Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 10 (364) z dnia 10.05.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe pracownicy niezdolnej do pracy w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą
Pracownica po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 25 lutego 2014 r. przebywa na urlopie rodzicielskim. Urlop ten od 1 kwietnia br. łączy z pracą na 1/2 (...)
str. 4
2.
Ustalenie obowiązku opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych
1) Pracownik zatrudniony od kilku lat, od 1 kwietnia br. został przeniesiony na stanowisko, na którym wykonuje pracę szczególną wymienioną w ustawie pomostowej. Pracodawca do końca (...)
str. 8
3.
Do 2 czerwca br. rolnik-przedsiębiorca powiadamia KRUS o wysokości podatku dochodowego z działalności gospodarczej za 2013 r.
Rolnik (także domownik) prowadzący działalność gospodarczą, podlegający nadal ubezpieczeniu społecznemu rolników - co roku - powiadamia KRUS czy kwota podatku dochodowego od przychodów z działalności (...)
str. 10
4.
Wymierzenie płatnikowi dodatkowej opłaty w związku z posiadaniem zaległości w składkach ZUS
Jesteśmy firmą prowadzącą działalność od kilkunastu lat. Dotąd terminowo opłacaliśmy składki ZUS. Jednak z uwagi na niewywiązanie się naszych podwykonawców ze zobowiązań finansowych, składki za (...)
str. 12
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Składki ZUS za pracownicę przebywającą na urlopie wychowawczym
Pracownica 20 marca 2013 r. urodziła dziecko i od tego dnia przebywała na urlopie macierzyńskim (podstawowym i dodatkowym), a następnie na urlopie rodzicielskim. Bezpośrednio po (...)
str. 13
2.
Wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego w podstawie wymiaru składek ubezpieczeniowych - stanowisko ZUS
Zatrudniamy na podstawie umowy o pracę radcę prawnego. Osoba ta obok wynagrodzenia za pracę otrzymuje również wynagrodzenie z tytułu zastępstwa procesowego. Czy wynagrodzenie to dla celów składkowych (...)
str. 15
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Premia kwartalna dla nowo zatrudnionego pracownika w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Pracownik został zatrudniony pod koniec stycznia 2014 r. W maju br. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Oprócz wynagrodzenia w stałej miesięcznej wysokości (...)
str. 17
2.
Wysokość zasiłku dla pracownika oddelegowanego do pracy za granicę
Pracownik zatrudniony w kwietniu br. został oddelegowany do pracy w Niemczech, z tym że nadal podlega ubezpieczeniom w Polsce. W pierwszym miesiącu zatrudnienia stał się niezdolny do pracy z powodu choroby (...)
str. 18
3.
Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego powinna być uwzględniana kwota jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli? Tak. Jednorazowy dodatek uzupełniający, wypłacany (...)
str. 19
4.
Obliczanie wynagrodzenia chorobowego dla pracownika otrzymującego honorarium
W jaki sposób ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracowników otrzymujących honorarium? Czy podlega ono uzupełnieniu za miesiąc, w którym pracownik był nieobecny w pracy (...)
str. 20
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego przez prowadzącego działalność
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, podlegająca z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu, od kilku tygodni otrzymuje zasiłek chorobowy z ZUS. Ze względu na (...)
str. 21
2.
Wypłata wynagrodzenia chorobowego za czas niezdolności do pracy po urlopie bezpłatnym
Pracownik przez 2 miesiące korzystał z urlopu bezpłatnego. W czasie tego urlopu stał się niezdolny do pracy z powodu choroby i dostarczył zaświadczenia lekarskie ZUS (...)
str. 22
3.
Rozliczenie z ZUS zasiłków wypłaconych przez nieupoważnionego pracodawcę
Pracodawca w 2014 r. nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków. Jednak w marcu br. przez nieuwagę, wypłacił zasiłek chorobowy jednemu z pracowników długotrwale niezdolnemu do (...)
str. 23
V.
Świadczenia przedemerytalne
1.
Do 2 czerwca br. należy powiadomić ZUS o zarobkach osób na świadczeniu przedemerytalnym
Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu w razie osiągania przychodu z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu służby. Na zawieszalność świadczenia przedemerytalnego wpływają (...)
str. 24
2.
Świadczenie przedemerytalne dla osoby, która utraciła prawo do renty
Kobieta legitymująca się 28-letnim okresem pracy, przez ostatnich 5 lat pobierała rentę z tytułu niezdolności do pracy. Obecnie lekarz orzecznik ZUS orzekł, że jest zdolna (...)
str. 27
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Rozwiązanie umowy w trakcie urlopu rodzicielskiego
Czy pracownica przebywająca na urlopie rodzicielskim może rozwiązać stosunek pracy? Czy w przypadku, gdy udzielono jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, istnieje możliwość rezygnacji z pozostałej jego części (...)
str. 28
2.
Czy umowa na czas wykonania określonej pracy przekształca się w umowę na czas nieokreślony?
Pracownik był zatrudniony na podstawie dwóch, następujących po sobie umów na czas określony. Obecnie zamierzamy zawrzeć z nim umowę na czas wykonania określonej pracy. Czy przekształci (...)
str. 29
3.
