Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 5 (365) z dnia 01.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Trudności z określeniem momentu potrącenia wstępnej opłaty leasingowej
Opłaty wstępne wynikające z zawartej umowy leasingu operacyjnego powinny zostać zaliczone w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo z chwilą ich poniesienia. Tak jednomyślnie (...)
str. 4
1.1.
Koszt w dacie poniesienia
Zasadniczo opłaty leasingowe zaliczane są do tzw. pośrednich kosztów uzyskania przychodów, których nie można przyporządkować do określonego przychodu. Koszty takie, na podstawie art. 22 ust. (...)
str. 4
1.2.
Spór o znaczenie pojęcia "dzień poniesienia kosztu"
U podatników prowadzących księgi rachunkowe za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), (...)
str. 5
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Więcej środków z 1% PIT trafi do organizacji pożytku publicznego
Upowszechnianie się wśród podatników praktyki przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego spowodowało potrzebę usprawnienia: procedury tworzenia i prowadzenia przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego (...)
str. 7
III.
PIT I CIT 2013 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.1.
Kto, kiedy i gdzie składa CIT-8?
Składający Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. (...)
str. 8
1.2.
Jak uniknąć błędów w zeznaniu? - pytania i odpowiedzi
1) Fundacja jest osobą prawną prowadzącą działalność statutową w zakresie wspierania i rozwoju oświaty, wychowania i sportu. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez prowadzenie publicznej (...)
str. 10
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Nieruchomość objęta wspólnością majątkową wykorzystywana w firmie prowadzonej przez jednego z małżonków
Przedsiębiorcy często prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o składniki majątku objęte wspólnością majątkową małżeńską. Przekazanie tego rodzaju składników majątkowych na potrzeby działalności prowadzonej przez jednego (...)
str. 14
2.
Rozliczanie kwot wpłaconych/otrzymanych na poczet przyszłych świadczeń
W branżach, w których realizacja zamówienia wymaga znacznych nakładów, w celu potwierdzenia zawarcia i zabezpieczenia wykonania umowy, kontrahenci często umawiają się na zaliczkę, zadatek czy (...)
str. 16
2.1.
Kwoty otrzymane
W działalności gospodarczej przychodami są kwoty należne, choćby nie zostały przez podatnika faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W kwocie (...)
str. 16
2.2.
Kwoty wpłacone
W rozumieniu art. 22 ust. 1 updof i art. 15 ust. 1 updop, za koszty uzyskania przychodów uważa się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów (...)
str. 18
2.3.
Kwoty w walutach obcych
Jeżeli zaliczki, zadatki lub przedpłaty ustalone w umowie zostaną wpłacone/pobrane w walucie obcej, to po wykonaniu świadczenia podatnicy powinni: poniesione koszty lub uzyskane przychody przeliczyć (...)
str. 19
3.
Nieodebranie przez inwestora wykonanych robót nie może być przeszkodą w ustaleniu przychodu
Przedsiębiorstwo budowlane świadczy usługi w zakresie budowy wodociągów i kanalizacji. Zgodnie z umową o roboty budowlane przedsiębiorstwo 30 listopada 2013 r. zakończyło roboty i zgłosiło (...)
str. 20
4.
Spłata pożyczki waloryzowanej kursem waluty obcej
Spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę w walucie polskiej, denominowaną we frankach szwajcarskich (CHF) według kursu umownego. Spłata zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej dokonywana jest (...)
str. 22
5.
Różnice kursowe od sprzedaży walut na przełomie roku
W dniu 3 grudnia 2013 r. spółka jawna przelała na konto kantoru pewną kwotę w euro w celu sprzedaży. Czekając na dobry kurs, sprzedaż połowy (...)
str. 23
6.
