmiana komandytariuszy będących osobami fizycznymi. W takiej sytuacji, na podstawie zapisów dokonanych w (...)
str. 16
3.4.
Zasady odliczania strat podatkowych
Zgodnie z art. 9 updof, dochodem ze źródła przychodów - co do zasady - jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania (...)
str. 17
4.
Rozliczenie kosztów przerwanej budowy
Spółka prowadzi działalność deweloperską. W ramach tej działalności rozpoczęła inwestycję budowlaną, którą musiała przerwać w związku z uchyleniem przez NSA decyzji o pozwoleniu na budowę. (...)
str. 18
5.
Odszkodowania wypłacane w związku ze świadczeniem usług logistycznych - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odszkodowania wypłacane za: opóźnienie dostawy towarów, niedostarczenie danej partii towarów, dostarczenie uszkodzonego lub niekompletnego towaru. Tak wynika z interpretacji indywidualnej (...)
str. 19
6.
Wydatki mające na celu kreowanie wizerunku firmy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów - wyrok WSA
Wydatki na kolację z oprawą muzyczną i zapewnienie noclegów gościom biorącym udział w targach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów u organizatora targów, gdyż zostały poniesione (...)
str. 20
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Podatek i składki ZUS od przychodu uzyskanego przez menedżera
Zawarliśmy kontrakt menedżerski z osobą, która z tego tytułu podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż jest pracownikiem innego podmiotu, od którego uzyskuje wynagrodzenie wyższe od (...)
str. 22
2.
Złożenie PIT-2 po wypłacie pierwszego w roku podatkowym wynagrodzenia jest nieskuteczne
Nasza spółka z o.o. zatrudnia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu). Do końca lipca br. pracownik ten był też zatrudniony na 1/2 etatu (...)
str. 24
3.
Świadczenia w postaci upominków dla pracowników obchodzących jubileusz są opodatkowane
Czy kwiaty i upominki dla pracowników obchodzących jubileusz z tytułu wieloletniej pracy są świadczeniami ze stosunku pracy podlegającymi opodatkowaniu? Świadczenia te zakład pracy finansuje ze (...)
str. 25
4.
Podatek od przychodów z nieodpłatnych świadczeń
Członkom zarządu (pełniącym swą funkcję na podstawie aktu powołania) oraz pracownikom spółka wykupiła roczne polisy OC. W związku z tym u tych osób powstał przychód (...)
str. 26
5.
Jaka stawka podatku od odprawy emerytalnej? - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[941565] Czy odprawa emerytalna wypłacona dzień po ustaniu zatrudnienia podlega opodatkowaniu 18/32%? Czy - skoro to już nie jest pracownik - zryczałtowany podatek i PIT-8AR? (...)
str. 27
6.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
6.1.
Pracownicy mobilni nocujący na koszt firmy nie uzyskują z tego tytułu przychodu - Minister Finansów zmienia interpretację
Problem Wnioskodawca jest jednym z czołowych polskich producentów cementu oraz innych materiałów budowlanych. Z uwagi na rozbudowaną sieć dystrybucyjną oraz strukturę organizacyjną uwzględniającą placówki i (...)
str. 28
6.2.
Kwota zwrócona z powodu sprzedaży wadliwego towaru nie jest przychodem podatkowym
Problem Wnioskodawczyni złożyła reklamację zakupionej dachówki z powodu wystąpienia w niej wad. Po przeprowadzeniu postępowania producent uznał, że istotnie wystąpiła wada produktu i choć zdaniem (...)
str. 29
6.3.
Udział radnego w szkoleniu - obojętny podatkowo
Problem Radni rady miejskiej pełniący swoje funkcje na podstawie ustawy o samorządzie gminnym biorą udział w szkoleniach tematycznych, seminariach, konferencjach. Wnioskodawca zwrócił się do organu (...)
str. 30
6.4.
Świadczenia na rzecz dożywotnika a obowiązki płatnika
Problem Przedsiębiorca zawarł umowę dożywocia, w której w zamian za przeniesienie na niego własności nieruchomości, zobowiązał się do zapewnienia dożywotniego utrzymania osobie zbywającej nieruchomość oraz (...)
str. 31
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Wydatki na wykończenie lokalu zakupionego w stanie deweloperskim
Kupiłem lokal mieszkalny w stanie deweloperskim z przeznaczeniem na potrzeby działalności gospodarczej. Przed rozpoczęciem jego użytkowania musiałem postawić ścianki działowe, wyłożyć kaflami podłogi, wstawić drzwi (...)
str. 32
2.
