Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 24 (384) z dnia 20.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Przekazujemy na Państwa ręce ostatni w tym roku numer naszego PORADNIKA VAT. Pragniemy serdecznie podziękować za okazane zaufanie, które przejawia się w kontynuowaniu (...)
str. 4
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów w sprawie zagrożenia oszustwami w zakresie podatku VAT
Na stronie internetowej www.mf.gov.pl opublikowano list z 13 listopada 2014 r., skierowany do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu paliwami ciekłymi, w którym Ministerstwo Finansów i (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Opodatkowanie usług związanych z rekreacją – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Pod pozycją 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, będącego wykazem towarów i usług opodatkowanych 8% stawką VAT znajdują się "Pozostałe usługi związane z (...)
str. 8
III.
Rozliczanie VAT przez małych podatników – pytania i odpowiedzi
W 2014 r. korzystam ze statusu małego podatnika i od początku 2014 r. rozliczam VAT metodą kasową. Czy jeżeli na koniec roku 2014 wartość sprzedaży (...)
str. 10
IV.
Przedmiotowe wyłączenia i ograniczenia w odliczaniu VAT
Na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług w zakresie, w jakim (...)
str. 12
1.
Usługi noclegowe i gastronomiczne
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do nabywanych usług noclegowych (...)
str. 12
2.
Błędy w dokumentach pozbawiające podatnika prawa do odliczenia
Wyłączenie z prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy również: sprzedaży, która została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący; transakcji udokumentowanych fakturą, które (...)
str. 13
3.
Ograniczone prawo do odliczenia VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych
Zgodnie z ogólną zasadą przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia (...)
str. 13
4.
Rejestracja jako warunek odliczania podatku VAT
W myśl art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani (...)
str. 14
1.
Podmioty, które mogą złożyć kaucję gwarancyjną
Podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów wrażliwych (tj. towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT), odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego (...)
str. 15
2.
Termin ważności kaucji
Na podstawie art. 105b ust. 4 ustawy o VAT, kaucja gwarancyjna może zostać złożona bezterminowo, bądź też z określonym terminem jej ważności, liczonym w miesiącach. (...)
str. 16
3.
Wykaz podmiotów dokonujących dostaw, które złożyły kaucję
W Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Finansów prowadzony jest w formie elektronicznej wykaz podmiotów dokonujących dostawy towarów wrażliwych, które złożyły kaucję gwarancyjną. Podmiot powinien zostać wpisany (...)
str. 16
4.
Zasady dokonywania zwrotu kaucji
Na podstawie art. 105b ust. 6 ustawy o VAT, kaucja gwarancyjna jest zwracana, odpowiednio w całości lub w części: 1) nie później niż po upływie (...)
str. 17
5.
Zmiany przepisów dotyczących kaucji gwarancyjnej już w kwietniu 2015 r.
Według projektu z dnia 2 grudnia 2014 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych, od (...)
str. 18
VI.
Obrót krajowy na forum www.forum.gofin.pl
1.
Jak rozliczyć fakturę dokumentującą transakcję objętą odwrotnym obciążeniem?
Czy w przypadku faktury oznaczonej jako "odwrotne obciążenie", gdzie wskazano tylko jedną wartość – 500 zł uznaje się, że jest to kwota netto, czy brutto? (...)
str. 20
2.
Likwidacja działalności a zwrot VAT
Zlikwidowałem działalność gospodarczą 30 listopada, natomiast w deklaracji za listopad wykazałem nadwyżkę VAT do zwrotu, wynikającą ze sprzedaży usług do Wielkiej Brytanii. Czy mogę otrzymać (...)
str. 21
3.
Faktura wystawiona przez podatnika zwolnionego z VAT
Czy podatnik zwolniony podmiotowo z VAT może na żądanie kupującego wystawić fakturę? Czy musi złożyć VAT-R? [pyt. 883628] Komentarz 1 Tak, może wystawić fakturę i (...)
str. 22
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VII.
Jak skorygować sprzedaż zaewidencjonowaną w kasie fiskalnej i udokumentowaną fakturą?
