Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 18 (378) z dnia 20.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Nowelizacja ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 3 września 2014 r., pod poz. 1171, opublikowana została ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 4
II.
Obrót towarami z branży elektronicznej narażony na oszustwa w zakresie VAT
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) ukazał się list ostrzegawczy skierowany do wszystkich podatników VAT dokonujących obrotu towarami z branży elektronicznej. Z listu wydanego wspólnie (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
Zmiany w ustawie o VAT planowane na 2015 r.
W dniu 19 sierpnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych, przedłożone przez Ministra Finansów. Celem (...)
str. 7
1.
Odliczanie VAT od zakupów wykorzystywanych do celów mieszanych
W projekcie zaproponowano dodanie w ustawie o VAT przepisów umożliwiających podatnikom uzgodnienie z organem podatkowym sposobu określenia proporcji przy odliczaniu VAT od wykorzystywanych przez nich towarów i usług zarówno do działalności podlegającej, (...)
str. 7
2.
Uściślenie przepisów dotyczących ulgi na złe długi
Projekt przewiduje dodanie ust. 7 w art. 89b ustawy o VAT, zgodnie z którym, przepisów nakładających obowiązek skorygowania przez dłużnika uprzednio odliczonego podatku naliczonego nie (...)
str. 8
3.
Zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia
Wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy miało na celu przeciwdziałanie nieprawidłowościom polegającym m.in. na wyłudzaniu zwrotów (...)
str. 8
4.
Limity kaucji gwarancyjnej wniesionej przez sprzedawcę towarów wrażliwych
W projekcje proponuje się zróżnicowanie wysokości kaucji gwarancyjnej, w zależności od tego, czy podatnik dostarcza paliwa, czy inne towary wrażliwe. Zaproponowano podniesienie minimalnej i maksymalnej (...)
str. 9
IV.
Termin odliczenia VAT w pytaniach Czytelników
Od 1 stycznia 2014 r. termin odliczenia VAT przez nabywcę zależy głównie od momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Zgodnie bowiem z ogólną regułą przyjętą (...)
str. 10
1.
Otrzymanie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego
W dniu 17 lipca 2014 r. otrzymaliśmy fakturę za utrzymanie domeny za okres od 11 lipca 2014 r. do 10 lipca 2015 r. Faktura ta (...)
str. 11
2.
Zapłata za usługę dokonana po otrzymaniu faktury
W dniu 17 lipca 2014 r. otrzymaliśmy fakturę za odnowienie kwalifikowanego certyfikatu o okresie ważności 2 lata. Faktura ta została wystawiona w dniu 14 lipca (...)
str. 12
3.
Faktura wystawiona w innym terminie niż określony w umowie
Zawarliśmy umowę, na mocy której usługodawca zobowiązał się, że od lipca do listopada (w 8. dniu każdego miesiąca) nastąpi wysyłka naszej reklamy do odbiorców za (...)
str. 12
4.
Ustalenie w umowie momentu wykonania usługi
W jakim terminie można odliczyć VAT za zakup certyfikatu bezpiecznego podpisu elektronicznego, karty CryptoCard, czytnika kart kryptograficznych oraz za przedłużenie/odnowienie ważności certyfikatu kwalifikowanego? Certyfikat jest (...)
str. 13
V.
Korekta podatku naliczonego
Na gruncie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego. Podatnik "na bieżąco" dokonuje pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z poniesionymi wydatkami (...)
str. 13
1.
Wykorzystanie dla potrzeb firmowych towaru zakupionego wcześniej w celach handlowych
Posiadamy warsztat samochodowy i sklep z częściami samochodowymi. W prowadzonej działalności wykorzystujemy samochody służbowe, od których z dniem 1 kwietnia 2014 r. odliczamy VAT w (...)
str. 14
2.
Jak skorygować VAT naliczony związany z błędnie opodatkowaną sprzedażą?
Od 2012 r. prowadzę działalność gospodarczą w zakresie obrotu działkami. Z tym, że w 2012 r. dokonywałem jedynie zakupów służących działalności gospodarczej (VAT odliczyłem w (...)
str. 14
1.
Ograniczenie w odliczeniu VAT od wydatków na samochody
Katalog wydatków, co do których ma zastosowanie ograniczone prawo do odliczenia VAT, został zawarty w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT. Zalicza się tu (...)
str. 15
2.
