Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
PIT i CIT - przegląd najnowszych interpretacji podatkowych
Dodatek nr 10
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 12
z dnia 20.06.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY
1.
Moment powstania przychodu z tytułu wykonywania usług budowlanych
W którym momencie należy ustalić przychód z działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług budowlanych i budowlano-montażowych? Odpowiedź W sytuacji gdy do wykonania albo częściowego wykonania (...)
str. 3
2.
Usługa rozliczana w okresach rozliczeniowych
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie dzierżawy własnych nieruchomości. Z dniem 1 stycznia 2015 r. podpisana została umowa dzierżawy nieruchomości na okres 15 lat. (...)
str. 4
3.
Umorzenie odsetek od nieterminowej zapłaty za zakupiony towar
Czy w wyniku umorzenia odsetek z tytułu nieterminowej płatności za nabyte towary należy rozpoznać przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości kwoty (...)
str. 5
4.
Zatrzymana nadwyżka środków obrotowych
Jednostka samorządu terytorialnego podjęła decyzję o zwolnieniu samorządowego zakładu budżetowego z obowiązku wpłat do budżetu wypracowanej nadwyżki środków obrotowych. Nadwyżka tych środków generowana jest z (...)
str. 6
5.
Rozpoznanie przychodu ze sprzedaży biletów
W którym momencie należy rozpoznać przychód, w sytuacji gdy wraz z wydaniem biletu dochodzi do uregulowania całości należności przed wykonaniem usługi przewozowej? Odpowiedź W sytuacji (...)
str. 6
6.
Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia - bez przychodu w spółce
Czy umorzenie udziałów w spółce z o.o., które zostanie dokonane bez wynagrodzenia, spowoduje powstanie przychodu po stronie spółki? Odpowiedź Umorzenie udziałów bez wynagrodzenia nie spowoduje (...)
str. 7
7.
Kwota należności za przesyłkę towarów u sprzedawcy
Czy pełnomocnictwo do wysyłki towarów oraz sposób jego udzielania zwalnia sprzedawcę z obowiązku zaliczania do przychodów podatkowych kwot otrzymanych tytułem kosztów wysyłek towarów zamówionych przez (...)
str. 8
II.
KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW
1.
Kara umowna za nieterminowe wykonanie usługi
Czy kara umowna, naliczona za nieterminowe wykonanie usługi, stanowi koszt uzyskania przychodów? Odpowiedź Jeżeli zapłata kary umownej w związku z nieterminowym wykonaniem usługi jest związana (...)
str. 9
2.
Koszty procesowe
Czy wydatki związane z procesem sądowym, które zostały poniesione w celu ochrony przed bezprawnym działaniem wobec podatnika, są kosztami uzyskania przychodów? Odpowiedź Kosztami uzyskania przychodów (...)
str. 10
3.
Rozliczenie kosztów używania wydzierżawionego samochodu, wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej
Spółka dzierżawi samochody osobowe, które przekazała pracownikom w celu realizacji zadań służbowych. Czy czynsz dzierżawny i koszty eksploatacji tych samochodów może w całości zaliczyć do (...)
str. 11
4.
Wydatki na zakup nagrody wydanej w ramach sprzedaży premiowej
Czy wydatki poniesione na zakup nagrody przekazanej w ramach sprzedaży premiowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Odpowiedź Do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczone (...)
str. 12
5.
Poczęstunek dla kontrahenta
Czy wydatki poniesione na zakup poczęstunku dla kontrahenta można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Odpowiedź Wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. (...)
str. 13
6.
Organizacja imprezy integracyjnej
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty organizacji imprezy integracyjnej w zakresie dotyczącym pracowników i członków ich rodzin? Odpowiedź Wydatki na organizację imprezy integracyjnej (...)
str. 14
7.
Koszty kształcenia przedsiębiorcy
Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki poniesione na studia (tj. czesne, opłaty za noclegi, a także koszty związane z (...)
str. 15
8.
Wydatki z tytułu organizacji szkolenia produktowego dla kontrahentów
Czy koszty szkolenia, w tym zakwaterowania w hotelu, wydatki na artykuły spożywcze oraz usługi gastronomiczne nabywane dla klientów/kontrahentów odbywających szkolenie, mogą zostać zaliczone do kosztów (...)
str. 17
9.
Zakup odzieży i obuwia dla przedsiębiorcy
Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatki na zakup odzieży i obuwia? Odpowiedź Jeżeli ze względu na wymagania sanitarne lub (...)
str. 18
10.
