Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Amortyzacja - porady, interpretacje, orzecznictwo
Dodatek nr 14
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18
z dnia 20.09.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
BUDYNKI I LOKALE W DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
1.
Wartość początkowa
1.1.
Zagospodarowanie terenu wokół budynku
Zakończono budowę budynku magazynowego z pomieszczeniami biurowymi oraz parkingu i ogrodzenia. Przed oddaniem inwestycji do użytkowania wykonano również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku (...)
str. 4
1.2.
Remont lokalu użytkowego przed oddaniem do używania
Firma zakupiła lokal użytkowy z przeznaczeniem na biuro. Przed oddaniem do użytku lokal wymaga remontu, tj. pomalowania ścian, wymiany podłóg, okien, drzwi i urządzeń sanitarnych. (...)
str. 5
1.3.
Budowa środka trwałego z udziałem członków rodziny
Z pomocą rodziny wybudowałem budynek użytkowy, w którym będę wykonywał działalność gospodarczą. Czy w koszcie wytworzenia mogę uwzględnić wartość własnej pracy i członków rodziny? Do (...)
str. 5
1.4.
Budynek i grunt jako odrębne środki trwałe
Zakupiono zabudowaną nieruchomość (grunt i budynek). W akcie notarialnym wartość gruntu i budynku określona została w łącznej kwocie. Rzeczoznawca majątkowy dokonał wyceny tej nieruchomości w (...)
str. 6
1.5.
Wydatki dotyczące zmiany sposobu użytkowania budynku
Firma produkcyjna jest właścicielem magazynu, w którym po złożeniu wniosku o zmianę sposobu użytkowania budynku realizuje działalność produkcyjną. W związku z tym poniosła wydatki na (...)
str. 7
1.6.
Przygotowanie terenu pod inwestycję
Spółka z o.o. będzie budować halę produkcyjną. Przygotowanie terenu pod inwestycję wymaga przesunięcia linii energetycznej. W związku z tym spółka zawarła umowę z zakładem energetycznym, (...)
str. 8
1.7.
Kwalifikacja wydatków na wyposażenie budynku
Spółka z o.o. buduje nowy magazyn. W celu zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania wyrobów obiekt ten będzie wyposażony w regał przymocowany na stałe do podłoża, instalację (...)
str. 9
2.
Amortyzacja
2.1.
Ustalenie stawki amortyzacyjnej dla budynku usługowo-mieszkalnego
Na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą wybudowano budynek usługowo-mieszkalny. Część mieszkalna (dwa mieszkania przeznaczone do najmu) stanowi ok. 25% całkowitej powierzchni użytkowej. Czy mieszkania (...)
str. 9
2.2.
Modernizacja budynku realizowana etapami
Spółka z o.o. nabyła sześciokondygnacyjny budynek z przeznaczeniem na własną siedzibę oraz w celu wynajmowania powierzchni biurowych innym firmom. Remont i modernizacja tego obiektu odbywa (...)
str. 10
2.3.
Dokumentowanie nakładów poniesionych na ulepszenie środka trwałego
Przedsiębiorca (podatnik PIT) rozbudował budynek będący jego środkiem trwałym. Dokonał tego w trakcie jego amortyzacji. Nie gromadził dokumentów dotyczących tej rozbudowy. Po zakończonych pracach budowlanych (...)
str. 11
2.4.
Budynek na cudzym gruncie
Na użytek prowadzonej działalności gospodarczej dzierżawię działkę. W ramach uzgodnień z jej właścicielem zamierzam wybudować na niej budynek magazynowy. Budynek ten nie będzie moją własnością, (...)
str. 12
2.5.
Zakończenie amortyzacji
Spółka z o.o. posiada w ewidencji środek trwały - budynek, który nie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej (jest nieczynny). Czy jego amortyzacja stanowi koszt uzyskania (...)
str. 12
3.
Interpretacje i orzecznictwo
3.1.
Indywidualna stawka amortyzacyjna dla używanego lokalu
W przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niemieszkalnego (ujętego w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) w odrębną własność, u przedsiębiorcy powstał (...)
str. 13
3.2.
Wartość początkowa budynku wybudowanego z przeznaczeniem do działalności gospodarczej
Jeśli wytworzenie składnika majątku miało na celu wykorzystanie go jako środka trwałego w prowadzonej działalności gospodarczej, to podatnik nie ma możliwości ustalenia wartości początkowej tego (...)
str. 14
3.3.
W trakcie amortyzacji nie zmienia się stawki podstawowej na stawkę indywidualną
Zmiana stawki z Wykazu stawek amortyzacyjnych na stawkę indywidualną oznaczałaby zmianę metody amortyzacji. W trakcie amortyzacji taka zmiana byłaby sprzeczna z przepisami ustawy o podatku (...)
str. 15
3.4.
Możliwość podwyższenia stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych
W odniesieniu do budynków i budowli używanych w warunkach pogorszonych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik jest uprawniony do amortyzowania nieruchomości (...)
str. 16
3.5.
Amortyzacja budynku w części oddanego do użytkowania
Podatnik może ustalić koszty uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych od tej części środka trwałego, który zgodnie z prawem oddany został do użytkowania i faktycznie (...)
str. 16
3.6.
