Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 8 (392) z dnia 20.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Od 1 lipca 2015 r. koniec zakazu odliczania VAT od paliwa
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, czyli pojazdami o dopuszczalnej masie (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Samochód firmowy wykorzystywany nieodpłatnie do celów prywatnych
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają odpłatne czynności, w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast nieodpłatne czynności objęte są zakresem ustawy o VAT (...)
str. 6
1.
Kiedy prywatne użytkowanie samochodu służbowego nie podlega VAT?
Ustawodawca przewidział jednak wyjątki od opodatkowania czynności wykonywanych nieodpłatnie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników. Wyjątki te dotyczą pojazdów samochodowych przy nabyciu (wytworzeniu), których (...)
str. 6
2.
Użytkowanie samochodu dla celów prywatnych podlegające VAT
Podatnik jest zobowiązany opodatkować użytek prywatny samochodów służbowych w sytuacji gdy: posiadał pełne prawo do odliczenia podatku zarówno przy nabyciu pojazdu, jak i zakupionych do (...)
str. 7
3.
Podstawa opodatkowania przy rozliczaniu użytku prywatnego
W przypadku nieodpłatnego świadczenia usług, spełniającego przesłanki zawarte w art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania określana jest na podstawie art. (...)
str. 7
III.
Minister Finansów wyda interpretację ogólną dotyczącą możliwości korzystania przez biura rachunkowe ze zwolnienia z VAT
Zwolnienie z podatku VAT o charakterze podmiotowym przysługuje podatnikom w odniesieniu do sprzedaży nieprzekraczającej łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Z kolei podatnicy, (...)
str. 9
IV.
Stawki VAT w pytaniach i odpowiedziach
Generalną zasadą, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która w 2015 r. nadal wynosi 23%. Dla niektórych z nich ustawodawca przewidział jednak niższe (...)
str. 10
1.
Prawa i obowiązki wspólników likwidujących spółkę osobową
Przepisy ustawy o VAT nakazują podatnikom działającym w formie spółki osobowej, którzy zamierzają zlikwidować działalność gospodarczą, realizację szeregu obowiązków. Jednym z nich jest obowiązek sporządzenia (...)
str. 14
2.
Jak sprzedać towary pozostałe po likwidacji spółki?
Na podstawie art. 14 ust. 7 ustawy o VAT, dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek osobowych, której przedmiotem są towary objęte spisem z natury, (...)
str. 16
VI.
Korekta podatku naliczonego w ramach ulgi za złe długi
W 2013 r. w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych odliczaliśmy 100% podatku naliczonego. W 2014 r. wystąpiła sprzedaż mieszana i podatek naliczony odliczany był według (...)
str. 17
VII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Warunki zwrotu VAT w terminie przyspieszonym
W deklaracji VAT-7 za marzec br. wykazałem nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Czy aby otrzymać zwrot VAT w terminie 25 dni, oprócz zaznaczenia w deklaracji (...)
str. 20
2.
Przekazanie samochodu na cele osobiste
Podatnik w prowadzonej działalności użytkuje samochód ciężarowy, przy nabyciu którego odliczył VAT w pełnej wysokości. Obecnie zamierza nieodpłatnie przekazać go na cele prywatne. Czy przekazanie (...)
str. 20
3.
Odliczenie VAT od zakupu usług noclegowych
Na potrzeby prowadzonej przez nas działalności (podlegającej opodatkowaniu) dokonujemy zakupu usług noclegowych dla pracowników. Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów? Zasadą (...)
str. 20
4.
Czy otrzymywane napiwki podlegają opodatkowaniu VAT?
Prowadzimy restaurację. Bardzo często zatrudnieni kelnerzy otrzymują dobrowolne napiwki od klientów. Niejednokrotnie są one przekazywane za pośrednictwem kart płatniczych i kredytowych na nasz rachunek bankowy. (...)
str. 21
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Sporządzanie raportów fiskalnych
Sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonujemy przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Ostatnia sprzedaż na rzecz osoby prywatnej miała miejsce w listopadzie 2014 r. Zarówno raport dobowy, (...)
str. 22
2.
Nieodpłatne przekazanie pakietów medycznych dla pracowników – skutki w VAT, obowiązek stosowania kasy fiskalnej
Spółka na swój koszt wykupuje dla swoich pracowników i ich rodzin pakiety medyczne uprawniające do korzystania z opieki medycznej (które finansuje w całości ze swoich (...)
str. 23
2.1.
Rozliczenie VAT przy nieodpłatnym świadczeniu usług
Opodatkowaniu VAT co do zasady podlegają odpłatne czynności, w tym m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na mocy art. 8 ust. 2 pkt 2 (...)
str. 23
2.2.
Pakiety medyczne a kasa fiskalna
Zasadą jest, że podatnicy na mocy art. 111 ust. 1 ustawy obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, jeśli (...)
str. 23
3.
