Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 34 (861) z dnia 01.12.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nowe zasady rozliczania używania samochodów, uznawania zaliczek za przychód i inne zmiany w przepisach - w przykładach
W dniu 7 listopada 2014 r. po rozpatrzeniu poprawek Senatu Sejm uchwalił ustawę o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Na dzień oddania tego numeru Biuletynu Informacyjnego (...)
str. 4
II.
CO NOWEGO W PRZEPISACH W 2015 R.
1.
Stosowanie kas rejestrujących w 2015 r. - obowiązki, zwolnienia
Sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) generalnie powinna być ewidencjonowana w kasie rejestrującej. Są jednak pewne zwolnienia z ewidencjonowania. Obecnie określone (...)
str. 7
2.
Zmiany w katalogu towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem dopiero od 1 kwietnia 2015 r.
Jak już informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, od 1 stycznia 2015 r. planowano wprowadzić zmiany w VAT, które rozszerzyłyby stosowanie tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia. Katalog (...)
str. 11
III.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Obowiązek przekazywania deklaracji, informacji i rocznego obliczenia podatku drogą elektroniczną
W Dz. U. z 12 listopada 2014 r., pod poz. 1563, opublikowano ustawę z dnia 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta (...)
str. 11
2.
Zmiany w ustawie o PDOF dotyczące ulgi na dzieci już w rozliczeniu za 2014 r.
Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (na dzień oddania tego numeru (...)
str. 13
3.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC biur rachunkowych
W Dzienniku Ustaw z 19 listopada 2014 r., pod poz. 1616, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia (...)
str. 15
4.
Opublikowano rozporządzenie w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego
W Dzienniku Ustaw z 20 listopada 2014 r., pod poz. 1624, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2014 r. w sprawie określenia podatników (...)
str. 15
IV.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Zasady ewidencjonowania faktur kosztowych u podatników prowadzących księgi rachunkowe - aspekt podatkowy i bilansowy
Faktury dokumentujące koszty ujmowane są w rachunku podatkowym i bilansowym w zależności od tego, jakiego rodzaju wydatków dotyczą. Również dla celów VAT znaczenie ma, jakiego (...)
str. 16
1.1.
Rozliczanie na potrzeby podatku dochodowego
W pierwszej kolejności przypomnijmy, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się takie koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie (...)
str. 16
1.2.
Odliczenie VAT z faktur kosztowych
Dla celów VAT nie ma znaczenia stopień powiązania danego wydatku (udokumentowanego fakturą) z przychodem podatnika, tj. czy zakup towaru/usługi wiąże się z przychodem podatnika w (...)
str. 20
1.3.
Faktura kosztowa w ewidencji księgowej
Z zasad memoriału oraz współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów (wyrażonych w art. 6 ustawy o rachunkowości) wynika, że generalnie koszty powinny być przypisywane do roku obrotowego, którego dotyczą, niezależnie (...)
str. 21
2.
Pierwsza opłata leasingowa - rozliczenie podatkowe i ujęcie bilansowe
Zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego (dla celów podatkowych i bilansowych) samochodu, dla którego przeprowadziliśmy dodatkowe badanie techniczne (mamy adnotację w dowodzie rejestracyjnym VAT-2). Otrzymaliśmy fakturę za (...)
str. 23
2.1.
Odliczenie VAT z faktury za opłatę leasingową
Zasadą jest, że od wydatków na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony podatnicy mogą odliczać 50% kwoty VAT wykazanej w fakturze. Powyższe (...)
str. 23
2.2.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
U podatników prowadzących księgi rachunkowe Niewątpliwie pierwsza (wstępna) opłata leasingowa z tytułu umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest samochód wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, może (...)
str. 24
2.3.
Ewidencja księgowa pierwszej opłaty leasingowej
W przypadku leasingu, który dla celów bilansowych (podobnie jak dla celów podatkowych) kwalifikowany jest jako operacyjny, pierwsza (wstępna) opłata leasingowa odnoszona jest bezpośrednio w koszty (...)
str. 26
V.
PODATEK VAT
1.1.
Przyjmowanie przez organizacje pożytku publicznego darowizn towarów i ich przekazywanie na cele charytatywne
Przyjmowanie przez stowarzyszenie posiadające status organizacji pożytku publicznego darowizn towarów oraz ich przekazywanie na cele charytatywne nie wywołuje żadnych skutków w VAT. (interpretacja indywidualna Dyrektora (...)
str. 28
1.2.