W prowadzonej działalności sprzedaż na rzecz osób fizycznych ewidencjonujemy w kasie rejestrującej. Na żądanie tych osób wystawiamy również faktury. W przypadku zwrotu przez nabywcę towaru (...)
str. 23
1.
Korekta sprzedaży zarejestrowanej w kasie fiskalnej
Dane, jakie powinna zawierać ewidencja zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży wymienione (...)
str. 24
2.
Faktura korygująca in minus
W przypadku, gdy oprócz zarejestrowania sprzedaży w kasie podatnik udokumentuje ją (na żądanie nabywcy) fakturą to – stosownie do art. 106j ustawy o VAT – (...)
str. 24
3.
Moment rozliczenia korekty sprzedaży
Na temat sposobu i terminu rozliczenia korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, jak i udokumentowanej fakturą na żądanie nabywcy wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w (...)
str. 25
VIII.
Czytelnicy pytają
1.
Kasa fiskalna u podatnika rozpoczynającego działalność handlową w 2015 r.
Z początkiem 2015 r. zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu odzieżą i zabawkami. Czy będę zobowiązany do stosowania kasy fiskalnej? Jeśli tak, to (...)
str. 26
2.
Przekroczenie limitu obrotów pod koniec 2014 r.
Od lutego 2014 r. rozpoczęłam świadczenie usług stomatologicznych i korzystałam ze zwolnienia z ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy. W listopadzie 2014 r. przekroczyłam kwotę uprawniającą (...)
str. 27
3.
Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców a kasa fiskalna
Czy warsztat samochodowy, który świadczy wyłącznie usługi na rzecz przedsiębiorców, od 1 marca 2015 r. będzie musiał posiadać kasę fiskalną? Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnik (...)
str. 28
4.
Czy nieodpłatne przekazania towarów należy ewidencjonować w kasie fiskalnej?
W prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej ewidencjonujemy w kasie fiskalnej. Na rzecz tych osób przekazujemy również nieodpłatnie towary (prezenty) na (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
IX.
Szczególne przypadki zastosowania stawki VAT 0% – dowody świadczące o charakterze usług
Ustawodawca zezwolił na stosowanie obniżonej stawki VAT w przypadku dostawy towarów oraz usług związanych z żeglugą morską, transportem powietrznym oraz eksportem towarów. Rodzaje czynności, które (...)
str. 31
X.
Czytelnicy pytają
1.
Usługi budowlane wykonane przez zagraniczne firmy poza terytorium kraju
Otrzymałem zlecenie na wykonanie robót budowlanych na nieruchomości położonej w Niemczech. Prace zleciłem podwykonawcom z Niemiec, Polski, Danii i Belgii. Czy otrzymując faktury od podwykonawców (...)
str. 35
2.
Dodatkowe koszty związane z importem towarów
Dokonując importu towarów ponosimy dodatkowe koszty związane z usługami wykonywanymi na terenie portu. Są to opłaty terminalowe (THC), przeładunek kontenera oraz rozformowanie, złożenie i przeładunek (...)
str. 36
3.
Wywóz do zagranicznego magazynu towarów przeznaczonych do sprzedaży
Zamierzamy nawiązać współpracę z sieciami handlowymi na terytorium Węgier. W tym celu chcemy wynająć w tym państwie magazyn, do którego będziemy wywozić towary. Sprzedaż będzie (...)
str. 37
4.
Brak listu przewozowego a prawo do stawki VAT 0% dla WDT
Dokonaliśmy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Towary transportowała firma spedycyjna od której otrzymaliśmy dokument (który nie jest listem przewozowym), zawierający informacje na temat czasu i miejsca dostawy (...)
str. 38
5.
