Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 6 (390) z dnia 20.03.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Nowe regulacje w zakresie ulgi na złe długi – ustawa nowelizacyjna już w Senacie
Wśród istotnych zmian, jakie – zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy (...)
str. 4
1.
Dłużnik w upadłości a obowiązek korekty VAT
Obecnie obowiązujące regulacje ustawowe nie przewidują w zasadzie możliwości skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w przypadku, gdy dłużnik jest w trakcie postępowania (...)
str. 4
2.
Ulga na złe długi stosowana przez podmioty powiązane
W myśl art. 89a ust. 7 ustawy o VAT, przepisy dotyczące korekty podatku należnego w ramach ulgi na złe długi nie mają zastosowania, jeżeli między (...)
str. 5
3.
Pozostałe zmiany w zakresie ulgi na złe długi
Już od 1 lipca 2015 r. planowane jest również doprecyzowanie art. 99 ust. 7 pkt 3 określającego sytuację, w której podatnik (dłużnik) zwolniony z VAT (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Kiedy korekta deklaracji przez podatnika jest obowiązkowa?
Podatek VAT oparto na technice samoobliczania, zatem podatnik jest obowiązany obliczyć i zadeklarować właściwe kwoty podatku należnego i naliczonego za dany okres rozliczeniowy. Organ podatkowy (...)
str. 6
2.
Korekta po postępowaniu kontrolnym lub podatkowym
Skorygowanie deklaracji przez podatnika nie w każdym momencie wywoła skutki prawne. Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej (...)
str. 6
3.
Skutki dobrowolnej korekty deklaracji
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników, ustawodawca umożliwił tym podatnikom, którzy dobrowolnie skorygują deklarację, zapłatę niższych odsetek za zwłokę. Kalkulator odsetek od zaległości podatkowych i składkowych dostępny (...)
str. 8
4.
Termin zwrotu VAT w przypadku korekty deklaracji
Poza wskazanymi wyraźnie w Ordynacji podatkowej przypadkami, podatnik może złożyć korektę deklaracji VAT w dowolnym momencie. Wątpliwości podatników co do terminu złożenia korekty dotyczą często (...)
str. 8
5.
Korekta deklaracji złożona przez byłego wspólnika spółki cywilnej
Prawo do skorygowania deklaracji VAT przysługuje również – na podstawie art. 75 Ordynacji podatkowej – byłym wspólnikom zlikwidowanej spółki cywilnej. Każdy z byłych wspólników ma (...)
str. 9
6.
Organ podatkowy dokonuje korekty deklaracji
Niektóre z popełnionych przez podatników błędów czy pomyłek w deklaracji korygowane są przez organ podatkowy, który taką deklarację otrzymał. W myśl art. 274 Ordynacji podatkowej, (...)
str. 10
III.
Jak rozliczać zaliczki na podatek VAT przy kwartalnych deklaracjach – pytania i odpowiedzi
Kwartalny sposób rozliczeń nie dotyczy wyłącznie podmiotów posiadających status małego podatnika. Również inne podmioty mogą rozliczać VAT kwartalnie – na formularzu VAT-7D. Podmiot niebędący małym (...)
str. 10
IV.
Dodatkowe świadczenia dla współpracujących przedsiębiorców
Firma informatyczna zawiera umowy o świadczenie usług z informatykami, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnieni). Informatykom oprócz wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi przekazywane (...)
str. 14
1.
Nieodpłatne świadczenie usług
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlegają odpłatne czynności (w tym odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju), natomiast nieodpłatne czynności objęte są zakresem ustawy o VAT (...)
str. 15
2.
Odpłatne świadczenie usług
Natomiast w razie przekazania dodatkowych świadczeń przez Czytelnika na rzecz przedsiębiorców współpracujących za wynagrodzeniem (nawet symbolicznym) mamy do czynienia ze świadczeniem usług, o którym mowa (...)
str. 16
1.
Określenie prawidłowej stawki VAT
Generalną zasadą, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która wynosi 23%. Dla pewnych towarów i (...)
str. 16
2.
Zmiana stanowiska organów podatkowych
Powyższe stanowisko organów podatkowych uległo jednak zmianie za sprawą interpretacji indywidualnej wydanej przez Ministra Finansów w dniu 19 grudnia 2014 r., nr PT8/033/60/401/WCH/14/RD118732, którą z (...)
str. 17
VI.
Podatek naliczony przy rekultywacji składowiska odpadów komunalnych
Spółka ciepłownicza ze 100% udziałem miasta zarządzała składowiskiem odpadów komunalnych, które w 2015 r. zostało zamknięte i poddane procesowi rekultywacji. Po zakończeniu tego procesu spółka będzie obciążała miasto, (...)
str. 19
VII.
Jak opodatkować wykłady z zakresu BHP?
Czynny podatnik VAT świadczy usługi polegające na przeprowadzaniu szkoleń BHP dla pracowników z różnych zakładów pracy. Ponadto, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej z niepubliczną jednostką (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
1.
Kto jest zobowiązany do stosowania kas rejestrujących od 1 marca br.?
