Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 22 (382) z dnia 20.11.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Czy powrót do zwolnienia z VAT ze względu na wysokość sprzedaży jest możliwy w trakcie roku?
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwolniona od podatku jest sprzedaż dokonywana przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w (...)
str. 4
II.
Projekty rozporządzeń w sprawie zwrotu VAT oraz składania wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej
Ministerstwo Finansów przygotowało projekty rozporządzeń z 23 października 2014 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Zasady rozliczania zaliczek w pytaniach Czytelników
1.
Dokumentowanie otrzymanych zaliczek
Czy podstawę opodatkowania otrzymanej zaliczki ustala się w sposób szczególny? Nie, zastosowanie w tym przypadku ma przepis ogólny regulujący zasady ustalania podstawy opodatkowania, czyli art. (...)
str. 8
2.
Rozliczenie zaliczki w deklaracji VAT
Czy VAT naliczony z faktury zaliczkowej możemy odliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym wpłaciliśmy zaliczkę (za październik), czy też za miesiąc, w którym otrzymaliśmy (...)
str. 10
3.
Kiedy otrzymanie zaliczki nie rodzi obowiązku podatkowego?
Świadczymy usługi telekomunikacyjne. Czy otrzymywane od nabywców usług zaliczki musimy udokumentować fakturą? W art. 19a ust. 8 ustawy o VAT zawarto generalną zasadę, w myśl (...)
str. 11
1.
Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego?
Ustawodawca w treści art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla tzw. usług komunalnych wymienionych w poz. 140–153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy. (...)
str. 12
2.
Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w latach 2013–2014
1) W dniu 31 sierpnia 2014 r. została wystawiona faktura za wykonane usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych za okres od 1 lipca 2014 r. (...)
str. 14
3.
Usługi sprzątania ulic i chodników a możliwość anulowania faktury
Zawarliśmy na 6 miesięcy umowę dotyczącą sprzątania nawierzchni ulic i chodników. W umowie tej postanowiono, że rozliczenie za wykonane usługi nastąpi na podstawie protokołu odbioru (...)
str. 15
V.
Zasady wystawiania faktur elektronicznych
W art. 2 ustawy o VAT zawierającym słowniczek pojęć, w pkt 31 zamieszczono definicję faktury. Fakturą – zgodnie z tym przepisem – jest każdy dokument (...)
str. 16
1.
Przesyłanie i udostępnianie e-faktur
Zgodnie z art. 106g ustawy o VAT, faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej (...)
str. 16
2.
Kontrole biznesowe zapewniające autentyczność e-faktur
W art. 106m ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że podatnik sam określa sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury (zarówno w (...)
str. 17
3.
Akceptacja e-faktur
W art. 106n ust. 1 ustawy o VAT wskazano, iż stosowanie faktur elektronicznych wymaga akceptacji odbiorcy faktury. Jednak w przypadku przesyłania lub udostępniania temu samemu (...)
str. 18
VI.
Kiedy w obrocie krajowym występuje odwrotne obciążenie?
W przypadku odwrotnego obciążenia mamy do czynienia z przeniesieniem obowiązku rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru ze sprzedawcy na nabywcę. Mechanizm ten w obrocie krajowym (...)
str. 19
1.
Odwrotne obciążenie przy usługach naprawy pojazdów
W trakcie działalności polegającej na wykonywaniu usług naprawy pojazdów ciężarowych zużywamy towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Na fakturze dokumentującej wykonanie (...)
str. 19
2.
Dostawa odpadów z tworzyw sztucznych
Zajmujemy się kasacją samochodów i wyzbywamy się m.in. tworzyw sztucznych z kasowanych samochodów. Przekazując je specjalistycznej firmie wystawiamy na jej rzecz fakturę dokumentującą dostawę tworzyw (...)
str. 20
VII.
VAT w wyjaśnieniach organów podatkowych
1.
Obowiązek wystawienia faktury końcowej
Otrzymanie przez podatnika zaliczki na poczet sprzedaży towaru czy usługi rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT. Obowiązek opodatkowania zaliczek wynika z art. 19a ust. 8 (...)
str. 22
2.
Prawo do odliczenia podatku VAT przez gminę
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Przedstawiona (...)
str. 23
3.