Zakup towarów poza UE zaimportowanych w innym państwie członkowskim
Zamawiamy od kontrahenta z Norwegii towar, który dostarczany jest na zasadach EXW. Towary odprawiane są przez nas w Szwecji (jesteśmy tam zarejestrowani dla potrzeb podatku (...)
str. 40
XI.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
WDT opodatkowane krajową stawką VAT
Polska firma dokonała 15 sierpnia 2014 r. dostawy wewnątrzwspólnotowej na rzecz włoskiego nabywcy. W tym samym dniu wystawiła fakturę ze stawką 0%. Kiedy należy wykazać (...)
str. 42
2.
Dostawa towarów z montażem na terytorium państwa członkowskiego
Prowadzę firmę zajmującą się produkcją sprzętu dźwigowego. Sprzedaż produktu wiąże się zawsze z jego montażem w miejscu użytkowania. Jak powinienem opodatkować tę sprzedaż, w przypadku (...)
str. 42
3.
Rozliczenie nabycia towarów z terytoriów wyłączonych z UE
Zamierzamy dokonać zakupu towarów od kontrahenta, który ma siedzibę na Wyspach Kanaryjskich. Czy przywóz towarów z tego terytorium stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe, czy może import towarów? (...)
str. 43
4.
Dzierżawa urządzeń na rzecz zagranicznej firmy posiadającej oddział w Polsce
Zawarliśmy umowę na podstawie której wydzierżawiamy urządzenia gastronomiczne niemieckiej firmie, posiadającej w Polsce swoje biuro. Dla potrzeb tej transakcji, nasz usługobiorca posługuje się niemieckim adresem (...)
str. 43
5.
Import towarów sprowadzanych przez terytorium innego państwa UE
Polska spółka zamierza sprowadzić z Tajlandii materiały do produkcji. Towary te dotrą drogą morską do Hamburga i stamtąd po przeładowaniu trafią do Polski. W którym (...)
str. 44
6.
Nabycie usług reklamowych od zagranicznej firmy
Nasza firma zamierza skorzystać z usług niemieckiej agencji reklamowej. Czy w związku z tym musimy dokonać rejestracji VAT UE i składać informacje podsumowujące? Miejscem opodatkowania (...)
str. 44
E.
PORADY I KOMENTARZE
1.
Proporcjonalne odliczanie VAT naliczonego
Zakup towaru czy usługi – jeżeli związany jest z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi – uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w zasadzie bez ograniczeń. Nie (...)
str. 45
2.
Obliczanie wskaźnika proporcji
Wskaźnik proporcji ustala się procentowo jako udział obrotu opodatkowanego w całkowitym obrocie. Zaokrągla się go w górę do najbliższej liczby całkowitej. Przy ustalaniu wskaźnika proporcji, (...)
str. 46
3.
Zasady dokonywania rocznej korekty podatku naliczonego
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący działalność "mieszaną" jest zobowiązany do obliczenia struktury obrotów dla tego właśnie roku. Zatem po zakończeniu 2014 r. podatnik obliczyć (...)
str. 47
4.
Korekta VAT naliczonego od zakupu środków trwałych
Rozliczanie podatku naliczonego od zakupu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł, wiąże się z pięcioletnim okresem (...)
str. 48
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Kiedy wierzyciel może skorzystać z ulgi na złe długi?
Procedura nazywana "ulgą na złe długi" dotyczy wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, czyli takich należności, które nie zostały uregulowane lub zbyte w jakiejkolwiek formie w (...)
str. 50
2.
Obowiązki dłużnika
Na dłużniku, który w określonym w umowie lub na fakturze terminie nie uregulował należności, natomiast odliczył VAT naliczony z faktury zakupu spoczywa obowiązek odpowiedniego skorygowania (...)
str. 50
3.
Zasady dokonania korekty po uregulowaniu należności
W stosunku do wierzyciela, jak i do dłużnika, ustawodawca określił zasady dokonywania korekty podatku w sytuacji, gdy po zastosowaniu ulgi na złe długi należność zostanie (...)
str. 51
4.
Dłużnik w upadłości a ulga na złe długi – projekt zmian do ustawy
Przepisy regulujące zagadnienie ulgi na złe długi – co do zasady – nie przewidują skorzystania przez wierzyciela z ulgi na złe długi w przypadku, gdy (...)
str. 51
5.