Przepisy ustawy o VAT nakładają obowiązek stosowania kas fiskalnych na podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jedynym kryterium (...)
str. 26
2.
Sankcje za naruszenie obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy
W myśl art. 111 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących naczelnik urzędu skarbowego lub (...)
str. 28
3.
Czy jest możliwe odroczenie terminu instalacji kasy?
Prawodawca w żadnym z przepisów ustawy o VAT czy w wydanych na ich podstawie aktach wykonawczych dotyczących kas nie zawarł regulacji umożliwiającej organom podatkowym indywidualnych (...)
str. 29
4.
Zaprzestanie sprzedaży dla osób fizycznych szansą na uniknięcie sankcji
Skutkiem zainstalowania kasy po obowiązującym terminie (przy jednoczesnym dokonywaniu sprzedaży na rzecz osób prywatnych) jest bezpowrotna utrata prawa do skorzystania z ulgi na zakup kasy (...)
str. 29
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Dokumentowanie sprzedaży w imieniu i na rzecz zleceniodawcy
Ośrodek kultury prowadzi ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących. Oprócz sprzedaży własnej dokonuje także sprzedaży biletów w imieniu i na rzecz zleceniodawcy, od którego z tego (...)
str. 30
2.
Kasa fiskalna przy świadczeniu usług
Czy osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług psychologicznych, logopedycznych oraz rehabilitacyjnych, od 1 marca br. sprzedaż na rzecz osób prywatnych powinny ewidencjonować w (...)
str. 31
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Świadczenie usług księgowych na rzecz rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT
Biuro rachunkowe świadczy m.in. usługi w zakresie sporządzania zeznań podatkowych. Czy sporządzając zeznanie roczne dla rolnika (czynnego podatnika VAT) usługę tę powinnam zaewidencjonować w kasie (...)
str. 32
2.
Sprzedaż na rzecz pracowników
W prowadzonej działalności sprzedaż na rzecz osób prywatnych ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Czy sprzedaż towarów pracownikom, również tych wyłączonych z możliwości korzystania z jakiegokolwiek zwolnienia (...)
str. 33
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Obowiązek podatkowy dla importu usług licencyjnych
Świadczenie usług w zakresie udzielania licencji, które należą do wartości niematerialnych i prawnych, dla usługobiorcy będącego podatnikiem, opodatkowane jest w miejscu, gdzie nabywca ma swoją (...)
str. 34
1.
Definicja WNT
Z wewnątrzwspólnotowym nabyciem mamy do czynienia, gdy: 1) nabywcą towarów jest: a) podatnik polskiego podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, (...)
str. 36
2.
Pojęcie "nowego środka transportu"
Zgodnie z art. 2 pkt 10 ustawy nowymi środkami transportu są przeznaczone do transportu osób lub towarów: a) pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej (...)
str. 37
3.
Pojazd mechaniczny jako środek transportu
Jestem podatnikiem zwolnionym z opodatkowania VAT, ale ze względu na planowany zakup fabrycznie nowej ładowarki teleskopowej z Niemiec, dokonałem rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Czy (...)
str. 38
XIII.
Czytelnicy pytają
1.
Faktury w walucie obcej – sposób wyliczenia podatku VAT
Wystawiliśmy polskiemu nabywcy na dostawę towarów fakturę zaliczkową oraz końcową w walucie obcej. Z chwilą otrzymania zaliczki oraz w dniu wystawienia faktury końcowej musimy przeliczyć (...)
str. 40
2.
Rozliczenie zaliczki wpłaconej na poczet nabycia towarów wraz z montażem
Podpisaliśmy umowę z włoskim producentem na dostawę maszyny wraz z montażem. Dostawa będzie miała miejsce dopiero w czerwcu. W styczniu sprzedawca wystawił nam fakturę zaliczkową (...)
str. 42
3.
Opodatkowanie dostawy towarów dokonanej poza terytorium kraju
Dokonaliśmy zakupu maszyny od niemieckiego sprzedawcy. Urządzenie to zostało przez nas sprzedane słoweńskiemu nabywcy. Maszyna została natomiast przetransportowana bezpośrednio z Niemiec do Włoch, gdzie będzie (...)
str. 43
4.
Odprawa celna towarów będących własnością innej firmy
Na zlecenie naszego kanadyjskiego udziałowca dokonamy w Polsce odprawy celnej towarów transportowanych z Kanady i przeznaczonych do wywozu na terytorium Niemiec. Towary nie będą na (...)
str. 45
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Rozliczenie VAT przy zbyciu towarów przez wspólnika na rzecz spółki cywilnej
Jestem czynnym podatnikiem VAT prowadzącym gospodarstwo rolne. W 2008 r. kupiłem kilka maszyn i urządzeń rolniczych i z tego tytułu odliczyłem podatek naliczony. W chwili obecnej zamierzam zrezygnować ze statusu podatnika (...)
str. 47
1.
Odpłatna dostawa towarów na rzecz spółki
Dla opodatkowania podatkiem VAT bez znaczenia pozostaje to, czy w sytuacji opisanej w pytaniu nastąpi sprzedaż na rzecz spółki czy też wniesienie do niej aportem zakupionych uprzednio (...)
str. 47
2.