Wystawianie faktur przez nabywców
W myśl art. 106d ust. 1 ustawy o VAT, podmiot, o którym mowa w art. 106b ust. 1 pkt 1 (tj. podatnik podatku, podatku od (...)
str. 24
4.
Korekta faktury "odwrotne obciążenie"
W przypadku, gdy obniżenie ceny towaru jest nową okolicznością, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia pierwotnej faktury sprzedaży, obowiązek rozliczenia korekty z tytułu zmiany ceny (...)
str. 25
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Kasa fiskalna w biurze rachunkowym w 2015 r.
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych. Usługi te polegają m.in. na prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów, sporządzaniu niezbędnych deklaracji podatkowych na rzecz firm. Ponadto (...)
str. 26
1.
Definicja i zakres doradztwa podatkowego
W internetowym "Słowniku języka polskiego" (www.sjp.pwn.pl), "doradca" – to ten, "kto udziela porad". Natomiast "doradzać", oznacza "udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie". Określenie "doradztwo" obejmować może (...)
str. 27
2.
Obowiązek ewidencjonowania w kasie fiskalnej usług doradztwa podatkowego w 2015 r.
Zgodnie z "nowym" rozporządzeniem w sprawie zwolnień, z możliwości korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania wyłączone zostanie m.in. świadczenie usług doradztwa podatkowego. Pomimo, iż w (...)
str. 29
IX.
Ewidencjonowanie zaliczek na poczet organizowania imprezy okolicznościowej
W prowadzonej działalności zajmujemy się organizacją przyjęć weselnych. Na poczet wykonania przyszłej usługi gastronomicznej od osoby fizycznej nieprowadzącej działalność gospodarczej pobieramy zaliczkę, a na 3 (...)
str. 30
1.
Stawka VAT na usługę organizowania imprezy okolicznościowej
Organizowanie imprezy okolicznościowej, tj. wesel, komunii, itp., co do zasady, klasyfikowane jest jako kompleksowe świadczenie usług gastronomicznych, które podlegają opodatkowaniu według preferencyjnej 8% stawki VAT. (...)
str. 30
2.
Moment ewidencjonowania otrzymanej zaliczki w kasie fiskalnej
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas (...)
str. 31
3.
Określenie jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym
Wykaz elementów, które co najmniej musi zawierać paragon fiskalny, określa § 8 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas. W punkcie 6 tego przepisu wskazano, iż (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
1.
Definicja sprzedaży wysyłkowej
Definicję sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju odnajdziemy w art. 2 pkt 23 ustawy o VAT, zgodnie z którym jest to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych (...)
str. 33
2.
Wyłączenia ze sprzedaży wysyłkowej
W art. 23 ust. 11 i ust. 13 ustawodawca określił czynności, które są wyłączone z systemu sprzedaży wysyłkowej ze względu na przedmiot dostawy. Wyłączenia te (...)
str. 33
3.
Miejsce opodatkowania
Generalnie w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów (art. 23 ust. 1 ustawy (...)
str. 34
4.
Wybór miejsca świadczenia
Sprzedaż wysyłkowa towarów z Polski do innego państwa unijnego do chwili osiągnięcia ustalonego w tym państwie limitu obrotów, podlega opodatkowaniu na terytorium kraju. Zasada ta (...)
str. 35
5.
Dokumentowanie sprzedaży wysyłkowej
W przypadku sprzedaży wysyłkowej – zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT – podatnik ma zawsze obowiązek wystawienia faktury. Jeśli sprzedaż (...)
str. 36
6.
Sprzedaż wysyłkowa w limicie obrotów uprawniających do zwolnienia z opodatkowania
Warto wspomnieć również o problemie sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju realizowanej przez podatników, których sprzedaż korzysta ze zwolnienia z opodatkowania ze względu na wysokość obrotów. (...)
str. 37
XI.
Zakup paliwa dokonywany za pomocą kart paliwowych – wyrok NSA
Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z kart paliwowych, które umożliwiają im łatwiejsze zarządzanie taborem samochodowym. Firmy oferujące takie karty, zapewniają klientom odroczenie terminów płatności za zakup (...)
str. 38
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dostawa towarów na terytorium kraju na rzecz zagranicznych podatników
Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE i posiada na terytorium kraju sieć magazynów, w których prowadzi sprzedaż hurtową towarów. Nabywcami są zarówno polscy przedsiębiorcy, (...)
str. 40
2.
