Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Komunikat Ministerstwa Finansów w sprawie opodatkowania sprzedaży kart "prepaid"
W związku z wprowadzeniem od 1 stycznia 2015 r. do ustawy o VAT nowej definicji usług telekomunikacyjnych powstały wątpliwości jak opodatkowana jest obecnie sprzedaż kart (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
VAT od samochodów używanych w działalności gospodarczej
Na gruncie ustawy o VAT wyróżniamy dwa rodzaje samochodów uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, co do których przysługuje pełne odliczenie VAT. Są to (...)
str. 5
1.
Skutki przeprowadzenia badania technicznego po dniu 30 czerwca 2014 r.
W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód ciężarowy Polonez Truck. Posiadam zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzające badanie techniczne przeprowadzone na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów. (...)
str. 6
2.
Termin badania technicznego dla samochodów nabytych po 1 kwietnia 2014 r.
Firma dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia z Francji samochodu ciężarowego Fiat Ducato. Francuski kontrahent wystawił fakturę w dniu 29 września 2014 r., a samochód został dostarczony do (...)
str. 7
3.
Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym o spełnieniu wymagań ustawowych
Firma użytkuje samochód zakupiony w 2012 r., dla którego posiada zaświadczenie o przeprowadzonym przez okręgową stację kontroli pojazdów w 2012 r. dodatkowym badaniu technicznym. Nie (...)
str. 8
III.
Zaliczka w podatku VAT – pytania Czytelników
Na gruncie ustawy o VAT zaliczka w obrocie krajowym co do zasady powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Jak stanowi bowiem przepis art. 19a ust. 8 ustawy (...)
str. 9
1.
Zaliczka wpłacona na poczet leasingowanej maszyny
Sprzedajemy maszynę budowlaną, która ma być użytkowana przez klienta na podstawie umowy leasingu. Klient wpłaca zaliczkę na poczet zakupu ww. maszyny, a faktura "sprzedażowa" jest (...)
str. 10
2.
Faktura zaliczkowa czy końcowa?
Sprzedajemy maszyny budowlane. Klient wpłacił nam zaliczkę 3 września 2014 r. w wysokości 100% ceny maszyny, a w dniu 5 września 2014 r. odebrał zamówioną (...)
str. 11
3.
Zapłata zaliczki na poczet usługi medycznej
Spółka świadczy usługi medyczne, umożliwiając pacjentom rejestrację wizyty poprzez stronę internetową. Rejestracja on-line możliwa jest pod warunkiem dokonania wcześniejszej płatności za wizytę. Pacjenci dokonują płatności (...)
str. 12
IV.
Usługi ciągłe – jak ustalić kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT?
Ogólna zasada dotycząca ustalania obowiązku podatkowego w VAT określona została w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tej regulacji, obowiązek podatkowy powstaje (...)
str. 14
1.
Usługi rozliczane okresowo
W praktyce istnieją sytuacje, w których trudno jednoznacznie stwierdzić, w którym momencie doszło do wydania towaru czy wykonania usługi. Często także kontrahenci w oparciu o (...)
str. 14
2.
Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług ciągłych
Szczególne regulacje w zakresie powstawania obowiązku podatkowego w VAT dotyczą także usług i dostaw towarów wykonywanych w sposób ciągły w okresie dłuższym niż rok, w (...)
str. 15
3.
Jak rozliczyć usługi ciągłe w przypadku płatności "z góry" lub płatności po terminie określonym w umowie?
Pewne wątpliwości w zakresie rozliczania usług o charakterze ciągłym mogą dotyczyć sytuacji, w której płatność za tego rodzaju usługi następuje "z góry", jeszcze przed rozpoczęciem (...)
str. 15
4.
Dostawy o charakterze ciągłym niepodlegające szczególnym regulacjom
Co do zasady – reguły mające zastosowanie do usług ciągłych określone w art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, mają także odpowiednie zastosowanie do dostaw (...)
str. 16
5.
