Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 11 (874) z dnia 10.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Organy podatkowe kwestionują rozliczanie VAT w okresach rozliczeniowych
Co do zasady, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, a jeżeli wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty - (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań
W Dzienniku Ustaw z 23 marca 2015 r., pod poz. 407, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 4 marca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego (...)
str. 5
2.
Opublikowano zmiany w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z VAT
W Dzienniku Ustaw z 24 marca 2015 r., pod poz. 409, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 5
3.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od niektórych dochodów spółki powstałej z przekształcenia SP ZOZ
W Dzienniku Ustaw z 24 marca 2015 r., pod poz. 416, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników (...)
str. 6
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wynagrodzenie członka rady nadzorczej z tytułu pełnienia funkcji w spółce kapitałowej - PIT, ZUS, CIT oraz ewidencja księgowa
Członkowie rady nadzorczej mogą pełnić swoje funkcje nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem. Jeżeli uzyskują z tego tytułu wynagrodzenie, to wynagrodzenia te muszą zostać właściwie rozliczone na (...)
str. 6
1.1.
Przychód członka rady nadzorczej
Dla osoby pełniącej funkcję członka rady nadzorczej uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Za przychody z tytułu tego (...)
str. 7
1.2.
Składki ZUS
Jak wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2015 r. wynagrodzenie członka rady nadzorczej, uzyskiwane z tytułu pełnionej funkcji, podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (zob. (...)
str. 8
1.3.
Koszty uzyskania przychodów
Na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących m.in. w skład rad nadzorczych. Kosztem (...)
str. 9
1.4.
Ewidencja księgowa
Wynagrodzenia wypłacane członkom rady nadzorczej z tytułu pełnionych przez te osoby funkcji zaliczane są do kosztów działalności operacyjnej jednostki. To samo dotyczy składek ZUS od (...)
str. 10
2.
Wpłata zaliczki w walucie obcej na rzecz kontrahenta krajowego - rozliczenie podatkowe i ewidencja księgowa
W praktyce mają miejsce sytuacje, w których polskie podmioty gospodarcze kupują od kontrahentów krajowych towary, na poczet których wpłacają zaliczki w walucie obcej, za pośrednictwem (...)
str. 10
2.1.
Wpłata zaliczki w walucie obcej i otrzymanie faktury zaliczkowej
Rozliczenie dla celów VAT Krótko wspomnijmy, że gdy polski sprzedawca wystawia na rzecz polskiego nabywcy fakturę (w tym również fakturę zaliczkową) w walucie obcej, to (...)
str. 10
2.2.
Otrzymanie faktury końcowej po dokonaniu dostawy towarów przez sprzedawcę
Rozliczenie dla celów VAT Jak pisaliśmy w części dotyczącej faktury zaliczkowej, polski sprzedawca, który wystawia na rzecz polskiego nabywcy fakturę w walucie obcej, na fakturze tej wykazuje (...)
str. 13
IV.
PODATEK VAT
1.
Ulga na złe długi, gdy dłużnik jest w upadłości - postanowienie NSA
Ulga na złe długi to - w uproszczeniu mówiąc - prawo wierzyciela do skorygowania podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego od wierzytelności, które nie zostały uregulowane przez (...)
str. 18
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odpłatność za korzystanie ze służbowego samochodu a VAT i obowiązek ujęcia w kasie fiskalnej
Zatrudniony w ramach stosunku pracy prezes naszej firmy płaci co miesiąc określoną kwotę do firmowej kasy tytułem wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Czy obrót (...)
str. 19
2.2.
Limit zwolnienia z VAT, gdy podatnik wykonuje czynności opodatkowane i zwolnione z VAT
Świadczę usługi zwolnione z VAT (usługi ubezpieczeniowe) i opodatkowane (usługi kurierskie). Czy w limicie zwolnienia z VAT (150.000 zł) powinienem uwzględnić obrót uzyskany z obu (...)
str. 20
2.3.
Odliczanie VAT z faktur otrzymanych po likwidacji działalności gospodarczej
Podatnik zlikwidował działalność gospodarczą w lutym br. W marcu br. otrzymał fakturę za zużytą w lutym energię oraz fakturę wystawioną przez serwisanta za odczyt z (...)
str. 21
2.4.
Rozliczanie i dokumentowanie usług turystycznych
Świadczymy usługi turystyczne opodatkowane na zasadzie marży. Na poczet usług otrzymujemy zaliczki (w formie gotówkowej). W jakim terminie należy wystawiać faktury dokumentujące takie wpłaty? Podstawą (...)
str. 22
3.
Stawka VAT na roboty budowlane/instalacyjne dotyczące budynków mieszkalnych - w wyjaśnieniach Ministra Finansów
Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych (...)
str. 26
3.1.
