Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 9:20 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 4 (364) z dnia 20.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości - deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg
W Sejmie trwają zaawansowane prace nad zmianą ustawy o rachunkowości w ramach ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, zwanej dalej ustawą deregulacyjną (...)
str. 4
1.
Obecne wymogi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, polegającą na świadczeniu usług w zakresie czynności, o których mowa w (...)
str. 4
2.
Zmiany ułatwiające dostęp do usługowego prowadzenia ksiąg
Planowane zmiany w ustawie o rachunkowości, które ma wprowadzić ustawa deregulacyjna (druga transza) polegają na zniesieniu obowiązku posiadania certyfikatu księgowego, wydawanego przez Ministra Finansów przy (...)
str. 6
3.
Termin wejścia w życie planowanych zmian do ustawy o rachunkowości oraz przepisy przejściowe
Generalnie projektowana ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych ma wejść w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia. Zawiera ona jednak w art. 23 szereg (...)
str. 7
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
1.
Kompensata niedoborów inwentaryzacyjnych z nadwyżkami - obowiązek czy prawo jednostki?
Czy w przypadku stwierdzenia w wyniku spisu z natury zarówno niedoborów, jak i nadwyżek w różnych rodzajach towarów istnieje obowiązek ich kompensaty, czy może jest (...)
str. 8
2.
Wycena otrzymanych kaucji w walucie obcej na dzień bilansowy
Czy otrzymane kaucje w euro na koniec roku trzeba wycenić według kursu NBP? Otrzymane w euro kaucje, które widnieją na rozrachunkach w bilansie jednostki, podlegają (...)
str. 9
3.
Umowy o współpracy wykazywane w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego
Z udziałowcem naszej spółki (50% udziałów) mamy zawartą "umowę generalną o współpracy". Umowy tej nie wykazujemy w bilansie bowiem nie generuje bezpośrednio przychodów i kosztów. (...)
str. 11
III.
Dowody księgowe - zakup udokumentowany wyłącznie paragonem
Jakie dane powinien zawierać dowód księgowy? Czy prowadząc pełną księgowość można odnosić w koszty wydatki udokumentowane paragonami fiskalnymi (np. za parkingi, za paliwo i inne (...)
str. 12
1.
Wymagania formalne stawiane dowodom księgowym
Podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej, które powinny być zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentują, kompletne i (...)
str. 12
2.
Faktura uproszczona - kiedy można ją wystawić i jakie dane powinna zawierać?
Mianem faktur "uproszczonych" określa się faktury wystawiane w przypadku, gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro (jeżeli kwota ta określona (...)
str. 13
3.
Dane jakie powinien zawierać paragon w świetle przepisów o VAT
Jak wynika z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. poz. 363), paragon (...)
str. 13
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Ujęcie w księgach spłaty zadłużenia wobec ZUS w ramach układu ratalnego
Kontrola ZUS wykazała zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W październiku 2013 r. zawarliśmy z ZUS układ ratalny, w którym ww. (...)
str. 15
2.
Prezentacja w bilansie długoterminowego zobowiązania wobec ZUS
Jak wykazać w bilansie na 31 grudnia 2013 r. rozłożone na raty zobowiązanie wobec ZUS, które będziemy spłacać przez kilka lat? Rozłożone na raty zobowiązanie wobec ZUS (...)
str. 16
V.
Sprzedaż w drodze licytacji nieruchomości inwestycyjnej obciążonej hipoteką
Spółka z o.o. od 2008 r. posiada grunt zaliczony do inwestycji, obciążony hipoteką. Dotychczas nie ujawniała kwoty zobowiązania warunkowego z tytułu hipoteki w informacji dodatkowej (...)
str. 18
1.
Bilansowe skutki ustanowienia hipoteki
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości, wymienionym w art. 244 Kodeksu cywilnego (K.c.), związanym z wierzytelnością i służącym do jej zabezpieczenia. Szczegółowe zasady ustanowienia (...)
str. 18
2.
Przychody i koszty związane ze zbyciem nieruchomości inwestycyjnej
Przychody i koszty związane ze zbyciem nieruchomości inwestycyjnych zalicza się - zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości - odpowiednio do pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, niezależnie (...)
str. 19
3.