Zmiana wierzyciela nie zwalnia z korekty kosztów podatkowych - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Przejęcie zobowiązań swojego wierzyciela nie oznacza, że dłużnik uregulował własne zobowiązanie wynikające z nieopłaconej faktury. Do czasu faktycznej spłaty przejętych zobowiązań dłużnik musi wyłączyć z (...)
str. 24
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Zasady opodatkowania podatników PIT w 2014 r. z tytułu udziału w spółce komandytowo-akcyjnej
1) Do jakiego źródła przychodów zaliczać przychody uzyskiwane w 2014 r. przez wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu udziału w zysku takiej spółki? Jest to przychód (...)
str. 25
2.
Dofinansowanie zimowiska dziecka, które w trakcie wypoczynku ukończyło 18 lat
W styczniu 2014 r. ze środków ZFŚS pracodawca wypłacił pracownikowi dofinansowanie do zimowiska jego małoletniego dziecka. Okazało się, że w lutym 2014 r. w trakcie (...)
str. 28
3.
Rezygnacja z 50% kosztów uzyskania przychodów
W marcu 2014 r. pracownik złożył oświadczenie w sprawie rezygnacji ze stosowania mu 50% kosztów uzyskania przychodów. Od kiedy zakład pracy powinien zaprzestać stosowania tych (...)
str. 29
4.
Świadczenia na rzecz członków stowarzyszenia, które posiada status organizacji pożytku publicznego
Nasze stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego i jest zrzeszone w Federacji Stowarzyszeń "Amazonki". Stowarzyszenia te finansują swoją działalność ze składek członkowskich, dotacji ze starostwa, (...)
str. 30
5.
Opodatkowanie wynagrodzenia sędziów sportowych - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Od wynagrodzenia nieprzekraczającego kwoty 200 zł, określonego na delegacji sędziowskiej lub na liście ryczałtów sędziowskich płatnik powinien pobrać zaliczkę na podatek. Tak wynika z interpretacji (...)
str. 32
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Wartość początkowa składników majątkowych w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze spadku
Po śmierci męża odziedziczyłam jego przedsiębiorstwo. W skład tego przedsiębiorstwa weszły m.in. środki trwałe. Na dzień zakończenia działalności męża wszystkie te środki były już zamortyzowane. (...)
str. 33
2.
Amortyzacja środków trwałych wykorzystywanych wcześniej przez współmałżonka
Małżonek rozpoczynając działalność gospodarczą, chce przejąć do swojej działalności składniki majątku, tj. samochód i komputer, wykorzystywane i amortyzowane wcześniej przez żonę. Między małżonkami istnieje ustrój (...)
str. 35
3.
W których miesiącach należy dokonywać kwartalnych odpisów amortyzacyjnych?
Dotychczas odpisów amortyzacyjnych dokonywaliśmy jednorazowo na koniec roku. Od początku tego roku będziemy rozliczać odpisy raz na kwartał. Czy kwartalny odpis amortyzacyjny powinien być dokonywany (...)
str. 36
4.
Korekty odpisów amortyzacyjnych w związku z otrzymaniem dotacji nie trzeba dokonywać wstecz - korzystny wyrok WSA
Po otrzymaniu dotacji na nabycie lub wytworzenie środka trwałego należy określić, jaka wartość odpisów amortyzacyjnych dotychczas zaliczonych do kosztów podatkowych powinna być z takich kosztów (...)
str. 37
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Korekta kosztów polisy ubezpieczeniowej, gdy samochód został sprzedany przed zapłatą raty
W grudniu 2013 r. zaliczyłem do kosztów podatkowych wynikający z polisy koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego zaliczonego do środków trwałych. Polisa ta płatna jest w ratach, (...)
str. 39
2.
W jakich kwotach (brutto czy netto) rozliczać koszty używania samochodu osobowego w firmie?
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej używam prywatnego samochodu osobowego. Koszty związane z jego używaniem rozliczam na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. Czy jako podatnik VAT czynny, (...)
str. 41
3.
Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu przez przedsiębiorcę - pytania i odpowiedzi
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 46 updof, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się poniesionych wydatków z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej (...)
str. 42
4.