Konsekwencje błędnego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego
Podatnicy ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe określenie i zadeklarowanie obowiązku podatkowego od wykonanych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy pamiętać, że nieterminowe rozliczenie podatku może skutkować (...)
str. 17
V.
Jak odliczać VAT od samochodu wynajmowanego okazjonalnie?
Spółka wynajmuje okazjonalnie (raz lub dwa razy – maksymalnie na okres dwóch dni w miesiącu) dla celów prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe. Samochody te są wynajmowane (...)
str. 17
VI.
VAT w wyjaśnieniach sądów administracyjnych
1.
Bezpłatny dowóz pracowników do firmy
Opodatkowaniu podatkiem VAT – w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT – podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na (...)
str. 20
2.
Wystawienie faktury nie decyduje o momencie dokonania dostawy towarów
Przez dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT należy rozumieć pewien stan faktyczny, polegający na tym, że nabywca może bez żadnych ograniczeń dysponować towarem. (...)
str. 21
3.
Kary umowne za nieprawidłowe wykonanie prac budowlanych przez podwykonawców
Koszty wykonania zastępczego oraz kary umowne, którymi obciążany jest podwykonawca dopuszczający się zaniedbań, mają charakter odszkodowawczy, co oznacza, iż nie mieszczą się w katalogu czynności (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Kto w 2015 r. nie może korzystać ze zwolnień z ewidencjonowania obrotów w kasie rejestrującej?
Obowiązek ewidencjonowania kwot obrotu i podatku należnego przy pomocy kas rejestrujących dotyczy wyłącznie podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności (...)
str. 23
1.
Czynności wyłączone ze zwolnienia z ewidencjonowania
Na mocy ww. § 4 rozporządzenia, zwolnień z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3 nie stosuje się m.in. w przypadku: 1) (...)
str. 23
2.
Kiedy następuje utrata prawa do zwolnienia?
Generalnie podatnicy wykonujący czynności wymienione w § 4 rozporządzenia tracą prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z ewidencjonowania z chwilą wykonania pierwszej takiej czynności. Przykład (...)
str. 24
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Świadczenie usług fotograficznych
Podatnik od 2013 r. prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług fotograficznych. Korzysta ze swojego sprzętu i kupuje czyste płyty DVD. Czy będzie musiał stosować kasę (...)
str. 27
2.
Usługi naprawy pojazdów podlegają ewidencji w kasie
Podatnik świadczy usługi naprawy i produkcji urządzeń chłodniczych, jak również konserwacji urządzeń klimatyzacyjnych w samochodach m.in. na rzecz osób prywatnych. Ze względu na nieprzekroczenie limitu (...)
str. 28
3.
Eksport środków trwałych a kasa fiskalna
Czy eksport środka trwałego dokonywany na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej podlega ewidencji w kasie fiskalnej? Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących (...)
str. 29
4.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2015 r.
Działalność gospodarczą w zakresie produkcji doniczek rozpocząłem 1 stycznia 2015 r. Odbiorcami są głównie osoby prywatne. Czy z początkiem stycznia br. zobowiązany byłem do zainstalowania kasy fiskalnej? Kalkulator (...)
str. 30
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Definicja importu towarów
Import towarów zdefiniowany został w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (spoza terytorium Unii Europejskiej) na terytorium (...)
str. 31
2.
Miejsce dokonania importu
Generalnie import towarów uznaje się za dokonany w kraju, w którym jest zakończona określona procedura celna. Do 31 marca 2013 r. szczegółowe regulacje dotyczące miejsca (...)
str. 31
3.
Obowiązek podatkowy w imporcie
Termin powstania obowiązku podatkowego w imporcie towarów określa art. 19a ust. 9 ustawy o VAT, który stanowi, że jest nim moment powstania długu celnego. W (...)
str. 32
4.
Podstawa opodatkowania importowanych towarów
Podstawę opodatkowania w imporcie towarów określa art. 30b ustawy o VAT. Jest nią, co do zasady wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu (...)
str. 32
5.
