Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 10 (370) z dnia 20.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
I.
Koszty używania samochodu osobowego zaliczonego do środków trwałych
Jak ująć w księgach rachunkowych koszty związane z używaniem samochodu osobowego zaliczonego do środków trwałych? Samochód osobowy po ustaleniu jego wartości początkowej wprowadzany jest do (...)
str. 4
1.
Amortyzacja bilansowa i podatkowa
Utratę wartości środka trwałego na skutek jego używania lub upływu czasu odzwierciedlają dokonywane odpisy amortyzacyjne. Tak więc na dzień przyjęcia do używania samochodu osobowego zaliczonego (...)
str. 4
2.
Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 EUR
Koszty poniesione na ubezpieczenie samochodu osobowego (OC, AC i NNW) związane są z jego używaniem. Zapłacona kwota ubezpieczenia powinna więc zostać zarachowana bezpośrednio w ciężar (...)
str. 5
3.
Pozostałe koszty używania samochodu – paliwo, części zamienne i koszty napraw
Wszystkie koszty bieżącej eksploatacji samochodu oraz koszty ponoszone po przyjęciu samochodu do używania i tym samym wprowadzenia do ewidencji środków trwałych zalicza się do kosztów (...)
str. 6
II.
Rachunkowość stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej
Jak ujmować przychody i koszty oraz ustalić wynik finansowy w księgach rachunkowych stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej?
str. 7
1.
Zasady tworzenia i działania stowarzyszeń
Zasady tworzenia i działania stowarzyszeń regulują przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2001 r. nr 79, poz. (...)
str. 7
2.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez stowarzyszenie
Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisu do KRS. Oznacza to, że zobowiązane jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z zasadami (...)
str. 8
3.
Przychody i koszty działalności stowarzyszenia
Wszystkie wpływy z działalności statutowej, obejmujące – w myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia z dnia 15 listopada 2001 r. – otrzymane środki pieniężne i (...)
str. 8
4.
Ustalanie i rozliczanie wyniku finansowego w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności
Ustalony na koniec roku wynik finansowy można pozostawić na koncie 86 "Wynik finansowy" lub przenieść – pod datą ostatniego dnia roku obrotowego – na konto (...)
str. 10
B.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Remont powypadkowy samochodu wykonany we własnym zakresie
Firma otrzymała odszkodowanie powypadkowe za kolizję samochodu (pełne ubezpieczenie razem z AC) i ujęła jego kwotę na koncie 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Czy koszty remontu (...)
str. 11
2.
Rozliczenie zagranicznej podróży służbowej, na poczet której wypłacono zaliczkę w złotówkach
Pracownik otrzymał polecenie wyjazdu służbowego do Niemiec. Wyraził on zgodę na wypłatę zaliczki w walucie polskiej. Jak rozliczyć tę zaliczkę z pracownikiem oraz jak ją (...)
str. 13
3.
Faktura zaliczkowa w walucie obcej wystawiona kontrahentowi krajowemu
Jesteśmy podatnikiem VAT. Otrzymaliśmy od kontrahenta krajowego zaliczkę w walucie obcej na poczet dostawy towarów, którą udokumentowaliśmy fakturą zaliczkową. Jak ująć w księgach rachunkowych fakturę zaliczkową wystawioną w walucie (...)
str. 15
4.
VAT naliczony niepodlegający odliczeniu wykazany na fakturze VAT RR
Hurtownia owoców i warzyw kupuje towary od rolników ryczałtowych, co dokumentowane jest fakturami VAT RR. W jaki sposób księgować VAT naliczony wykazany na fakturach VAT (...)
str. 18
5.
Ujęcie w księgach rachunkowych utargów regulowanych kartą płatniczą
Jak w księgach apteki ujmuje się utargi regulowane kartą płatniczą? Utarg pochodzący ze sprzedaży, za który zapłacono kartą płatniczą, może być ewidencjonowany za pośrednictwem konta (...)
str. 20
C.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Nakłady poniesione na obcy środek trwały – klasyfikacja i amortyzacja
Ponieśliśmy poważne nakłady inwestycyjne na obcy środek trwały. Czy możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną od poniesionych nakładów na ten obiekt? Czy koszty w obcych środkach trwałych powinniśmy (...)
str. 23
2.