Udzielanie pożyczek ze środków zgromadzonych w ramach działalności OPP jako czynność opodatkowana VAT
Udzielanie przez fundację odpłatnych pożyczek jest traktowane jako czynność wykonywana w ramach działalności gospodarczej i - co do zasady - podlega opodatkowaniu VAT. Bez znaczenia (...)
str. 29
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Braki w dostawie - rozliczenie VAT i ewidencja księgowa
Sprzedajemy towar, który jest dostarczany do nabywcy przez spedytora. Jeżeli nabywca stwierdzi braki (uszkodzenie towaru) w transporcie, dosyłamy mu nowy towar, a od spedytora otrzymujemy odszkodowanie. Czy (...)
str. 30
2.2.
Prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodu o dopuszczalnej ładowności przekraczającej 500 kg
Od 2010 r. użytkuję w działalności gospodarczej samochód ciężarowy, który posiada zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym VAT-3. Pojazd ma dwa rzędy siedzeń i otwartą część (...)
str. 32
2.3.
Korekta faktury zaliczkowej a VAT
W lutym br. firma wystawiła fakturę zaliczkową na wykonanie usługi. Niestety, do końca października usługa nie została wykonana i kontrahent domaga się zwrotu środków. Czy (...)
str. 33
2.4.
Pożyczka między spółką-matką i spółką-córką a rozliczanie VAT
Spółka z o.o. w Polsce otrzymuje faktury za odsetki od kredytu oraz gwarancje kredytowe od swojej spółki-matki z Niemiec. Spółka z Niemiec nie prowadzi działalności (...)
str. 34
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Pełnienie funkcji w radzie nadzorczej bez wynagrodzenia a przychód w spółce - wyrok WSA
Wykonywanie funkcji członka rady nadzorczej spółki bez wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, jak również rezygnacja przez członka rady nadzorczej z takiego wynagrodzenia, stanowi dla spółki (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Podmiot powiązany w świetle ustawy o PDOP, PDOF i ustawy o rachunkowości
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada 3 udziałowców będących jednocześnie pracownikami tej spółki. Udziałowcy są zarazem jedynymi współwłaścicielami spółki cywilnej. Czy podmioty te są podmiotami powiązanymi w rozumieniu (...)
str. 37
2.2.
Dywidenda otrzymana od zagranicznej spółki-córki a obowiązek jej opodatkowania w Polsce
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce posiada udziały w zagranicznej spółce z o.o. W tym roku otrzymamy od spółki zagranicznej dywidendę. Z uwagi jednak na to, iż zagraniczna spółka ma (...)
str. 39
2.3.
Sprzedaż udziałów uprzednio częściowo umorzonych
W spółce z o.o. nastąpiło częściowe umorzenie udziałów dokonane bez wynagrodzenia. Obecnie jedyny wspólnik spółki rozważa ich sprzedaż innemu podmiotowi. Czy sprzedając te udziały wspólnik będzie mógł (...)
str. 42
VII.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej dla celów mieszkalnych i na potrzeby związane z działalnością gospodarczą podatnika
Kilkanaście lat temu nabyłem nieruchomość i uzyskałem pozwolenie na budowę obejmującą modernizację z rozbudową budynku mieszkalno-gospodarczego. Od ponad dziesięciu lat część mieszkalną tego budynku wykorzystuję na cele (...)
str. 44
1.2.
Refundacja z NFZ a moment powstania przychodu
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej (sklep medyczny) dokonuję sprzedaży towarów, które w części są refundowane z NFZ. Na kasie fiskalnej ewidencjonuję całą wartość sprzedaży (kwotę (...)
str. 46
1.3.
Opodatkowanie przychodów z autorskich praw majątkowych
Od dwóch miesięcy prowadzę działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. korzystanie z praw autorskich i rozporządzanie tymi prawami. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej skomponowałem utwory (...)
str. 48
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ewidencja środków trwałych (budynków, budowli) przekazanych w dzierżawę
Na podstawie umowy dzierżawy przekazaliśmy w dzierżawę budynki i budowle będące składnikami majątkowymi naszej spółki oraz ustaliliśmy czynsz dzierżawny. Strony w umowie oświadczyły, że dzierżawca będzie dokonywał odpisów (...)
str. 50
2.
Nabycie oraz sprzedaż środka trwałego obciążonego hipoteką
Spółka z o.o. zakupiła nieruchomość gruntową obciążoną hipoteką z tytułu kredytu bankowego. W wyniku rozliczenia sprzedający otrzymał tylko część ceny określonej w akcie notarialnym, natomiast resztę, na skutek spłaty (...)
str. 52
3.
