Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Poradnik VAT
nr 19 (379) z dnia 10.10.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Podmioty niemające obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego – projekt rozporządzenia
Zgodnie z ustawą z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz. U. (...)
str. 4
B.
OBRÓT KRAJOWY
II.
Trybunał Sprawiedliwości UE nie rozwiązał problemu stawki VAT na e-booki
W myśl art. 41 ust. 2a ustawy o VAT, w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do tej ustawy – 5% stawką VAT opodatkowane (...)
str. 5
III.
Nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracownika
Nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących (...)
str. 6
1.
Ustalenie celu nieodpłatnego świadczenia
W art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT nie zdefiniowano pojęcia: "cele inne niż działalność gospodarcza podatnika". W orzecznictwie zaś przyjmuje się, że (...)
str. 6
2.
Ubezpieczenie pracownika w związku z zagraniczną podróżą
Spółka wykupiła dobrowolną polisę ubezpieczeniową dla pracownika udającego się w zagraniczną podróż służbową. Dodatkowo wykupiła obowiązkowe ubezpieczenie w celu uzyskania wizy dla tego pracownika. W obu przypadkach uposażonym (...)
str. 7
IV.
Odliczenie VAT od pojazdów demonstracyjnych
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 (...)
str. 9
1.
Refakturowanie w ustawie o VAT
W art. 8 ust. 2a ustawy o VAT określono, iż w przypadku gdy podatnik działając we własnym imieniu ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział (...)
str. 11
2.
Stanowisko organów podatkowych i sądów w sprawie opodatkowania opłat dodatkowych rozliczanych przy umowie najmu
Zasadniczo organy podatkowe rozstrzygając problem konsekwentnie uznawały, że w przypadku, gdy z umowy najmu wynika, iż oprócz czynszu najemca ponosi opłaty za media związane z (...)
str. 11
3.
Pytanie do TSUE w sprawie opodatkowania świadczeń dodatkowych
Na podstawie postanowienia z dnia 22 października 2013 r., sygn. akt I FSK 1389/12, NSA zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniami prejudycjalnymi w (...)
str. 12
4.
Gminy jako podmioty odpowiedzialne za wywóz odpadów
Począwszy od 1 lipca 2013 r. gminy zostały zobowiązane do odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – na podstawie znowelizowanej ustawy z dnia 13 września (...)
str. 13
VI.
Zasady korygowania deklaracji przez podatnika
W dniu 25 września 2014 r. złożyłem deklarację VAT-7 za sierpień (osobiście w urzędzie skarbowym). W deklaracji wykazałem kwotę do zwrotu w terminie 60 dni. (...)
str. 14
VII.
Obrót krajowy na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Likwidacja działalności po jej zawieszeniu
Z dniem 1 sierpnia 2014 r. zlikwidowałem działalność. Wcześniej była ona zawieszona przez ponad rok. Czy muszę złożyć deklarację VAT-7 za sierpień 2014 r.? W (...)
str. 18
2.
Korekta podstawy opodatkowania i podatku naliczonego w ramach ulgi na złe długi
Czy błędem jest skorygowanie przez dłużnika w ramach ulgi na złe długi zarówno podstawy opodatkowania (poz. 41 deklaracji VAT-7), jak i podatku naliczonego? [pytanie 866362] (...)
str. 19
C.
KASY REJESTRUJĄCE
VIII.
Kasy rejestrujące w pytaniach Czytelników
1.
Zawiadomienie o liczbie kas przy świadczeniu usług przewozu taksówką
Czy podatnik instalujący kasę fiskalną w taksówce musi składać zawiadomienie o liczbie kas rejestrujących i miejscu ich używania? Czy niedopełnienie tego obowiązku, pozbawia podatnika prawa (...)
str. 20
2.
Wynajem lokalu przez małżonków
Małżonkowie posiadają we wspólnym majątku mieszkanie, które jest wynajmowane osobom prywatnym, a dochody z najmu rozlicza żona. Małżonkowie zamierzają nabyć następne mieszkanie, które również będzie (...)
str. 21
3.