Umorzenie pożyczki przeznaczonej na zakup środka trwałego
Spółka jawna otrzymała pożyczkę z Fundacji Rozwoju Regionu (FRR) "Klęski żywiołowe" na zakup środka trwałego. Połowa kapitału została spłacona wraz z odsetkami, a druga połowa (...)
str. 25
3.
Sprzedaż gruntu po żwirowni, podlegającego amortyzacji bilansowej
Spółka jawna sprzedała grunt po żwirowni, który bilansowo był w 100% zamortyzowany. Czy w rachunku zysków i strat należało wykazać jako nadwyżkę przychodów nad kosztami (...)
str. 27
D.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jakie operacje księguje się na koncie "Sprzedaż produktów"?
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, a dokładnie art. 6 ust. 1, w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i (...)
str. 29
2.
W jaki sposób można rozbudować ewidencję analityczną do konta "Sprzedaż produktów"?
Przypominamy, że konta analityczne to inaczej konta ksiąg pomocniczych. Konta ksiąg pomocniczych są wyodrębnionym systemem ksiąg, kartotek (zbiorów kont), komputerowych zbiorów danych. W świetle art. 16 ustawy o rachunkowości, konta ksiąg (...)
str. 30
3.
Prezentacja przychodów ze sprzedaży w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego
Zgodnie z ustawą o rachunkowości informacja dodatkowa stanowi uszczegółowienie i objaśnienie do pozycji bilansu, rachunku zysków i strat, a także zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Dane wprowadzone (...)
str. 32
E.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Wymagalne należności netto wykazywane w sprawozdaniu Rb-30S
Czy w sprawozdaniu Rb-30S w wierszu "Należności netto wymagalne" wykazuje się należności wymagalne pomniejszone o odpisy aktualizujące wartość należności? Sprawozdanie Rb-30S jest sprawozdaniem z wykonania (...)
str. 34
2.
Klasyfikacja paragrafowa paliwa zakupionego podczas podróży służbowej
Do jakiego paragrafu klasyfikacji budżetowej należy zaliczyć koszty paliwa zakupionego do samochodu służbowego podczas podróży służbowej – do paragrafu 441, czy 421? Z regulacji zawartych (...)
str. 34
3.
Nagroda dla kierownika SP ZOZ przyznana przez gminę
Rada społeczna przyznała kierownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej nagrodę roczną za 2013 r. Rada gminy jako organ założycielski zatwierdziła sprawozdanie finansowe SP ZOZ za (...)
str. 35
4.
Rozliczenie transakcji barterowych w księgach jednostki budżetowej
Jednostka budżetowa zawarła z jednostką spoza sektora finansów publicznych umowę barterową. Na wykonaną przez jednostkę usługę wystawiono fakturę. Od drugiej strony umowy otrzymano fakturę na (...)
str. 37
F.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Przekwalifikowanie nieruchomości ze środków trwałych do inwestycji
W naszym statucie zarejestrowanym w KRS zapisaliśmy – jako jeden z elementów przedmiotu działalności – wynajmowanie (wydzierżawianie) powierzchni użytkowej lokali, znajdujących się w budynkach będących (...)
str. 39
2.
Wycena nieruchomości zaliczanych do inwestycji
Jednostka przekwalifikowała ze środków trwałych do inwestycji nieruchomości przeznaczone na wynajem. Do ich wyceny zastosowała ceny rynkowe. Czy ma obowiązek dokonywania wyceny tych nieruchomości na (...)
str. 41
3.
Amortyzacja nieruchomości zaliczanych do inwestycji
Czy w przypadku przekwalifikowania określonych obiektów ze środków trwałych do inwestycji i przyjęcia do ich wyceny cen historycznych, jednostka ma obowiązek dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych (...)
str. 42
4.
