Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zeszyty Metodyczne Rachunkowości
nr 3 (363) z dnia 01.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Zasady i termin wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste
Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały w przepisach Kodeksu cywilnego oraz w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o (...)
str. 4
2.
Opłaty roczne w księgach rachunkowych gminy oddającej grunty w użytkowanie wieczyste
Gmina, będąca czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT, oddaje grunty w użytkowanie wieczyste. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera pierwszą opłatę i opłaty roczne. Opłaty (...)
str. 5
3.
Opłata roczna w księgach rachunkowych użytkownika wieczystego
Nasza jednostka, jako użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej, zobowiązana jest do wnoszenia opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania gruntu na rzecz gminy. Jak ująć tę opłatę (...)
str. 6
B.
RACHUNKOWOŚĆ FINANSOWA
II.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2013 r.
1.
Charakterystyka wybranych pozycji kapitału własnego wykazywanych w pasywach bilansu
Co należy wykazać w pozycji A.II pasywów bilansu "Należne wpłaty na kapitał podstawowy (wielkość ujemna)"? W świetle art. 36 ustawy o rachunkowości, kapitały (fundusze) własne ujmuje się w księgach rachunkowych (...)
str. 8
2.
Środki pieniężne wpłacane na rachunek powierniczy dewelopera - ewidencja i prezentacja w sprawozdaniu
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność deweloperską. Czy operacje na rachunku powierniczym (tj. wpłaty klientów) powinniśmy ujmować w księgach rachunkowych na koncie pozostałych rozrachunków, czy też nie (...)
str. 14
1.
Obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej biura rachunkowego i wysokość sumy gwarancyjnej
W świetle art. 76h ust. 1 ustawy o rachunkowości, przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (...)
str. 18
2.
Rozliczenie w czasie ubezpieczenia OC w biurze rachunkowym
Wydatki poniesione na ubezpieczenie OC za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością kwalifikuje się do kosztów podstawowej działalności operacyjnej jednostki. Jednak ze względu na to, że (...)
str. 19
C.
RACHUNKOWOŚĆ W PRZYKŁADACH LICZBOWYCH
1.
Moment zaliczenia do kosztów bilansowych premii należnych pracownikom
Na początku stycznia 2014 r. pracownikom spółki z o.o. wypłacono premie roczne za 2013 r. Przysługują one na podstawie obowiązującego w spółce regulaminu wynagradzania. Do (...)
str. 21
2.
Dokument księgowy będący podstawą ewidencji premii rocznej
Na podstawie jakiego dokumentu zaksięgować premię roczną? Listę płac dotyczącą premii sporządzono dopiero w styczniu 2014 r. Dokumentem księgowym stanowiącym podstawę księgowania premii rocznej w (...)
str. 21
3.
Prezentacja w bilansie za 2013 r. premii rocznych niewypłaconych do dnia bilansowego
Jak wykazać w bilansie niewypłacone na dzień bilansowy premie oraz podatek dochodowy i składki ZUS należne od tych premii? Niewypłacone na dzień bilansowy premie roczne, (...)
str. 22
1.
Umowa komisu w świetle przepisów Kodeksu cywilnego
W wyniku zawarcia umowy komisu, zgodnie z przepisem art. 765 K.c., przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do (...)
str. 25
2.
Komis w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 r.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży komisowej? Z definicji określonej w prawie cywilnym (art. 765 K.c.) wynika, że w przypadku komisu mamy do (...)
str. 25
3.
Ewidencja bilansowa transakcji realizowanych za pośrednictwem komisu
W umowie komisu towar przyjęty przez komisanta pozostaje własnością komitenta, aż do momentu jego sprzedaży osobie trzeciej (finalnemu odbiorcy). Zatem samego faktu wydania przedmiotu umowy (...)
str. 27
D.
ŚRODKI TRWAŁE ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
1.
Koszty poniesione w związku z planowaną budową środka trwałego
Jakie wydatki zalicza się do kosztów wytworzenia środka trwałego w początkowej fazie budowy? Jak ująć w księgach rachunkowych koszty poniesione na wydanie przez gminę mapek geodezyjnych terenu, (...)
str. 30
2.
Środek trwały składający się z kilku elementów zależnych od siebie
Szkoła zakupiła na potrzeby zajęć ze studentami multimedialną broń laserową, której wartość przekracza 3.500 zł. Sama broń nie stanowi środka trwałego, gdyż do prawidłowego działania (...)
str. 31
3.
Zmiana częstotliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych
Do końca 2013 r. co miesiąc dokonywaliśmy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych. Od początku 2014 r. chcielibyśmy - dla uproszczenia - zmienić częstotliwość dokonywania odpisów (...)
str. 32
4.
Utrata koncesji na wydobycie kopalin a moment zaprzestania amortyzacji gruntów służących ich wydobyciu
Firma posiada grunty, które służyły do wydobycia żwiru. W 2013 r. firma utraciła koncesję na wydobycie kopalin i podjęła decyzję o sprzedaży tego gruntu. Amortyzacja (...)
str. 33
E.
RACHUNKOWOŚĆ KROK PO KROKU
1.
