Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 21 (848) z dnia 20.07.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Trybunał Konstytucyjny o nieodpłatnych świadczeniach pracowniczych
W dniu 8 lipca 2014 r. TK rozpoznał wniosek Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczący opodatkowania jako przychodu ze stosunku pracy świadczeń, które mogą być nawet potencjalnie (...)
str. 4
2.
Rozliczanie VAT i podatku dochodowego od wydatków na samochody - odpowiedź na interpelację poselską
Do Ministra Finansów w interpelacji poselskiej nr 26203 zwrócono się o wyjaśnienie: 1) Czy nieodliczony podatek VAT (w wysokości 50%) od wydatków na pojazdy samochodowe (...)
str. 6
3.
Zmiana wysokości odliczenia VAT naliczonego od leasingowanych samochodów osobowych wpływa na ich wartość początkową - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Samochody osobowe użytkowane na podstawie umowy leasingu (kwalifikowanego dla celów bilansowych jako finansowy) wprowadza się do ewidencji środków trwałych w wartości początkowej powiększonej m.in. o (...)
str. 8
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Nowe regulacje w zakresie pomocy de minimis w ramach ZFRON
W Dzienniku Ustaw z 24 czerwca 2014 r., pod poz. 820, opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. zmieniające (...)
str. 10
2.
Planowane kolejne zmiany w VAT
Od 1 stycznia 2015 r. resort finansów planuje wprowadzenie kolejnych zmian w VAT (na stronie internetowej www.rcl.gov.pl dostępny jest już projekt założeń z 25 czerwca (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Podatek VAT
Zakup samochodu jako WNT W przypadku zakupu towaru (tu: samochodu) w innym kraju UE możemy mieć do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT), które w (...)
str. 12
1.2.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego nabytego w ramach WNT
Na ogólnych zasadach, wartość początkową sprowadzonego z zagranicy samochodu osobowego stanowi cena jego nabycia. Przez cenę tę należy rozumieć - w skrócie - kwotę należną (...)
str. 14
1.3.
Ewidencja w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych za wartość początkową nabytego za granicą (w ramach WNT) środka trwałego przyjmuje się cenę nabycia określoną w art. 28 ust. 2 ustawy (...)
str. 15
2.
Karnety sportowe dla pracowników zakupione ze środków obrotowych pracodawcy - podatki, ZUS i ewidencja księgowa
Obecnie nie jest rzadkością, że pracodawca, obok "zwykłego" wynagrodzenia za pracę, przekazuje pracownikom różnego rodzaju świadczenia. Te świadczenia mogą mieć np. postać dofinansowania do karnetów (...)
str. 18
2.1.
Przychód u pracownika otrzymującego karnet
Zasadniczo każde świadczenie, jakie pracownik uzyskuje od pracodawcy w związku z łączącym go z nim stosunkiem pracy, stanowi dla tego pracownika przychód ze stosunku pracy. Takim przychodem jest bowiem nie (...)
str. 18
2.2.
Składki ZUS
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla pracownika stanowią przychody uzyskane przez niego ze stosunku pracy. Przy czym nie wszystkie przychody uzyskane przez pracownika podlegają (...)
str. 19
2.3.
Obowiązek wykazania VAT należnego
Przez odpłatne świadczenie usług, powodujące obowiązek wykazania VAT należnego, uważa się m.in. sytuację, gdy: ma miejsce nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników podatnika, w (...)
str. 20
2.4.
Czy wartość dofinansowania można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów?
Zazwyczaj dofinansowanie pracownikom do karnetów sportowych ma na celu zmotywowanie pracowników do pracy oraz zwiększenie ich poczucia więzi z firmą pracodawcy. To może z kolei (...)
str. 21
2.5.
Ewidencja księgowa
Wydatki na dofinansowanie do karnetów sportowych pracowników, dokonane ze środków obrotowych pracodawcy, obciążają koszty działalności operacyjnej jednostki. Ponieważ są to tzw. koszty pracownicze, mogą być one ewidencjonowane np. na koncie 40-5 "Ubezpieczenia (...)
str. 22
IV.
