Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w podatkowej księdze
Dodatek nr 9
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10
z dnia 20.05.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYKAZYWANIE PRZYCHODÓW I KOSZTÓW
Podatkowa księga przychodów i rozchodów (zwana dalej: podatkową księgą lub księgą) jest jedną z form ewidencji księgowej. Obowiązek jej prowadzenia dotyczy w szczególności osób fizycznych (...)
str. 3
1.1.
Ustalanie przychodu
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane: po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, pomniejszone (...)
str. 3
1.2.
Ujęcie przychodów w księdze
Z uregulowań zawartych w rozporządzeniu w sprawie podatkowej księgi wynika, że co do zasady zapisów w księdze dotyczących przychodów dokonuje się jeden raz dziennie po (...)
str. 4
2.
Zapisy dotyczące kosztów
W podatkowej księdze ewidencjonuje się koszty uzyskania przychodów, za które - zgodnie z art. 22 ust. 1 updof - uważa się koszty poniesione w celu (...)
str. 4
2.1.
Metody ewidencji kosztów
Według przepisów rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi wydatki związane z działalnością gospodarczą wykazuje się z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób (...)
str. 4
2.2.
Koszty ewidencjonowane w sposób szczególny
W odniesieniu do pewnych kategorii kosztów uzyskania przychodów obowiązują szczególne zasady rozliczania. W rezultacie sposób ich ujęcia w podatkowej księdze jest niezależny od stosowanej metody (...)
str. 6
2.3.
Ujęcie w księdze kosztów towarów handlowych i materiałów podstawowych
Koszty zakupu towarów handlowych i materiałów podstawowych, w rozumieniu § 3 pkt 1 lit. a i b rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi, są kosztami uzyskania (...)
str. 6
3.
Księgi prowadzone przez biuro rachunkowe lub na zasadach określonych dla biur
Podatnik może prowadzić podatkową księgę we własnym zakresie. W takim przypadku zasadniczo zapisów w księdze dotyczących: zakupu materiałów podstawowych oraz towarów handlowych dokonuje się niezwłocznie (...)
str. 7
4.
Kolumny przeznaczone do wpisywania przychodów i kosztów
W podatkowej księdze ewidencjonuje się wszelkie zdarzenia gospodarcze zaistniałe w ramach prowadzonej działalnością gospodarczej, z którymi wiąże się powstanie przychodów oraz poniesienie kosztów podatkowych. Do (...)
str. 8
5.
Księgowanie przychodów i kosztów - w pytaniach Czytelników
5.1.
Zużycie towarów handlowych przy wykonaniu usługi
Prowadzę sklep i świadczę usługi z zakresu elektryki. Czy postępuję prawidłowo, wykazując koszty zakupu wkrętów i wierteł zużywanych w ramach świadczonych usług w kolumnie 13 (...)
str. 9
5.2.
Zmiana przeznaczenia wyprodukowanych wyrobów gotowych
W ramach działalności gospodarczej produkuję artykuły dekoracyjne. Kilka z nich wycofałem ze sprzedaży i przeznaczyłem na użytek prywatny oraz do dekoracji firmy. Czy koszty materiałów (...)
str. 10
5.3.
Opłaty za gospodarowanie odpadami wykazane na dowodzie zakupu towaru
Prowadzę sprzedaż artykułów elektrycznych. Przy nabyciu towarów handlowych na dowodach zakupu często pojawia się informacja o kosztach gospodarowania odpadami. W której kolumnie podatkowej księgi powinienem (...)
str. 10
5.4.
Koszty przesyłki kurierskiej związane z nabyciem towaru
W związku z zakupem towaru przez internet, poniosłem koszty przesyłki. Jak mam zaksięgować w podatkowej księdze fakturę, w której wystawca w osobnych pozycjach wykazał wartość (...)
str. 11
5.5.
Nabycie i transport środka trwałego
Podatnik poniósł koszty zakupu i transportu środka trwałego. Jak zaewidencjonować w podatkowej księdze poniesione wydatki? Wspomniane wydatki będą odnoszone do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne, (...)
str. 12
5.6.
Strata związana z kradzieżą towarów
W sklepie prowadzonym przez podatnika doszło do włamania, w wyniku którego część towarów została skradziona. Jak wykazać w podatkowej księdze straty związane z tym zdarzeniem? (...)
str. 12
5.7.