Wydatek na ubezpieczenie na wypadek utraty dochodów
Czy wydatek poniesiony na ubezpieczenie w celu zabezpieczenia się na wypadek całkowitej okresowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku można zaliczyć do kosztów (...)
str. 19
III.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Rozliczenie niezamortyzowanej wartości początkowej likwidowanego środka trwałego i kosztów jego rozbiórki
1) Czy niezamortyzowana wartość początkowa likwidowanego środka trwałego (budynku) może zostać zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów? 2) Czy koszty rozbiórki likwidowanego budynku zwiększą wartość (...)
str. 20
2.
Wartość początkowa środka trwałego a różnice kursowe
Spółka pozyskała kredyt i pożyczki w walucie obcej na sfinansowanie inwestycji w zakresie budowy nieruchomości. Czy różnice kursowe z tytułu spłaty tego kredytu i pożyczek (...)
str. 22
3.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w oparciu o wycenę sporządzoną przez biegłego
Czy w związku z brakiem możliwości określenia aktualnej wartości budynku można ustalić jego wartość początkową w oparciu o wycenę sporządzoną przez biegłego, uwzględniającą ceny rynkowe? (...)
str. 23
4.
Amortyzacja po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie części budynku
Czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie części budynku uprawnia do przyjęcia tej części budynku do środków trwałych spółki i do rozpoczęcia amortyzacji? Odpowiedź Skoro część budynku (...)
str. 24
5.
Rozliczenie nakładów poniesionych na dzierżawionym gruncie
Czy niezamortyzowana część wartości początkowej środka trwałego (budowli na cudzym gruncie), w związku z rozwiązaniem umowy dzierżawy i zwrotem wydzierżawiającemu przedmiotu umowy, stanowi koszt uzyskania (...)
str. 25
6.
Obniżenie stawki amortyzacyjnej do 0%
Czy możliwe jest obniżenie stosowanych stawek amortyzacyjnych, w odniesieniu do wszystkich lub dowolnie wybranych środków trwałych, do dowolnej wysokości, w tym nawet do poziomu 0%? (...)
str. 26
IV.
OBOWIĄZKI PŁATNIKA
1.
Artykuły spożywcze dla pracowników
Czy wydatki na zakup produktów spożywczych (wody, kawy, herbaty, cukru, mleka, soków, a także słodyczy, owoców i przekąsek) z przeznaczeniem do zużycia przez pracowników należy (...)
str. 27
2.
Uczestnictwo w spotkaniu integracyjnym
Spółka organizuje dla pracowników spotkania integracyjne, pikniki rodzinne oraz spotkania mikołajkowe dla dzieci pracowników. Spotkania takie mają charakter otwarty i dobrowolny. Mogą z nich korzystać (...)
str. 29
3.
Przejazdy pracowników samochodem służbowym z miejsca garażowania do miejsca wykonywania obowiązków
Spółka w stosownych regulaminach oraz umowach o korzystanie z samochodów służbowych zobowiązała pracowników do parkowania/garażowania powierzonych samochodów służbowych w miejscu ustalonym z pracodawcą, będącym w (...)
str. 30
4.
Opłata za abonament medyczny
Spółka objęła pracowników opieką medyczną. Pakiet obejmuje świadczenia z zakresu obowiązkowych i dobrowolnych świadczeń medycznych na rzecz pracowników oraz świadczenia medyczne dla członków ich rodzin. (...)
str. 31
5.
Prezent dla pracownika z okazji jubileuszu pracy zawodowej
Czy wartość kwiatów oraz nagród rzeczowych, którą otrzymuje pracownik z okazji jubileuszu pracy zawodowej i przejścia na emeryturę lub rentę powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym (...)
str. 32
6.
PIT-11 w wersji elektronicznej
Czy płatnik może przekazywać pracownikom i zleceniobiorcom informacje PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej? Odpowiedź Doręczenie/przekazanie podatnikowi informacji PIT-11 przez płatnika może nastąpić nie tylko (...)
str. 33
7.
Sfinansowanie byłym zleceniobiorcom składek na ubezpieczenie zdrowotne
Jakie są skutki podatkowe sfinansowania byłym zleceniobiorcom składek na ubezpieczenie zdrowotne? Odpowiedź W sytuacji gdy zleceniodawcy nie łączy już ze zleceniobiorcą żaden stosunek prawny, sfinansowanie (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.