PODATEK VAT
1.
Z orzecznictwa NSA
1.1.
Odliczanie VAT od wydatków na samochód specjalny, gdy podatnik nie posiada świadectwa homologacji
Skoro przy rejestracji pojazdu konieczne było przedłożenie wyciągu ze świadectwa homologacji (albo odpisu decyzji zwalniającej pojazd z homologacji), z którego wynika, że dany pojazd jest (...)
str. 24
1.2.
Można odliczać VAT od wydatków związanych z czynnościami wykonywanymi przez polski oddział na rzecz centrali zagranicznej
Polski oddział firmy zagranicznej może odliczyć VAT od wydatków związanych z czynnościami wykonywanymi dla centrali, jeżeli czynności te wpływają na ostateczną cenę sprzedawanych towarów lub (...)
str. 25
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Moment ujęcia faktury korygującej
W kwietniu zwróciłam towar, sprzedawca wystawił fakturę korektę z datą: 30 kwietnia 2014 r., którą otrzymałam 5 maja 2014 r. Czy mogłam ująć korektę podatku (...)
str. 26
2.2.
Rozliczenie faktury korygującej do zaliczki wpłaconej na zakup samochodu osobowego
W grudniu 2013 r. wpłaciliśmy zaliczkę na zakup samochodu osobowego. Z faktury zaliczkowej odliczyliśmy 60% kwoty VAT. W kwietniu br. kontrahent wystawił fakturę korygującą do (...)
str. 27
2.3.
Zasady odliczania VAT od wydatków na pojazdy specjalne
W opodatkowanej działalności gospodarczej wykorzystujemy samochód specjalny - lawetę do transportu pojazdów. Samochód ten nie ma dodatkowych badań technicznych. Czy możemy odliczać cały VAT od (...)
str. 27
2.4.
Korygowanie VAT naliczonego i należnego w związku z zastosowaniem błędnej stawki VAT
Kupowaliśmy towar z zawyżoną stawką VAT (8% zamiast 5%). Nasz dostawca - powołując się na przepisy o cenach - wystawił faktury korygujące, pozostawiając kwotę brutto (...)
str. 29
2.5.
W jakich warunkach wniesienie do spółki poszczególnych składników majątku można nazwać aportem przedsiębiorstwa?
Dwóch wspólników założyło spółkę cywilną. Wspólnik A wniósł do spółki firmę "X", w której skład wchodzą m.in. środki trwałe oraz towary handlowe. Czy w takim (...)
str. 32
2.6.
Opodatkowanie VAT podziału majątku w związku z likwidacją spółki cywilnej
Osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej oraz samodzielnie. Zarówno spółka, jak i przedsiębiorcy w ramach działalności indywidualnych są czynnymi podatnikami VAT. Spółka (...)
str. 33
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Gdy zmianie ulegnie wartość podatku należnego, zmienia się również wysokość przychodu w podatku dochodowym - wyrok NSA
Zmiana wysokości VAT należnego wpływa na wysokość przychodu w CIT. Zatem decyzja określająca wartość VAT należnego jest powiązana z przychodem w CIT. (wyrok Naczelnego Sądu (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Kiedy powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń?
W ramach zakupu kompletu narzędzi otrzymujemy jeden element za darmo. Czy z tego tytułu powstanie u nas przychód z nieodpłatnych świadczeń? Nie. U kupującego nie (...)
str. 36
2.2.
Kiedy nie trzeba sporządzać dokumentacji transakcji z podmiotem powiązanym?
Jesteśmy spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są gmina mająca przeszło 50% udziałów oraz w pozostałej części NFOŚiGW. Gminie sprzedajemy energię cieplną po cenach wynikających z zatwierdzonej przez prezesa URE (...)
str. 37
2.3.
Naprawa i modernizacja drogi publicznej w związku z prowadzoną budową
Spółka z o.o. w związku z budową zakładu produkcyjnego korzystać będzie z dróg publicznych. Do budowy zaangażowany będzie ciężki sprzęt, a prowadzone prace budowlane mogą uszkodzić lub nadmiernie zużyć te drogi. (...)
str. 39
2.4.
