Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Transakcje walutowe w rachunku podatkowym
Dodatek nr 6
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6
z dnia 20.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
ZASADY PRZELICZANIA TRANSAKCJI I USTALANIA RÓŻNIC KURSOWYCH
1.
Przychody określone w walutach obcych
W obrocie gospodarczym kontrahenci mogą przeprowadzać transakcje zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej. Transakcje w walutach obcych wymagają jednak dla potrzeb podatkowych przeliczenia na (...)
str. 3
2.
Koszty poniesione w walutach obcych
Na gruncie ustaw o podatku dochodowym, koszty wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień (...)
str. 4
3.
Warunki zastosowania metody rachunkowej ustalania różnic kursowych
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą rozliczać różnice kursowe dla celów podatku dochodowego według jednej z dwóch metod: 1) tzw. podatkowej, określonej w art. 24c updof (...)
str. 4
4.
Ogólne zasady ustalania różnic kursowych metodą podatkową
Przepisy art. 24c ust. 2 i 3 updof oraz art. 15a ust. 2 i 3 updop wyraźnie określają sytuacje, kiedy dla celów podatkowych powstają różnice (...)
str. 5
5.
Jaki kurs jest "kursem faktycznie zastosowanym"?
Dokonanie prawidłowej wykładni pojęcia "kurs faktycznie zastosowany" ma istotne znaczenie dla poprawnego ustalenia przychodów i kosztów wyrażonych w walucie obcej. Stosownie do art. 24c ust. (...)
str. 6
II.
PRZYCHODY I KOSZTY W WALUTACH OBCYCH
1.
Jak obliczać różnice kursowe przy transakcjach handlowych?
Zapłata zobowiązania Zapłata zobowiązania w walucie obcej może powodować powstanie różnic kursowych, które wpływają na zwiększenie odpowiednio przychodów lub kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej. Wskazuje na (...)
str. 7
2.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia kosztów z tytułu podróży służbowej pracownika
Pracownikowi wyjeżdżającemu w zagraniczną podróż służbową wypłaciliśmy zaliczkę w złotych. Aby ustalić wysokość wypłaconej mu kwoty, określiliśmy wysokość zaliczki w walucie obcej i przeliczyliśmy ją (...)
str. 10
3.
Kompensata zobowiązań i należności wyrażonych w walucie obcej
Spółka z o.o. posiada zobowiązania w związku z dostawami towarów i należności z tytułu wykonanych usług, w walucie obcej względem tego samego kontrahenta. Jaki kurs (...)
str. 11
4.
Koszty z tytułu zakupu towarów z importu
Spółka z o.o. dokonała importu towarów. Najpierw otrzymała fakturę. Natomiast towar wraz z dokumentem odprawy celnej - ze względu na procedurę odprawy celnej - dotarł (...)
str. 13
5.
Uregulowanie zobowiązania walutą zakupioną w banku
Spółka akcyjna zakupiła od czeskiego kontrahenta towary. Przed dostawą towarów przekazała zaliczkę. Spółka nie posiadała koron czeskich, wobec tego bank przeliczył złote na korony i (...)
str. 14
6.
Nowe terminy wystawiania faktur a kurs waluty stosowany do wyceny kosztu poniesionego
Czy w związku z tym, że od początku tego roku faktury należy wystawiać do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru (...)
str. 15
7.
Zakup paliwa za granicą
Spółka cywilna za paliwo tankowane za granicą otrzymuje faktury wystawione w walucie obcej. Na każdej fakturze wymienione są daty poszczególnych tankowań oraz ich wartość. Spółka (...)
str. 15
8.
Składki na ubezpieczenia społeczne pracownika uiszczane za granicą
Nasza firma zatrudnia pracownika ze Słowacji, którego wynagrodzenie zostało w umowie o pracę określone w złotych. Osoba ta podlega ubezpieczeniom społecznym w Słowacji, w związku tym składki odprowadzamy bezpośrednio do (...)
str. 16
9.
Różnice kursowe dotyczące VAT
Czy różnice kursowe od należności lub zobowiązań, w części dotyczącej VAT, uwzględniane są w rachunku podatkowym (przy podatkowej metodzie ustalania różnic kursowych)? Podatnicy ustalający różnice (...)
str. 17
III.
USTALANIE RÓŻNIC KURSOWYCH OD WŁASNYCH ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH
1.
Wycena wpływu środków pieniężnych w walucie obcej na rachunek walutowy
Wpływ na rachunek walutowy środków pieniężnych pochodzących z zakupu wycenia się po kursie faktycznie zastosowanym, np. po kursie sprzedaży banku, z którego podatnik korzystał. Kurs (...)
str. 18
2.
Wycena wypływu środków pieniężnych w walucie obcej z rachunku walutowego
Do sprzedaży waluty posiadanej na rachunku walutowym stosuje się kurs faktycznie zastosowany (np. kurs kupna banku, z usług którego jednostka korzysta). Przykład Na rachunku walutowym (...)
str. 19
3.