Nieruchomości zaliczone do inwestycji w ujęciu podatkowym
Czy osiągnięte w rezultacie wyceny wyniki (wzrost lub obniżenie wartości) należy traktować jako obojętne podatkowo z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych? Czy jednostka (...)
str. 43
5.
Ujęcie w księgach rachunkowych odroczonego podatku dochodowego
Jak ustalić i ująć w księgach rachunkowych odroczony podatek dochodowy w przypadku wyceny nieruchomości w cenach rynkowych? Jak już wspomniano skutki wyceny inwestycji w nieruchomości (...)
str. 43
G.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
V.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Korekta opłaty za korzystanie ze środowiska za 2013 r.
W marcu 2014 r. zapłaciliśmy opłatę środowiskową za 2013 r. Ujęliśmy ją w księgach roku, którego dotyczy. Okazało się, że kwota została zawyżona, w związku z czym złożyliśmy korektę. Jak zaksięgować tę korektę i w księgach którego (...)
str. 45
2.
Składki ZUS za osoby pobierające zasiłek macierzyński
Czy finansowane z budżetu państwa składki ZUS za osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ewidencji w księgach rachunkowych jednostki wypłacającej taki zasiłek? Finansowane z budżetu państwa składki ZUS za osoby pobierające (...)
str. 46
3.
Prezentacja w rachunku zysków i strat zryczałtowanego podatku dochodowego od dywidendy
Jesteśmy spółką z o.o., która posiada kilka udziałów w innej spółce z o.o. Otrzymaliśmy dywidendę, od której pobrano podatek dochodowy. W jakiej pozycji porównawczego rachunku zysków i strat wykazać wartość tego (...)
str. 46
4.
Szczegółowość danych wykazywanych w informacji dodatkowej w przedsiębiorstwie osoby fizycznej
Czy w informacji dodatkowej sporządzanej przez przedsiębiorstwo osoby fizycznej należy opisać szczegółowo różnicę pomiędzy zyskiem bilansowym a podatkowym? Nie. W dodatkowej informacji i objaśnieniach pozycję pt. "Rozliczenie głównych pozycji (...)
str. 47
5.
Przejęcie udziałów w konsorcjum
Nasza spółka jest uczestnikiem konsorcjum, w którym posiada 50% udziałów. Część naszych udziałów zostanie przejęta przez innego uczestnika tego konsorcjum. Czy przejęcie udziałów w konsorcjum podlega ewidencji (...)
str. 47
6.
Badanie sprawozdań finansowych jednostki przez tego samego rewidenta
Czy istnieją przepisy regulujące ilość badań sprawozdań finansowych jednostki przez tego samego rewidenta (audytora)? Co z badaniem firm giełdowych i instytucji finansowych? Przepisy ustawy o rachunkowości nie nakazują zmiany (...)
str. 48
VI.
Z listów Czytelników
1.
Jak postąpić, gdy członek zarządu nie chce podpisać sprawozdania finansowego?
W naszym stowarzyszeniu kierownikiem jednostki jest wieloosobowy zarząd. Dla funkcjonalności i wygody działania dokumenty są podpisywane przez dwie osoby z zarządu. Jeden z członków zarządu (najmniej zaangażowany w działalność) odmawia podpisania (...)
str. 49
2.
Wynik finansowy netto w rachunku zysków i strat spółki z o.o. ustalającej odroczony podatek dochodowy
Jaką wartość powinna wykazać spółka z o.o. w rachunku zysków i strat w pozycji "Wynik finansowy netto"? Czy będzie to kwota straty brutto skorygowana o aktywa i rezerwy na podatek odroczony? Ostatni wiersz (...)
str. 50
3.
Kredyt w rachunku bieżącym a przepływy pieniężne
W jaki sposób w rachunku przepływów pieniężnych wykazać wartość zaciągniętego i spłaconego kredytu w rachunku bieżącym? Przyznanie przez bank limitu debetowego w rachunku bieżącym jednostki jest formalnym przyzwoleniem banku na powstanie (...)
str. 52
4.
