Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 7 (391) z dnia 01.04.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Nieściągalna wierzytelność jako koszt podatkowy
Jeśli odbiorca towarów lub usług nie płaci za wykonane na jego rzecz świadczenie, to przedsiębiorca może zminimalizować swoje straty poprzez odpisanie nieściągalnej wierzytelności w koszty (...)
str. 4
1.1.
Kiedy nieściągalna wierzytelność może być kosztem?
Przepisy o podatku dochodowym stanowią, że wierzytelności odpisane jako nieściągalne, nie są kosztem uzyskania przychodów. Wyjątek dotyczy wierzytelności, które były uprzednio zarachowane jako przychody należne, (...)
str. 4
1.2.
Postanowienie o nieściągalności wydane przez organ egzekucyjny
Spółka posiada niezapłaconą należność, którą skierowała do egzekucji komorniczej. W tym roku otrzymała postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego. Komornik umorzył postępowanie, ponieważ koszty egzekucyjne (...)
str. 5
1.3.
Postanowienie sądu o umorzeniu postępowania upadłościowego
Spółka z o.o. posiada nieprzedawnioną należność. Dłużnikiem jest spółka z o.o. w upadłości likwidacyjnej. Ze względu na brak majątku niewypłacalnego dłużnika na prowadzenie postępowania upadłościowego (...)
str. 7
1.4.
Protokół sporządzony przez podatnika
Spółka z o.o. zamierza odpisywać jako nieściągalne należności wynikające ze świadczenia usług na rzecz swoich klientów. Odpisane należności będzie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, dokumentując (...)
str. 8
II.
PIT I CIT 2014 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
str. 10
1.1.
Kto i kiedy składa zeznanie?
Formularz PIT-38 jest przeznaczony do rozliczenia uzyskanych przez podatnika w roku podatkowym dochodów (poniesionych strat) z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 30b ust. 1 updof. Przychody wykazywane w PIT-38: - z odpłatnego (...)
str. 10
1.2.
Wykazywanie przychodów i kosztów ich uzyskania
Z broszury informacyjnej Ministerstwa Finansów do zeznania PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w 2014 roku (dostępnej w serwisie www.druki.gofin.pl w zakładce Podatki dochodowe) wynika, że przychód z odpłatnego zbycia (...)
str. 10
1.3.
Wysokość zobowiązania podatkowego
Wysokość zobowiązania podatkowego ustala się w części D zeznania. Podstawą opodatkowania jest dochód uzyskany w 2014 r. pomniejszony o straty z lat ubiegłych. Odliczeniu podlegają (...)
str. 12
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.1.
Uszkodzenie samochodu i przyczepy
Spółka z o.o. otrzymała w marcu br. dwa odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy kolizji drogowej, w której brał udział samochód firmowy z dołączoną do niego przyczepą. (...)
str. 13
1.2.
Naprawa pojazdu objętego AC i wynajęcie samochodu zastępczego
Na czas naprawy powypadkowej samochodu osobowego spółka z o.o. wynajęła samochód zastępczy. Koszty naprawy powypadkowej oraz wynajęcia auta zastępczego są pokrywane z przyznanego spółce odszkodowania. (...)
str. 14
2.
Przychód z odszkodowania za poniesione straty
Przy produkcji wyrobów gotowych spółka z o.o. korzysta z usług podwykonawców. W 2014 r. podwykonawca przy wykorzystaniu powierzonych mu przez spółkę surowców, wadliwie wykonał jedną (...)
str. 15
3.
Paliwo zużyte do jazd prywatnych
Spółka jawna posiada na stanie środków trwałych samochód osobowy, który jest wykorzystywany również do celów prywatnych przez jednego ze wspólników. Czy wydatek na zakup paliwa (...)
str. 16
4.
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności
W związku z trudnościami finansowymi spółka reguluje zobowiązania z opóźnieniem. Na koniec 2014 r. otrzymała noty obciążeniowe za koszty rekompensaty odzyskiwania należności w wysokości 40 (...)
str. 17
5.
Finansowanie kosztów kształcenia pracowników
Spółka z o.o. otrzymała dofinansowanie z urzędu pracy ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na pokrycie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników. Czy otrzymane dofinansowanie stanowi przychód podatkowy, (...)
str. 19
6.
Zawody sportowe - reklama firmy i integracja załogi
Firma z branży handlowej (działająca w formie spółki) w okresie wiosenno-letnim zamierza organizować zawody sportowe. Będą to imprezy zarówno o charakterze otwartym, tj. z udziałem (...)
str. 20
7.