Podatnik przyjmując ucznia na praktykę, nie traci prawa do karty podatkowej - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Przyjęcie ucznia lub studenta na praktykę nie skutkuje utratą prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej (zakładając, że pozostałe warunki uprawniające do stosowania tej formy (...)
str. 44
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w kraju i za granicą opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w Holandii. Także w Polsce prowadzi działalność gospodarczą, od której płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Rodzinę i dom ma w (...)
str. 45
2.
Duński podatek od wynajmu zagranicznej siły roboczej - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Polski pracodawca delegujący pracowników do Danii musi wiedzieć, że od 19 września 2012 r. obowiązuje duńska ustawa L921 dotycząca podatku od wynajmu zagranicznej siły roboczej. (...)
str. 46
2.1.
Podatek od wynajmu siły roboczej
Ustawa L921 wprowadza szczególną formę opodatkowania wynagrodzeń zagranicznych pracowników podatkiem w wysokości 35,6%. Podatek ten składa się z dwóch części, tj.: 8% podatku na rynek (...)
str. 47
2.2.
Wynajem w świetle międzynarodowego prawa podatkowego
W przypadku kiedy pracownik, który zawarł umowę o pracę z jednym przedsiębiorcą (formalnym pracodawcą), wykonuje pracę na rzecz innego przedsiębiorcy za granicą (faktycznego pracodawcy), mamy do czynienia ze (...)
str. 47
2.3.
Procedura w przypadku nieprawidłowego poboru podatku w Danii
Jeżeli podatek od wynajmu zagranicznej siły roboczej został nieprawidłowo lub nienależnie pobrany w Danii, polski pracownik może zwrócić się z wnioskiem do duńskich organów podatkowych SKAT o zwrot (...)
str. 48
2.4.
Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Danii
Jeżeli dochód polskiego pracownika został opodatkowany w Danii, zgodnie z art. 14 ust. 1 polsko-duńskiej konwencji, to w Polsce unika się podwójnego opodatkowania, stosując metodę (...)
str. 49
3.
Która informacja dla zagranicznej spółki komandytowej - IFT-1R czy IFT-2R?
W 2013 r. spółka z o.o. wypłaciła dywidendę niemieckiej spółce komandytowej. W lutym br. sporządziła informację IFT-1R, którą przekazała podatnikowi i do urzędu skarbowego. Niemiecka (...)
str. 49
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Czy wydatek na iniekcje leku jest objęty zakresem ulgi rehabilitacyjnej?
Odliczanie wydatków na leki - przesłanki W rozliczeniu rocznym osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, o których mowa w art. 26 ust. (...)
str. 50
2.
Zakres zwolnienia od podatku świadczenia w postaci bonifikaty przy zakupie zakładowej nieruchomości
Nadleśnictwo sprzedało osadę leśną osobie bliskiej zmarłego, byłego pracownika nadleśnictwa. W skład zbytej nieruchomości wchodził grunt oraz posadowione na nim budynki (mieszkalny, gospodarcze, drwalka drewniana). (...)
str. 51
3.
Kwalifikacja podatkowa odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia - korzystny wyrok NSA
Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty należy przypisać do tego samego źródła przychodów, do którego zaliczona została należność główna, co oznacza, że nie podlegają one opodatkowaniu (...)
str. 52
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Jak podatkowo rozliczyć ustępujących wspólników spółki komandytowej?
Komplementariuszem spółki komandytowej jest spółka z o.o., a komandytariuszami osoby fizyczne. W 2013 r. zmieniali się komandytariusze. Jak podatkowo rozliczyć komandytariuszy ustępujących ze spółki? Dobrowolne (...)
str. 54
1.1.
Wystąpienie ze spółki poprzez wypowiedzenie umowy
Komandytariusz jest uprawniony do wystąpienia ze spółki, jeżeli uprzednio złoży wypowiedzenie w formie pisemnej. Zgodnie z art. 65 Kodeksu spółek handlowych, w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału (...)
str. 54
1.2.
Zbycie udziału w spółce
Pod potocznym określeniem "zbycie udziału" rozumie się, uregulowane w art. 10 K.s.h., przeniesienie na inną osobę ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki. Przeniesienie dotyczy zarówno (...)
str. 55
1.3.