Lokal i grunt są odrębnymi środkami trwałymi
Przedmiotem nabycia przez spółkę jest odrębna własność lokali, a wraz z nią m.in. udział w prawach do gruntu, to oznacza, że przedmiotem nabycia są dwa (...)
str. 17
3.7.
Nie ma możliwości zastosowania dwóch metod ustalania wartości początkowej środka trwałego
Niedopuszczalne jest zastosowanie mieszanej metody ustalania wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego, tj. w oparciu o wycenę biegłego i dokumenty zgromadzone po dokonaniu zmiany przeznaczenia budynku (...)
str. 18
II.
SAMOCHODY FIRMOWE
1.
Wartość początkowa
1.1.
Wydatki związane z rejestracją
Spółka z o.o. zakupiła fabrycznie nowy samochód, który będzie jej środkiem trwałym. Następnie poniosła wydatki związane z zarejestrowaniem pojazdu. Czy wydatki te spółka powinna uwzględnić (...)
str. 19
1.2.
Przerejestrowanie samochodu
Firma posiada samochód, który zakupiła od poprzedniego właściciela. Samochód był zarejestrowany przez niego. Pojazd ten firma wprowadziła do ewidencji środków trwałych. Przed przerejestrowaniem samochód był (...)
str. 20
1.3.
Samochód z zagranicy
Przedsiębiorca zakupił za granicą samochód, który będzie wykorzystywał w działalności gospodarczej. Aby zarejestrować go w Polsce, musiał przetłumaczyć na język polski dokumenty związane z zakupem. (...)
str. 20
1.4.
Dzień przekazania samochodu do używania
Spółka z o.o. zakupiła nowy samochód osobowy o wartości przewyższającej 20.000 euro. Do przeliczenia wartości 20.000 euro na złote zastosowała kurs średni NBP z dnia (...)
str. 21
1.5.
Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych samochodu zakupionego do celów prywatnych
Pięć lat temu kupiłam używany samochód osobowy. Posiadam umowę kupna tego samochodu. Od roku prowadzę działalność gospodarczą i chciałabym, aby auto to stało się środkiem (...)
str. 22
2.
Amortyzacja
2.1.
Samochód używany bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych
W ramach działalności gospodarczej będę świadczył usługi taksówkowe. Posiadam samochód osobowy, który będzie środkiem trwałym. Zatrudniam dwóch kierowców, z którymi będę pracować na zmianę. Samochód (...)
str. 23
2.2.
Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych samochodu rozliczanego w ramach kilometrówki
Prowadzę działalność gospodarczą, w której wykorzystuję samochód osobowy. Koszty rozliczam w ramach kilometrówki. Czy mogę samochód zaliczyć do środków trwałych? Jak ustalić stawkę amortyzacyjną, gdyż (...)
str. 23
2.3.
Jednorazowa amortyzacja u podatnika rozpoczynającego działalność
Rozpoczynam prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie usług geodezyjnych. W związku z tym planuję zakup samochodu dostawczego. Do tej pory nie prowadziłem działalności gospodarczej. Natomiast (...)
str. 24
2.4.
Samochód demonstracyjny
Jesteśmy firmą, która zajmuje się sprzedażą samochodów. Posiadamy samochody osobowe jako towary handlowe, które służą do jazd próbnych dla klientów (samochody demonstracyjne). Są one przeznaczone (...)
str. 25
2.5.
Samochód zabytkowy
W ramach działalności gospodarczej wynajmuję samochody. Zamierzam zakupić samochód wpisany do rejestru pojazdów zabytkowych, który będzie wykorzystywany do prowadzenia tej działalności (np. będzie wynajmowany w (...)
str. 26
2.6.
Wymiana zużytych części składowych
W ciągniku siodłowym wymieniliśmy zużyte opony i inne części składowe. Poniesione wydatki na materiały i za usługę przekroczyły 3.500 zł. Czy wydatki te mogliśmy bezpośrednio (...)
str. 26
3.
Interpretacje i orzecznictwo
3.1.
Wprowadzenie do majątku firmy samochodu nabytego przez małżonków objętych rozdzielnością majątkową
Gdy samochód osobowy został wspólnie nabyty przez małżonków w ustroju rozdzielności majątkowej, stanowi on majątek osobisty każdego z nich w odpowiednim udziale. W związku z (...)
str. 27
3.2.
Wartość początkowa nabytego środka trwałego powinna być ustalana według ceny nabycia
Nabycie kompletnego i zdatnego do użycia środka trwałego uzasadnia przyjęcie jego wartości początkowej zgodnie z ceną nabycia. Natomiast samodzielnie podatnik może wycenić środek trwały, tylko (...)
str. 28
III.
MASZYNY, URZĄDZENIA I WYPOSAŻENIE
1.
Wartość początkowa
1.1.
Różnice kursowe korygujące wartość początkową
Spółka z o.o. zakupiła środek trwały od kontrahenta zagranicznego. Zapłata nastąpiła w tym samym dniu co oddanie środka trwałego do używania. Czy różnice kursowe powinny (...)
str. 29
1.2.