Firmowe przychody i koszty w interpretacjach indywidualnych
7.1.
Sprzedaż składnika majątku nieujętego w ewidencji środków trwałych
W świetle przepisów obowiązujących od 2015 r. sprzedaż składnika majątku spełniającego kryteria środka trwałego podlegającego ujęciu w ewidencji środków trwałych skutkuje powstaniem przychodu z działalności (...)
str. 21
7.2.
Korekta kosztów związana z niezapłaceniem zobowiązania gdy brak terminu płatności
Gdy termin płatności za towar lub usługę nie został ustalony, termin ten będzie liczony od dnia dostawy towarów (wykonania usługi) i będzie jednocześnie uzależniony od (...)
str. 23
8.
Bieżąca korekta kosztów na skutek otrzymania dotacji - wyrok NSA
Otrzymanie dotacji stanowiącej zwrot wydatków ujętych w kosztach podatkowych nie powoduje konieczności dokonania korekty wcześniejszego rozliczenia podatkowego. Korektę tę należy zrealizować w miesiącu otrzymania środków (...)
str. 25
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Ustalenie zaliczki na podatek od wynagrodzenia pracowniczego wypłaconego za część miesiąca
W połowie marca br. spółka z o.o. zatrudniła pracownika. W dniu 10 kwietnia wypłaci mu pierwsze wynagrodzenie. Czy obliczając zaliczkę na podatek od kwoty tego (...)
str. 26
2.
Premiowanie zleceniobiorców
Spółka zatrudnia osoby na umowę o pracę oraz osobę na umowę zlecenia. Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych wydała pracownikom i zleceniobiorcy bony towarowe. Należy (...)
str. 27
3.1.
Prace twórcze i pozostałe czynności wykonywane przez pracowników
Stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 1-3 updof, 50% koszty uzyskania przychodów stosuje się z tytułu: 1) zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, (...)
str. 29
3.2.
Limit kosztów w roku podatkowym
W roku podatkowym łączne 50% koszty uzyskania przychodów (z tytułów wymienionych na wstępie w pkt 3.1) nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego (...)
str. 30
3.3.
Zaniechanie stosowania 50% kosztów
Aby uchronić się przed ryzykiem niedopłaty podatku w związku z uzyskiwaniem przychodów od kilku płatników i przekroczeniem limitu dopuszczalnych kosztów, podatnik może złożyć płatnikowi (płatnikom) (...)
str. 31
4.
Odprawy pieniężne nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Problem Spółka akcyjna w październiku i listopadzie 2014 r. dokonała zwolnień grupowych pracowników. Przyczyną tych zwolnień była kontynuacja wdrożenia planu restrukturyzacji organizacyjnej spółki. W związku (...)
str. 32
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Wybór uproszczonej metody ustalania wartości początkowej
Możliwość ustalenia w sposób uproszczony wartości początkowej budynku lub lokalu mieszkalnego wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej wynika z art. 22g ust. 10 updof. W (...)
str. 33
1.2.
Praktyczne problemy
1) Właściciel budynku przeznaczył wszystkie znajdujące się w nim lokale na wynajem. Są to lokale mieszkalne i użytkowe, które nie są odrębną własnością. Suma powierzchni (...)
str. 33
2.
Amortyzacja środka trwałego służącego działalności sezonowej
Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na wynajmie sprzętu pływającego używa środków trwałych tylko w okresie od maja do września. Do przewozu kajaków zakupił używany samochód ciężarowy. (...)
str. 35
3.
Rejestracja znaku towarowego oznacza nabycie wartości niematerialnej i prawnej podlegającej amortyzacji - korzystny wyrok NSA
Można amortyzować prawo ochronne na znak towarowy, nawet jeśli w momencie wniesienia aportu, wnoszony znak towarowy nie był jeszcze zarejestrowany w Urzędzie Patentowym. Tak wynika z wyroku NSA z 15 (...)
str. 36
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wybór ewidencji księgowej na potrzeby prowadzonej działalności
1.1.
Działalność prowadzona indywidualnie i formie spółki niebędącej osobą prawną
Została zawiązana spółka cywilna osób fizycznych. Czy pomimo tego że jeden ze wspólników prowadzi indywidualną działalność gospodarczą rozliczaną na podstawie ksiąg rachunkowych, spółka dla celów (...)
str. 38
1.2.