Wynajem samochodu poza terytorium Polski
W trakcie podróży służbowej wynająłem na kilka dni samochód na terytorium Niemiec. Czy wynajmując samochód od zagranicznej firmy nasza spółka (czynny podatnik VAT) jest zobowiązana (...)
str. 40
3.
Transport towarów wykonany poza granicami kraju
Polski podatnik ma wykonać usługę transportu towarów z Niemiec do Francji dla obywatela Niemiec, niebędącego podatnikiem. Przewoźnik w celu wykonania tej usługi rozpocznie transport w (...)
str. 41
4.
Odliczenie podatku VAT od importu towarów niebędących własnością podatnika
Na zlecenie holenderskiej firmy wykonujemy usługi na ruchomym majątku rzeczowym. Kontrahent przesyła surowiec z Turcji i na jego polecenie dokonujemy odprawy celnej tego towaru po (...)
str. 41
5.
Usługi wstępu na targi a informacja podsumowująca
Nasza firma była współorganizatorem targów na terytorium Niemiec. Sprzedaliśmy bilety wstępu na tę imprezę m.in. na rzecz kilku niemieckich firm. Usługa ta nie podlega opodatkowaniu (...)
str. 42
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Zastosowanie stawki VAT 0% na usługi związane z eksportowanymi towarami
Eksport towarów opodatkowany jest stawką podatku VAT w wysokości 0%. Preferencyjna stawka VAT ma zastosowanie przy zachowaniu warunków określonych w art. 41 ust. 5 i (...)
str. 43
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Definicja nadpłaty
Nadpłatą – w myśl art. 72 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) (...)
str. 45
2.
Źródła powstania nadpłaty podatku VAT
Podatnicy VAT rozliczają podatek w miesięcznych bądź kwartalnych deklaracjach. Deklarują w nich kwotę zobowiązania podatkowego (nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym) bądź też nadwyżkę podatku naliczonego (...)
str. 45
3.
Zwrot nadpłaty na wniosek podatnika
Na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej, podatnicy którzy w deklaracji wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od (...)
str. 46
4.
Nadpłata zaliczana na poczet zaległości i przyszłych zobowiązań
Wystąpienie nadpłaty podatku VAT nie w każdym przypadku wiąże się z jej zwrotem na rachunek podatnika. Należy bowiem pamiętać, że nadpłata wraz z oprocentowaniem przede wszystkim podlega z urzędu zaliczeniu na poczet (...)
str. 47
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
1.
Wszczęcie postępowania kontrolnego
Niezależnie od zakresu kontroli prowadzonej przez organ podatkowy, wszczęcie postępowania kontrolnego następuje zawsze z urzędu. Zasady wszczęcia, przeprowadzenia i zakończenia kontroli unormowane zostały w dziale (...)
str. 49
2.
Uprawnienia organu kontrolującego i obowiązki kontrolowanego
W upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli powinien zostać wskazany termin, w jakim kontrola zostanie przeprowadzona i zakończona. Co do zasady powinna być ona zakończona bez zbędnej (...)
str. 50
3.
Kiedy kontrolowany podatnik może złożyć zastrzeżenia do protokołu kontroli?
Dokumentem, który dla podatnika stanowi informację o zakończeniu kontroli podatkowej jest protokół, z którego wynika przebieg postępowania kontrolnego. Sporządza go w dwóch egzemplarzach organ, który przeprowadzał kontrolę u danego (...)
str. 51
4.
Skutki postępowania kontrolnego
Jeżeli przeprowadzona w firmie podatnika kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, to w zasadzie protokół z kontroli jest tym dokumentem, który kończy kontrolę podatkową za dany (...)
str. 53
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Zasady ustalania wysokości podatku akcyzowego na papierosy
Wyroby tytoniowe, w tym papierosy, stanowią istotną grupę wyrobów akcyzowych. Ich produkcja, przetwarzanie oraz pakowanie, co do zasady muszą odbywać się w składzie podatkowym. Reguły (...)
str. 54
1.