Amortyzacja otrzymanego w formie darowizny lokalu, następnie przekształconego w prawo własności - interpretacja indywidualna
Otrzymany w formie darowizny lokal mieszkalny stanowiący spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a następnie przekształcony w odrębne prawo własności, może być amortyzowany indywidualnie ustaloną stawką (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Od 1 grudnia 2014 r. zmiany w zakresie zgłaszania w ZUS płatników składek wpisanych do KRS
Z dniem 1 grudnia 2014 r. weszły w życie zmiany w zakresie dokonywania zgłoszenia w organie rentowym płatników składek rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej podlegającej obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (...)
str. 55
2.
Charakterystyka umowy o pracę nakładczą i składki ZUS od wynagrodzeń z takiej umowy
Zatrudniamy 10 pracowników na podstawie umów o pracę, z których 8 ma podpisane dodatkowe umowy o pracę nakładczą zawarte na czas nieokreślony. W ramach tej (...)
str. 57
3.
Wartość szczepień ochronnych a podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
Pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do końca grudnia br., jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Czy do podstawy wymiaru zasiłku (...)
str. 59
4.
Wynagrodzenie chorobowe za dni choroby przypadającej na dni wolne od pracy
Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla pracownika, zatrudnionego na 1/2 etatu, jeżeli w miesiącu, w którym wystąpiła niezdolność do pracy, przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze? (...)
str. 60
X.
PRAWO PRACY
1.
Wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych na część etatu w 2015 r.
W naszej firmie część pracowników wykonuje pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ich harmonogramy są układane w oparciu o potrzeby kadrowe zakładu oraz o obowiązujący ich wymiar czasu pracy. Zasadniczo (...)
str. 62
2.
Współczynnik urlopowy w 2015 r.
Na koniec stycznia 2015 r. rozwiąże się umowa o pracę jednego z naszych pracowników. Jest zatrudniony na 1/4 etatu, a na jego wynagrodzenie składa się pensja zasadnicza i dodatek stażowy (...)
str. 64
3.
Choroba w dniu wolnym za święto przypadające w sobotę
1) W naszym zakładzie dzień wolny za święto 1 listopada br. przypadające w sobotę (która jest dla nas dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy) został wyznaczony (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Plan kont w jednostce prowadzącej działalność statutową i gospodarczą
Jak powinien wyglądać plan kont w jednostce prowadzącej działalność statutową i gospodarczą? Jesteśmy stowarzyszeniem i wszystkie dochody przeznaczamy na działalność statutową. Drukujemy m.in. gazetki informacyjne, książki religijne, ale (...)
str. 67
2.
Ewidencja księgowa wykorzystania rezerwy utworzonej w roku ubiegłym na dodatkowe wynagrodzenie
W 2013 r. utworzyliśmy rezerwę na wypłatę w następnym roku dodatkowych wynagrodzeń. W księgach rachunkowych rezerwa zwiększyła pozostałe koszty operacyjne (konto 76-1), a drugostronnie konto 83. Jak zaksięgować obecną wypłatę (...)
str. 69
3.
Bilansowe i podatkowe rozliczenie częściowo odpłatnego świadczenia na rzecz pracownika
Wykupiliśmy dla pracowników pakiety medyczne, za które częściowo płacą pracownicy. Czy w koszty należy księgować całą wartość wykazaną na fakturze, czy tylko część przez nas sfinansowaną? (...)
str. 70
4.
Odsetki od kredytu na sfinansowanie zakupu gruntu zaliczonego do inwestycji w nieruchomości - bilansowe i podatkowe rozliczenie
Firma (osoba fizyczna) zakupiła nieruchomości w postaci działek rolnych. Zakup działek sfinansowany został kredytem bankowym. Dotychczas grunty te nie są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane (...)
str. 72
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
"Przesunięcie" środków pieniężnych wpłaconych do kasy zamiast na rachunek bankowy
Jeden z naszych kontrahentów zapłacił za fakturę do kasy jednostki zamiast na rachunek bankowy. Środki te jednostka następnie wpłaciła na konto bankowe. Czy księgując tę wpłatę (...)
str. 74
5.2.
Rabaty cenowe w ewidencji księgowej
Nasza firma otrzymała rabaty cenowe (udokumentowane fakturami korygującymi) z tytułu osiągnięcia odpowiedniego poziomu zakupu towarów u kontrahenta. W jaki sposób powinniśmy je ująć w księgach rachunkowych? Wartość rabatów, o których (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.