Działalność prowadzona przez cudzoziemca
Osoba fizyczna pochodząca z państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej uzyskała w Polsce status uchodźcy. Czy osoba taka rozpoczynając działalność gospodarczą w Polsce, może rozliczać się (...)
str. 39
2.
Rozliczanie i ewidencjonowanie w podatkowej księdze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych na potrzeby firmowe
2.1.
Dochód/strata na sprzedaży środka trwałego
Czy na sposób ujęcia sprzedaży środka trwałego w podatkowej księdze ma wpływ okoliczność, że podatnik uzyskał z tego tytułu dochód lub poniósł stratę? Czy dochód/stratę (...)
str. 40
2.2.
Koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży samochodu o wartości powyżej 20.000 euro
Podatnik zamierza sprzedać samochód osobowy zaliczony do środków trwałych. Jak powinien ustalić koszt z tytułu tej sprzedaży, jeżeli wartość początkowa samochodu przekracza 20.000 euro? Kosztem (...)
str. 41
2.3.
Skutki sprzedaży samochodu używanego na potrzeby firmy
Podatnik nabył na potrzeby prywatne samochód. Po rozpoczęciu działalności gospodarczej wykorzystuje go również na potrzeby firmowe, a koszty jego eksploatacji rozlicza na podstawie ewidencji przebiegu (...)
str. 42
3.
Data wykazania przychodu w podatkowej księdze
Podatnik świadczy usługi pośrednictwa finansowego (prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów). Fakturę za usługi wykonane w grudniu 2014 r. wystawił 12 stycznia 2015 r. Pod (...)
str. 43
4.
Korzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej nie wpływa na podatkowe rozliczenie wydatku związanego z jej nabyciem
W 2015 r. stosownie do art. 111 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. (...)
str. 44
5.
Wstrzymanie zapłaty w związku z nieprawidłową realizacją zamówienia a obowiązek korekty kosztów
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wartość zakupionego towaru zaliczył do kosztów podatkowych. Koszt jego nabycia został opłacony częściowo. Towar otrzymany od dostawcy nie (...)
str. 45
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.1.
Informacje ogólne
Zakres obowiązku podatkowego w Polsce Obowiązki podatkowe osób osiągających dochody za granicą zależą od miejsca ich zamieszkania dla celów podatkowych. Jeżeli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, to podlega (...)
str. 46
1.2.
Obliczenie podatku z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją
Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że dochód uzyskany ze źródeł położonych za granicą wyłącza się z podstawy opodatkowania w Polsce. Brany jest on (...)
str. 49
1.3.
Zastosowanie metody odliczenia proporcjonalnego do ustalenia rocznego podatku
Metoda odliczenia proporcjonalnego (zwana inaczej metodą zaliczenia, potrącenia lub kredytu podatkowego) polega na tym, że w Polsce, podatek zapłacony za granicą, podlega odliczeniu od podatku obliczonego (...)
str. 51
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Ujęcie składek ZUS od dochodów zagranicznych w limicie kwoty zwrotu nieodliczonej ulgi na dzieci
Podatnik oddelegowany do pracy za granicą osiągał w 2014 r. dochody, do których w Polsce ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Z informacji PIT-11 za (...)
str. 54
1.1.
Rozliczenie z małżonkiem pracującym za granicą
Zasadą jest, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez siebie dochodów. Jeżeli jednak spełnione są warunki określone w art. 6 ust. 2 i 8-10 (...)
str. 54
1.2.
Przesłanki i zasady odliczania składek we wspólnym zeznaniu
W analizowanym przypadku podatnik zatrudniony za granicą u polskiego pracodawcy (oddelegowany) był ubezpieczony w Polsce. Ze środków podatnika płatnik potrącał składki na ubezpieczenia społeczne (określone (...)
str. 55
1.3.
Składki od dochodów zagranicznych a kwota zwrotu ulgi prorodzinnej
Na zasadach i warunkach określonych art. 27f updof podatnicy będący rodzicami mogą odliczyć od podatku obliczonego według skali podatkowej kwotę ulgi ustalonej m.in. na każde (...)
str. 55
2.
Opłacanie podatku liniowego wyklucza wspólne rozliczenie małżonków, ale nie ulgę na dzieci
W 2014 r. podatnik osiągał przychody z kontraktu menedżerskiego oraz z indywidualnej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Czy dochody z kontraktu menedżerskiego może rozliczyć wspólnie (...)
str. 56
3.1.