Możliwość odliczenia darowizny przekazanej na rzecz gminy
Urząd gminy jest wydawcą lokalnej gazety wspierającej budowanie i integrowanie społeczności lokalnej oraz informującej o regionalnych atrakcjach. Spółka z o.o. działająca na terenie gminy przekazała (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Wybór ryczałtu ewidencjonowanego po wznowieniu działalności gospodarczej - wyrok NSA
Podatnika wznawiającego działalność gospodarczą należy traktować jako podatnika kontynuującego tę działalność, nawet jeżeli pierwszy przychód uzyskał on dopiero po wznowieniu działalności gospodarczej. Jeśli zatem taki (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Różnice kursowe w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. Wystawia faktury odbiorcom zagranicznym w walucie obcej. Zapłata wpływa na firmowe konto walutowe, skąd trafia na (...)
str. 42
2.2.
Nieodpłatne udostępnienie spółce komandytowej rzeczy stanowiących prywatną własność jej wspólnika
Spółkę komandytową tworzy rodzeństwo - brat jest komplementariuszem, a siostra jest komandytariuszem. Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej spółka korzysta z budynku oraz wyposażenia, które stanowią (...)
str. 44
2.3.
Sprzedaż towarów wniesionych aportem do spółki cywilnej a koszty uzyskania przychodów
Na początku maja br. dwóch wspólników założyło spółkę cywilną, do której jeden z nich wniósł aportem przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziły m.in. towary handlowe. Czy w związku ze sprzedażą tych towarów ich (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Rozpoczęcie amortyzacji budynku częściowo oddanego do używania - wyrok NSA
Możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od części budynku, która jest "kompletna i zdatna do użytku". (wyrok NSA z 8 maja 2014 r., sygn. akt II (...)
str. 49
2.
Jak ustalić wartość początkową nieruchomości nabytej z przeznaczeniem na cele prywatne i firmowe?
Podatnik zakupił nieruchomość - grunt wraz z budynkiem mieszkalno-magazynowym wymagającym wykończenia. Budynek będzie przeznaczony zarówno na cele prywatne, jak i związane z prowadzoną działalnością. Jak (...)
str. 51
3.
Wydanie małżonkowi środka trwałego w związku z podziałem majątku po rozwodzie
Małżonek objęty wspólnością majątkową prowadził działalność gospodarczą. W związku z rozwodem dokonano podziału majątku i zobowiązano męża do wydania na rzecz żony nieruchomości dotychczas użytkowanych (...)
str. 52
4.
Kiedy wydatki na ogrodzenie i parking zaliczać do wartości początkowej budynku?
Spółka posiada grunt, na którym stoi budynek, a budowa drugiego została rozpoczęta. Czy wydatki na wybudowanie parkingu wraz z jego oświetleniem oraz ogrodzenia można uznać (...)
str. 55
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Błędna informacja od ubezpieczonego w sprawie zaprzestania opłacania składek
Zatrudniony w mojej firmie pracownik poinformował mnie, że od czerwca br. mam zaprzestać potrącać za niego składki emerytalno-rentowe z uwagi na fakt, iż w miesiącu (...)
str. 56
2.
ZUS opłacony po terminie bez wpływu na prawo do świadczeń zdrowotnych
Mój pracodawca od pewnego czasu ma kłopoty finansowe. W związku z tym od kilku miesięcy opłaca składki ubezpieczeniowe (w tym obowiązkową składkę zdrowotną) do ZUS (...)
str. 58
3.
Deputaty wydawane co kwartał a podstawa wymiaru składek
Wprowadziliśmy zapis w przepisach o wynagradzaniu, że pracownikom będą wydawane raz w kwartale deputaty rzeczowe w postaci produkowanych przez nas wyrobów. Czy powinniśmy od nich (...)
str. 58
4.
Jakie składki ZUS opłacać musi rencista prowadzący działalność?