Różnice kursowe na rachunku walutowym
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych powstają w określonych przez ustawodawcę przypadkach. Otóż, na mocy art. 24c ust. 2 pkt 3 updof i art. 15a (...)
str. 20
4.
Kurs waluty obcej stosowany do wyceny operacji na rachunku walutowym
Wpływ należności w walucie obcej na rachunek walutowy przeliczaliśmy po kursie kupna waluty obcej ogłaszanym przez bank, w którym znajduje się nasz rachunek walutowy, a (...)
str. 21
5.
Przelew waluty obcej z konta jednostki na zagraniczne konto jej oddziału
Spółka z o.o. posiada zagraniczny oddział. W celu finansowania jego działalności przelała środki pieniężne (w euro) ze swego konta w polskim banku na zagraniczne konto (...)
str. 22
6.
Wycena rozchodu środków z rachunku walutowego według kursu historycznego
Spółka z o.o. posiada rachunek bankowy w euro. Do celów podatkowych spółka ustala różnice kursowe tzw. metodą podatkową. Według jakiego kursu, w przypadku zapłaty zobowiązania, (...)
str. 23
7.
Różnice kursowe na rachunku walutowym w części dotyczącej VAT
Spółka dokonuje zakupów od polskich i zagranicznych kontrahentów zarejestrowanych dla potrzeb VAT w Polsce. Część kontrahentów wystawia faktury w euro. Czy różnice kursowe od tej (...)
str. 24
IV.
RÓŻNICE KURSOWE A WARTOŚĆ POCZĄTKOWA SKŁADNIKA MAJĄTKU TRWAŁEGO
1.
Cenę nabycia i koszt wytworzenia korygują różnice kursowe
Podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest prawidłowo określona wartość początkowa danego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. W przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego lub wartości (...)
str. 25
2.
Różnice kursowe ustalane na podstawie przepisów podatkowych
Zasady ustalania różnic kursowych przez podatników podatku dochodowego określa art. 14b updof i art. 9b updop. W myśl art. 14b ust. 1 i 2 updof, (...)
str. 25
3.
Różnice kursowe ustalane na podstawie ustawy o rachunkowości
Przyjęcie metody rachunkowej rozliczania różnic kursowych (tj. na podstawie art. 14b ust. 2 updof lub art. 9b ust. 1 pkt 2 updop) oznacza, że różnice (...)
str. 27
4.
Zapłata za środek trwały w dniu wystawienia faktury
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zakupiłem w Niemczech maszynę produkcyjną. Nie wymaga ona montażu, będzie więc przyjęta do używania oraz wprowadzona do ewidencji środków trwałych w (...)
str. 28
5.
Różnicy kursowej od niezapłaconej raty nie uwzględnia się w wartości początkowej środka trwałego
Spółka z o.o. zakupiła u kontrahenta zagranicznego środek trwały. Zobowiązanie (w walucie obcej) z tego tytułu zostało rozłożone na raty. Ostatnia rata przypada po dniu (...)
str. 29
6.
Środek trwały częściowo sfinansowany kredytem walutowym
Spółka z o.o. zakupiła maszynę produkcyjną, która będzie jej środkiem trwałym. Zapłaty dokonała częściowo z kredytu udzielonego jej na ten cel przez bank, a pozostałą (...)
str. 30
7.
Różnice kursowe na VAT a wartość początkowa środka trwałego
Spółdzielnia zakupiła od kontrahenta krajowego kocioł parowy. Jego cena nabycia była wyrażona w euro. Zapłata została zrealizowania w euro i nastąpiła przed przekazaniem kotła do (...)
str. 31
V.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Różnice kursowe w postaci salda
Korzystam z programu finansowo-księgowego, który wykazuje różnice kursowe tylko w postaci salda, jako nadwyżkę sumy różnic dodatnich w okresie rozliczeniowym nad sumą różnic ujemnych (bądź (...)
str. 31
2.
Kredyt otrzymany w euro i spłacany w złotych
Spłata kredytu otrzymanego w euro będzie realizowana w złotych polskich. Czy powinniśmy ustalić różnice kursowe wynikające z przewalutowania kredytu lub ze spłaty tego kredytu? W (...)
str. 33
3.
Przewalutowanie zobowiązania
Mam nieuregulowane zobowiązanie (za usługę) wobec kontrahenta, wynikające z faktury wystawionej w walucie obcej. Kwota z faktury, po przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP, (...)
str. 33
4.
Wydatek w walucie obcej niestanowiący kosztu podatkowego
Czy skoro poniesiony wydatek nie jest kosztem uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, to różnice kursowe powstałe z tytułu poniesienia tego wydatku też nie wpływają (...)
str. 34
5.
Jaki kurs waluty do ustalenia podatku u źródła?
Spółka z o.o. przekazuje zagranicznym kontrahentom należności licencyjne. W związku z tym jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Jakim kursem waluty należy się (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.