Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 4 (364) z dnia 20.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.
Ograniczenia w rozliczaniu kosztów z tytułu wykorzystywania samochodów osobowych w firmie
Przedsiębiorcy powszechnie wykorzystują samochody osobowe do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Samochody te mogą stanowić składnik majątku firmowego albo być użytkowane na podstawie stosownej umowy (np. (...)
str. 4
1.1.
Odpisy amortyzacyjne
Generalnie wydatki związane z używaniem samochodów osobowych będących środkami trwałymi są kosztami uzyskania przychodów w pełnej wysokości i podlegają potrąceniu w dacie ich poniesienia. Natomiast (...)
str. 4
1.2.
Samochody nieujęte w ewidencji środków trwałych
Koszty nabycia samochodów firmowych niezaliczonych do środków trwałych Nie każdy samochód osobowy wprowadzony do majątku firmy podlega amortyzacji. Z art. 22d ust. 1 updof i (...)
str. 5
1.3.
Samochody w leasingu operacyjnym
Korzystanie z samochodów osobowych na potrzeby działalności gospodarczej może również odbywać się w ramach umowy leasingu. Zgodnie z art. 23a pkt 1 updof i art. (...)
str. 8
1.4.
Ubezpieczenia komunikacyjne
Z posiadaniem samochodów wiąże się ponoszenie wydatków z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych o charakterze obowiązkowym lub dobrowolnym. Nie wszystkie składki z tytułu wymienionych ubezpieczeń podlegają zaliczeniu (...)
str. 9
1.5.
Koszty powypadkowe i straty polikwidacyjne
Z używaniem samochodów wiąże się ryzyko ich uszkodzenia lub utraty. W sytuacji gdy samochody nie będą miały wykupionej polisy dobrowolnego ubezpieczenia AC, przedsiębiorcy nie zaliczą (...)
str. 10
II.
PIT I CIT 2013 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.1.
Komu i w jakim terminie sporządza się PIT-40?
Płatnicy, którym podatnik przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złożył oświadczenie PIT-12, obowiązani są sporządzić roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40. Płatnicy sporządzający (...)
str. 11
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) Przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku za 2012 r. popełniono błąd polegający na zaniżeniu kwoty nadpłaty. Błąd ten wykryto w lutym br. Czy zakład pracy (...)
str. 13
2.
str. 15
2.1.
Kto i w jakim terminie składa PIT-8C?
Formularz PIT-8C to informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. Podmioty sporządzające informację Przychody wykazywane w informacji osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, (...)
str. 15
2.2.
Pytania i odpowiedzi
1) W styczniu 2014 r. sporządzono i przekazano podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu informację PIT-8C za 2013 r., w której wykazano przychód podlegający opodatkowaniu. Okazało się (...)
str. 16
3.1.
IFT-1R
IFT-1R to roczna informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania. Za 2013 r. obowiązuje formularz IFT-1/IFT-1R(10). Składający Informacje (...)
str. 18
3.2.
IFT-2R
IFT-2R to roczna informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Polski. Za 2013 r. obowiązuje (...)
str. 19
III.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Premia uznaniowa na przełomie lat podatkowych a moment potrącenia kosztu uzyskania przychodów
W firmie wypłacane są premie uznaniowe. Zgodnie z regulaminem premia powinna być wypłacona do ostatniego dnia miesiąca. Niekiedy jednak termin ten nie jest dochowany i (...)
str. 21
2.
Jak rozliczyć zakup telefonów na raty?
Zakupiliśmy telefony komórkowe od naszego operatora. Za telefony zostały wystawione faktury z terminem płatności według harmonogramu spłaty. Kwota każdej faktury za usługi telekomunikacyjne w pozycji (...)
str. 22
3.
Wydatki poniesione celem usunięcia szkody w cudzym majątku
Spółka z o.o. zajmuje się rozprowadzaniem wody i odprowadzaniem ścieków na terenie miasta. Dysponuje infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną. W wyniku pęknięcia rury kanalizacyjnej został uszkodzony dom jednorodzinny. (...)
str. 23
4.
Jakie dokumenty potwierdzają spełnienie kryteriów do uznania samochodu za ciężarowy?