Charakterystyka umów na czas określony oraz zmiana rodzaju umowy
Zamierzamy zmienić umowę o pracę zawartą z pracownikiem w celu zastępstwa na umowę na czas określony. Jakie są najistotniejsze różnice między wymienionymi umowami i w jaki sposób przeprowadzić zmianę rodzaju (...)
str. 30
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Występowanie godzin nadliczbowych w 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym
Wprowadziliśmy 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy każda godzina przekraczająca nominał w danym miesiącu stanowi godzinę nadliczbową? Jeżeli jest to godzina zaplanowana i nienaruszająca norm czasu pracy albo przedłużonego (...)
str. 32
2.
Dzień wolny za pracę w sobotę w razie zatrudnienia w systemie równoważnym
Zatrudniamy pracowników w podstawowym wariancie systemu równoważnego, w którym praca jest wykonywana wyłącznie w dniówkach 12-godzinnych. Niekiedy powierzamy im 12-godzinną pracę również w wolne soboty. Czy za tę dodatkową (...)
str. 34
3.
Wpływ Święta Trzeciego Maja na rozkład czasu pracy w systemie równoważnym oraz pracę w niepełnym wymiarze
1) Pracowników zatrudnionych przy produkcji obowiązuje system równoważnego czasu pracy. Czy Święto Trzeciego Maja przypadające w sobotę obliguje do wskazania innego dnia wolnego także takim (...)
str. 35
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Nagrody jubileuszowe w razie dostarczenia z opóźnieniem dokumentów potwierdzających dłuższy staż pracy
Jak postąpić w sytuacji gdy pracownik służby cywilnej doręcza co kilka lat zaświadczenia dokumentując okresy zaliczalne, w celu nabycia prawa do nagrody jubileuszowej częściej niż (...)
str. 37
2.
Składniki płac ujmowane w wynagrodzeniu minimalnym
Na płacę pracownika składa się wynagrodzenie zasadnicze oraz ryczałty za pracę w porze nocnej, za godziny nadliczbowe oraz za dyżury. Czy wymienione ryczałty wchodzą w skład wynagrodzenia (...)
str. 39
3.
Obowiązek wypłacania odpraw pieniężnych z tytułu zwolnień z pracy
1) Pracodawca, u którego w marcu br. liczba zatrudnionych wynosiła 31 osób reorganizuje firmę i zwalnia pracowników. Czy jeśli liczba pracowników według stanu na koniec miesiąca, w którym następuje (...)
str. 40
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego po okresie niewykonywania pracy
W bieżącym roku pracownik korzystał z kilkudniowych urlopów bezpłatnych. Czy dni nieświadczenia z tego powodu pracy wpłynęły na wymiar urlopu wypoczynkowego za ten rok? Tak, o ile trwały łącznie (...)
str. 42
2.
Uprawnienie do urlopu okolicznościowego
1) Czy przysługuje zwolnienie od pracy w związku z pogrzebem dziadka małżonka pracownicy? Problematykę zwolnień od pracy związanych m.in. z pogrzebem członka rodziny reguluje rozporządzenie (...)
str. 44
3.
Udzielenie urlopu wypoczynkowego przed urlopem wychowawczym
Pracownicy zatrudnionej na czas nieokreślony udzielono po urlopie macierzyńskim urlopu wypoczynkowego zaległego oraz bieżącego. Urlopy (za 2011 r. i 2012 r.) były wykorzystywane na przełomie lat 2012-2013. Aktualnie (...)
str. 44
4.
Urlop wypoczynkowy w trakcie urlopu rodzicielskiego połączonego z pracą w niepełnym wymiarze
1) Pracownica przebywająca do 31 lipca br. na urlopie rodzicielskim łączy ten urlop z pracą na 1/2 etatu, wykonując obowiązki pracownicze po 4 godziny dziennie. (...)
str. 46
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Do 31 maja br. należy przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS
Pracodawcy obligatoryjnie tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, są zobowiązani w terminie do 31 maja każdego roku przekazać na rachunek bankowy Funduszu kwotę w wysokości co (...)
str. 47
2.
Aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia - stanowisko MPiPS
Resort pracy w udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 17 kwietnia 2014 r. piśmie w sprawie zakresu informacji o warunkach zatrudnienia, podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym pracodawca może w informacji o warunkach (...)
str. 48
3.
Kwalifikacje niezbędne do zastępowania nieobecnego dyrektora szkoły
Dyrektor (jednocześnie nauczyciel) placówki oświatowej, nieferyjnej planuje roczny urlop dla poratowania zdrowia. W placówce, która zatrudnia 14 osób, w tym 10 na stanowiskach pedagogicznych, nie (...)
str. 50
4.
