Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 9 (836) z dnia 20.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zbycie nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej - uchwała NSA
NSA w składzie siedmiu sędziów na posiedzeniu jawnym w dniu 17 lutego 2014 r. po rozpoznaniu zagadnienia prawnego zawartego we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich z (...)
str. 4
2.
Koszty uzyskania przychodów mogą być korygowane na bieżąco - wyrok WSA
Noty korygujące odnoszące się do kosztów bezpośrednich danego roku, otrzymane po sporządzeniu sprawozdania finansowego za ów rok, powinny być uwzględniane w kosztach uzyskania przychodów w (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zasady odliczania VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.
Wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego czasopisma, iż od 1 kwietnia 2014 r. będą obowiązywały nowe zasady odliczania VAT od wydatków związanych z zakupem i wykorzystywaniem samochodów w działalności gospodarczej. (...)
str. 6
2.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 8 "Działalność deweloperska" - opublikowany
W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z 20 lutego 2014 r., pod poz. 5, opublikowano Komunikat nr 1 Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie (...)
str. 13
3.
Składki ZUS od umów zleceń i wynagrodzeń członków rad nadzorczych oraz rolników
Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2014 r. Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, (...)
str. 14
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Rachunek walutowy w firmie - zasady wyceny wpływu i rozchodu
Na rachunek walutowy podmiotu gospodarczego mogą wpływać środki pieniężne np. z tytułu uregulowania należności przez nabywcę, z tytułu zakupu waluty w banku lub w kantorze, (...)
str. 15
1.1.
Regulacje ustawowe
Dla celów podatku dochodowego wyceny operacji na rachunku walutowym dokonuje się w oparciu o regulacje zawarte w art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. (...)
str. 15
1.2.
Wpływy i rozchody walut
Do wyceny wpływu waluty obcej na rachunek walutowy zasadniczo należy przyjąć kurs faktycznie zastosowany z tego dnia. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy dochodzi (...)
str. 16
1.3.
Zakup i sprzedaż waluty obcej w kantorze/banku
Gdy rachunek walutowy zostanie zasilony walutą obcą kupioną uprzednio w kantorze/banku, a także gdy waluta obca, rozchodowana z rachunku walutowego, jest sprzedawana w kantorze/banku, to (...)
str. 18
1.4.
Odsetki od środków na rachunku walutowym/lokacie
W przypadku otrzymania od banku odsetek (w walucie obcej) od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku walutowym nie dochodzi do faktycznej wymiany waluty. Nie istnieje więc (...)
str. 19
1.5.
Przemieszczanie waluty między rachunkiem walutowym a kasą walutową
Zarówno wpływ waluty obcej na rachunek walutowy, jak i jej wypływ zasadniczo przelicza się na złote wówczas, gdy podmiot gospodarczy uzyska walutę obcą "z zewnątrz" (...)
str. 19
1.6.
Założenie i likwidacja lokaty w walucie obcej
Gdy z rachunku walutowego są rozchodowane środki pieniężne w związku z założeniem lokaty w walucie obcej, to podobnie jak w przypadku przesuwania waluty obcej pomiędzy (...)
str. 20
2.
Zadatek na poczet leasingu samochodu osobowego - podatki, ewidencja księgowa
Niekiedy podmioty gospodarcze, zamierzając zawrzeć umowę leasingu, są zobowiązane do zapłaty zadatku. Zadatek to - w świetle definicji zawartej w Słowniku języka polskiego (www.sjp.pl) - (...)
str. 21
2.1.
Prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej wpłacony zadatek
Zgodnie z zasadą ogólną, podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych towarów i usług wówczas, gdy te towary/usługi będą służyły czynnościom opodatkowanym. Jeśli więc leasingowany samochód (...)
str. 21
2.2.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów zadatku na poczet leasingu
Zasadą jest, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto kosztem (...)
str. 22
2.3.
Ewidencja księgowa
Wpłata zadatku na poczet zawarcia umowy leasingu (dotyczącego samochodu osobowego) może zostać ujęta w księgach rachunkowych np. zapisem: - Wn konto 24-9/1 "Rozrachunki z finansującym", (...)
str. 24
IV.
PODATEK VAT
1.
Z interpretacji organów podatkowych
1.1.
Umowa nie może zwolnić nabywców towarów wrażliwych z odpowiedzialności za niezapłacony przez sprzedawcę VAT
Nabywcy towarów wrażliwych nie mogą zwolnić się z odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe sprzedawców poprzez zawarcie odpowiednich zapisów w umowie z kontrahentem albo w aneksie (...)
str. 24
1.2.
Nie zawsze koszty transportu trzeba wliczać do podstawy opodatkowania dostawy towaru
Jeżeli na życzenie klienta sprzedawca świadczy dodatkową usługę transportu, odrębną od sprzedaży towaru, to usługę tę należy rozliczyć odrębnie. Nie wchodzi ona do podstawy opodatkowania (...)
str. 25
2.
Zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe z ewidencjonowania sprzedaży w kasie fiskalnej w 2014 roku
Zasadą jest, że sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych (dalej - osób prywatnych) ewidencjonuje się w kasie rejestrującej. Wynika to z art. 111 ust. 1 ustawy (...)
str. 26
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Odliczanie VAT od samochodów w 2014 r.
W lutym br. kupiliśmy samochód osobowy. Od zakupu odliczyliśmy VAT w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. W tym samym miesiącu do (...)
str. 29
3.2.
Import usług transportu towarów spoza Unii Europejskiej
Czy zakup usługi transportu towarów od firmy spoza Unii Europejskiej stanowi import usług? Czy zakup taki powinien być wykazany w deklaracji VAT, a jeśli tak, (...)
str. 31
3.3.
Odliczanie VAT od wydatków związanych z organizacją szkolenia
Ponieśliśmy wydatki z tytułu najmu sali konferencyjnej, zakupu usługi hotelowej i serwisu kawowego (napoje i ciasteczka). Wszystkie ww. elementy były wyszczególnione na fakturze i opodatkowane (...)
str. 33
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Dodatkowe opłaty z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy leasingu a koszty podatkowe - interpretacja indywidualna
Dodatkowe opłaty z tytułu przedterminowego rozwiązania umowy leasingu mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jeśli podatnik wykaże, że poniesienie tych wydatków miało związek z (...)
str. 35
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Ulga na złe długi dotycząca należności, na którą utworzono odpis aktualizujący a przychód podatkowy
Spółka utworzyła odpis aktualizujący wartość niezapłaconej należności, którego nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Następnie skorzystała z ulgi na złe długi i skorygowała VAT należny (...)
str. 36
2.2.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych opłaty za gospodarcze korzystanie ze środowiska w 2013 r.
Opłatę za gospodarcze korzystanie ze środowiska w 2013 r. spółka wpłaca do 31 marca br. W trakcie 2013 r. opłatę tę spółka naliczała w okresach (...)
str. 39
2.3.
Zaliczenie do kosztów wydatków na projekty, które nie zostaną zrealizowane
Spółka architektoniczna ponosi wydatki dotyczące przyszłych projektów architektonicznych. Do czasu wystawienia faktury wydatki te księguje na rozliczeniach międzyokresowych kosztów. Czy VAT odliczony od tych wydatków (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
VAT niepodlegający odliczeniu a koszty uzyskania przychodów
Brak prawa do odliczenia VAT z powodu niespełnienia przez podatnika wymogów z ustawy o VAT, powoduje, że nieodliczony VAT nie stanowi kosztu podatkowego. (interpretacja indywidualna (...)
str. 43
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, w której zatrudniam żonę, jako osobę współpracującą. Za żonę płacę składkę na ubezpieczenie zdrowotne (taką jak za siebie). (...)
str. 44
2.2.
Odliczanie straty z lat ubiegłych przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy
Czy podatnik może zrezygnować z odliczenia straty z lat ubiegłych, jeśli uwzględniał ją przy wyliczaniu zaliczek miesięcznych w trakcie roku podatkowego, natomiast dochód osiągnięty za (...)
str. 45
2.3.
Zwolnienie od podatku dochodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania przez podatnika, który korzysta z ulgi odsetkowej
Korzystam z tzw. ulgi odsetkowej, z tytułu spłaty odsetek od kredytu, który zaciągnąłem w 2005 r. na cele mieszkaniowe. W 2013 r. otrzymałem w spadku mieszkanie, które w tym samym roku sprzedałem. Czy (...)
str. 46
2.4.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a wspólne rozliczenie małżonków
W ciągu roku prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (wg stawki 8,5%). Jednocześnie byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z kolei moja żona w tym samym (...)
str. 48
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
Wniesienie aportu i zmiana umowy spółki to jedna czynność dla PCC - wyrok NSA
W stanie prawnym sprzed 22 kwietnia 2010 r. wniesienie aportu do spółki osobowej było wyłączone spod opodatkowania PCC w sytuacji, gdy wniesienie aportu było opodatkowane (...)
str. 49
2.
Zwrot podatku od środków transportowych w przypadku transportu kombinowanego - wnioski do końca marca br.
Podatnicy podatku od środków transportowych wykonujący na terenie Polski przewozy w ramach transportu kombinowanego mogą do końca marca br. składać wnioski o zwrot zapłaconego w (...)
str. 50
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Zwrot dotacji do kosztów budowy środka trwałego uprawnia do zwiększenia kosztów uzyskania przychodów - interpretacja indywidualna
Zwrot dotacji otrzymanej na dofinansowanie budowy środków trwałych powoduje, że wyłączone uprzednio odpisy amortyzacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zwiększenia kosztów należy dokonać wstecz (...)
str. 51
2.
Środek trwały kupiony na raty - jak ustalić wysokość odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszt uzyskania przychodu?