Nieodpłatne przekazanie towarów spółce
Jeżeli podatnik (wspólnik spółki) zdecydowałby się na nieodpłatne przekazanie spółce cywilnej towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w postaci maszyn i urządzeń rolniczych), to i tak takie przekazanie na (...)
str. 48
3.
Zbycie na rzecz spółki przedsiębiorstwa/zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Warto w tym miejscu nadmienić, że jeżeli przedmiot sprzedaży/aportu/nieodpłatnego przekazania stanowi całe przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - Dz. U. z 2014 r. nr 121 (...)
str. 49
4.
Obowiązki związane z likwidacją działalności gospodarczej przez osobę fizyczną
Likwidacja działalności gospodarczej przez podatnika VAT wiąże się z licznymi obowiązkami nałożonymi przez ustawodawcę w tym zakresie. Zarejestrowany podatnik VAT jest zobowiązany zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestanie (...)
str. 50
F.
VAT OD PODSTAW
XV.
Rozliczanie VAT metodą kasową przez małych podatników
Małym podatnikiem jest podmiot, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 (...)
str. 51
1.
Transakcje na rzecz czynnych podatników VAT – moment powstania obowiązku podatkowego
Mali podatnicy rozliczający podatek VAT metodą kasową wykazują obowiązek podatkowy w VAT według zasad szczególnych. Przy określaniu momentu powstania obowiązku podatkowego dotyczącego sprzedaży dokonywanej przez (...)
str. 51
2.
Sprzedaż na rzecz podmiotów niebędących czynnymi podatnikami VAT
W przypadku sprzedaży dokonywanej przez małego podatnika na rzecz podmiotów niebędących czynnymi podatnikami VAT obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie (...)
str. 52
3.
Termin odliczenia VAT naliczonego
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest jednym z podstawowych praw przysługujących podatnikom VAT. Podatnik – co do zasady – może odliczyć VAT naliczony od zakupów, które (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Obowiązki rejestracyjne podatników VAT
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, w związku z art. 15 tej ustawy, obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego ciąży na podatnikach podatku VAT, (...)
str. 54
2.
Wniosek o potwierdzenie rejestracji
Do końca 2014 r., zgodnie z brzmieniem art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, rejestracja podatnika dokonana na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R potwierdzana była przez naczelnika urzędu skarbowego na formularzu (...)
str. 55
3.
Weryfikacja podmiotów krajowych
W toku prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy często mają wątpliwości co do statusu podatkowego kontrahentów, z którymi podpisują umowy. Ponieważ konsekwencje wystawienia faktury przez nierzetelnego kontrahenta (...)
str. 56
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Akcyza na oleje smarowe przeznaczone na cele inne niż napędowe i opałowe nie narusza dyrektyw unijnych – wyrok TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w dniu 12 lutego 2015 r. wyroku w sprawie C-349/13 (Minister Finansów przeciwko Oil Trading Poland sp. z o.o.) (...)
str. 59
1.
Stanowisko NSA przedstawione w pytaniu prejudycjalnym
Oleje smarowe wykorzystywane do innych celów niż napędowe i grzewcze pochodzące z innego państwa członkowskiego mogą być nabywane w Polsce w dwóch trybach. Po pierwsze, (...)
str. 60
2.
Uzasadnienie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE
Zdaniem TSUE, nawet jeśli oleje smarowe wykorzystywane w inny sposób niż jako paliwo silnikowe lub grzewcze są objęte definicją pojęcia "produktów energetycznych" w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. b) (...)
str. 62
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Termin składania wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane
W latach 2004–2009 poniosłem wydatki na remont domu. Czy obecnie mogę ubiegać się o zwrot części VAT z otrzymanych w tym okresie faktur? W pytaniu (...)
str. 64
2.
Usługa budowlana zakupiona przez podatnika – kiedy odliczyć VAT?
Jesteśmy spółką zakupującą usługi budowlano-montażowe. Odliczamy podatek VAT w miesiącu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy, nie wcześniej jednak niż w miesiącu otrzymania faktury. Czy aby (...)
str. 64
3.
Sprzedaż towarów wyprodukowanych z materiałów nabytych w ramach odwrotnego obciążenia
Kupujemy stal z odwrotnym obciążeniem (blacha, cynk), jak również elementy ze stali i aluminium ze stawką 23%. Następnie materiały te obrabiamy (cięcie, gięcie, spawanie itp.). (...)
str. 65
4.
Stawka VAT dla usług wywozu wielkogabarytowych odpadów komunalnych
Na podstawie zawartych umów z administratorami wspólnot mieszkaniowych świadczymy usługi polegające na wywozie odpadów wielkogabarytowych (meble, wózki, krzesła itp.). Jaką stawką VAT należy opodatkować te (...)
str. 66
5.
Usługa najmu nieruchomości świadczona przez jednego z małżonków
Małżeństwo, w którym istnieje wspólność majątkowa wynajęło budynek spółce, której wspólnikiem jest żona. Czy mąż może przyjąć, że będzie rozliczał najem sam i w związku (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.