Stawki podatku akcyzowego na papierosy
Ustawa o podatku akcyzowym w art. 99 ust. 2 określa podstawowe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku papierosów stawka akcyzy określona jest w sposób (...)
str. 55
2.
Minimalna stawka akcyzy oraz wymogi unijne dotyczące wysokości stawek
Ponieważ stawka akcyzy na papierosy w dużej mierze uzależniona jest od maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu jednostkowym, ustawodawca zabezpieczył się przed istotnym obniżeniem wpływów (...)
str. 56
3.
Opodatkowanie papierosów akcyzą w przypadkach szczególnych
W przepisach art. 99 ust. 8 i ust. 9 ustawy zostały wskazane dwa przypadki, w których stosowane są szczególne stawki akcyzy na papierosy. Pierwszy z (...)
str. 58
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Odliczenie VAT od zakupu akcesoriów do samochodu
Czy zakup ładowarki samochodowej do telefonu uprawnia do odliczenia podatku naliczonego w 50%? Zgodnie z podstawową zasadą podatnik VAT wykorzystujący do działalności pojazdy samochodowe ma (...)
str. 59
2.
Wysokość stawki VAT uzależniona jest od prawidłowej klasyfikacji usługi
Czy usługę koszenia traw można zaliczyć do usług rolniczych opodatkowanych 8% stawką VAT? Aby prawidłowo udzielić odpowiedzi na pytanie Czytelnika, w pierwszej kolejności konieczne jest (...)
str. 59
3.
Jak ustalić kwotę sprzedaży w systemie VAT marża?
Sprzedajemy samochody używane w systemie VAT marża. Czy kwota sprzedaży powinna obejmować również wartość polisy wystawionej na kupującego, w przypadku gdy zapłata za nią została (...)
str. 61
4.
Kwota wpłacona przez najemcę na poczet ewentualnych napraw
Jak opodatkować wpłatę zaliczki uiszczonej przez najemcę na poczet ewentualnych napraw lokalu? Jest to kwota wpłacana jako zabezpieczenie przed ewentualnymi zniszczeniami w lokalu, która podlega (...)
str. 62
5.
Usługa najmu lokalu a VAT
Jestem właścicielem kilku mieszkań, które wynajmuję głównie przedsiębiorcom. Są one przeznaczone dla pracowników, którzy pochodzą z innego miasta i korzystają z mieszkań w dniach, w (...)
str. 62
6.
Sprzedaż maszyny zakupionej bez VAT
Zamierzamy sprzedać osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej używaną maszynę rolniczą, którą zakupiliśmy w 1990 r. Czy sprzedaż tę należy opodatkować podatkiem VAT? Do końca 2013 (...)
str. 63
7.
Odliczenie VAT z faktury za media
W lipcu 2014 r. otrzymałam fakturę za energię, z datą wystawienia 22 lipca 2014 r. W treści faktury wskazano, iż jest to rachunek częściowy za (...)
str. 64
8.
Prawo do odliczenia VAT nie zależy od źródła finansowania zakupu
Czy zakup (publikacja w piśmie branżowym), który w całości pokrywany jest ze środków tworzonych z zysku Instytutu (Fundusz Badań Własnych) pozwala na odliczenie podatku naliczonego? (...)
str. 64
9.
Faktura korygująca sprzedaż zwolnioną z VAT
W czerwcu wystawiliśmy refakturę na usługi ubezpieczeniowe dla innej firmy (sprzedaż zwolniona z VAT). Fakturę tę ujęliśmy w deklaracji VAT-7 za czerwiec. We wrześniu okazało (...)
str. 65
10.
Pozwolenie na budowę a zwrot części VAT za materiały budowlane
Decyzję o pozwoleniu na budowę domu uzyskaliśmy pod koniec grudnia 2013 r., która stała się ostateczna z początkiem br. Czy w związku z poniesionymi w 2014 r. wydatkami na zakup materiałów budowlanych możemy ubiegać (...)
str. 66
11.
VAT przy zakupie okularów korekcyjnych
Zatrudniony w naszej firmie pracownik dokonał zakupu okularów korekcyjnych. Faktura wystawiona została na naszą firmę. Czy w tej sytuacji mamy prawo do odliczenia VAT? Zgodnie (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących
W Dzienniku Ustaw z dnia 7 listopada 2014 r., pod poz. 1544, opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.