Wartość początkowa budynku wykorzystywanego do celów prywatnych i prowadzonej działalności
Spółka jawna planuje budowę budynku mieszkalnego, którego parter będzie przeznaczony do celów prowadzonej działalności. Jak powinna ustalić wartość początkową budynku, w przypadku gdy nie jest (...)
str. 33
3.
Nakłady poniesione na budowę przyłącza kanalizacyjnego
Przedsiębiorca jest właścicielem gruntu, na którym w przyszłości będzie budował halę na potrzeby działalności gospodarczej. W związku z tą budową będzie ponosił nakłady na przyłącze (...)
str. 34
4.
Sprzedaż środka trwałego w okresie zawieszenia pozarolniczej działalności gospodarczej
Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo sprzedać samochód osobowy, który jest jego środkiem trwałym? W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca ma prawo sprzedać (...)
str. 35
5.
Wybór metody amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów - wyrok NSA
Dokonanie wyboru metody amortyzacji przed rozpoczęciem odpisów oznacza określenie zarówno terminu i okresu amortyzacji, jak też stawki amortyzacyjnej. Te elementy są ściśle związane z wybraną (...)
str. 36
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Koszty związane z używaniem przez podatnika własnego mieszkania na cele prowadzonej działalności
Podatnik zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Dochody z tej działalności będzie ustalał na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów i opodatkowywał według skali podatkowej. Aby (...)
str. 37
2.
Ewidencjonowanie w podatkowej księdze kosztów usług podwykonawców
Działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych podatnik rozlicza na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Przy prowadzeniu tej działalności korzysta z usług innych stomatologów, którzy (...)
str. 40
3.
Rozliczenie wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia pracowników, którym wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Czy ekwiwalent wypłacony na podstawie przepisów BHP podlega wpisaniu do (...)
str. 42
4.
Wynajem pomieszczeń w budynku wykorzystywanym w działalności gospodarczej - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Problem W budynku, którego podatnik jest współwłaścicielem, znajduje się kilka lokali, które nie są prawnie wyodrębnione. Podatnik wykorzystuje jeden lokal w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. (...)
str. 44
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Opodatkowanie dochodów zagranicznego sportowca
Spółka z o.o. zawarła kontrakt o profesjonalne uprawianie sportu z zawodnikiem mieszkającym na stałe w Rosji. Sportowiec ten nie prowadzi działalności gospodarczej. Na terenie Polski (...)
str. 46
2.
Podatek u źródła od należności za wynajem - w interpretacjach organów podatkowych
2.1.
Samochód osobowy urządzeniem przemysłowym
Pojęcie urządzenia przemysłowego mieści w sobie wszelkie możliwe urządzenia stanowiące zespół elementów technicznych, w tym samochód osobowy. Wobec tego trzeba pobrać podatek u źródła od (...)
str. 48
2.2.
Wynajem urządzeń budowlanych w związku z realizacją budowy za granicą
Polski podmiot wynajmujący od zagranicznego kontrahenta urządzenia budowlane, przy wypłacie wynagrodzenia za tę usługę powinien pobrać podatek u źródła, nawet wówczas, gdy wykorzystuje te urządzenia (...)
str. 49
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
W limicie warunkującym preferencje podatkowe rodziców dzieci pełnoletnich należy uwzględniać dochód po odliczeniach
Problem interpretacyjny Ustawa o PIT przewiduje dla rodziców prawo: do preferencyjnego opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 6 ust. 4 i następnych updof (dotyczy (...)
str. 51
2.
Dopłata do kosztów pobytu pracownika i jego dziecka na turnusie rehabilitacyjnym
Pracownikowi mającemu na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko zakład pracy zamierza przyznać świadczenie pieniężne na pokrycie części kosztów pobytu dziecka i rodzica (opiekuna) na turnusie rehabilitacyjnym. Czy (...)
str. 53
3.1.
Kwalifikacja przychodów dla celów podatkowych i warunki stosowania zwolnienia podatkowego
Sposobem na podreperowanie domowych budżetów jest wynajem pokoi. Tego typu usługi mogą być świadczone sezonowo (w okresie wakacyjnym) lub całorocznie. W przypadku gdy wspomniane usługi (...)
str. 54
3.2.
Stosowanie zwolnienia przez małżonków
Jeżeli budynek mieszkalny należący do gospodarstwa rolnego stanowi wspólny majątek małżeński, to limit dotyczący liczby pokoi gościnnych wynajmowanych w takim budynku jest wspólny dla małżonków. (...)
str. 55
3.3.