Usługi instalacyjne wykonane w budynku mieszkalnym i poza nim
Tylko roboty instalacyjne wykonane w budynku mieszkalnym o powierzchni nieprzekraczającej 300 m2 można opodatkować według stawki 8%. Natomiast usługa instalacyjna wykonana poza ww. budynkiem podlega (...)
str. 26
3.2.
Opodatkowanie usług budowlanych, w wyniku których zmienia się klasyfikacja budynku
Ustalając stawkę VAT właściwą do wykonywanych prac budowlanych należy uwzględnić klasyfikację budynku po rozbudowie (przebudowie, nadbudowie), a nie właściwą dla tego budynku w momencie rozpoczęcia (...)
str. 27
4.
TSUE rozstrzygnie, jak rozliczać VAT przy likwidacji działalności gospodarczej
Likwidacja działalności gospodarczej (tj. zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych, rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej) może zobowiązać do wykazania VAT należnego. Taki obowiązek wystąpi (...)
str. 28
5.
Nie będzie obniżonej stawki VAT na e-booki
Stawka VAT na "tradycyjne" książki (tj. w wersji papierowej), a także na książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych (...)
str. 29
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Z interpretacji organów podatkowych
1.1.
Płatność w ratach a obowiązek korekty odpisów amortyzacyjnych w związku z niezapłaconym zobowiązaniem
Jeżeli zaliczona do kosztów uzyskania przychodów część odpisów amortyzacyjnych znajduje pokrycie w dokonanych płatnościach, to nie powinno mieć miejsca zmniejszenie kosztów, o którym mowa w (...)
str. 30
1.2.
Otrzymanie odszkodowania z tytułu niezapłaconej należności od kontrahenta należy potraktować jak zapłatę należności
Wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela, w celu zaspokojenia wierzytelności spółki, zaliczonej uprzednio do przychodów należnych, powinna być potraktowana jako spłata tej wierzytelności. Wartość ww. odszkodowania nie (...)
str. 31
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Koszty wynagrodzeń prezesa spółki zatrudnionego na umowę o pracę
Czy w spółce z o.o. udziałowiec takiej spółki może być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu takiej spółki? Czy wypłacane (...)
str. 33
2.2.
Termin płatności uzależniony od daty otrzymania faktury a obowiązek korekty kosztów podatkowych w związku z brakiem zapłaty
Spółka posiada niezapłacone zobowiązanie z tytułu usługi stanowiącej koszt pośrednio związany z przychodami. W zawartej między stronami umowie zapisano, że termin płatności za ww. usługę wynosi 35 dni (...)
str. 34
2.3.
Zaliczanie w koszty uzyskania przychodu noty z ZAiKS-u
Wydawnictwo nie dopełniło formalności i wprowadziło do obiegu utwory, od których należało wnieść opłatę do ZAiKS-u. Otrzymaliśmy noty obciążeniowe za wprowadzenie do obrotu ww. utworów. (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
VAT od aportu zwracany wspólnikowi a przychód podatkowy - wyrok WSA
Jeżeli aport wnoszony do spółki jest opodatkowany VAT, a spółka równowartość kwoty podatku VAT zwraca wspólnikowi wnoszącemu aport, to otrzymanie tego zwrotu nie powoduje u (...)
str. 38
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Moment ustalenia przychodu z ryczałtu za używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych
Pracownik naszej firmy korzysta nieodpłatnie z samochodu służbowego do swoich potrzeb prywatnych. Od 1 stycznia 2015 r. wartość tego świadczenia należy obliczać w formie miesięcznego ryczałtu. Zgodnie z wewnętrznymi (...)
str. 40
2.2.
Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego na cele prywatne podatnika
W prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej korzystałem z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy leasingu wykupiłem ten samochód na swoje potrzeby prywatne, a następnie w ciągu miesiąca (...)
str. 42
2.3.
Wydatki na szkolenie przedsiębiorcy w kosztach podatkowych
Prowadzę biuro rachunkowe. Zamierzam wziąć udział w kursie pt. "Samodzielny księgowy". Celem tego kursu jest przygotowanie do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Czy wydatki na ten kurs (...)
str. 45
2.4.
Rozliczanie podatku dochodowego i VAT, gdy klienci nie regulują swoich zobowiązań
Świadczymy usługi m.in. osobom prywatnym (najem garaży). Aby uniknąć konieczności stosowania kasy fiskalnej, wszystkie usługi dokumentujemy fakturami. Zdarza się, że osoby prywatne nie regulują zobowiązania. (...)
str. 46
2.5.
Uzyskanie bezpłatnej porady prawnej a podatek dochodowy od osób fizycznych
Nasze stowarzyszenie udziela bezpłatnych porad prawnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Od 1 stycznia 2015 r. osoba, która uzyskała bezpłatną poradę prawną, (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Wydatki na remont wynajmowanego lokalu, budowę ogrodzenia oraz zagospodarowanie terenu obcej nieruchomości - interpretacja organu podatkowego
Wydatki na remont wynajmowanego lokalu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Natomiast nakłady na budowę ogrodzenia oraz zagospodarowanie terenu, do którego podatnik (...)
str. 52
2.