Moment powstania obowiązku podatkowego dla dostawy samochodów
Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy samochodu nie będzie powstawał z dniem odbioru samochodu przez podatnika, lecz z chwilą postawienia go do jego dyspozycji. Taką tezę (...)
str. 16
3.
Postój samochodu w miejscu zamieszkania podatnika a pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu jego użytkowania
Co do zasady, od wydatków na pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, można odliczać VAT w wysokości 50% kwoty VAT wykazanej na (...)
str. 17
VII.
Sprzedaż przez osobę fizyczną gruntu niezabudowanego
Zbycie kilku czy kilkunastu działek przez osobę fizyczną nie w każdym przypadku stanowi działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. Dostawa towarów objęta jest bowiem podatkiem VAT (...)
str. 18
1.
Działalność gospodarcza czy zarządzanie majątkiem prywatnym?
W praktyce wskazanie różnic między działalnością nieprofesjonalną (zarządzaniem majątkiem prywatnym) a profesjonalną (gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT) jest trudne. Pomocne w tym zakresie może (...)
str. 19
2.
Zwolnienie z VAT przy sprzedaży działki przez podatnika VAT
2.1. Definicja terenów niezabudowanych Art. 43 ust. 1 pkt 9 stanowi o zwolnieniu z opodatkowania dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Z kolei definicja terenów budowlanych została zawarta w art. 2 (...)
str. 20
2.1.
Definicja terenów niezabudowanych
Art. 43 ust. 1 pkt 9 stanowi o zwolnieniu z opodatkowania dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Z kolei definicja terenów budowlanych została zawarta (...)
str. 20
2.2.
Podział działki a zwolnienie od podatku
Decyzja o warunkach zabudowy odnosi się do terenu, na którym ma być realizowana zamierzona inwestycja (vide: wyrok NSA z dnia 29 maja 2001 r., sygn. (...)
str. 20
3.
Rejestracja na potrzeby VAT w związku ze sprzedażą działki
W sytuacji, gdy osoba fizyczna z tytułu sprzedaży działki stanie się podatnikiem VAT, to będzie ona zobowiązana dokonać rejestracji dla celów VAT, składając naczelnikowi urzędu (...)
str. 21
VIII.
Czy kwota stanowiąca limit dla prezentów o małej wartości jest kwotą netto?
Co do zasady, nieodpłatne przekazanie towarów między innymi na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia (...)
str. 23
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Zwolnienie ze względu na liczbę świadczonych usług
Podatnik prowadzi działalność w zakresie projektowania wnętrz m.in. dla osób fizycznych. Na wszystkie usługi wystawia faktury, zaś płatność dokonywana jest przelewem na rachunek bankowy lub gotówką. Korzysta ze zwolnienia (...)
str. 25
2.
Sprzedaż wysyłkowa rozliczana gotówkowo
Podatnik zwolniony z VAT ze względu obroty prowadzi działalność m.in. w zakresie szycia ubranek. Towary sprzedaje w systemie wysyłkowym, za które zapłatę otrzymuje: na rachunek (...)
str. 27
3.
Kasa rejestrująca przy usługach najmu
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 2013 r. wynajmuje mieszkania zarówno osobom prowadzącym działalność gospodarczą, jak i osobom prywatnym. We wrześniu 2014 r. obroty z (...)
str. 28
4.
Jak wyliczyć limit obrotów zwalniający z obowiązku instalacji kasy?
Działalność gospodarczą rozpoczęłam w marcu 2014 r., jednak dopiero w dniu 16 czerwca dokonałam pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W jaki sposób powinnam wyliczyć limit obrotów (...)
str. 29
5.
Wykazanie kwoty zwrotu ulgi na zakup kasy w deklaracji podatkowej
W maju 2014 r. przekroczyłem limit obrotów w kwocie 20.000 zł zwalniający z ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy. W związku z tym od 1 sierpnia rozpocząłem ewidencjonowanie obrotów w kasie. W lipcu br. zakupiłem kasę (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
X.
Wniosek o zwrot podatku od wartości dodanej zapłaconego w innym państwie UE składany do 30 września br.