Rozliczenie podatku VAT od importu
Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów ustawodawca zawarł w dziale VII ustawy o VAT. Importerzy są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku z uwzględnieniem obowiązujących (...)
str. 33
X.
Czytelnicy pytają
1.
Korekta WDT w związku ze zwrotem towarów
W październiku 2014 r. dokonaliśmy WDT na rzecz unijnego podatnika. W grudniu kontrahent zwrócił nam towar w związku z czym, w tym samym miesiącu wystawiliśmy (...)
str. 36
2.
Opodatkowanie usługi transportu towarów wykonanej poza terytorium kraju
Prowadzę firmę transportową i jestem czynnym podatnikiem VAT. Wykonałem usługę transportu towarów na terytorium Litwy na zlecenie polskiego podatnika. Gdzie należy opodatkować tę usługę i (...)
str. 37
3.
Data powstania obowiązku podatkowego w eksporcie
Zawarliśmy umowę sprzedaży towarów z amerykańskim nabywcą. Towar transportowany jest statkiem z zastosowaniem reguły CPT a koszty transportu pokrywa nasza firma. Kiedy w tej sytuacji (...)
str. 38
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Modernizacja budynku przeznaczonego na działalność opodatkowaną
Wykonujemy czynności zwolnione z VAT i opodatkowane. Czynności zwolnione z VAT stanowią około 20% naszego obrotu. W 2014 r. rozpoczęliśmy prace budowlane związane z modernizacją budynku, który będzie w całości przeznaczony na (...)
str. 41
2.
Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania a korekta VAT
Będziemy używać nieruchomość z ustanowionym na naszą rzecz prawem wieczystego użytkowania na potrzeby działalności mieszanej. W jaki sposób należy dokonywać korekty VAT naliczonego? Na podstawie art. 91 ust. 2a (...)
str. 41
3.
Jak rozliczyć VAT od inwestycji przy działalności mieszanej?
Rozpoczęliśmy budowę budynku, który będzie służył działalności mieszanej. Jak rozliczać VAT od ww. wydatków inwestycyjnych? Jeżeli inwestycja rozpoczęta przez podatnika po oddaniu do użytkowania będzie (...)
str. 42
4.
Korekta VAT przy sprzedaży samochodu
Wykonuję czynności opodatkowane oraz zwolnione z VAT i odliczam VAT proporcjonalnie. Jak skorygować VAT w związku ze sprzedażą samochodu (nabytego przed 1 kwietnia 2014 r.) w sytuacji gdy przysługiwało mi (...)
str. 42
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Podstawowy termin odliczenia VAT
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje – co do zasady – w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do (...)
str. 44
2.
Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją
Dla podmiotów planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej istotne znaczenie ma także fakt, że mają one również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją, (...)
str. 44
3.
Kiedy nabywca mediów odlicza VAT naliczony?
Warunkiem odliczenia podatku naliczonego jest powstanie po stronie sprzedawcy obowiązku podatkowego od danej czynności oraz posiadanie przez nabywcę faktury dokumentującej zakup. Pamiętać przy tym należy, (...)
str. 45
4.
Obowiązek zmniejszenia podatku VAT odliczonego przez dłużnika
Korzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego przez czynnych podatników VAT nie jest jednak przywilejem o nieograniczonym charakterze. Podatnicy, którzy nie regulują terminowo zobowiązań wobec (...)
str. 46
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Kiedy można otrzymać bezpośredni zwrot podatku?
Jednym z podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT jest obowiązek rozliczania podatku VAT w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach. Podatnicy obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje (...)
str. 47
2.
Podstawowy termin zwrotu bezpośredniego
Podstawą otrzymania zwrotu jest deklaracja dla podatku od towarów i usług złożona przez podatnika. W zależności od sposobu rozliczeń jest to deklaracja VAT-7, VAT-7K bądź (...)
str. 47
3.
