Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 7 (834) z dnia 01.03.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Nie będzie zwolnienia z VAT dla sprzedaży samochodów kupionych z częściowym odliczeniem podatku
Obecnie zwolniona z VAT jest sprzedaż samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości 60% kwoty (...)
str. 4
2.
Zawarcie umowy leasingu samochodu przed 1 kwietnia br. może ustrzec przed negatywnymi skutkami w VAT
Od 1 kwietnia 2014 r. mają obowiązywać "nowe" zasady odliczania VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
"Nowy" wzór deklaracji VAT-11
W Dzienniku Ustaw z 17 lutego 2014 r., pod poz. 209, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lutego br. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów (...)
str. 6
2.
Od 1 kwietnia 2014 r. zmieni się definicja samochodu osobowego dla celów podatku dochodowego
W Biuletynie Informacyjnym nr 6 z 20 lutego 2014 r., w artykule pt. "Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów" (...)
str. 6
3.
Nie będzie skrócenia terminów zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym
W dniu 7 lutego br. posłowie odrzucili projekt nowelizacji ustawy o VAT (druk sejmowy 2025), który zakładał skrócenie terminów zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym. (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Duplikat faktury u podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów
W praktyce gospodarczej niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których faktura dokumentująca zakup towaru/usługi zaginie lub ulegnie zniszczeniu. Sposób ujęcia tego duplikatu przez nabywcę uzależniony jest (...)
str. 9
1.1.
Rozliczanie VAT od duplikatów faktur
Zasady wystawiania duplikatów faktur w 2014 r. Zasady wystawiania duplikatów faktur w 2014 r. są takie same, jak obowiązywały wcześniej. Jedyną różnicą w tym zakresie (...)
str. 9
1.2.
Skutki w podatku dochodowym
Gdy wydatek udokumentowany duplikatem faktury został uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na podstawie oryginału faktury (która w późniejszym czasie uległa zniszczeniu lub zaginęła), to (...)
str. 11
2.1.
Zasady tworzenia odpisów aktualizujących
Nie ma praktycznie firmy, która nie posiadałaby należności, z których zapłatą dłużnik zalega, pomimo ponagleń. Brak zapłaty uzasadnia tworzenie odpisu aktualizującego należność (o ile nie (...)
str. 13
2.2.
Rozwiązywanie odpisów aktualizujących
Uregulowanie należności przez dłużnika Gdy należność, na którą utworzono odpis aktualizujący, zostanie przez dłużnika zapłacona, wówczas ustaną przyczyny, dla których odpis ten został utworzony. W takim (...)
str. 15
IV.
PODATEK VAT
1.
Udzielanie pożyczek jako czynność sporadyczna a wskaźnik proporcji - wyrok NSA
Jeżeli w związku z udzielaniem pożyczek podatnik angażuje tylko w niewielkim stopniu swój majątek, udzielanie pożyczek należy uznać za czynność sporadyczną, której nie uwzględnia się (...)
str. 19
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Samochody w działalności gospodarczej - odliczanie VAT i sprzedaż
W działalności opodatkowanej wykorzystuję samochód, który kupiłem jako używany kilka lat wcześniej (nie mam świadectwa homologacji). W dowodzie rejestracyjnym jest wpisane, że jest to samochód (...)
str. 20
2.2.
Ustalanie wskaźnika proporcji przy sprzedaży opodatkowanej na zasadzie marży
Sprzedajemy towary opodatkowane na zasadzie marży. Dodatkowo świadczymy usługi zwolnione z VAT. Czy ustalając wskaźnik proporcji stosowany do odliczenia VAT należy sprzedaż opodatkowaną na zasadzie (...)
str. 24
2.3.
Powrót do zwolnienia z VAT z uwagi na wysokość sprzedaży
Kiedy i na jakich warunkach podatnik VAT czynny może zrezygnować z opodatkowania działalności podatkiem VAT i ponownie wybrać zwolnienie ze względu na uzyskaną wysokość sprzedaży? (...)
str. 25
2.4.
Odliczenie VAT z faktury wystawionej w 2013 r., a otrzymanej w 2014 r.