Udokumentowanie sprzedaży nieruchomości dokonanej przez komornika
Podstawę do zaksięgowania sprzedaży nieruchomości, dokonanej przez komornika, stanowić będzie wystawiona przez niego faktura bądź prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności. W sytuacji bowiem gdy komornik, (...)
str. 20
4.
Ewidencja sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. posiada w księgach grunt zaliczony do inwestycji o wartości początkowej: 130.000 zł, wyceniany według zasad obowiązujących dla środków (...)
str. 21
VI.
Zakup środka trwałego na terenie Unii Europejskiej
Kupiliśmy środek trwały (maszynę) za granicą (podatnik VAT z Unii Europejskiej). Dodatkowo zapłaciliśmy zagranicznej firmie przewozowej (innej niż sprzedawca) za transport tej maszyny do Polski. (...)
str. 22
1.
Rozliczenie zakupu środka trwałego za granicą i ustalenie jego wartości początkowej
Za wartość początkową środka trwałego w przypadku jego zakupu przyjmuje się cenę nabycia określoną w art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości. W (...)
str. 22
2.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie środka trwałego oraz import usług transportowych w świetle przepisów o VAT
Zakup maszyny na terenie Unii Europejskiej traktuje się, według ustawy o VAT, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT). Obowiązek podatkowy w przypadku WNT powstaje z chwilą (...)
str. 24
3.
Ewidencja zakupu środka trwałego na terenie UE wraz z usługą transportową
Przykład Przyjęcie do używania środka trwałego po uregulowaniu zobowiązań wobec dostawcy z UE I. Założenia: 1. Spółka z o.o. w styczniu 2014 r. zakupiła w (...)
str. 25
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Sprzedaż części budynku figurującego w ewidencji jako jeden obiekt inwentarzowy
W ewidencji środków trwałych jako jeden obiekt inwentarzowy figuruje budynek podzielony ścianą na część administracyjną i produkcyjną (piekarnia). Zamierzamy sprzedać część tego budynku. Czy w (...)
str. 28
2.
Koszty związane pośrednio i bezpośrednio z budową hali produkcyjnej
Czy do kosztu wytworzenia hali produkcyjnej można zaliczyć takie wydatki jak: faktura za transport kruszywa, opłata za zmianę aneksu w związku z przyznanym kredytem inwestycyjnym, (...)
str. 30
3.
Czy zamortyzowane środki trwałe należy wykazać w bilansie otwarcia?
Od stycznia 2014 r. prowadzimy księgi rachunkowe. Mamy kilka środków trwałych, w tym między innymi samochód i komputery, które są całkowicie zamortyzowane. Podlegały one jednorazowej (...)
str. 31
4.
Nabycie środka trwałego wymagającego remontu
Nabyliśmy używany samochód, który wymaga remontu. W którym momencie wprowadzić ten środek trwały do ewidencji? W sytuacji opisanej w pytaniu samochód należy wprowadzić do ewidencji (...)
str. 32
5.
Samochód demonstracyjny używany dłużej niż rok
Czy samochód demonstracyjny, który został zakwalifikowany do towarów i który nie został sprzedany przed upływem 12 miesięcy od dnia oddania go do używania, powinien zostać (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Jakie jednostki i kiedy tworzą kapitał z aktualizacji wyceny?
Kapitał z aktualizacji wyceny może wystąpić praktycznie we wszystkich jednostkach prowadzących księgi rachunkowe i dotyczy głównie aktualizacji wartości środków trwałych oraz długoterminowych aktywów finansowych. Ponadto (...)
str. 34
2.
Skutki aktualizacji wyceny środków trwałych odnoszone na kapitał
Wartość początkowa oraz dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe środków trwałych mogą na podstawie odrębnych przepisów ulegać aktualizacji wyceny (por. art. 31 ust. 3 ustawy (...)
str. 34
3.
Szczególne zasady wyceny związane z zaprzestaniem działalności
Jeżeli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to wycena aktywów jednostki następuje po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia (...)
str. 37
4.