Realizacja umowy zlecenia w praktyce
1) Zatrudniamy dozorcę na podstawie umowy zlecenia. Podczas dyżuru tej osoby zginął laptop znajdujący się w dyżurce dozorcy. Czy możemy obciążyć zleceniobiorcę równowartością mienia, jeśli (...)
str. 51
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Ustalanie przyczyn i okoliczności wypadku przy pracy w małym zakładzie
Pracodawca prowadzi hurtownię i zatrudnia ogółem 8 pracowników. Jeden z nich podczas układania towaru na półkach spadł z drabiny i doznał ogólnych obrażeń ciała. Ze względu na niewielkie zatrudnienie (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Korekta nieprawidłowego oznaczenia wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne
1) Wspólnik spółki cywilnej opłacający składki wyłącznie za siebie, w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, dokonał 15 kwietnia br. wpłaty za marzec. Na wpłacie popełnił błąd (...)
str. 55
2.
Zobowiązania składkowe w przypadku śmierci płatnika składek
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zmarła 8 kwietnia br. Za marzec i część kwietnia 2014 r. nie zostały opłacone za nią składki ZUS. Czy w tej sytuacji żona, (...)
str. 56
3.
Ustalanie prawa do zasiłków
1) Pracownik przepracował cały dzień roboczy, a następnie udał się do lekarza. Na ten dzień i kolejne 5 dni otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy dzień, który przepracował wlicza (...)
str. 56
4.
Zasady wypłaty zasiłków
1) Kto powinien wypłacać zasiłek macierzyński żonie pracownika, która nie jest zatrudniona, ale pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy? Żona pracownika nie jest uprawniona do (...)
str. 57
5.
Osiąganie przychodu w czasie pobierania zasiłku
Pracownik jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. W kwietniu br. przez kilka dni chorował i w tym okresie prowadzeniem zakładu zajmował się jego syn, będący osobą współpracującą. W związku z tym, że (...)
str. 58
6.
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
1) Czy możemy rozwiązać umowę o pracę z pracownicą, która aktualnie przebywa na urlopie macierzyńskim? Będzie to możliwe po jej powrocie do pracy. W trakcie urlopu związanego z rodzicielstwem (...)
str. 58
7.
Odprawy ekonomiczne i nagrody jubileuszowe
1) Spółka, która zatrudnia 10 osób, z powodu spadku koniunktury zamierza zwolnić kilku pracowników. Czy będzie zobowiązana wypłacić odprawy pieniężne? Nie. Odprawy, o których mowa w pytaniu, wypłaca (...)
str. 59
8.
Umowa agencyjna oraz pobieranie świadczenia przedemerytalnego a pracowniczy staż pracy
1) Pracownik przedłożył zaświadczenie o prowadzeniu punktu sprzedaży na podstawie umowy agencyjnej w okresie od 19 listopada 1980 r. do 2 stycznia 1985 r. Podczas zatrudnienia opłacane były składki (...)
str. 60
9.
Konsekwencje zawinionego naruszenia przez pracownika obowiązków w zakresie bhp
1) Pracownicy, mimo poleceń wydawanych przez kadrę inżynieryjno-techniczną nie używają środków ochrony indywidualnej. W jaki sposób pracodawca może ich zmobilizować do przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy? (...)
str. 61
1.
Specyfika stawki miesięcznej oraz metoda jej przeliczania w razie absencji w pracy
Wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 (...)
str. 61
2.
Absencje różnego rodzaju w tym samym miesiącu kalendarzowym
W przypadku wystąpienia w danym miesiącu absencji zasiłkowych oraz niezasiłkowych (o ile pracownik nie zachował prawa do wynagrodzenia za ich okres), należy obliczyć kwoty obniżenia (...)
str. 62
3.
Opieka nad chorym dzieckiem bez prawa do zasiłku
W przypadku nieobecności spowodowanej opieką nad chorym dzieckiem bez prawa do zasiłku należy zastosować metodę niezasiłkową. Stosowanie dzielnika "30" posiada uzasadnienie jedynie do tych okresów, (...)
str. 63
4.
Odpłatna nieobecność niezasiłkowa w systemie równoważnym
Przepis § 12 rozporządzenia o wynagrodzeniu przewiduje pomniejszanie wynagrodzenia stałego miesięcznego w przypadku nieobecności niezasiłkowych tylko wówczas, gdy za tę nieobecność pracownik nie zachowuje prawa (...)
str. 63
5.
Niewypracowanie obowiązującego wymiaru z powodu indywidualnej organizacji pracy
Strony zwierając umowę o pracę wskazują w niej rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie, termin rozpoczęcia pracy oraz wymiar czasu pracy (art. 29 § 1 K.p.). Wskazany wymiar jest (...)
str. 64
6.
Zmiana wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca kalendarzowego
Przepisy rozporządzenia nie regulują sposobu postępowania w razie zmiany wymiaru czasu pracy w trakcie miesiąca. Główny Inspektorat Pracy w piśmie znak: GPP-471-4560--24/09/PE/RP zajął stanowisko, że w takiej sytuacji należy (...)
str. 65
7.
Niewystępowanie pracy rozkładowej w niektórych miesiącach przedłużonego okresu rozliczeniowego
Specyfika wynagrodzenia stałego miesięcznego polega na tym, że za każdy miesiąc przepracowany w pełnym zaplanowanym zakresie, niezależnie od liczby godzin roboczych, pracownik otrzymuje stawkę zagwarantowaną (...)
str. 66
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.