Obowiązki podatnika związane z rozpoczęciem ewidencjonowania obrotu w kasie fiskalnej
W związku z przekroczeniem limitu obrotu uprawniającego do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy, od 1 maja br. sprzedaż na rzecz osób prywatnych będę ewidencjonowała w (...)
str. 24
4.
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotów ze względu na strukturę sprzedaży
Świadczę usługi architektoniczne m.in. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej a ponadto w ramach prowadzonej działalności dokonałam sprzedaży nieruchomości (mieszkania) na rzecz osoby fizycznej. (...)
str. 25
5.
Sprzedaż środka trwałego przez rolnika rozliczającego VAT
Jestem rolnikiem, czynnym podatnikiem VAT (nie jestem podatnikiem podatku dochodowego). Zamierzam sprzedać ciągnik rolniczy rolnikowi ryczałtowemu. Czy sprzedaż tego ciągnika może korzystać ze zwolnienia z (...)
str. 26
6.
Jak określić nazwę towarów na paragonie fiskalnym?
Prowadzę sklep z odzieżą używaną. Towar jest wyceniany na podstawie wagi, np. 30 zł za 1 kg (niezależne od rodzaju sprzedawanego asortymentu: bluzka, spodnie czy (...)
str. 27
7.
Usługi kominiarskie zwolnione z obowiązku stosowania kasy fiskalnej
Pod koniec 2014 r. rozpocząłem świadczenie usług kominiarskich (PKWiU 81.22.13.0) głównie na rzecz osób prywatnych. Czy obecnie mogę korzystać z jakichkolwiek zwolnień z obowiązku stosowania (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Doręczanie przesyłek – usługi pocztowe czy transportowe?
Bardzo często usługi kurierskie i pocztowe utożsamiane są przez podatników z usługami transportowymi. Niestety, nie jest to tak jednoznaczne, jakby się mogło wydawać. Usługi pocztowe (...)
str. 30
1.
Stawka VAT na usługi pocztowe i transportowe
Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 17 ustawy o VAT zwolnione od podatku są powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich (...)
str. 30
2.
Definicja usługi pocztowej
Usługi kurierskie i pocztowe klasyfikowane są w dziale 53 PKWiU "Usługi pocztowe i kurierskie". Co jednak ważne, ten rodzaj usług znajduje się w sekcji H "Transport i gospodarka magazynowa", w której (...)
str. 31
3.
Stanowisko WSA w sprawie opodatkowania usług doręczania przesyłek
Na temat kwalifikacji usług doręczania przesyłek pocztowych wypowiedział się WSA w Warszawie w wyroku z 27 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1277/14. Sąd (...)
str. 32
X.
Deklaracje składane w ramach stosowania procedury MOSS
Podatnik, który został zidentyfikowany na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT w zakresie usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych obowiązany jest składać do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście – (...)
str. 33
XI.
Czytelnicy pytają
1.
Obowiązek podatkowy i sposób korygowania WNT
W maju 2014 r. spółka dokonała WNT i w tym samym miesiącu otrzymała fakturę od zagranicznego dostawcy. Nabycie to omyłkowo nie zostało jednak ujęte w (...)
str. 37
2.
Import próbek i materiałów reklamowych
Importujemy od naszego dostawcy spoza UE próbki towarów, katalogi, ekspozytory i stojaki reklamowe, które otrzymujemy nieodpłatnie. Próbki i katalogi są przeznaczone dla potencjalnych i obecnych (...)
str. 39
3.
Opodatkowanie usług biurowych świadczonych dla zagranicznego usługobiorcy
Polski podatnik świadczy usługi biurowe na rzecz niemieckiej firmy. Usługi wykonywane są zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Jaką stawką VAT opodatkować wykonane czynności? (...)
str. 40
4.
Rozliczanie sprzedaży publikacji elektronicznych w systemie MOSS
Czy sprzedaż publikacji (czasopism) w wersji elektronicznej można rozliczać za pomocą elektronicznego systemu MOSS? MOSS to nowy, fakultatywny system rozliczania VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych (...)
str. 40
5.
Faktura za wpłatę składki członkowskiej do zagranicznej organizacji
Otrzymaliśmy fakturę z tytułu składki członkowskiej uiszczonej dla organizacji skupiającej właścicieli i zarządców lasów, organizacje społeczne i przyrodnicze, firmy przetwórstwa drzewnego i papierniczego, sieci handlowe (...)
str. 42
6.
Import usług badawczych
Polskie laboratorium pomiarowe zleciło czeskiemu instytutowi wykonanie badań porównawczych na potrzeby utrzymania systemu zarządzania ISO. Czy wykonana za granicą usługa podlega opodatkowaniu w Polsce? Czy (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Podatnicy uprawnieni do stosowania uproszczeń w rozliczaniu przewozów okazjonalnych
Usługi transportu osób opodatkowane są w szczególny sposób. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28f ustawy o VAT, transport osób opodatkowany jest w miejscu, gdzie (...)
str. 45
2.