W roku bieżącym w ustawie o PIT pojawiła się nowa definicja samochodu osobowego. Zgodnie z nią do samochodów osobowych nie zalicza się takiego auta, którego ładowność jest większa niż (...)
str. 24
5.
Korekta odpisów amortyzacyjnych w związku z nieuregulowaniem zobowiązania - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[801128] Jesteśmy na księgach handlowych. Nie zapłaciliśmy w terminie 30 dni od terminu płatności za fakturę na zakup środka trwałego. Od tego środka trwałego robimy odpisy (...)
str. 25
IV.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów przy niskim wynagrodzeniu
Zasady opodatkowania należności pracowniczych określa art. 32 updof. Podstawą obliczenia zaliczki na podatek jest dochód, za który uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody ze (...)
str. 27
2.
Pobór zaliczki na podatek od przychodów z tytułu bonów towarowych wydanych pracownikowi
W dniu 29 stycznia pracownikowi został wydany bon towarowy ze środków ZFŚS w wysokości 100 zł. Czy w takim przypadku można przyjąć, że pracownik otrzymał (...)
str. 30
3.
Koszty wynajmu mieszkania dla pracownika poniesione przez pracodawcę
Zakład pracy planuje wynająć pracownikowi mieszkanie. Czy wartość opłacanego przez pracodawcę czynszu za wynajem oraz kosztów mediów (np. kosztów energii elektrycznej, wody, internetu) należy doliczyć (...)
str. 31
4.
Jak rozliczyć umowę o praktykę absolwencką?
Mam zamiar zatrudnić na umowę o praktykę absolwencką osobę w wieku do 30 lat, której chciałbym wypłacać z tego tytułu wynagrodzenie. Jak powinno przebiegać rozliczenie (...)
str. 32
5.
Czy ugoda rodzi przychód z nieodpłatnych świadczeń?
Spółdzielnia wybudowała budynek garażowo-biurowy, na budowę którego kontrahenci wnieśli wymagany zaliczkowy wkład budowlany. Następnie spółdzielnia zleciła biegłemu wykonanie ostatecznego rozliczenia zadania inwestycyjnego, które wykazało konieczność (...)
str. 34
V.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.
Podatkowe skutki ulepszenia środka trwałego
Wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Obciążają koszty podatkowe stopniowo, w formie amortyzacji. Koszty ulepszenia zwiększają bowiem wartość (...)
str. 35
1.1.
Ulepszenie w rozumieniu przepisów podatkowych
O tym kiedy wydatki na ulepszenie zwiększają wartość początkową środka trwałego, stanowi art. 22g ust. 17 updof i art. 16g ust. 13 updop. Zgodnie z (...)
str. 35
1.2.
Zwiększenie wartości początkowej
Wydatki poczynione w roku podatkowym do kwoty nieprzekraczającej 3.500 zł nie powodują ulepszenia środka trwałego w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym, co nie skutkuje obowiązkiem (...)
str. 35
1.3.
Amortyzacja
Ulepszenie środka trwałego nie powoduje ponownego rozpoczęcia jego amortyzacji. Ulepszony składnik majątku amortyzowany jest tą samą metodą, którą amortyzowany był przed ulepszeniem, tyle że od (...)
str. 37
2.
Moment potrącenia kosztu z tytułu jednorazowej amortyzacji
Spółka osobowa prowadzi działalność budowlaną. W grudniu ubiegłego roku zakupiła dźwig, który wykorzystuje przy pracach budowlanych. Spółka jest małym podatnikiem w rozumieniu ustawy o PIT. (...)
str. 39
3.
Rozliczenie kosztów modernizacji lokalu mieszkalnego, którego wartość początkową ustalono metodą uproszczoną
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu lokali mieszkalnych. Wynajmowane lokale amortyzuję do celów podatkowych. Ich wartość początkową ustaliłem metodą uproszczoną. Czy w tej sytuacji wydatki (...)
str. 40
4.
Długość okresu przechowywania dokumentacji związanej z ustaleniem wartości początkowej środka trwałego
Przez jaki okres należy przechowywać faktury, rachunki i inne dokumenty dotyczące zakupu lub wytworzenia środków trwałych? Dokumenty, na podstawie których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, należy (...)
str. 41
VI.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Wpływ rocznej korekty VAT na przychody i koszty podatkowe
Na czym polega roczna korekta VAT? Podatnik wykonujący czynności opodatkowane VAT ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w związku z zakupami towarów i usług związanych z tymi czynnościami. (...)
str. 42
2.