Przeszacowanie długoterminowych aktywów finansowych wycenianych w cenach rynkowych
Do długoterminowych aktywów finansowych zalicza się aktywa płatne i wymagalne lub przeznaczone do zbycia w okresie przekraczającym 12 miesięcy od dnia bilansowego. Wykazuje się je (...)
str. 38
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Nowe zasady sporządzania i przekazywania sprawozdań budżetowych
W Dzienniku Ustaw z 23 stycznia 2014 r. pod poz. 119 opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Rozporządzenie weszło w życie 24 stycznia 2014 r. i ma (...)
str. 40
2.
Terminarz budżetowy na marzec 2014 r., po uwzględnieniu zmian
Terminy przekazywania sprawozdań budżetowych w marcu 2014 r., po uwzględnieniu zmian wprowadzonych nowym rozporządzeniem w sprawie sprawozdawczości budżetowej, będą przedstawiały się następująco: Termin przekazania Rodzaj (...)
str. 41
3.
Faktura zakupu otrzymana przez SP ZOZ w styczniu 2014 r., dotycząca usługi wykonanej w grudniu 2013 r.
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. W styczniu 2014 r. otrzymaliśmy fakturę dotyczącą usługi, która została wykonana w grudniu 2013 r. Czy powyższą fakturę możemy (...)
str. 42
4.
Nieruchomości otrzymane nieodpłatnie przez SP ZOZ od organu założycielskiego na podstawie umowy użyczenia
Jesteśmy samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej. Czy wartości odpowiadające niezamortyzowanej wartości początkowej aktywów trwałych otrzymanych nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia (będące własnością organu założycielskiego) (...)
str. 44
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Skutki bilansowe udzielenia poręczenia kredytowego
Nasza jednostka udzieliła poręczenia kredytowego innej firmie. Jak ująć to poręczenie w ewidencji księgowej? Czy w związku z tym powinniśmy utworzyć rezerwę? Zgodnie z art. (...)
str. 46
2.
Ujęcie w księgach roszczenia z tytułu udzielonego poręczenia
Kredytobiorca nie spłacał kredytu, więc bank skierował do nas - jako poręczyciela - roszczenie o zapłatę. Zadłużenie spłaciliśmy i dochodzimy swoich roszczeń od dłużnika. Jak (...)
str. 47
3.
Rezerwy na zobowiązania oraz skutki poręczenia kredytu w świetle przepisów podatkowych
W styczniu otrzymaliśmy informację, że kredytobiorca zalega ze spłatą kredytu, którego jesteśmy poręczycielem. W związku z tym utworzyliśmy rezerwę na przyszłe zobowiązania. Obecnie bank wezwał (...)
str. 47
4.
Odroczony podatek dochodowy tworzony przez jednostki będące osobami prawnymi
W związku z przejściowymi różnicami między wykazywaną w księgach rachunkowych wartością aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w (...)
str. 48
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
IX.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Opłata bankowa za grudzień potrącona przez bank w styczniu następnego roku
Otrzymaliśmy wyciąg bankowy z 2 stycznia 2014 r., na którym figuruje kwota dotycząca opłat bankowych za okres od 1 grudnia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. W księgach którego (...)
str. 50
2.
Wpłata należności, której wartość była objęta odpisem aktualizującym
W 2013 r. dokonaliśmy odpisu aktualizującego wartość należności z tytułu dostaw i usług. Obecnie dłużnik przelał na nasze konto część tej należności. Jak zaksięgować opisaną sytuację? Jak wynika z pytania, (...)
str. 50
3.
Rozliczanie rat leasingowych za pośrednictwem dodatkowego rachunku bankowego
Przy zawarciu umowy leasingowej otworzono nam dodatkowy rachunek bankowy, na który wpłacamy środki, a firma leasingowa pobiera zapłatę rat. Bank nalicza odsetki za środki zgromadzone na (...)
str. 51
4.
Wycena odsetek od środków na rachunku walutowym oraz prowizji za jego prowadzenie
Posiadamy rachunek walutowy. Jakie kursy stosować do wyceny naliczonych przez bank odsetek od posiadanych środków oraz prowizji za prowadzenie rachunku? Do wyceny odsetek przypisanych przez (...)
str. 52
X.