Amortyzacja używanego sporadycznie programu finansowo-księgowego
Spółka z o.o. ze względu na rozszerzenie prowadzonej działalności zakupiła nowy system finansowo-księgowy. Dotychczasowe oprogramowanie nie będzie już bieżąco używane, ale pozostanie dostępne na potrzeby (...)
str. 53
3.
Uzyskanie praw ochronnych do znaku towarowego umożliwia jego amortyzację - wyrok NSA
Prawo ochronne na znak towarowy może podlegać amortyzacji podatkowej mimo, iż jego rejestracji w urzędzie patentowym dokonano na podstawie otrzymanych aportem praw ze zgłoszenia znaków (...)
str. 55
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zwolnienie w opłacie składek na FP i FGŚP - wyjaśnienie ZUS
Zasady decydujące o obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) uregulowane zostały odpowiednio w ustawach z dnia 20 kwietnia (...)
str. 56
2.
Dwie działalności i prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy
Jestem wspólnikiem spółki jawnej i podlegam z tego tytułu wszystkim obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS. Dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą (jako wspólnik spółki cywilnej). Z racji jej (...)
str. 57
3.
Składki za pracownika wykonującego pracę na terytorium Austrii
Nasza spółka wykonuje prace budowlane głównie na obszarze Polski. W kraju tym znajduje się też m.in. siedziba spółki. Zatrudnieni u nas pracownicy w zawartych umowach (...)
str. 58
4.
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego dla pracownika zatrudnionego na podstawie kolejnej umowy terminowej
Z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do końca stycznia br., od 2 lutego 2015 r. zawarliśmy kolejną umowę o (...)
str. 60
5.
Wynagrodzenie chorobowe w razie zmiany pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego
Pracownik zatrudniony od 2 lutego br. zachorował w marcu 2015 r. Do końca stycznia br. był zatrudniony u innego pracodawcy i w 2015 r. otrzymał (...)
str. 61
IX.
PRAWO PRACY
1.
Jak udzielać urlopu osobie zatrudnionej na niepełnym etacie?
Pracownikowi mającemu co najmniej 10-letni staż urlopowy, zatrudnionemu na 1/4 etatu, przysługuje 7 dni urlopu wypoczynkowego. Czy to oznacza, że aby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym, (...)
str. 62
2.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy przysługujący za niepełny miesiąc pracy
Z dniem 2 marca 2015 r. zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony do 16 marca 2015 r. Przysługiwało mu wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej i był on (...)
str. 63
3.
Rozliczenie podróży służbowej kierowcy między oddziałami firmy
Jesteśmy firmą transportową o zasięgu krajowym. Nasze oddziały są zlokalizowane w kilku miastach na terenie dwóch województw. Zatrudnieni przez nas kierowcy, wykonując przewozy drogowe, przejeżdżają (...)
str. 64
4.
Rozkład czasu pracy pracownika zatrudnionego na część etatu
Zatrudniamy pracowników w podstawowej organizacji czasu pracy. Przy czym pracownicy niepełnoetatowi wykonują pracę według stałego rozkładu, obejmującego określone dni tygodnia i godziny. W danym tygodniu wykonują oni pracę (...)
str. 66
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Jak ustalić okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego?
Czy ustalając okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego należy brać pod uwagę jego przewidywany okres wykorzystania w danej jednostce, czy też ogólny okres jego użyteczności? Czy jeżeli (...)
str. 67
2.
Ewidencja sprzedaży udziałów objętych w zamian za aport środka trwałego
Spółka z o.o. wniosła aportem do innej spółki z o.o. częściowo umorzony środek trwały, za co w zamian otrzymała udziały. Na dzień wniesienia aportu wartość otrzymanych udziałów była (...)
str. 69
3.
Odsetki od pożyczki przeznaczone na pokrycie straty bilansowej
Jak ująć w księgach rachunkowych odsetki od pożyczki uzyskanej od udziałowca sp. z o.o., które mają zostać przeznaczone na pokrycie straty bilansowej? Jeżeli odsetki od pożyczki uzyskanej (...)
str. 72
4.
Wycena udziałów w spółce z o.o.
Jak wyliczyć aktualną wartość udziałów w spółce z o.o., w przypadku, gdy za ostatni rok bilansowy (2014) spółka poniosła stratę? Dodatkowo nadmieniam, że spółka posiada kapitał zakładowy i kapitał (...)
str. 73
5.
Czy wydatki na pozyskanie certyfikatów należy rozliczać w czasie?
Na potrzeby sprzedaży określonych wyrobów uzyskujemy certyfikaty. Procedura ich uzyskania obejmuje m.in. wydatki na audyt certyfikacyjny. Czy zakładając, że certyfikaty wydawane są na 3 lata, (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.