Rejestracja podatników VAT – przewozy okazjonalne
Aby skorzystać ze szczególnej procedury w zakresie świadczenia usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób, podatnik powinien złożyć drogą elektroniczną zgłoszenie informujące o zamiarze skorzystania z (...)
str. 46
3.
Deklaracja VAP-1
Podatnicy zidentyfikowani jako "podatnicy VAT – przewozy okazjonalne" mają obowiązek składania drogą elektroniczną do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście kwartalnych deklaracji podatkowych (VAP-1) na potrzeby rozliczenia (...)
str. 47
4.
Ewidencje prowadzone dla potrzeb stosowania procedury szczególnej
Dodatkowym obowiązkiem podatników zidentyfikowanych jako "podatnicy VAT – przewozy okazjonalne" jest prowadzenie ewidencji w postaci elektronicznej, zawierającej dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, (...)
str. 48
5.
Zaprzestanie wykonywania usług – formularz VAP-Z
W sytuacji gdy podatnik zidentyfikowany jako "podatnik VAT – przewozy okazjonalne" podejmie decyzje o zaprzestaniu lub zawieszeniu wykonywania tych usług, powinien o tym fakcie zawiadomić (...)
str. 49
6.
Dodatkowe obowiązki podatników wykonujących przewozy okazjonalne
W celu zapewnienia możliwości egzekwowania podatku od podmiotów zagranicznych, w przypadku świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi w innym (...)
str. 49
F.
VAT OD PODSTAW
XIII.
Zasady odliczania VAT naliczonego krok po kroku
Zakup towaru lub usługi przez podatnika VAT pozwala mu na skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego od tego zakupu. Aby jednak z prawa tego (...)
str. 50
1.
Ustalenie związku zakupu z rodzajem wykonywanych czynności
W myśl generalnej zasady, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług, jeżeli te towary czy usługi mają związek z wykonywanymi (...)
str. 50
2.
Dokument uprawniający do odliczenia VAT
Aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego musi dysponować fakturą, zawierającą kwotę podatku VAT, która potwierdza dokonany zakup. Podatnik ma również – co (...)
str. 50
3.
Ustalenie prawa do odliczenia VAT naliczonego
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, przysługuje podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni. Aby zatem podatnik VAT (...)
str. 51
4.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy
W myśl generalnej zasady określonej w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w (...)
str. 52
5.
Terminy odliczenia VAT naliczonego
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje – co do zasady – w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do (...)
str. 53
6.
Szczególne terminy odliczania VAT
Przedstawione wyżej zasady odliczania VAT, zwłaszcza w odniesieniu do terminu dokonania odliczenia mogą w przypadku niektórych rodzajów czynności, bądź niektórych kategorii podatników być inne. Podatnik (...)
str. 53
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Zawiadomienie organu podatkowego w sprawie kwartalnego rozliczania VAT i wpłaty zaliczek
Podmioty nieposiadające statusu małego podatnika w rozumieniu ustawy o VAT mogą rozliczać VAT kwartalnie pod warunkiem zawiadomienia organu podatkowego o tym fakcie. Zawiadomienia tego dokonuje się na formularzu (...)
str. 54
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Czy wytwarzanie papierosów przez konsumentów podlega opodatkowaniu akcyzą?
Na mocy art. 8 ust. 1 oraz art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotem opodatkowania akcyzą jest między innymi produkcja wyrobów (...)
str. 58
XVI.
Zmiany w akcyzie od 1 kwietnia 2015 r.
Na mocy ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw (...)
str. 60
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Rozliczenie VAT od nabycia wyrobów stalowych
Czynny podatnik VAT w marcu br. zakupił wyrób stalowy (bednarkę ocynkowaną) podlegający "odwrotnemu obciążeniu". W jaki sposób powinien rozliczyć taką transakcję? W przypadku odwrotnego obciążenia (...)
str. 62
2.
Korekta sprzedaży usług turystyki rozliczanych w systemie marży
Jesteśmy firmą turystyczną, która nie posiada statusu małego podatnika. Z uwagi na częste korekty deklaracji VAT-7 zastanawiamy się nad wyborem kwartalnego rozliczania podatku VAT. W jaki sposób, (...)
str. 63
3.
Faktura korygująca in plus a ulga na złe długi
Wystawiliśmy fakturę z błędną stawką podatku VAT. Po wystawieniu faktury korygującej zwiększającej podatek VAT z 8% na 23%, nabywca odmówił zapłaty, twierdząc że z uwagi (...)
str. 65
4.
Wystawienie refaktury za media w czasie zawieszenia działalności gospodarczej
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik postanowił użyczyć lokal w budynku, w którym wykonywana była działalność gospodarcza. Czy wystawienie refaktury za media na użytkownika lokalu (...)
str. 66
5.
Kiedy odliczyć VAT z duplikatu faktury?
W dniu 19 marca otrzymałem duplikat faktury, który był wystawiony 13 lutego 2015 r. i dotyczył zakupu towaru ze stycznia br. Nie odliczyłem dotąd podatku (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.