Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Środki trwałe - zasady ustalania wartości początkowej i ich amortyzacji w 2015 roku
Dodatek nr 19
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 19
z dnia 01.07.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
USTALENIE WARTOŚCI POCZĄTKOWEJ ŚRODKA TRWAŁEGO
1.
Środek trwały nabyty odpłatnie (zakupiony)
W przypadku środków trwałych nabytych odpłatnie (zakupionych) ich wartość początkową stanowi cena ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty (...)
str. 3
1.1.
Tylko VAT niepodlegający odliczeniu zwiększa wartość początkową środka trwałego
Przy zakupie środków trwałych zrezygnowano z całości odliczenia VAT. Czy nieodliczony VAT powinien zwiększyć wartość początkową nabytych składników majątku, czy może być bezpośrednio zaliczony do (...)
str. 3
1.2.
Odsetki od pożyczki naliczone na dzień oddania środka trwałego do używania
Czy niezapłacone odsetki od pożyczki na sfinansowanie zakupu środka trwałego zwiększają jego wartość początkową? Jeżeli tak, to czy dokonując następnie amortyzacji należy stosować w tej (...)
str. 4
1.3.
Koszty zwiększające wartość początkową środka trwałego
Kupowane maszyny i urządzenia początkowo wprowadzamy na magazyn, a następnie przenosimy je "własnymi siłami", do hali produkcyjnej, gdzie następuje ich montaż. Czy w takiej sytuacji (...)
str. 6
1.4.
Nieruchomość nabyta wraz gruntem za łączną cenę
W akcie notarialnym zawarto cenę nabycia bez wyszczególnienia wartości gruntu i budynku. Obecnie ponosimy koszty prac adaptacyjnych dostosowujących budynek do potrzeb prowadzonej działalności. W jaki (...)
str. 7
1.5.
Wartość początkową środka trwałego zwiększają tylko zrealizowane różnice kursowe
Podatnik, który wybrał metodę ustalania różnic kursowych w oparciu o art. 15a ustawy o PDOP, przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych nalicza wyłącznie zrealizowane różnice (...)
str. 8
1.6.
Nieruchomości wykorzystywane do prowadzenia działalności
?Wykorzystanie części budynku mieszkalnego do potrzeb prowadzenia działalności gospodarczej Podatnik przystosował i przeznaczył na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej część domu mieszkalnego. Po zakończeniu prac wprowadził (...)
str. 10
1.7.
Środki trwałe nabyte na zasadzie współwłasności
Nabyłem z ojcem na współwłasność samochód osobowy, co zostało potwierdzone w umowie kupna oraz dowodzie rejestracyjnym. Obecnie zamierzam wprowadzić go do działalności gospodarczej. Czy mogę (...)
str. 12
2.
Środek trwały wytworzony
Za wartość początkową środków trwałych w razie wytworzenia we własnym zakresie uważa się koszt ich wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, (...)
str. 13
2.1.
Podział kosztów wspólnych powstałych przy budowie kilku środków trwałych
Jeżeli nie jest możliwe precyzyjne i bezpośrednie przyporządkowanie danego kosztu do konkretnego budowanego środka trwałego, to koszt ten może powiększać wartość początkową poszczególnych środków trwałych (...)
str. 13
2.2.
Wydatki na budowę oraz wyposażenie budynku biurowego
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wybudowaliśmy budynek biurowy. Nakłady związane z jego wytworzeniem odnoszono na konto środka trwałego w budowie. Jak rozliczyć wydatki na jego (...)
str. 15
2.3.
Nieumorzona wartość wyburzonego starego budynku i koszt wyburzenia oraz odzyski polikwidacyjne
Na skutek pożaru uszkodzeniu uległ nie w pełni zamortyzowany budynek. Zapadła decyzja o jego rozbiórce i wybudowaniu na istniejących fundamentach nowego obiektu. Czy należy dokonać (...)
str. 16
3.1.
Aport do spółki lub spółdzielni będącej osobą prawną
W razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki albo spółdzielni, za wartość początkową środków trwałych uważa się ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia (...)
str. 19
3.2.
Aport do spółki niebędącej osobą prawną
Wartość początkową środka trwałego nabytego w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną stanowi: a) wartość początkowa, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne (...)
str. 21
4.
Środek trwały nabyty w wyniku przekształcenia, podziału, przejęcia
4.1.
Środek trwały otrzymany w razie przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową
Podatnik (osoba fizyczna) prowadzący działalność gospodarczą przekształcił się w jednoosobową spółkę z o.o. W którym podmiocie powinna być rozliczona amortyzacja rachunkowa i podatkowa środków trwałych (...)
str. 25
4.2.