Podmioty powiązane a ulga na złe długi
Zgodnie z art. 89a ust. 7 ustawy o VAT, przepisy dotyczące korekty podatku należnego w ramach ulgi na złe długi nie mają zastosowania, jeżeli między (...)
str. 52
6.
Propozycje pozostałych zmian w zakresie ulgi na złe długi
Zgodnie z projektem zmian do ustawy o VAT, planowane jest również doprecyzowanie art. 99 ust. 7 pkt 3 określającego sytuację, w której podatnik (dłużnik) zwolniony (...)
str. 52
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XIV.
Korygowanie zwrotu towarów w ramach odwrotnego obciążenia – wzór faktury
Dokumentami korygującymi stosowanymi przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą co do zasady są faktury korygujące oraz noty korygujące. Oba te dokumenty służą do poprawienia błędów w wystawionej (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XV.
Od 1 stycznia 2015 r. zmiany dotyczące sprzedaży paliw opałowych
Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej (Dz. U. poz. 1662) wprowadza z dniem 1 stycznia 2015 r. korzystne zmiany (...)
str. 56
1.
Ułatwienia związane z uzyskiwaniem oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych
Warunkiem stosowania obniżonej stawki akcyzy jest uzyskanie przez sprzedawców, oświadczeń o przeznaczeniu olejów opałowych. W art. 89 ust. 6 ustawy został wskazany zakres danych jakie (...)
str. 56
2.
Korzystne zmiany dotyczące składania zestawień oświadczeń
Zgodnie z art. 89 ust. 14 ustawy, sprzedawca paliw opałowych określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i pkt 15 lit. a) ustawy jest zobowiązany do sporządzenia i przekazania do właściwego naczelnika urzędu celnego, (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta danych nabywcy na fakturze
Firma od trzech lat wynajmuje lokal użytkowy spółce jawnej utworzonej przez małżonków. Umowa najmu zawarta jest na spółkę i faktury też były/są wystawiane na spółkę. (...)
str. 60
2.
Zakup towarów opodatkowanych na zasadach ogólnych i w ramach odwrotnego obciążenia
W jaki sposób odliczyć VAT z faktury, która dokumentuje nabycie towarów opodatkowanych na ogólnych zasadach oraz towarów do których stosuje się odwrotne obciążenie? Dostawa miała (...)
str. 61
3.
Zmiana przeznaczenia towaru handlowego a odliczenie VAT
Spółka X posiada lokale mieszkalne przeznaczone do sprzedaży (w księgach ujęte jako towar handlowy), przy nabyciu których odliczyła VAT. W chwili obecnej lokale te stanowią (...)
str. 62
4.
Potwierdzenie statusu dłużnika
Korzystamy z ulgi na złe długi. Urząd skarbowy kwestionuje często nasze rozliczenia, twierdząc, że dłużnik nie jest podatnikiem VAT. Sprawdzamy kontrahentów w KRS lub CEIDG. (...)
str. 63
5.
Jakie towary wykazać w spisie z natury?
Z końcem br. planuję zlikwidować firmę. Mam na wyposażeniu meble, komputery, ale także inne mniej wartościowe towary. Czy wszystkie te towary muszę ująć w remanencie (...)
str. 63
6.
Najem lokalu użytkowego przez małżonków
Czy małżonkowie, którzy zamierzają wynajmować należący do nich lokal użytkowy muszą zawrzeć umowę spółki cywilnej, czy też najem może być rozliczany przez jednego z małżonków? (...)
str. 64
7.
Świąteczne upominki przekazywane kontrahentom firmy
Z okazji świąt przekazujemy naszym kontrahentom prezenty zawierające produkty spożywcze. Czy przekazanie tych towarów powinniśmy opodatkować podatkiem VAT? W myśl art. 7 ust. 2 ustawy (...)
str. 65
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVI.
Kronika legislacyjna
1.
Rozporządzenia dotyczące podatku akcyzowego
W Dzienniku Ustaw z dnia 27 listopada 2014 r., pod poz. 1660, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.