W styczniu 2014 r. otrzymaliśmy fakturę za prenumeratę czasopism specjalistycznych za cały rok. Kiedy mogę odliczyć VAT z tej faktury? Zaznaczam, że zapłaty dokonaliśmy w (...)
str. 27
2.5.
Zaliczki otrzymane w 2013 r. na poczet eksportu zrealizowanego w 2014 r.
W grudniu 2013 r. otrzymano zaliczki na poczet eksportu produktów, który został dokonany w styczniu 2014 r. Faktury zaliczkowe zostały wystawione w grudniu 2013 r. (...)
str. 28
2.6.
Jak określać datę powstania obowiązku podatkowego przy transakcjach łańcuchowych?
Kupujemy towary, a następnie je sprzedajemy. Towar transportowany jest bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy do finalnego nabywcy. Jak ustalać obowiązek podatkowy w takich transakcjach? Czy data (...)
str. 28
2.7.
Zaliczka na roboty budowlane wpłacona kontrahentowi unijnemu przed jego rejestracją na potrzeby VAT w Polsce
W 2012 r. wpłaciliśmy zaliczkę na poczet usługi budowlanej na rzecz niezarejestrowanego w Polsce dla potrzeb VAT kontrahenta z Austrii. W odniesieniu do kwoty zaliczki (...)
str. 29
2.8.
VAT z tytułu prowizji od faktury z Francji
Otrzymuję faktury od kontrahenta zagranicznego. Przedmiotem transakcji jest prowizja z tytułu odzyskania podatku VAT za zakup paliwa poza granicami kraju. Na fakturze jest adnotacja w (...)
str. 30
2.9.
Data powstania obowiązku podatkowego oraz przychodu w przypadku usługi adwokata świadczonej z urzędu
Adwokat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy pomoc prawną z urzędu. Czynności te dokumentuje fakturami. W jakiej dacie należy rozpoznać przychód za tego rodzaju pomoc (...)
str. 31
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Skapitalizowane odsetki od kredytu (pożyczki) są przychodem w dacie kapitalizacji - wyrok NSA
Kapitalizację odsetek od kredytów/pożyczek należy traktować na równi z ich faktycznym uzyskaniem. Skapitalizowane odsetki stanowią zatem przychód podatkowy w dacie kapitalizacji. (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (...)
str. 33
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Koszty procesowe ponoszone przez dłużnika w związku z nieopłaceniem zobowiązań
Wierzyciel obciążył nas kosztami procesowymi oraz odsetkami za zwłokę z powodu nieuregulowania naszego zobowiązania. Jak zaksięgować takie koszty? Czy mogą one być kosztem uzyskania przychodów? (...)
str. 34
2.2.
Czy abonament parkingowy opłacony za pracownika jest kosztem firmy?
Spółka nie posiada samochodów służbowych. Pracownikowi, który używa prywatnego samochodu do celów służbowych, spółka płaci miesięczny ryczałt zgodnie z przepisami. W tym roku wykupiliśmy roczny abonament parkingowy (...)
str. 35
2.3.
Zaliczanie do kosztów jednostek poświadczonej redukcji emisji CO2 typu EUA
Na pokrycie emisji dwutlenku węgla do środowiska spółka otrzymała uprawnienia. W związku ze zmniejszeniem ilości uprawnień spółka zmuszona była w grudniu 2013 r. zakupić dodatkowo (...)
str. 37
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Opodatkowanie dochodów osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło i wysłanych do pracy za granicę
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (opodatkowaną na zasadach ogólnych), w ramach której świadczę usługi w kraju oraz we Francji. W celu wykonywania usług zatrudniam na podstawie umowy o dzieło osoby (...)
str. 39
1.2.
Czy wynajem nieruchomości użytkowych może być opodatkowany ryczałtem?
Czy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, wynajmująca spółce z o.o. majątek prywatny (teren wraz z budynkami produkcyjnymi, biurowymi i mieszkaniowymi), może przychód z tego najmu opodatkować zryczałtowanym podatkiem? Tak. (...)
str. 42
1.3.