Sprzedaż towaru na rzecz rolnika będącego czynnym podatnikiem VAT
Podatnik w prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży towarów na rzecz przedsiębiorców oraz rolników (czynnych podatników VAT). Uzyskany obrót z tytułu tej sprzedaży w sierpniu 2014 r. (...)
str. 22
4.
Czy świadczenie usług na rzecz stowarzyszeń podlega ewidencji w kasie?
Czy do wyliczenia kwoty zwalniającej z obowiązku stosowania kasy fiskalnej należy wliczać świadczenia usług na rzecz stowarzyszeń? Zwolnienia określone w rozporządzeniu w sprawie zwolnień dotyczą (...)
str. 22
5.
Sprzedaż na rzecz pracowników
Podatnik świadczy usługi na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą. W 2013 r. na rzecz osoby fizycznej sprzedał samochód osobowy będący środkiem trwałym w firmie. Kolejne (...)
str. 23
IX.
Jakie formularze należy złożyć przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej?
Obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność określoną w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, czyli dokonują sprzedaży na (...)
str. 24
1.
Zawiadomienie informujące o liczbie kas
Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy przez podatnika poprzedzone jest złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, o liczbie kas i miejscu (...)
str. 24
2.
Zgłoszenie danych dotyczących kasy
"Zgłoszenie/aktualizacja przez podatnika danych dotyczących kasy", stanowi drugi dokument, który podatnik instalujący kasę fiskalną musi złożyć. Jego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia w (...)
str. 26
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej
W czerwcu br. osobie prywatnej sprzedaliśmy samochód, będący środkiem trwałym. Wystawiona została faktura, ale sprzedaży tej nie zaewidencjonowaliśmy w kasie fiskalnej. Czy sprzedaż tę powinniśmy (...)
str. 29
2.
Czy w 2015 r. przysługiwać będzie zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na liczbę odbiorców i usług?
Sprzedaż usług zarówno na rzecz przedsiębiorców, jak i osób fizycznych dokumentuję fakturami. Korzystam ze zwolnienia z kasy ze względu na ilość usług oraz liczbę odbiorców. (...)
str. 29
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Rejestracja w małym punkcie kompleksowej obsługi podatnika
Przepisy dotyczące małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS), które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., umożliwią podatnikom świadczącym usługi telekomunikacyjne, nadawcze radiowe i (...)
str. 31
1.
Ogólne informacje dotyczące rejestracji
Wszyscy podatnicy, którzy zdecydują się korzystać z małego punktu kompleksowej obsługi, są obowiązani do dokonania rejestracji w państwie członkowskim identyfikacji. Państwo członkowskie identyfikacji oznacza państwo (...)
str. 32
2.
Podmioty, które mogą dokonać rejestracji w MOSS
W małym punkcie kompleksowej obsługi, rejestracji mogą dokonać podatnicy, którzy: świadczą usługi telekomunikacyjne, nadawcze lub elektroniczne na rzecz osób niebędących podatnikami w państwie członkowskim, w (...)
str. 32
3.
Sposób dokonania rejestracji
W celu dokonania rejestracji w MOSS, podatnik powinien przedstawić państwu członkowskiemu identyfikacji określone informacje. Państwa członkowskie mogą samodzielnie zadecydować o tym, w jaki sposób będą (...)
str. 33
4.
Numery identyfikacji podatkowej
Podatnicy, którzy dokonali rejestracji w ramach procedury unijnej nie otrzymują nowego numeru identyfikacyjnego. Podmioty te posługują się numerem nadanym przez państwo członkowskie identyfikacji dla potrzeb (...)
str. 34
5.
Posiadanie kilku miejsc stałego prowadzenia działalności gospodarczej
W przypadku gdy podatnicy stosują procedurę unijną i posiadają jakiekolwiek stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej poza państwem członkowskim identyfikacji, powinni o tym poinformować podczas rejestracji (...)
str. 34
6.