Rozliczanie komandytariuszy za czas udziału w spółce
Dochody uzyskane z udziału w spółce osobowej powinny być rozliczane u poszczególnych wspólników na bieżąco, w okresie, w którym byli oni komandytariuszami. Pobrane przez wspólników (...)
str. 56
2.
Czy przychód ze sprzedaży lokalu użytkowego należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej?
Podatniczka w kwietniu 2011 r. nabyła do majątku prywatnego lokal użytkowy, który wcześniej przez kilkanaście lat wynajmowała na działalność gospodarczą. Do czasu zbycia tego lokalu (...)
str. 57
3.
Koszt nabycia nieruchomości poniesiony po jej odpłatnym zbyciu
Podatnik sprzedał w maju 2013 r. nieruchomość, którą miesiąc wcześniej nabył do majątku osobistego. W momencie zbycia nieruchomości na podatniku ciążyło zobowiązanie wobec zbywcy, z (...)
str. 59
4.
Odpisy na fundusz rekultywacji
Właścicielem udziałów spółki z o.o. jest w 100% gmina. Gmina ustanowiła na rzecz spółki bezterminowe użytkowanie składowiska odpadów komunalnych. Z tytułu użytkowania spółka pobiera należności (...)
str. 60
5.
Kiedy dochody organizacji pożytku publicznego są wolne od podatku?
Nasze stowarzyszenie Amazonka jest organizacją pożytku publicznego. Swoją działalność finansujemy z: wpływów ze składek członkowskich, 1% PIT, odpłatności członków i innych uczestników, dotacji ze starostwa, (...)
str. 61
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Moment powstania przychodu z tytułu kary umownej
Spółka z o.o. zawarła umowy najmu oraz leasingu. W przypadku gdy klient przestaje płacić za najem/leasing albo nienależycie wykorzystuje przedmiot umowy, spółka wypowiada umowę i nalicza mu karę (...)
str. 62
2.
Opodatkowanie świadczeń z okazji Dnia Kobiet
Czy otrzymane przez pracowników z okazji Dnia Kobiet dofinansowanie biletów do kina podlega opodatkowaniu? Dofinansowanie biletów do kina otrzymane od pracodawcy z okazji Dnia Kobiet stanowi u pracowników (...)
str. 63
3.
Koszty uzyskania przychodów przy umorzeniu udziałów otrzymanych w 2014 r. w darowiźnie
W 2014 r. otrzymałem w darowiźnie udziały w spółce z o.o. Z umowy spółki wynika, że w razie automatycznego lub przymusowego umorzenia tych udziałów otrzymam z tego tytułu wynagrodzenie. Czy w przypadku umorzenia udziałów (...)
str. 63
4.
Kontynuowanie stosowania kwoty zmniejszającej podatek oraz podwyższonych kosztów pracowniczych
Zakład pracy z dniem 3 marca 2014 r. przejmie pracowników w trybie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Czy pracownicy, którym poprzedni zakład pracy stosował kwotę zmniejszającą podatek oraz podwyższone (...)
str. 64
5.
Kiedy wynagrodzenie za pracę małżonka może być kosztem podatkowym?
Rozpoczynam prowadzenie działalności gospodarczej. Rozważam możliwość podjęcia współpracy z mężem, który będzie odpłatnie świadczył usługi na rzecz mojej firmy. W jakim przypadku wartość pracy świadczonej przez męża (...)
str. 65
6.
Do jakiego źródła przychodów zaliczyć odsetki od pożyczek udzielanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych?
Za pośrednictwem serwisu internetowego podatnik udzielił pożyczki innej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Była to jedyna transakcja tego typu zawarta przez podatnika. Jak w tej sytuacji (...)
str. 66
7.
Problemy ze zdrowiem powodem do zwolnienia od obowiązku prowadzenia podatkowej księgi
Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Czy w związku z tym, że mam problemy ze zdrowiem, mogę być zwolniony od obowiązku prowadzenia (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.