W dniu 30 września 2014 r. upływa termin złożenia wniosku o zwrot podatku zapłaconego w innym państwie UE za 2013 r. O zwrot podatku od (...)
str. 34
1.
Skład celny
Składem celnym jest każde miejsce uznane przez organy celne i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami (art. 98 (...)
str. 36
2.
Dostawa towarów w składzie celnym
Skład celny, zgodnie z zakresem działalności określonym w przepisach prawa celnego, powinien służyć do składowania towarów. Wykorzystywanie pomieszczeń składu celnego lub urządzeń do magazynowania towarów objętych procedurą składu celnego (...)
str. 37
2.1.
Sprzedaż krajowa i WDT
Na mocy § 9 rozporządzenia w sprawie stawek, obniżona do 0% stawka VAT dotyczy dostawy towarów w składzie celnym (wprowadzonych do składu z terytorium innego (...)
str. 37
2.2.
Wywóz towarów poza terytorium UE
Sprzedaż towaru znajdującego się w składzie na rzecz podmiotu z jednego z państw nienależących do Wspólnoty będzie dla polskiego podatnika eksportem bezpośrednim lub pośrednim, który (...)
str. 38
XII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Dostawa nowych środków transportu na rzecz osób fizycznych
Jestem dealerem zajmującym się sprzedażą samochodów osobowych. Czy dokonując sprzedaży samochodu osobowego obywatelowi Niemiec, niebędącemu podatnikiem podatku od wartości dodanej, mogę wykazać wewnątrzwspólnotową dostawę towaru (...)
str. 39
2.
Sprzedaż towarów poza granicami kraju
Polska firma dokonała zakupu towarów od włoskiego dostawcy. Towar został przewieziony z Włoch do Niemiec. Zakup potraktowany został przez polską firmę jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. (...)
str. 40
3.
Zakup towarów na terytorium Wspólnoty dokonany przed rejestracją VAT UE
W dniu 11 sierpnia 2014 r. zakupiłem w Niemczech na potrzeby prowadzonej działalności maszynę produkcyjną. Maszyna wraz z fakturą dotarła do mnie 22 sierpnia. Na (...)
str. 41
4.
Warunki uznania transakcji za trójstronną
Polska firma kupiła znajdujący się na terytorium kraju towar od dostawcy z Niemiec. Niemiecki dostawca natomiast zakupił wyroby w Polsce (od polskiego podatnika). Czy w (...)
str. 41
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Zwrot VAT od zakupów materiałów budowlanych dokonanych przed 1 stycznia 2014 r.
Wraz z początkiem 2014 r. uchylona została ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468 ze zm.) określająca zasady zwrotu (...)
str. 42
1.
Kto jest uprawniony do zwrotu części VAT za materiały budowlane?
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r., osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z: 1) budową budynku mieszkalnego; 2) nadbudową (...)
str. 43
2.
Limit zwrotu zależy od ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
Wysokość limitu zwrotu uzależniona jest od rodzaju inwestycji (czy wymaga pozwolenia na budowę, czy też nie), od korzystania (lub nie) z ulgi budowlanej lub remontowej (...)
str. 44
F.
VAT OD PODSTAW
XIV.
Sposoby potwierdzania statusu podatkowego zagranicznych podmiotów
Weryfikacja statusu podatkowego zagranicznych kontrahentów ma ogromne znaczenie dla polskich podatników dokonujących transakcji w ramach obrotu z zagranicą. Status podatkowy uczestniczących w dostawie podmiotów decyduje (...)
str. 46
1.
Weryfikacja kontrahentów unijnych
O tym, w jaki sposób należy dokonać weryfikacji zagranicznego kontrahenta mówią nam przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r., ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE (...)
str. 46
1.1.
Funkcjonowanie bazy VIES
W przypadku transakcji zawieranych z podmiotami z państw UE, polscy przedsiębiorcy mają możliwość potwierdzania czy kontrahent jest podmiotem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Podatnicy mogą (...)
str. 47
1.2.
Potwierdzanie numerów VAT UE
Potwierdzanie numerów identyfikacyjnych przydzielonych podatnikom VAT odbywa się za pośrednictwem jednostek administracyjnych (np. urzędów skarbowych) kraju, z którego pochodzi podatnik zwracający się o weryfikację takiego (...)
str. 47
1.3.