Faktura korygująca koszty roku ubiegłego otrzymana po zatwierdzeniu sprawozdania za ten rok
Spółka jawna po sporządzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2013 r. oraz zgłoszeniu do KRS i podziale zysku otrzymała od firmy telekomunikacyjnej fakturę korektę dotyczącą 2013 r., wystawioną w kwietniu 2014 r. Faktura ta zmniejsza kwotę (...)
str. 53
5.
Darowizna składników o niskiej wartości przekazana na cele charytatywne
Jak zaksięgować darowiznę wyposażenia, które ze względu na niską cenę jednostkową odniesiono w dacie przyjęcia do używania (tj. w styczniu 2014 r.) w ciężar konta zespołu 4 (zużycie materiałów)? Przekazanie darowizny fundacji (...)
str. 54
6.
Dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
Spółka otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Czy dopuszczalnym jest ujęcie kwoty dofinansowania analogicznie jak zmniejszenie pozycji wynagrodzeń (nie poprzez konto przychodów operacyjnych)? W myśl art. 26a ustawy (...)
str. 56
7.
Prezentacja w bilansie wpłaty na podwyższenie kapitału przed rejestracją w KRS
Jak zaprezentować w bilansie wniesioną przez wspólnika wpłatę na podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. oraz agio, jeżeli na dzień bilansowy sąd nie zarejestrował jeszcze tego faktu? Kapitał (...)
str. 57
8.
Rozliczanie produkcji własnej w jednostce prowadzącej konta zespołu 4 i 5
Spółka zajmuje się hodowlą zwierząt. Prowadzi ewidencję kosztów na kontach zespołu 4 i 5 oraz sporządza kalkulacyjny rachunek zysków i strat. Jak przeprowadzić rozliczenie produkcji własnej i ustalić wynik (...)
str. 58
9.
Sprzedaż samochodu odniesionego w roku poprzednim w ciężar kosztów zużycia materiałów
W grudniu 2013 r. firma wykupiła z leasingu samochód osobowy, który ze względu na niską wartość został zaliczony do materiałów i zarachowany w ciężar konta zespołu 4. W 2014 r. - jeszcze przed zatwierdzeniem sprawozdania (...)
str. 60
10.
Wniesienie wkładu pieniężnego do spółki komandytowo-akcyjnej w księgach komplementariusza
Komplementariusz wpłaca do spółki komandytowo-akcyjnej środki pieniężne na kapitał zapasowy, ale nie obejmuje przy tym udziałów. Jak zaksięgować tę transakcję u komplementariusza? Przyjmujemy, że wspomniane w pytaniu udziały w spółce komandytowo-akcyjnej oznaczają (...)
str. 62
11.
Podział spółki przez wydzielenie – rozliczenie na dzień podziału w księgach spółki dzielonej
Podjęto decyzję o podziale spółki z o.o. poprzez wydzielenie z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa i przekazanie tej części do innej spółki. Jak udokumentować przekazanie wydzielonej części przedsiębiorstwa, uwzględniając okoliczność, że w planie (...)
str. 63
H.
WAŻNE INFORMACJE DLA KSIĘGOWYCH
1.
Uchwalono Krajowy Standard Rachunkowości nr 9 "Sprawozdanie z działalności"
Na posiedzeniu Komitetu Standardów Rachunkowości w dniu 15 kwietnia 2014 r. podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9 "Sprawozdanie z działalności". Na (...)
str. 66
2.
Terminy egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono informacje dotyczące terminów egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy. Najbliższe egzaminy odbędą się 24 maja (...)
str. 66
3.
Terminy egzaminów na doradcę podatkowego
Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl zamieszczono: decyzję nr 46/V/2014 Sekretarza Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego z 8 kwietnia 2014 r. w sprawie (...)
str. 66
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.