Zakupiliśmy środek trwały, za którego płatność została rozłożona na raty. W jaki sposób ustalić kwotę odpisów amortyzacyjnych, które można zaliczyć do kosztów podatkowych? W przypadku (...)
str. 53
3.
Amortyzacja znaku towarowego - wyrok WSA
Nie jest możliwa amortyzacja znaku towarowego, na który nie zostało udzielone prawo ochronne (nie został on zarejestrowany). (wyrok WSA w Rzeszowie z 17 grudnia 2013 (...)
str. 54
4.
Błędnie ustalona wartość początkowa środka trwałego
W wyniku błędu do ewidencji wprowadziłam niewłaściwą (zawyżoną o kwotę VAT) wartość początkową nabytego środka trwałego. W związku z tym przez kilka miesięcy naliczałam zawyżoną (...)
str. 55
5.
Rozliczenie zakupu środków trwałych oraz wyposażenia sfinansowanego dotacją z urzędu pracy
Otrzymałam dotację z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jak rozliczyć środki otrzymane z tej dotacji? Czy wydatki sfinansowane dotacją (środki trwałe, wyposażenie) mogą być (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
31 marca 2014 r. ostatnim dniem na przekazanie informacji ZUS ZSWA za 2013 r.
Za pracowników, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. (...)
str. 57
2.
Czy od zlecenia z 50-letnią osobą należy opłacać składki na FP i FGŚP?
Czy z tytułu umowy zlecenia zawartej z osobą w wieku około 50 lat będziemy musieli odprowadzać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? (...)
str. 58
3.
Premia wliczana do podstawy wymiaru zasiłków w kwocie faktycznie uzyskanej
Pracownik otrzymuje uznaniową premię miesięczną przyznawaną w stawce procentowej. Na wysokość premii w danym miesiącu wpływa obecność w pracy, sumienność i staranność wykonywania pracy oraz (...)
str. 59
X.
PRAWO PRACY
1.
Sposób wypełniania świadectwa pracy
1) W dniu 22 marca 2014 r. rozwiąże się umowa o pracę jednej z naszych pracownic. Ponieważ nie wykorzystała w całości należnego jej urlopu, wypłacimy jej ekwiwalent za urlop. Jak (...)
str. 61
2.
Odszkodowanie w razie rozwiązania umowy z winy pracodawcy
Pracownik zatrudniony na czas określony dowiedział się w ZUS-ie, że nie został przez pracodawcę zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Z tego powodu rozwiązał stosunek pracy bez wypowiedzenia (...)
str. 62
3.
Ustalanie wymiaru czasu pracy pracowników niepełnosprawnych
Do niedawna w firmie byli zatrudnieni wyłącznie pracownicy niepełnosprawni o lekkim stopniu niepełnosprawności. W marcu br. trzech niepełnosprawnych przedłożyło orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz (...)
str. 64
4.
Badania wstępne oraz szkolenie bhp dla zleceniobiorcy
Czy podpisując umowę zlecenia z osobą nigdzie nie zatrudnioną musimy skierować ją na wstępne badania lekarskie oraz szkolenie bhp? Generalnie zleceniodawca nie ma takiego obowiązku, ale (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wpływ dokumentów kosztowych po sporządzeniu sprawozdania finansowego, ale przed jego zatwierdzeniem
Jak rozliczać bilansowo i podatkowo dokumenty zwiększające i zmniejszające koszty roku ubiegłego, które wpłynęły do firmy po sporządzeniu sprawozdania finansowego, ale przed jego zatwierdzeniem? Dla (...)
str. 67
2.
Uproszczona gospodarka magazynowa - jak prowadzić ewidencję księgową?
Nasza spółka jawna nie prowadzi typowego magazynu, bowiem za materiały odpowiadają tylko wspólnicy spółki. Kupowane materiały zaliczamy bezpośrednio w koszty, z uwzględnieniem korekty kosztów na koniec każdego (...)
str. 69
3.
Stosowanie uproszczeń w rachunkowości w 2014 r.
Jesteśmy małą sp. z o.o. Czego mogą dotyczyć uproszczenia w prowadzeniu naszych ksiąg rachunkowych? Określone ustawą uproszczenia w prowadzeniu ksiąg rachunkowych (np. dotyczące kwalifikacji umów (...)
str. 70
4.
Sprzedaż udziałów otrzymanych aportem - przychody, koszty oraz sposób ujęcia w księgach
Spółka A wniosła aportem do spółki B udziały spółki C. Obecnie spółka B zamierza zbyć te udziały. Jak zaewidencjonować związane ze sprzedażą operacje w księgach (...)
str. 71
5.
Lokaty bankowe u osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą - rozliczenie bilansowe i podatkowe
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą część wolnych środków pieniężnych przekazuję na lokaty krótkoterminowe. Jak ująć lokaty w księgach rachunkowych i zaprezentować w sprawozdaniu finansowym? Jak należy opodatkować (...)
str. 73
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.