Wypłata byłemu pracownikowi odszkodowania i zaległej odprawy emerytalnej
Czy wypłacona byłemu pracownikowi, w wyniku pozasądowej ugody, zaległa odprawa emerytalna i odszkodowanie za zwolnienie z pracy, stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy? Czy (...)
str. 43
1.4.
Różnice kursowe u podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów
Prowadzę księgę przychodów i rozchodów. Czy mogę rozliczyć i na jakich zasadach różnice kursowe wynikające z wyceny faktury w walucie obcej, którą otrzymaliśmy w 2013 (...)
str. 46
VII.
INNE PODATKI I OPŁATY
1.
PCC od wniesienia wkładu do spółki osobowej a koszty uzyskania przychodów wspólników - wyrok NSA
Na skutek wniesienia wkładu do spółki osobowej po stronie wspólnika nie powstaje przychód, a w konsekwencji nie jest możliwe uznanie, że z powyższą czynnością wiążą (...)
str. 48
VIII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Usługi doradcze w zakresie pozyskania pomocy unijnej a wartość początkowa budowanego środka trwałego - wyrok WSA
Koszty usług doradczych w zakresie pozyskania pomocy unijnej nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego, lecz podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. (...)
str. 49
2.
Ujemna wartość firmy w świetle przepisów podatkowych
Spółka A (sp. z o.o.) nabyła przedsiębiorstwo od spółki B (sp. z o.o.) za kwotę 400.000 zł, którego wartość godziwa wyniosła 500.000 zł, tak więc wystąpiła ujemna wartość firmy. Kwota (...)
str. 50
3.
Amortyzacja zapasowego środka trwałego
Nasza firma w związku ze zwiększeniem rozmiarów działalności wybudowała na działce będącej jej własnością nowy magazyn. Przenieśliśmy do niego towary z dotychczas użytkowanego jako magazyn (...)
str. 52
4.
Ustalenie ceny nabycia niezakończonej inwestycji - wyrok NSA
Cena nabycia środka trwałego nie wiąże się z faktycznymi wydatkami nabywcy (kupującego), lecz z kwotą należną sprzedającemu wynikającą z wystawionej faktury. Bez znaczenia dla tej (...)
str. 53
5.
Modernizacja nieruchomości małżonka
Małżonkowie mają wspólność majątkową. Mąż użyczył żonie, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, nieruchomość nabytą w drodze dziedziczenia jako majątek odrębny. Czy żona może zaliczyć nakłady (...)
str. 54
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Czy prowadzący jednoosobową firmę opłaca składki na FP i FGŚP?
Chcę rozpocząć prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy z tego tytułu będę musiał opłacać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy? Czytelnik nie będzie (...)
str. 55
2.
Uznanie zdarzenia za wypadek już po złożeniu druku ZUS IWA - czy składać korektę?
Po złożeniu deklaracji ZUS IWA za ubiegły rok (tj. 2013) otrzymałam protokół powypadkowy, z którego wynika, że zdarzenie, które miało miejsce pod koniec grudnia 2013 (...)
str. 56
3.
Składki ZUS od abonamentu medycznego zakupionego dla pracowników
Pracodawca, począwszy od 1 stycznia 2013 r., zapewnia pracownikom nieodpłatne korzystanie z niektórych (zakupionych przez niego w całości z własnych środków) usług medycznych. Do tej (...)
str. 57
4.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłków w razie zaliczkowej wypłaty wynagrodzenia za pracę
W jaki sposób ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków, jeżeli wynagrodzenie za jeden z miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, zostało (...)
str. 59
5.
Dowody do wypłaty zasiłku opiekuńczego za czas pobytu matki dziecka w szpitalu
Żona pracownika, korzystająca z urlopu macierzyńskiego, od dnia porodu przebywa w szpitalu. Dziecko po tygodniu od dnia urodzenia zostało wypisane ze szpitala. Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy (...)
str. 60
X.
PRAWO PRACY
1.
Dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy a zakończenie doby pracowniczej
Zatrudniamy pracowników w podstawowym systemie czasu pracy, od poniedziałku do piątku na dwie zmiany. Czy prawidłowe jest udzielenie pracownikowi dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (...)
str. 61
2.