Data wykazania w księdze podatku od nieruchomości
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy podatek od nieruchomości jest kosztem w dacie wystawienia decyzji ustalającej wysokość tego podatku, czy w wynikających z decyzji (...)
str. 44
3.
Ujęcie w podatkowej księdze towaru otrzymanego przed fakturą dokumentującą jego zakup
W prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej zdarza się, że najpierw otrzymuję zakupione towary, a dopiero w następnym dniu sprzedawca wystawia i przesyła fakturę dokumentującą ich (...)
str. 45
4.
Rozliczenie faktury za doładowania telefonów komórkowych
W ramach działalności gospodarczej świadczę usługi doładowań do telefonów komórkowych za pomocą terminala. W momencie sprzedaży przychód ze sprzedaży doładowania ewidencjonuję w kasie fiskalnej. Czy (...)
str. 46
5.
Opłacanie kwartalnego ryczałtu a przekroczenie limitu przychodów
W 2014 r. zdecydowałem się na kwartalne opłacanie ryczałtu od przychodów z działalności gospodarczej. Czy jeżeli w trakcie tego roku moje przychody przekroczą limit stanowiący (...)
str. 47
VII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Metody unikania podwójnego opodatkowania
Polska stosuje dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: 1) wyłączenia, 2) odliczenia proporcjonalnego. Podstawowa różnica między tymi metodami polega na tym, że metoda wyłączenia dotyczy dochodu, (...)
str. 48
1.1.
Metoda wyłączenia
Metoda wyłączenia polega na tym, że dochód uzyskany ze źródeł położonych za granicą wyłącza się z podstawy opodatkowania w Polsce. Na gruncie ustaw o podatku dochodowym metoda ta (...)
str. 48
1.2.
Metoda odliczenia proporcjonalnego
Metoda odliczenia proporcjonalnego podatku zapłaconego za granicą (zwana inaczej metodą zaliczenia, potrącenia lub kredytu podatkowego) polega na tym, że w Polsce, podatek zapłacony za granicą, (...)
str. 49
1.3.
Metody przyjęte w umowach
Metody unikania podwójnego opodatkowania określają najczęściej przepisy art. 23 albo art. 24 zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zauważyć należy, że przepisy te (...)
str. 52
2.
Kurs waluty właściwy do ustalenia podatku u źródła potrącanego od należności wypłacanych za granicę
Spółka z o.o. przekazuje zagranicznym kontrahentom należności licencyjne. W związku z tym jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Jakim kursem waluty należy się (...)
str. 53
3.
Zakup biletu na prom - bez podatku u źródła
Samochody firmy transportowej przejeżdżają tranzytem przez Norwegię. Pomiędzy norweskimi fiordami przemieszczają się promami. Czy kupując bilety na prom kursujący pomiędzy norweskimi fiordami, spółka jest zobowiązana (...)
str. 54
VIII.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.1.
Ogólne warunki zwolnienia
Osoby fizyczne, które w 2014 r. poza działalnością gospodarczą dokonają odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt (...)
str. 55
1.2.
Pytania i odpowiedzi
1) Za środki uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości podatnik wyposażył własne mieszkanie w stałą zabudowę meblową. Według podatnika, w świetle uchwały NSA z 24 czerwca (...)
str. 56
2.
Odliczanie wydatków na leki
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 updof, do wydatków na cele rehabilitacyjne, zalicza się wydatki na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy (...)
str. 58
2.1.
Leki w części refundowane
Lekarz specjalista zalecił mi leki, które z uwagi na niepełnosprawność muszę stałe przyjmować. Część wydatków na te leki refunduje mi były zakład pracy ze środków (...)
str. 58
2.2.
Leki niezwiązane z rodzajem niepełnosprawności
Czy ustalając wysokość kwoty odliczenia z tytułu wydatków na leki, muszę uwzględniać wyłącznie koszt tych leków, których zażywanie związane jest z moją niepełnosprawnością, czy także (...)
str. 59
2.3.