Formularz VAT-ID
Wniosek dotyczący potwierdzania numerów identyfikacyjnych zagranicznych kontrahentów powinien zawierać co najmniej: 1) nazwę lub imię i nazwisko oraz adres podmiotu; 2) numer rejestracyjny podmiotu, przyznany (...)
str. 49
2.
Potwierdzanie statusu podatkowego przedsiębiorców spoza UE
Określenie statusu podatkowego podmiotów działających na terytorium Unii Europejskiej jest znacznie bardziej ułatwione, niż identyfikacja podatkowa przedsiębiorców spoza Unii. We Wspólnocie funkcjonuje bowiem system VIES, (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
Informacje podsumowujące VAT-UE – sposób wypełniania
Ze względu na konieczność kontrolowania obrotu pomiędzy poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, na podatników nałożony został obowiązek składania zbiorczych informacji o dokonanych transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Informacje podsumowujące (...)
str. 50
1.
Rodzaje formularzy
Wzory informacji podsumowujących określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. w sprawie informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach (Dz. U. (...)
str. 50
2.
Okres rozliczeniowy i termin składania informacji podsumowujących
Co do zasady informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne. Wyjątki od tej zasady ustawodawca zawarł w art. 100 ust. 4. Stosownie do tego przepisu (...)
str. 51
3.
Dane wykazywane w zestawieniu zbiorczym
Informacja podsumowująca nie jest deklaracją rozliczeniową, ale jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie dokumentem służącym do przekazywania informacji. Ponieważ zakres i zasady składania tych informacji (...)
str. 52
4.
Korygowanie złożonej informacji podsumowującej
Jeśli podatnik stwierdzi jakiekolwiek błędy w złożonej informacji podsumowującej, jest obowiązany sporządzić niezwłocznie jej korektę. Przy czym należy pamiętać, iż korekty tej dokonuje się na (...)
str. 55
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Preferencje podatkowe dla piw pochodzących z małych browarów
Stosownie do postanowienia art. 2 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym wyrobami akcyzowymi są wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, (...)
str. 57
1.
Regulacje unijne dotyczące wysokości stawek na produkcję piwa
Zgodnie z art. 4 dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz. (...)
str. 58
2.
Zwolnienie z akcyzy piwa wytwarzanego przez małe browary
Wypełniając delegację ustawową zawartą w art. 31 ust. 6 ustawy o podatku akcyzowym, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie (...)
str. 59
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Darowizna towarów na cele charytatywne
Spółka dokonuje darowizny wyrobów gotowych na cele charytatywne. Jak określić podstawę opodatkowania takiej darowizny? W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 (...)
str. 61
2.
Sprzedaż komputerów z preferencyjną stawką VAT
Prowadzimy sklep ze sprzętem komputerowym. Szkoła podstawowa zamierza kupić u nas komputery stacjonarne m.in. na cele administracyjne. Czy sprzedając ten sprzęt komputerowy będziemy mogli zastosować (...)
str. 62
3.
Zakup wyrobów stalowych na potrzeby wykonania usługi
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów oraz świadczenia usług elektrycznych. W jaki sposób należy rozliczyć towar (wyrób ze stali) zakupiony w ramach odwrotnego (...)
str. 63
4.
Wycofanie samochodu z działalności gospodarczej
W działalności gospodarczej użytkuję samochód nabyty na umowę kupna-sprzedaży. Na początku br. zamontowałem w nim instalację gazową, od nabycia której odliczyłem podatek naliczony. Obecnie zamierzam (...)
str. 64
5.
Stawka VAT na usługi chowu zwierząt na zlecenie
Czy świadczenie usług chowu drobiu na zlecenie podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT? Załącznik nr 3 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych (...)
str. 65
6.
Refakturowanie kosztów noclegowych i gastronomicznych
Jesteśmy stowarzyszeniem (czynnym podatnikiem VAT) wykonującym zarówno usługi zwolnione, jak i opodatkowanie podatkiem VAT. W stowarzyszeniu istnieją okręgi, które są oddzielnymi podatnikami VAT. W ramach (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Zmiana ustawy o VAT oraz Ordynacji podatkowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 3 września 2014 r., pod poz. 1171, opublikowana została ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.