Warunki stosowania zwolnienia
Podatnicy, którzy poza działalnością gospodarczą odpłatnie zbywają: a) nieruchomości lub ich części oraz udział w nieruchomości, b) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub użytkowego (...)
str. 57
3.2.
Faktyczne przeznaczenie nieruchomości
Organy podatkowe oraz sądy administracyjne zwracają uwagę nie tylko na sposób wydatkowania przychodu, ale również na przeznaczenie nieruchomości lub praw nabytych z tego przychodu. W (...)
str. 58
4.
Skutki podatkowe zwolnienia studentów z zapłaty czesnego
Zwolnienie osoby fizycznej z obowiązku spełnienia świadczenia pieniężnego może skutkować powstaniem u niej przychodu. Jak wskazuje art. 11 ust. 1 updof, przychodami są zasadniczo otrzymane (...)
str. 59
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Zaliczki pobrane przez wspólnika w trakcie roku i przekraczające jego udział w zysku spółki
Spółka komandytowa wypłaca wspólnikom zaliczki, na poczet ich udziału w zysku. Na koniec 2014 r. okazało się, że kwota wypłaconych zaliczek przewyższa zysk wypracowany przez (...)
str. 60
1.1.
Uregulowania na gruncie Kodeksu spółek handlowych
Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania (...)
str. 60
1.2.
Ogólne zasady ustalania dochodu uzyskanego przez wspólnika
Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej i nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są natomiast poszczególni wspólnicy takiej spółki - każdy z nich z osobna. (...)
str. 61
1.3.
Zaliczki wypłacone na poczet zysku spółki
Sama czynność wypłaty na rzecz wspólnika spółki komandytowej zaliczki na poczet udziału w zysku rocznym tej spółki również nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku (...)
str. 61
2.
Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej przez podmioty powiązane - w pytaniach Czytelników
1) Spółka z o.o., której udziałowcami są małżonkowie, świadczy usługi na rzecz firmy prowadzonej samodzielnie przez jednego z małżonków. Spółka również nabywa od tej firmy (...)
str. 62
3.
Zeznanie zleceniobiorcy pobierającego zasiłek macierzyński
Na jakim formularzu zeznania, PIT-37 czy PIT-36, powinien rozliczyć się zleceniobiorca, któremu zleceniodawca w trakcie roku podatkowego, przez okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego, wypłacał zasiłek (...)
str. 64
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Wypłata dywidendy w formie niepieniężnej
Spółka planuje wypłatę dywidendy niepieniężnej. W ramach tej wypłaty przeniesie na rzecz udziałowca prawo własności należącej do niej nieruchomości. Czy wypłata dywidendy w tej formie spowoduje powstanie przychodu w spółce? (...)
str. 65
2.
Koszt utrzymania nieużytkowanego budynku
Spółka z o.o. posiada budynki użytkowe, które wynajmuje na biura. Jeden z nich stoi obecnie pusty. Czy koszty utrzymania tego budynku są kosztami uzyskania przychodów? Tak. Koszty utrzymania (...)
str. 65
3.
Podatek w spółce postawionej w stan likwidacji
Wspólnicy spółki z o.o. chcą podjąć uchwałę o jej rozwiązaniu oraz przeprowadzeniu likwidacji. Od początku 2015 r. spółka wpłaca zaliczki na podatek w formie uproszczonej. Dla spółki w likwidacji wpłacanie zaliczek uproszczonych (...)
str. 66
4.
Zaliczka na poczet wypłaty wynagrodzenia
Czy od kwoty zaliczki wypłaconej zleceniobiorcy na poczet jego wynagrodzenia należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy? Tak. Od kwoty zaliczki wypłaconej na poczet wynagrodzenia należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Stosownie (...)
str. 66
5.
Środki finansowe otrzymane na utworzenie funduszu założycielskiego
Fundacja realizuje cele społecznie użyteczne, a także prowadzi działalność gospodarczą w celu uzyskania środków na realizację działalności statutowej. Część funduszu założycielskiego fundacji, na który składają się środki finansowe przekazane (...)
str. 67
6.
Zwrot składki zdrowotnej
Prowadzę działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są według skali podatkowej. W 2014 r. przez pomyłkę odprowadziłem do ZUS i odliczyłem od podatku składkę zdrowotną w kwocie wyższej od należnej. W marcu 2015 r. otrzymałem zwrot (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.