Ulga w dwóch zeznaniach podatkowych
Podatnik będący osobą niepełnosprawną osiąga dochody z pracy oraz przychody z najmu. W zeznaniu PIT-28 za 2013 r. pomniejszył przychody z najmu o część kwoty (...)
str. 59
2.4.
Płatnik nie może uwzględnić ulgi w rozliczeniu rocznym
Jestem osobą niepełnosprawną. Jedynym źródłem moich dochodów jest emerytura. W roku podatkowym ponosiłem wydatki na leki w kwotach uprawniających do ulgi rehabilitacyjnej. Jak mam skorzystać (...)
str. 60
IX.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Zakup gruntu z bonifikatą
Spółka zakupiła od jednostki samorządu terytorialnego grunty z 50% bonifikatą, która stanowi pomoc de minimis dla przedsiębiorstwa. Grunty są położone na terenie "Parku Przemysłowego". W (...)
str. 61
2.
Rozliczenie straty podatkowej, która uległa zwiększeniu
Organ kontroli skarbowej przeprowadził postępowanie kontrolne w spółce z o.o. za 2009 r. W wyniku tego postępowania, w 2013 r. wydano decyzję, z której wynika, (...)
str. 62
3.
Czy można obniżyć wysokość zaliczek na podatek dochodowy uiszczanych w uproszczonej formie?
Spółka z o.o. opłaca zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Czy w przypadku zaistnienia uzasadnionych okoliczności, może ubiegać się o ich obniżenie, a jeżeli tak, to co powinien zawierać (...)
str. 63
4.
Kiedy podatnik CIT musi składać informację CIT-ST?
Obowiązek składania CIT-ST i CIT-ST/A wynika z art. 28 ust. 1 updop. Przepis ten stanowi, że podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu (...)
str. 64
X.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Korekta kosztów dotycząca ubiegłorocznego zobowiązania
W 2013 r. dokonałam korekty kosztów w związku z niezapłaceniem zobowiązania w odpowiednim terminie. Czy po uregulowaniu tego zobowiązania w lutym lub marcu 2014 r. powinnam dokonać korekty kosztów (na plus) w miesiącu (...)
str. 67
2.
Kiedy dochodzi do uregulowania zobowiązania wobec kontrahenta?
Przepisy ustaw o podatku dochodowym przewidują konieczność dokonywania korekty kosztów w przypadku nieuregulowania zobowiązań wobec kontrahentów. Czy w przypadku zapłaty dokonywanej przelewem bankowym dzień uregulowania zobowiązania to dzień (...)
str. 67
3.
Nieodpłatne świadczenia na rzecz producentów rolnych
Jesteśmy grupą producentów rolnych prowadzących działalność w formie spółki z o.o. Działalność grupy polega na skupie od członków grupy będących rolnikami ryczałtowymi drobiu żywego i jego dalszej odsprzedaży. (...)
str. 68
4.
Moment ujęcia w podatkowej księdze odsetek od nieterminowo uregulowanych zobowiązań
Czy odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty za usługi telekomunikacyjne stanowią koszt uzyskania przychodów? Jeśli tak, to kiedy powinny być ujęte w podatkowej księdze - w dacie naliczenia, czy (...)
str. 69
5.
Faktura korygująca przychód ubiegłego roku
W sierpniu 2013 r. podatnik PIT wykonał usługę. Ponieważ wykonał ją wadliwie obniżył cenę tej usługi i wystawił fakturę korygującą. Czy w związku z tym powinien skorygować przychody za 2013 r., (...)
str. 69
6.
Zbycie samochodu w zamian za przejęcie spłaty kredytu
Podatnik sprzedał samochód osobowy kupiony na kredyt. Na dzień zbycia kredyt nie był w całości spłacony. Czy podatnik będzie obowiązany rozliczyć przychód ze sprzedaży samochodu, jeżeli (...)
str. 70
XI.
TERMINARZ PODATNIKA I PŁATNIKA - MARZEC 2014 R.
Podatnik Płatnik podatek dochodowy od osób fizycznych 7.03.2014 r. (piątek) - wpłacenie podatku w formie karty podatkowej za luty 2014 r. - 20.03.2014 r. (czwartek) - wpłacenie zaliczki na (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.