Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Opodatkowanie przychodów z kapitałów pieniężnych w 2015 r. - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 12
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14
z dnia 20.07.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
ZAGADNIENIA OGÓLNE
I.
Objęcie udziałów (akcji) za aport
1.
Przychody
Gdy aport jest wnoszony do spółki kapitałowej, to swoistym "wynagrodzeniem" za jego wniesienie jest otrzymanie udziałów (akcji) danego podmiotu. W momencie wniesienia wkładu niepieniężnego w (...)
str. 3
2.
Koszty uzyskania przychodów
Opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem (tj. wartością nominalną udziałów lub akcji) a kosztami jego uzyskania. Koszt uzyskania przychodu, ustalany na moment objęcia udziałów (...)
str. 4
3.
Dochód
W przypadku kiedy w efekcie wniesienia wkładów niepieniężnych, u wspólnika (akcjonariusza) - osoby prawnej - wnoszącego taki wkład wystąpi dochód, to dochód ten będzie opodatkowany (...)
str. 7
II.
Sprzedaż udziałów/akcji
1.
Przychody
Odpłatne zbycie przez osoby fizyczne udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, powoduje powstanie przychodu z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. (...)
str. 7
2.
Koszty uzyskania przychodów
W przypadku gdy udziały (akcje) sprzedający uzyskał wcześniej w zamian za wkład niepieniężny (aport), to koszt uzyskania przychodów ustala się na podstawie art. 22 ust. (...)
str. 8
3.
Dochód
W przypadku osób fizycznych, dochody z tytułu odpłatnego zbycia objętych udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną nie podlegają łączeniu z innymi dochodami. Są one (...)
str. 8
III.
Umorzenie udziałów w spółce z o.o.
1.
Ogólne zasady umarzania udziałów w świetle Kodeksu spółek handlowych
Instytucję prawną umorzenia udziałów reguluje art. 199 Kodeksu spółek handlowych. Na gruncie tego przepisu można wyróżnić następujące rodzaje umorzenia udziałów: dobrowolne - następujące, na mocy (...)
str. 8
2.
Sytuacja spółki umarzającej udziały
Umorzenie nie skutkuje przysporzeniem majątkowym po stronie spółki umarzającej udziały. Taka operacja nie powoduje powstania przychodu, za wyjątkiem sytuacji gdy "wypłata" wynagrodzenia za umarzane udziały (...)
str. 9
2.1.
Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia
Omawiając ewentualne skutki podatkowe, które mogą wystąpić w spółce umarzającej udziały, warto ocenić nieodpłatne umorzenie udziałów. W tej kwestii należy zauważyć, że umorzenie udziałów bez (...)
str. 9
2.2.
Umorzenie udziałów za wynagrodzeniem w formie składnika majątkowego
Od 1 stycznia 2015 r. ustawodawca wprowadził do ustawy o CIT zapisy określające skutki podatkowe, gdy m.in. zobowiązania z tytułu umorzenia albo zbycia udziałów w (...)
str. 10
3.1.
Dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
Dochód z umorzenia udziałów w spółce z o.o. jest kwalifikowany do dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli udziały te zostały wcześniej objęte w (...)
str. 11
3.2.
Przychody opodatkowane na zasadach ogólnych
Inne zasady opodatkowania mają zastosowanie, jeżeli dochodzi do umorzenia przymusowego oraz automatycznego udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej (...)
str. 12
3.3.
Umorzenie bez wynagrodzenia
Jeśli udziały spółki z o.o. umarzane są zgodnie z art. 199 § 3 K.s.h., a więc za zgodą wspólnika bez wynagrodzenia, wówczas po stronie wspólnika (...)
str. 13
4.
Opodatkowanie dochodu wspólnika będącego podatnikiem PIT
Na gruncie ustawy o PIT, dla oceny skutków podatkowych zdarzenia jakim jest umorzenie udziałów w spółce z o.o., istotne znaczenie ma rodzaj umorzenia oraz kwestia (...)
str. 13
4.1.
Umorzenie przymusowe i automatyczne
Do celów podatkowych wynagrodzenie uzyskane w związku z umorzeniem przymusowym i automatycznym uważane jest za przychód z udziału w zyskach osób prawnych, o którym mowa (...)
str. 14
4.2.
Umorzenie dobrowolne
Umorzenie dobrowolne udziałów jest przeprowadzane za zgodą wspólnika, na podstawie uprzedniej uchwały zgromadzenia wspólników, gdy umowa spółki przewiduje możliwość umorzenia udziałów w drodze nabycia udziałów (...)
str. 15
IV.
Dywidendy
1.
Ogólne zasady opodatkowania
Zasady opodatkowania dywidend wypłacanych przez krajowe spółki kapitałowe regulują przepisy ustaw o podatku dochodowym. Gdy odbiorca dywidendy jest osobą fizyczną, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o (...)
str. 18
2.1.