Odsetki od kredytu
Czy sposób ujęcia w podatkowej księdze odsetek od kredytu związanego z działalnością gospodarczą zależy od celu, na jaki kredyt przyznano? Cel, na jaki podatnikowi przyznano (...)
str. 13
5.8.
Sprowadzanie z zagranicy samochodów używanych przeznaczonych do odsprzedaży
W ramach działalności gospodarczej sprzedaję używane samochody, które sprowadzam z zagranicy. W której kolumnie podatkowej księgi należy wykazywać podatek akcyzowy od zakupu tych pojazdów, opłatę (...)
str. 13
5.9.
Ujęcie w księdze podatku od nieruchomości
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy podatek od nieruchomości jest kosztem w dacie wystawienia decyzji ustalającej wysokość tego podatku, czy w wynikających z decyzji (...)
str. 14
5.10.
Faktury z prognozą zużycia mediów
Dostawca gazu wystawił w maju 2015 r. faktury zawierające prognozowaną wartość zużycia gazu za rok bieżący i przyszły. Pod jaką datą zaksięgować takie faktury w (...)
str. 15
5.11.
Nagroda uznaniowa dla pracownika
Przekazaliśmy pracownikowi nagrodę uznaniową za bardzo dobre wyniki w pracy. W której kolumnie podatkowej księgi należy ująć tego rodzaju świadczenie? Nagroda uznaniowa, jako że stanowi (...)
str. 15
5.12.
Wynagrodzenie dla wykonawcy dzieła
Zawarliśmy umowę o dzieło z osobą niebędącą naszym pracownikiem i nieprowadzącą działalności gospodarczej. Czy wynagrodzenie z tej umowy powinniśmy ująć w podatkowej księdze w dacie (...)
str. 16
5.13.
Sprzedaż środka trwałego zakupionego z dotacji
Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam podatek na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzam sprzedać niezamortyzowany środek trwały, którego zakup sfinansowany był dotacją. Jak zaewidencjonować (...)
str. 16
5.14.
Zbycie odpadów poprodukcyjnych
Firma zajmuje się obróbką metali. Po procesach obróbczych pozostają odpady w postaci wiórów metalowych, które następnie są sprzedawane jako złom stalowy. W której kolumnie podatkowej (...)
str. 17
5.15.
Ewidencjonowanie przychodów z najmu
W ramach działalności gospodarczej podatnik będzie osiągał przychody z najmu. W której kolumnie podatkowej księgi powinien ujmować te przychody? Sposób ujęcia przychodów z najmu w (...)
str. 18
5.16.
Refakturowanie kosztów mediów na najemców
Głównym rodzajem działalności spółki cywilnej jest wynajem lokali. Od dostawców mediów spółka otrzymuje faktury, które następnie refakturuje na najemców. Czy przychód z refaktur należy wykazać (...)
str. 18
5.17.
Rozliczenie nadpłaty podatku od nieruchomości
W związku z nieprawidłowym ustaleniem wielkości powierzchni nieruchomości przeznaczonej na działalność gospodarczą w latach 2010-2013 uiściłem podatek od nieruchomości w kwocie wyższej od należnej. Po (...)
str. 19
5.18.
Złomowanie zniszczonych towarów handlowych i środka trwałego
Firma oddała na złom zniszczony towar oraz samochód dostawczy będący środkiem trwałym. Otrzymała kartę przekazania odpadu oraz zapłatę za złom. Jak zaewidencjonować w podatkowej księdze (...)
str. 20
5.19.
Rozliczenie usługi wykonanej na przełomie dwóch lat podatkowych
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów świadczy usługi pośrednictwa finansowego. Fakturę za usługi wykonane w grudniu 2014 r. wystawił w styczniu 2015 r. Pod (...)
str. 20
II.
DOKUMENTOWANIE ZDARZEŃ GOSPODARCZYCH
1.
Uwagi ogólne o dowodach księgowych i ich korekcie
Zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów dokonuje się w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych (...)
str. 21
2.
Podstawa zapisu przychodów
Zapisów dotyczących przychodów innych niż ze sprzedaży towarów i usług dokonuje się w podatkowej księdze na podstawie dowodów potwierdzających te przychody, o czym stanowi § (...)
str. 22
3.