Wprowadzanie zmian do danych rejestracyjnych
Podatnik ma obowiązek poinformowania państwa członkowskiego o zmianie danych rejestracyjnych najpóźniej do dziesiątego dnia miesiąca następującego po wystąpieniu zmiany. Zmiany mogą dotyczyć adresów, danych kontaktowych, (...)
str. 34
7.
Rejestracja grupy VAT
Grupa VAT to grupa podmiotów powiązanych ze sobą finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowanych jako jeden podatnik. Możliwość taką przewiduje art. 11 dyrektywy w sprawie VAT. (...)
str. 35
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Nabycie usługi pozycjonowania strony internetowej od zagranicznego kontrahenta
Firma nabywa usługę pozycjonowania swojej strony internetowej (Google AdWords). Płatność za tę usługę jest potrącana w trakcie miesiąca przez usługodawcę z rachunku bankowego nabywcy. Na (...)
str. 35
1.1.
Usługa Google AdWords importem usług
Google AdWords to program reklamowy online oferowany przez firmę Google. Program ten pozwala na wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania w przeglądarce Google po wpisaniu wybranych (...)
str. 36
1.2.
Jak rozliczać import usług?
Ustawodawca, zmieniając z dniem 1 stycznia 2014 r. zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, nie wprowadził żadnych szczególnych reguł w tym zakresie dla importu usług. (...)
str. 36
2.
Dostawa z montażem lub WNT – różnice w ustalaniu obowiązku podatkowego
Dokonaliśmy zakupu maszyny od producenta z Włoch. Zgodnie z umową w 2013 r. dokonaliśmy wpłaty zaliczek odpowiednio w marcu, kwietniu, wrześniu i październiku. Dostawa maszyny (...)
str. 38
3.
Import towarów dokonywany przez podatnika korzystającego ze zwolnienia z VAT
Rozpocząłem w ubiegłym roku działalność gospodarczą i do chwili obecnej, ze względu na niskie obroty korzystam ze zwolnienia z opodatkowania. Chciałbym dokonać zakupu towarów z (...)
str. 40
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Rozliczanie VAT metodą kasową przez małych podatników
Małym podatnikiem jest podmiot, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 (...)
str. 43
1.
Wybór kasowej metody rozliczania VAT
Mali podatnicy mogą wybrać kasową metodę rozliczeń zdefiniowaną w art. 21 ustawy o VAT. Jest ona specyficzna zarówno pod względem rozliczania podatku należnego – a (...)
str. 43
2.
Jak powstaje obowiązek podatkowy przy metodzie kasowej?
Obowiązek podatkowy w przypadku małych podatników rozliczających się metodą kasową uzależniony jest od tego, kto jest kontrahentem podatnika. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt (...)
str. 43
3.
Termin odliczenia VAT przez małego podatnika stosującego kasową metodę rozliczeń
Zgodnie z obowiązującym do końca grudnia 2013 r. art. 86 ust. 16 ustawy o VAT, mali podatnicy rozliczający VAT metodą kasową mogli obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony, w rozliczeniu za (...)
str. 45
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Skutki błędnego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT
Na podatniku VAT ciąży obowiązek prawidłowego określenia i zadeklarowania obowiązku podatkowego od wykonanych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie ma w tym zakresie dowolności – (...)
str. 46
1.
Obowiązek terminowego wystawienia faktury
W myśl generalnej zasady określonej w art. 106b ust. 1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą: 1) sprzedaż, a także dostawę towarów (...)
str. 46
2.
Przedwcześnie wykazany obowiązek podatkowy
W art. 109 ust. 3 ustawy o VAT wskazano, iż podatnik powinien prowadzić ewidencję w taki sposób, aby na jej podstawie można było prawidłowo sporządzić (...)
str. 48
3.