Wypłata dywidend na rzecz polskich rezydentów
Wypłata dywidend na rzecz osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Polsce obowiązki płatnika termin spełnienia obowiązków uwagi pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% przychodu (...)
str. 18
2.2.
Wypłata dywidend na rzecz nierezydentów
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych w naszym kraju. Jest to tzw. ograniczony (...)
str. 19
3.1.
Zwolnienie od podatku dywidend wypłacanych przez polską spółkę innej spółce
Na gruncie ustawy o CIT istnieje możliwość zwolnienia dywidend od podatku, w przypadku gdy wypłata dywidendy dokonywana jest na rzecz spółki podlegającej w Polsce lub (...)
str. 21
3.2.
Zwolnienie od podatku dywidend przeznaczonych na cele statutowe
Druga możliwość zwolnienia od podatku wypłacanych dywidend dotyczy podatników wymienionych w art. 17 ust. 1 updop, którzy uzyskane środki planują przeznaczyć na cele statutowe lub (...)
str. 22
B.
ZAGADNIENIA PROBLEMOWE
I.
Objęcie i zbycie udziałów/akcji
1.
Wniesienie udziału spółki jawnej do spółki kapitałowej
Osoba fizyczna posiada udział w spółce jawnej. Czy osoba ta może ten udział wnieść do spółki z o.o.? Jakie obowiązki w podatku dochodowym wystąpią u (...)
str. 23
2.
Opodatkowanie dochodu ze zbycia akcji należących do majątku wspólnego małżonków
Jak rozliczyć dochód z odpłatnego zbycia akcji należących do majątku wspólnego małżonków? Osoby fizyczne są podatnikami podatku dochodowego. Co do zasady, każdy podatnik podlega opodatkowaniu (...)
str. 25
3.
Skutki podatkowe związane ze sprzedażą udziałów spółki z o.o. za złotówkę
Udziałowcy spółki z o.o. (osoby fizyczne) zamierzają sprzedać osobom fizycznym wszystkie swoje udziały za złotówkę. Jakie skutki w podatku dochodowym może spowodować ustalenie ceny zbycia (...)
str. 26
II.
Umorzenie udziałów
1.
Różnice kursowe od wypłaconego wspólnikowi wynagrodzenia za umorzone udziały
Spółka z o.o. wypłaci wspólnikowi wynagrodzenie z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów. Wypłata będzie realizowana z rachunku walutowego spółki. Czy w tym przypadku wystąpią podatkowe różnice (...)
str. 28
2.
Umorzenie udziałów w spółce z o.o. bez obniżania kapitału zakładowego
Jeden ze wspólników przekazał spółce z o.o. swoje udziały bez wynagrodzenia. Spółka podjęła uchwałę o nabyciu tych udziałów w celu dobrowolnego umorzenia. Uchwałą wspólników udziały (...)
str. 29
3.
Koszty uzyskania przychodów przy umorzeniu udziałów otrzymanych w darowiźnie
W 2015 r. otrzymałem w darowiźnie udziały w spółce z o.o. Z umowy spółki wynika, że w razie automatycznego lub przymusowego umorzenia tych udziałów otrzymam (...)
str. 30
4.
Opodatkowanie kwot wypłacanych wspólnikom w związku z obniżeniem wartości nominalnej udziałów w spółce z o.o.
Wspólnicy spółki z o.o. (osoby fizyczne) postanowili obniżyć wartość nominalną udziałów. W związku z tą operacją będą im wypłacone środki pieniężne. Jak należy opodatkować kwoty (...)
str. 31
III.
Dywidenda
1.
Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej
Spółka planuje wypłatę dywidendy niepieniężnej. W ramach tej wypłaty przeniesie na rzecz udziałowca prawo własności należącej do niej nieruchomości. Czy wypłata dywidendy w tej formie (...)
str. 32
2.
Możliwość zwolnienia od podatku dochodowego dywidendy wypłacanej zagranicznej spółce
W jakim terminie zagraniczna spółka, której polska firma będzie wypłacać dywidendę, powinna przedłożyć oświadczenie wymagane do zastosowania zwolnienia wynikającego z ustawy o CIT? Spółka zagraniczna (...)
str. 33
3.
Wypłata dywidendy przez spółkę komandytowo-akcyjną z zysku wypracowanego przed 1 stycznia 2014 r.
Spółka komandytowo-akcyjna posiada jednego komandytariusza i trzech akcjonariuszy. Jednym z akcjonariuszy jest fundusz inwestycyjny podmiotowo zwolniony od podatku. Czy spółka jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego (...)
str. 34
4.
Wypłata dywidendy w walucie obcej z rachunku walutowego spółki
Do ustalania różnic kursowych spółka z o.o. stosuje metodę podatkową. Czy wypłacając wspólnikom dywidendę w walucie obcej z rachunku walutowego, spółka powinna ustalić różnice kursowe? (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.