Dowody księgowe dotyczące kosztów
W podatkowej księdze zapisów dotyczących wydatków (kosztów) dokonuje się na podstawie dowodów, o których mowa w § 12-16 rozporządzenia w sprawie podatkowej księgi. Z regulacji (...)
str. 22
4.
Korekta kosztów w związku z niezapłaconymi fakturami
Stosownie do art. 24d ust. 1 i 2 updof, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), z umowy albo innego (...)
str. 23
5.
Dokumentowanie przychodów i kosztów - w pytaniach Czytelników
5.1.
Potwierdzanie odbioru materiałów wykorzystywanych poza zakładem
Spółka jawna wykonuje roboty budowlane. Podatek dochodowy rozlicza na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którą prowadzi biuro rachunkowe. Z uwagi na wykonywanie usług poza (...)
str. 25
5.2.
Faktura za paliwo
Czy na fakturach dotyczących zakupu paliwa do leasingowanego samochodu osobowego konieczne jest umieszczanie numeru rejestracyjnego samochodu, aby faktury te stanowiły podstawę zapisu w podatkowej księdze? (...)
str. 26
5.3.
Podróż służbowa pracownika
Na jakim dokumencie rozliczyć podróż służbową pracownika i w której kolumnie podatkowej księgi wykazać koszty poniesione w związku z tą podróżą? Do rozliczenia podróży służbowej (...)
str. 27
5.4.
Koszty przejazdu do miejsca wykonywania działalności gospodarczej
Osoba fizyczna rozpoczyna działalność gospodarczą. Będzie dojeżdżać środkami komunikacji autobusowej z miejscowości, w której według zgłoszenia prowadzi działalność gospodarczą, do miejscowości, w której siedzibę ma (...)
str. 27
5.5.
Składki na ubezpieczenia przedsiębiorcy i zleceniobiorców
Na podstawie jakich dokumentów ewidencjonować w podatkowej księdze finansowane przez przedsiębiorcę składki na własne ubezpieczenia społeczne i FP oraz na ubezpieczenia społeczne, FP i FGŚP (...)
str. 28
5.6.
Rozliczenie mediów zużywanych na potrzeby działalności prowadzonej we własnym domu
W związku z prowadzoną działalnością wykorzystuję część własnego domu na biuro. Do końca 2014 r. koszty mediów (energia, gaz, woda) księgowane były dowodem wewnętrznym sporządzonym (...)
str. 29
5.7.
Opłaty za odbiór odpadów komunalnych
Podatnik jest właścicielem niezamieszkałej nieruchomości, w której prowadzi działalność gospodarczą. Za odbiór odpadów komunalnych z tej nieruchomości wnosi opłaty na rachunek gminy. Na jakiej podstawie (...)
str. 30
5.8.
Zbiorcze zapisy dotyczące kosztów podatkowych
Rozpoczynam prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy jest możliwe wpisywanie do księgi zbiorczo, na koniec dnia lub miesiąca, poniesionych kosztów uzyskania przychodów? Zasadniczo, przepisy (...)
str. 31
5.9.
Przekazanie prywatnego składnika majątku na potrzeby działalności
Na potrzeby prywatne kupiłem odkurzacz o wartości 500 zł. Zakup udokumentowany jest fakturą wystawioną na moje nazwisko. Obecnie jednak odkurzacz ten jest używany tylko na (...)
str. 32
5.10.
Ujęcie w księdze przychodu zaewidencjonowanego przy użyciu kasy rejestrującej
Sprzedaż ewidencjonuję za pomocą kasy rejestrującej. Czy codziennie sporządzany dowód wewnętrzny może być podstawą wpisywania do podatkowej księgi przychodów wynikających z dobowych raportów fiskalnych? Nie (...)
str. 32
5.11.
Ewidencjonowanie odpisów amortyzacyjnych
Jak na potrzeby dokonania zapisu w podatkowej księdze należy dokumentować miesięczne odpisy amortyzacyjne? Podstawą księgowania odpisu amortyzacyjnego może być ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych (...)
str. 33
5.12.
Zakupy dokonywane przez internet
Podatnik na aukcjach internetowych kupuje sprzęt fotograficzny, który naprawia i konserwuje, a następnie sprzedaje w ramach działalności gospodarczej. Sprzedający (osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami) niechętnie dokumentują (...)
str. 34
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.