Jestem wspólnikiem spółki jawnej, w której jest zatrudnionych osiem osób. Przebywam na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Jakie składki muszę opłacać do ZUS (...)
str. 60
5.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków w razie wypłaty zaliczki na poczet wynagrodzenia
Z powodu trudności finansowych zakładu wynagrodzenia pracowników za ostatnie dwa miesiące wypłaciliśmy w formie zaliczki. Jakie wynagrodzenie należy przyjąć do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, do którego prawo (...)
str. 61
6.
Prawo do zasiłku dla pracownika, który w okresie choroby brał udział w zebraniu
Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim ze wskazaniem "chory może chodzić". W tym okresie uczestniczył w zebraniu związkowym, za które nie otrzymał wynagrodzenia. Czy powinniśmy uznać, (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Jak ustalić ryczałt za nocleg dla kierowcy w podróży zagranicznej?
Czy ryczałt za nocleg za granicą dla kierowcy samochodu ciężarowego liczy się jako 25% diety kraju docelowego, czy też 25% limitu określonego w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych, według (...)
str. 63
2.
Aktualizacja informacji dodatkowej dla niektórych pracowników medycznych
Od 2 lipca 2014 r. kilkunastu pracowników naszego szpitala obowiązują wyższe normy czasu pracy, tj. 7,35 godz. na dobę i 37,55 godz. na tydzień (poprzednio obejmowały ich niższe normy wynoszące odpowiednio: (...)
str. 64
3.
Miejsce i okres przechowywania dokumentacji pracowniczej po ustaniu zatrudnienia
Zatrudniamy kilkudziesięciu pracowników, z czego większość z nich ma wieloletni staż pracy w naszym zakładzie. Ponieważ zakład działa już od dłuższego czasu, posiadamy rozbudowaną dokumentację pracowniczą. Przez jaki okres mamy (...)
str. 66
4.
Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego po zmianie norm czasu pracy
Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie posiadał zaświadczenia lekarskiego o stosowaniu skróconych norm czasu pracy, dlatego obowiązywały go 8-godzinna norma dobowa i 40-godzinna norma tygodniowa. Z dniem 16 lipca (...)
str. 67
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Zmiana profilu działalności a badanie sprawozdania finansowego
Nasza spółka z o.o. wniosła aportem prowadzone przedsiębiorstwo do innej spółki z o.o. W zamian za aport otrzymała udziały w nowej spółce z o.o. Po wniesieniu aportu spółka nie prowadzi działalności w dotychczasowym wymiarze (...)
str. 69
2.
Rozliczenie zapłaty oraz wcześniejszej zaliczki za usługę badania sprawozdania finansowego za 2013 r.
W ubiegłym roku wpłaciliśmy zaliczkę za usługę badania sprawozdania finansowego za 2013 r. Badanie zakończono w czerwcu br. Czy koszty dotyczące takiego badania mogą być odniesione w koszty bieżącego roku. Kiedy (...)
str. 70
3.
Ewidencja finansowania z ZFRON zakupu środków trwałych
Środki ZFRON przeznaczamy między innymi na finansowanie zakupu środków trwałych. Jak prawidłowo ująć taką operację - czy poprzez konto rozliczeń międzyokresowych przychodów, czy funduszowo? Przyjęliśmy (...)
str. 71
4.
Jak ująć w księgach spółdzielni nieodebrane kwoty waloryzacji?
W 2012 r. spółdzielnia dokonała wypłaty kwot waloryzacji dla osób uprawnionych, naliczonych w latach 1992-1993, na mocy ustawy o waloryzacji udziałów członkowskich w spółdzielniach... . Jednak z różnych przyczyn nie wszyscy uprawnieni (...)
str. 73
5.
Uproszczenia w rachunkowości stosowane przez podmioty, których sprawozdania nie podlegają obowiązkowi badania
Dotychczas nie spełnialiśmy warunków zobowiązujących do corocznego badania sprawozdania finansowego, dzięki czemu stosowaliśmy dopuszczone ustawą uproszczenia. Czy zakładając, że za 2013 r. nie przekroczyliśmy określonych ustawą o rachunkowości progów, nadal (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.