Obowiązek podatkowy wykazany z opóźnieniem
Podatnicy VAT mają obowiązek nie tylko prawidłowego (w odpowiedniej wysokości), ale także terminowego (w określonym ustawowo terminie) wykazania obowiązku podatkowego w VAT od wykonanej czynności. (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Wniosek o zwrot części VAT za materiały budowlane zakupione do 31 grudnia 2013 r.
Przepisy przejściowe ustawy z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. 1304 ze zm.) przyznają prawo do ubiegania się o zwrot części wydatków (...)
str. 51
1.
Dane niezbędne do złożenia wniosku o zwrot wydatków
Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r., wniosek o zwrot wydatków powinien zawierać co najmniej: 1) imię i nazwisko, identyfikator podatkowy, a w przypadku gdy osobie fizycznej składającej wniosek (...)
str. 51
2.
Termin otrzymania zwrotu
Kwotę zwrotu określa urząd skarbowy w drodze decyzji, którą wydaje w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Następnie w terminie 25 dni od dnia (...)
str. 52
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Zwolnienie od akcyzy alkoholu etylowego całkowicie skażonego – interpretacja ogólna Ministra Finansów
Zwolniony od akcyzy na mocy art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym alkohol etylowy, to alkohol skażony euroskażalnikiem lub metodą skażania wskazaną (...)
str. 56
XVII.
Zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych
Wyroby akcyzowe, to w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym, wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz (...)
str. 57
1.
Zwolnienia z akcyzy dla wyrobów węglowych
W art. 31a ust. 1 ustawy, wprowadzono szereg zwolnień od akcyzy dla czynności podlegających opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych, a (...)
str. 58
2.
Właściciel składu węglowego przekazuje węgiel na własne cele opałowe
Właściciel składu węgla mający status pośredniczącego podmiotu węglowego (PPW) zamierza przeznaczyć pewną ilość zmagazynowanego węgla do ogrzania własnego domu. Węgiel wcześniej kupił jako PPW z (...)
str. 60
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Zwrot VAT byłym wspólnikom
W najbliższym czasie zamierzamy zlikwidować spółkę cywilną. Czy w sytuacji wystąpienia w ostatniej składanej przez nas deklaracji VAT nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, kwota ta (...)
str. 61
2.
Ustalenie obowiązku podatkowego dla usług budowlanych
Świadczymy usługi budowlane na rzecz czynnych podatników VAT. Czy data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego ma wpływ na ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego? W przypadku świadczenia przez (...)
str. 61
3.
Forma wystawiania faktur
Czy w świetle obowiązujących przepisów dotyczących wystawiania faktur w wersji papierowej, jak i elektronicznej, nie ma już obowiązku umieszczania na tych fakturach podpisu osoby wystawiającej? (...)
str. 62
4.
Korekta transakcji z odwrotnym obciążeniem
W maju br. zakupiliśmy towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, do których powinien mieć zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia. Jednak sprzedawca wystawił (...)
str. 64
5.
Kiedy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT?
Spółka zorganizowała konkurs dla środowiska naukowego z zakresu wiedzy związanej z działalnością firmy. Zwycięzca otrzymuje staż w firmie na okres 6 miesięcy. Spółka pokrywa wówczas (...)
str. 65
6.
Data sprzedaży na fakturze i jej wpływ na termin odliczenia VAT
Czy mogę odliczyć VAT z faktury wystawionej i otrzymanej przeze mnie we wrześniu w przypadku, gdy data sprzedaży jest z maja 2014 r.? Podatnik VAT (...)
str. 66
7.
Termin korekty VAT przez wierzyciela
We wrześniu minęło 150 dni od terminu płatności określonego na fakturze i dłużnik nie uregulował należności. Czy mogę skorzystać z ulgi na złe długi w (...)
str. 66
8.
Stawka VAT na dostawę wyrobów ze słomy
Jaką stawką VAT należy opodatkować sprzedaż peletu ze słomy? Załącznik nr 3 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% stawką VAT. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.