Środki trwałe przejęte przez spółkę z o.o. w wyniku przekształcenia spółdzielni
Spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia spółdzielni pracy. Jak należy ustalić wartość początkową otrzymanych środków trwałych? Jak składniki takie wprowadzić do ksiąg rachunkowych? W (...)
str. 26
4.3.
Amortyzacja w spółce osobowej powstałej z przekształcenia spółki kapitałowej - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Spółka osobowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej musi stosować ograniczenia w amortyzacji obowiązujące w przekształcanym podmiocie. (interpretacja indywidualna Ministra Finansów z 1 sierpnia 2013 (...)
str. 27
4.4.
Składniki majątku przejęte w wyniku podziału
Nasza spółka otrzyma składniki majątku, uzyskane w wyniku podziału innej spółki, w której mamy udziały. Jak ustalić wartość początkową otrzymanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...)
str. 29
5.
Środek trwały otrzymany w spadku lub w formie darowizny
Za wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób uważa się wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa (...)
str. 31
5.1.
Wartość początkowa środków trwałych nabytych w drodze spadku
Wartość początkową środków trwałych nabytych w drodze spadku ustala się według wartości rynkowej z dnia nabycia spadku. Spadkobierca nie jest zobowiązany do kontynuowania dotychczasowej metody (...)
str. 31
5.2.
Lokal otrzymany w formie darowizny
Otrzymany w formie darowizny lokal mieszkalny stanowiący spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a następnie przekształcony w odrębne prawo własności, może być amortyzowany indywidualnie ustaloną stawką (...)
str. 32
II.
METODY AMORTYZACJI
1.
Metoda liniowa
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się z wykorzystaniem stawek określonych Wykazie stawek amortyzacyjnych (stanowiącym załącznik nr 1 do ustaw o podatku dochodowym zarówno PIT, jak i CIT) (...)
str. 33
1.1.
Zakup składnika majątku zaliczonego do środków trwałych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3.500 zł
Nabyliśmy samochód osobowy za kwotę nieprzekraczającą 3.500 zł. Czy nieodliczony w 50% VAT naliczony zwiększa jego wartość początkową? Czy pojazd taki można bezpośrednio odnieść w (...)
str. 34
1.2.
Podwyższenie stawki amortyzacyjnej ze względu na szybki postęp techniczny
Posiadam środek trwały (maszynę), którą amortyzuję od kilku lat stawką z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Czy dopuszczalne jest zastosowanie od nowego roku współczynnika podwyższającego na poziomie (...)
str. 35
1.3.
Podwyższenie stawki amortyzacyjnej ze względu na intensywność użytkowania środka trwałego
Zakupiliśmy używany środek trwały i do jego amortyzacji zastosowaliśmy indywidualną stawkę amortyzacyjną. Czy zwiększenie intensywności jego użytkowania uprawnia do podwyższenia stawki amortyzacyjnej o odpowiedni współczynnik? (...)
str. 36
1.4.
Stawki obniżone zgodnie z decyzją podatnika
Wysokość obniżenia stawki amortyzacyjnej dla danego środka trwałego jest dowolna i wynika z decyzji podatnika. Stawki amortyzacyjne mogą zostać obniżone nawet do poziomu 0%. (interpretacja (...)
str. 37
2.
Metoda degresywna
Przy degresywnej metodzie dokonywania odpisów amortyzacyjnych obowiązuje zasada, że począwszy od roku, w którym roczna amortyzacja naliczana według tej metody byłaby niższa od amortyzacji naliczanej (...)
str. 38
3.
Metoda jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
Prawo do jednorazowej amortyzacji mają podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz tzw. mali podatnicy. Przypomnijmy, iż status małego podatnika ustala się na (...)
str. 39
4.
Indywidualnie ustalone stawki amortyzacyjne
Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji (...)
str. 40
4.1.
Budynek zakupiony jako używany a indywidualna stawka amortyzacyjna
Spółka nabyła budynek magazynowy, który był wcześniej używany wiele lat. Czy można do jego amortyzacji przyjąć indywidualną stawkę amortyzacyjną? Generalnie środki trwałe podlegają amortyzacji według (...)
str. 41
4.2.
Stawka indywidualna dla używanego lokalu użytkowego
Ustawa o podatku dochodowym nie wyznacza okresu, który - dla celów stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej - uprawnia do uznania budynku (lokalu) niemieszkalnego za używany. W (...)
str. 42
5.
Amortyzacja sezonowa
Zasady amortyzacji sezonowej określają przepisy art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOP (oraz odpowiednio art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PDOF). (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.