Przyspieszony termin zwrotu na wniosek podatnika
Podstawowy termin zwrotu może ulec skróceniu do 25 dni od dnia złożenia deklaracji. Zwrot w takim terminie – w myśl art. 87 ust. 6 ustawy (...)
str. 48
4.
Przedłużenie terminu zwrotu w razie konieczności weryfikacji jego zasadności
Podatnik, który złoży deklarację VAT, w której wykaże kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy musi liczyć się z tym, że (...)
str. 49
5.
Wzory wniosków w sprawie zwrotu podatku VAT
W niektórych przypadkach podatnik, który ubiega się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wraz z deklaracją, w której zwrot taki wykazuje powinien złożyć w (...)
str. 50
H.
PODATEK AKCYZOWY
XIV.
Jak uzyskać wiążącą informację akcyzową?
Wiążąca informacja akcyzowa (WIA) jest nowym uregulowaniem, które zostało wprowadzone do ustawy o podatku akcyzowym od 1 stycznia 2015 r. Zgodnie z art. 7d ust. (...)
str. 53
1.
Wymogi związane ze złożeniem wniosku o wydanie WIA
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych mogą uzyskać wiążącą informację akcyzową składając wniosek o jej wydanie do organu podatkowego. Organem właściwym w sprawie wiążącej (...)
str. 53
2.
Obowiązek uiszczenia przez wnioskodawcę opłaty za badania i analizy
Jeśli rozpatrzenie wniosku o wydanie WIA wymaga przeprowadzenia badania lub analizy wyrobu akcyzowego albo samochodu osobowego, to opłatę związaną z tym badaniem uiszcza podmiot ubiegający (...)
str. 55
3.
Termin wydania oraz okres ważności WIA
Zgodnie z art. 7g ustawy o podatku akcyzowym, organ podatkowy wydaje WIA bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia (...)
str. 56
XV.
Nowe rozporządzenia dotyczące zabezpieczeń akcyzowych
Od 1 stycznia 2015 r. w wyniku nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zabezpieczeniem akcyzowym została objęta opłata paliwowa od wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych (...)
str. 56
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Zasady ogólne zamiast odwrotnego obciążenia – jak skorygować VAT?
Otrzymaliśmy fakturę za zakup parapetów ze stali z naliczonym 23% podatkiem VAT. Odliczyliśmy podatek VAT od zakupu. Okazało się jednak, że sprzedaż ta powinna być (...)
str. 59
2.
Zwolnienie z VAT dostawy używanego budynku
Wybudowałem w 2009 r. budynek, który miał być przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Odliczyłem podatek VAT przy jego budowie. W 2012 r. (...)
str. 60
3.
Warunki, na jakich można ubiegać się o zwrot części VAT na materiały budowlane
W 2014 r. małżeństwo nabyło działkę budowlaną oraz na oboje małżonków zostało wydane pozwolenie na budowę domu. Faktury zakupu materiałów budowlanych na tę budowę będą (...)
str. 61
4.
Rozliczenie podatku należnego w przypadku powrotu do zwolnienia z VAT
Od 1 stycznia 2015 r. ze względu na małe obroty zdecydowałem o powrocie do zwolnienia z VAT. Do końca 2014 r. rozliczałem VAT metodą kasową. (...)
str. 63
5.
Wydatki na usługi gastronomiczne
Członkowie rady nadzorczej spotykają się w siedzibie firmy celem omówienia jej bieżących spraw. Są to wyłącznie sprawy związane z funkcjonowaniem spółki i ustalaniem kierunków jej (...)
str. 64
6.
Stawka VAT na modernizację wodomierzy
Spółka dokonała plombowania wodomierzy w budynkach wspólnoty mieszkaniowej. Jaką stawką VAT należy opodatkować te usługi? Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, obniżoną do wysokości 8% stawkę (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Przepisy dotyczące podatku akcyzowego
Zmiana ustawy o podatku akcyzowym W Dzienniku Ustaw z dnia 23 grudnia 2014 r., pod poz. 1877, opublikowana została ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.