Zakup dwóch maszyn ze środków pochodzących z kredytu
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt inwestycyjny na zakup dwóch specjalistycznych maszyn. Zgodnie z zapisami zawartymi w umowie bank w dniu uruchomienia kredytu pobrał prowizję oraz (...)
str. 30
1.3.
Tablica informacyjno-reklamowa jako środek trwały
Podatnik na frontonie kamienicy, w której wynajmuje lokal na potrzeby prowadzonej działalności, zamontował dużych rozmiarów szyld (tablicę informacyjno-reklamową). Czy tablica, której koszt zakupu i montażu (...)
str. 31
1.4.
Odłączenie części peryferyjnej
Odłączyliśmy część peryferyjną od maszyny produkcyjnej. Czy w związku z tym wartość początkowa maszyny powinna ulec zmniejszeniu, a jeżeli tak, to od jakiej wartości należy (...)
str. 32
2.
Amortyzacja
2.1.
Amortyzacja czasowo nieużywanego środka trwałego
Prowadzę firmę odzieżową, na potrzeby której wykorzystuję kilka maszyn dziewiarskich. Z uwagi na zmniejszenie popytu zmuszony byłem ograniczyć produkcję odzieży. W konsekwencji doszło do tego, (...)
str. 33
2.2.
Wybór metody amortyzacji
Spółka z o.o. zakupiła maszynę do cięcia i sortowania szkła (nowy środek trwały). Maszyna będzie pracować w "zwyczajnych" warunkach. Czy spółka może tę maszynę amortyzować (...)
str. 34
2.3.
Indywidualna stawka amortyzacyjna
Zakupiliśmy maszynę (rok produkcji 1988) od osoby, która miesiąc wcześniej nabyła ją w celu odsprzedaży. Maszyna była używana przez ponad 6 miesięcy przez wcześniejszych właścicieli, (...)
str. 35
2.4.
Ulepszenie zestawu komputerowego
W zestawie komputerowym będącym środkiem trwałym spółka z o.o. zainstalowała dodatkową pamięć RAM o wartości nieprzekraczającej 3.500 zł. Pamięć ta zwiększy funkcjonalność komputera. Czy poniesiony (...)
str. 36
2.5.
Wyposażenie udostępnione kontrahentom
Firma produkująca artykuły spożywcze przekazuje, na podstawie umowy użyczenia, odbiorcom znacznych ilości swoich produktów (sklepom detalicznym), regały chłodnicze zaopatrzone w logo producenta. Mają one służyć (...)
str. 37
2.6.
Winda zamontowana w budynku jako odrębny środek trwały
Firma zawarła umowę leasingu finansowego (w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym) na windę do budynku handlowo-usługowego. Czy koszty opłat leasingowych powinny zwiększać wartość początkową budynku, (...)
str. 38
2.7.
Urządzenie wymienione w ramach gwarancji
Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. Nabyliśmy urządzenie, które wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych i amortyzowaliśmy. Jednak urządzenie to w krótkim czasie kilkakrotnie (...)
str. 38
IV.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Inwestycje w obcym środku trwałym
1.1.
Ustalanie wartości początkowej
Jestem przedsiębiorcą, podatnikiem PIT. Wynająłem mieszkanie, które muszę przystosować, by móc prowadzić w nim działalność gospodarczą. Jak rozliczyć wydatki na opłacenie czynszu poniesione przed oddaniem (...)
str. 39
1.2.
Jednorazowa amortyzacja
Poniosłem wysokie nakłady na obcy środek trwały. Nakłady te zakwalifikowałem do inwestycji w obcym środku trwałym. Czy inwestycja w obcym środku trwałym może podlegać jednorazowej (...)
str. 40
1.3.
Ulepszanie obcego środka trwałego
Spółka z o.o. poniosła w ubiegłym roku nakłady na adaptację wynajmowanego lokalu. Nakłady te przekroczyły 3.500 zł, zaliczyła je więc do inwestycji w obcym środku (...)
str. 40
2.
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych
2.1.
Częstotliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Posiadam różne środki trwałe podlegające amortyzacji. Czy niektóre środki trwałe mogą być amortyzowane co miesiąc, a inne na koniec roku, czy też obowiązuje jeden termin (...)
str. 41
2.2.
Miesiąc realizacji jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
Jestem przedsiębiorcą indywidualnie prowadzącym działalność gospodarczą. Spełniam kryterium określone dla małego podatnika. W grudniu br. chciałbym kupić samochód ciężarowy. Czy będę miał prawo w tym (...)
str. 42
2.3.
Nieprawidłowo ustalone odpisy amortyzacyjne
Jestem podatnikiem PIT. W ubiegłym roku zaliczyłem środek trwały do niewłaściwej grupy KŚT i w efekcie amortyzowałem go stawką niższą od stawki określonej w Wykazie. (...)
str. 42
2.4.
Składniki majątku o niskiej wartości
W działalności gospodarczej wykorzystuję przedmioty, które spełniają definicję środka trwałego, jednak ich cena nabycia nie przekracza 3.500 zł. Czy takie składniki majątku powinny być ujmowane (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.