Z listów Czytelników
1.
Faktury prognozowane wystawione w 2014 r. - ewidencja w księgach wystawcy
W styczniu 2014 r. wystawiliśmy faktury prognozowane na dostawę wody i odprowadzanie ścieków na pierwsze półrocze 2014 r. (6 faktur na kolejne miesiące). W jaki sposób faktury te powinny zostać (...)
str. 52
2.
Przejście na księgi rachunkowe od następnego roku obrotowego
Prowadzę jednoosobową działalność (osoba fizyczna). Obecnie rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W tym roku podpisałem nowe umowy i spodziewam się, że przekroczę limit przychodów (...)
str. 53
3.
Moment ujęcia kosztów z otrzymanej refaktury
Otrzymaliśmy refakturę za rozmowy telefoniczne. Data wystawienia i sprzedaży na refakturze to styczeń 2014 r., ale z bilingu i dodatkowych uwag wynika, że okres rozliczeniowy, którego dotyczy faktura to (...)
str. 54
4.
Kto może prowadzić księgi rachunkowe jednostki poza jej siedzibą?
Spółka z o.o. "B" jest komplementariuszem w spółce z o.o. spółce komandytowej "A". Spółka "B" nie zatrudnia pracowników, zysk czerpie wyłącznie z otrzymanej dywidendy od spółki "A". W spółce "A" (...)
str. 55
5.
Umorzenie udziałów własnych spółki z o.o. z czystego zysku
Spółka z o.o. nabyła udziały własne celem ich umorzenia z zysku. Jak powinny przebiegać księgowania związane z umorzeniem tych udziałów? Czy dla zachowania wysokości kapitału zakładowego może zostać (...)
str. 56
6.
Rozliczenie reklamacji towaru nabytego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia
W 2013 r. kupowaliśmy towary od kontrahenta niemieckiego w ramach WNT, które okazały się wadliwe. Złożyliśmy reklamację, na którą kontrahent nie reagował. W rezultacie przed sądem niemieckim zawarliśmy ugodę, (...)
str. 57
7.
Koszty paliwa poniesione podczas podróży służbowej
Na jakim koncie kosztów rodzajowych spółka powinna ująć koszty zakupionego przez pracownika paliwa do samochodu służbowego w trakcie delegacji? Paliwo jest opłacane kartą paliwową, kartą służbową (...)
str. 58
8.
Przychody bilansowe z tytułu sprzedaży usług elektronicznych za okres 12 miesięcy
Spółka z o.o. (wydawnictwo) zamierza wprowadzić sprzedaż czasopism w wersji elektronicznej (dostęp on-line). Na fakturze zostanie umieszczona informacja dotycząca długości okresu dostępu (np. dostęp na 12 miesięcy, (...)
str. 59
9.
Ewidencja VAT związanego z prowadzonym gospodarstwem rolnym
Osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i posiadająca gospodarstwo rolne (uprawa warzyw i owoców) VAT z tytułu gospodarstwa rozlicza na jednej deklaracji VAT-7, tj. łącznie z działalnością gospodarczą. Jak (...)
str. 60
10.
Ujęcie w księgach rachunkowych układu z wierzycielami
Jesteśmy spółką z o.o., w której w 2012 r. ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu. W styczniu 2014 r. ostatecznie doszło do zawarcia układu z wierzycielami, lecz wyrok prawomocny będzie prawdopodobnie pod koniec (...)
str. 61
11.
Aport przedsiębiorstwa a umowy o współpracy
Osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą wniosła aportem do spółki z o.o. spółki komandytowej całe swoje przedsiębiorstwo. Na jaki dzień osoba fizyczna powinna zamknąć swoje księgi (...)
str. 63
12.
Wydatki na wytworzenie gry komputerowej oraz moment rozpoznania przychodów i kosztów bilansowych
Spółka od stycznia 2012 r. produkuje grę komputerową z przeznaczeniem na sprzedaż. W połowie 2013 r. spółka podpisała umowę z dystrybutorem na sprzedaż gotowej gry (i przeniesienie praw autorskich) za (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.