Wymiar i udzielanie urlopu pracownikowi niepełnosprawnemu
Od stycznia 2014 r. zatrudniliśmy na część etatu pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności, który posiada zaświadczenie lekarskie dotyczące stosowania wobec niego skróconej do 7 godzin normy czasu (...)
str. 62
3.
Badania wstępne przy ponownym przyjęciu do pracy
Zatrudnialiśmy pracownika przez kilka lat na podstawie umowy o pracę. Po rozwiązaniu z nim tej umowy, po kilku miesiącach podpisaliśmy z nim nowy angaż. Czy (...)
str. 64
4.
Czy przy umowie na zastępstwo przysługuje urlop szkoleniowy?
Pracownik, z którym mamy podpisaną umowę na zastępstwo, w marcu br. przystępuje do egzaminu dyplomowego. Osoba ta zwróciła się do nas z wnioskiem o udzielenie (...)
str. 65
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Sprzedaż wadliwego towaru na przełomie roku - w księgach rachunkowych
Jesteśmy jednostką produkcyjną i w grudniu 2013 r. sprzedaliśmy 5 sztuk naszych produktów, które okazały się wadliwe. W styczniu wytworzyliśmy ponownie 5 sztuk tych wyrobów i wysłaliśmy je do klienta. (...)
str. 66
2.
Ewidencja w księgach rachunkowych likwidacji zbędnych zapasów wyrobów gotowych
Czy likwidację zbędnych zapasów wyrobów gotowych, które utraciły swoją przydatność gospodarczą i nie nadają się do użytku czy sprzedaży, należy wyksięgować poprzez konta 79-0 Obroty wewnętrzne (...)
str. 68
3.
Wniesione wkłady przez komandytariusza a suma komandytowa
Spółka komandytowa chce podnieść kapitał własny poprzez podniesienie kapitału zakładowego. Aktem notarialnym, komandytariusz wniósł wkłady w wysokości 145.000 zł, ale nie zwiększono sumy komandytowej (wynosi ona 5.000 zł). (...)
str. 69
4.
Złożenie do rejestru sprawozdania spółki handlowej nieprowadzącej działalności gospodarczej
Czy zarejestrowana spółka z o.o., która nie rozpoczęła działalności, ma obowiązek składania sprawozdania finansowego? Tak. Spółka z o.o. ma obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego, jego zatwierdzenia oraz złożenia (...)
str. 71
5.
Relacja z dyżuru telefonicznego
5.1.
Spisanie nieściągalnej należności
Skierowaliśmy do egzekucji należność, którą dłużnik kwestionował. Obecnie otrzymaliśmy od komornika informację o bezskutecznej egzekucji tej należności. Jak należność wyksięgować, skoro utworzyliśmy wcześniej odpis aktualizujący? Nieściągalną (...)
str. 72
5.2.
Jaki kurs zastosować do kary umownej wyrażonej w walucie obcej?
Według jakiego kursu przeliczyć karę umowną w walucie obcej, którą obciążyliśmy, zgodnie z umową, kontrahenta zagranicznego z tytułu nieterminowej realizacji usługi? Jaki kurs przyjąć do wpływu tej kary (...)
str. 72
5.3.
Prowadzenie księgi podatkowej a praktyka w księgowości
Ukończyłam studia magisterskie na kierunku rachunkowość. Od kilku lat pracuję w biurze rachunkowym i prowadzę podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Chciałabym ubiegać się o wydanie certyfikatu księgowego. Czy do (...)
str. 73
5.4.
Jak ująć w księgach odsetki od lokaty bankowej na przełomie roku?
W styczniu 2014 r. do lokaty bankowej zostały dopisane odsetki za okres listopad 2013 r. - styczeń 2014 r. Jak te odsetki ująć w księgach rachunkowych? Nienotyfikowane przez bank odsetki (...)
str. 74
5.5.
Wkłady wniesione na kapitał zakładowy w spółce z o.o.
Jak zaewidencjonować wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego w spółce z o.o.? Czy bezpośrednio na konto kapitału, czy na konto rozrachunków z udziałowcami? Wniesienie wkładów na pokrycie kapitału (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.