Cel pobytu w wynajmowanych pokojach
Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 43 updof nie ma zastosowania do przychodów z tytułu świadczenia usług wynajmu pokoi gościnnych osobom, które są w (...)
str. 56
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Pożyczka pomiędzy powiązanymi spółkami z o.o. - skutki w podatku dochodowym u pożyczkodawcy
Nasza spółka z o.o. zamierza udzielić pożyczki innej spółce z o.o., która jest z nami powiązana. Jakie skutki w podatku dochodowym wywoła u nas (tj. (...)
str. 57
1.1.
Przychód w postaci odsetek
Zgodnie z dyspozycją art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy (...)
str. 57
1.2.
Określenie dochodów w drodze oszacowania przez organy podatkowe
Skutki, jakie może wywołać udzielenie pożyczki przez spółkę z o.o. innej spółce z o.o., która jest z nią powiązana, są uzależnione od okoliczności faktycznych występujących (...)
str. 57
1.3.
Sporządzanie dokumentacji podatkowej
Udzielenie (albo otrzymanie) pożyczki przez spółkę z o.o. innej spółce z o.o. z nią powiązanej może wiązać się z obowiązkami sporządzania dokumentacji podatkowej, o której (...)
str. 59
2.
Działalność prowadzona za granicą a możliwość rozliczania strat
Spółka z o.o. prowadzi działalność w kraju oraz w Niemczech, gdzie ma zakład w rozumieniu ustawy o CIT. W latach poprzedzających rok 2014 ponosiła straty (...)
str. 60
3.
Rozliczenie przychodów z najmu lokalu w okresie zawieszenia działalności gospodarczej
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, którą zamierza zawiesić na okres dwóch lat. Lokal, w którym dotychczas jest wykonywana działalność, zostanie wynajęty na ten czas. Czy podatnik (...)
str. 61
4.
Moment powstania przychodu ze zbycia udziałów w spółce z o.o., gdy płatność następuje w ratach
Przychód należny nie powstaje przed datą, w której wymagalne staje się roszczenie o zapłatę należności za sprzedane udziały. Jeżeli zatem strony umowy sprzedaży udziałów ustalą, (...)
str. 62
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Odsetki od podatku od nieruchomości nie stanowią kosztu podatkowego
Czy odsetki zapłacone z tytułu opóźnienia w zapłacie podatku od nieruchomości mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Nie. Odsetki z tytułu zwłoki w zapłacie podatku od nieruchomości nie stanowią kosztów uzyskania (...)
str. 63
2.
Koszty noclegów w zagranicznej podróży służbowej
Pracownicy spółki z o.o. podczas zagranicznych podróży służbowych korzystają z noclegów w hotelach. Czy koszty tych noclegów pokrywane przez spółkę podlegają ograniczeniu w zaliczaniu ich do kosztów uzyskania przychodów? Należności (...)
str. 63
3.
Wydatki na eksploatację samochodu wykupionego z leasingu
Spółka z o.o. wykupiła samochód osobowy po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego. Ze względu na niską wartość początkową (poniżej 3.500 zł) nie wprowadziła go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. (...)
str. 64
4.
Dochody szkoły przeznaczone na cele statutowe - zwolnienie z CIT
Szkoła niepubliczna prowadzona przez stowarzyszenie ma otrzymać darowizny pieniężne na finansowanie swojej działalności. Czy otrzymane darowizny będą zwolnione z CIT? Dochody szkoły z otrzymanych darowizn pieniężnych przeznaczone na działalność statutową (...)
str. 65
5.
Podatek zryczałtowany od przychodów nierezydenta w deklaracji PIT-8AR
Gdzie w PIT-8AR wykazuje się zryczałtowany podatek dochodowy pobrany od przychodu zleceniobiorcy, który nie jest polskim rezydentem? Zryczałtowany podatek dochodowy pobrany od przychodu nierezydenta, wykazuje się w PIT-8AR w części (...)
str. 65
6.
Moment nabycia mieszkania w drodze spadku
Ojciec podatnika zmarł w 2010 r. Spadkobierca testamentowy nie został odnaleziony. Do spadku został więc powołany podatnik jako spadkobierca ustawowy. Potwierdza to orzeczenie sądu z 2012 r. W skład spadku weszło mieszkanie, (...)
str. 66
7.
Wyższa zaliczka na podatek od wynagrodzeń pracownika
Pracownik zatrudniony jest w dwóch firmach. Firmy te obsługuję w zakresie kadrowo-płacowym. Po zsumowaniu dochodu ze stosunku pracy uzyskanego przez tego pracownika w każdej z tych firm, okazało się, że dochód ten (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.