Ustalenie i rozliczenie bilansowych różnic kursowych
Rozliczam transakcję zakupu towarów wyrażoną w walucie obcej. Jak rozpoznać czy powstała różnica kursowa jest dodatnia, czy ujemna? Generalnie różnice kursowe na rozrachunkach z tytułu (...)
str. 34
2.
Dodatnie i ujemne różnice kursowe wpływające na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym
Przepisy podatkowe szerzej regulują kwestię ustalania dodatnich i ujemnych różnic kursowych, w tym powstałych przy zapłacie zobowiązania w walucie obcej. Według art. 15a updop i art. 24c updof, różnice kursowe zwiększają (...)
str. 35
F.
RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA
1.
Prezentacja kwoty nadwyżki środków obrotowych w rachunku zysków i strat zakładu budżetowego
Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym. Na początku 2013 r. organ stanowiący gminy zwolnił nas, w drodze uchwały, z obowiązku wpłaty do budżetu gminy nadwyżki środków obrotowych (...)
str. 37
2.
Zwrot niewykorzystanej dotacji w księgach instytucji kultury
Samorządowa instytucja kultury (biblioteka) otrzymała w 2013 r. dotację na zakup wyposażenia. Niewykorzystaną część dotacji zwróciła jeszcze w tym samym roku. Jak należy zaksięgować zwrot (...)
str. 38
3.
Zakup komputerów na potrzeby administracji w Państwowej Straży Pożarnej
Komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej zakupiła komputery do działu księgowości. Czy poniesiony na ten zakup wydatek można zaklasyfikować do paragrafu 425? Wydatek poniesiony na zakup (...)
str. 39
4.
Zwrot miesięcznej subwencji oświatowej w księgach rachunkowych urzędu jednostki samorządu terytorialnego
Jak ująć w księgach rachunkowych urzędu jednostki samorządu terytorialnego zwrot środków pieniężnych z tytułu subwencji oświatowej, w sytuacji gdy urząd posiada odrębny od budżetu rachunek (...)
str. 39
5.
Opłata adiacencka w księgach rachunkowych urzędu gminy
Proszę o wskazanie zasad ewidencji opłaty adiacenckiej z płatnością rozłożoną na raty. Czy powinny być one ewidencjonowane wyłącznie na koncie 221, czy też na koncie (...)
str. 41
G.
RACHUNKOWOŚĆ PODATKOWA
1.
Wycena i ewidencja udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za aport
Udziały w spółkach z o.o. mogą być obejmowane w zamian za wkłady pieniężne (gotówkę), jak i wkłady niepieniężne (aport). Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być np. (...)
str. 43
2.
Skutki podatkowe objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 updop, objęcie udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowana część jest czynnością skutkującą powstaniem przychodu (...)
str. 44
3.
Proponowane rozwiązanie ewidencyjne dotyczące wniesienia aportem składników majątku
Dla ograniczenia różnic pomiędzy danymi wynikającymi z ksiąg rachunkowych a wymaganymi dla ustalenia podstawy opodatkowania celowe jest potraktowanie wniesienia aportu jak sprzedaży składników majątkowych i (...)
str. 45
4.
Aport rzeczowy w świetle przepisów ustawy o VAT
Podatnik, który wnosi aport może mieć do czynienia z dwoma sytuacjami wywołującymi różne skutki w zakresie rozliczeń VAT. Wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej (...)
str. 46
H.
ODPOWIADAMY NA PYTANIA
VIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Potwierdzanie salda należności wyrażonych w walutach obcych
Czy w przypadku należności wyrażonych w walutach obcych uzgodnieniu z kontrahentem podlega wartość wyrażona w walucie obcej, czy po przeliczeniu na złote? W przypadku należności wyrażonych w walutach obcych uzgodnieniu z kontrahentem (...)
str. 48
2.
Tablica reklamowa w ewidencji księgowej
Zakupiliśmy kolorowy wyświetlacz tekstowy (tablica reklamowa), który został zamontowany nad wejściem do budynku. Tablica ta nie została zamontowana tam na stałe, można ją przenieść w inne (...)
str. 48
3.
Dotacja z urzędu miasta w księgach stowarzyszenia
Jak w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności gospodarczej zaksięgować dotację otrzymaną z urzędu miasta? W księgach rachunkowych stowarzyszenia otrzymanie dotacji może być ewidencjonowane na koncie przychodów z działalności statutowej (gdy otrzymana (...)
str. 49
4.
Fundusze specjalne wykazywane w bilansie jako zobowiązania krótkoterminowe
Jakich kapitałów (funduszy) dotyczy pozycja bilansu "Fundusze specjalne"? W wierszu B.III.3. "Fundusze specjalne" pasywów bilansu ujmuje się - niezaliczane do kapitału (funduszu) własnego jednostki - fundusze (...)
str. 50
IX.
Z listów Czytelników
1.
Duplikat faktury otrzymany w 2014 r., dotyczący faktury z 2013 r.
Jesteśmy firmą budowlaną. W marcu 2013 r. kupiliśmy materiały budowlane, jednak faktura dotycząca tej dostawy nigdy do nas nie dotarła i nie została zaksięgowana. Duplikat faktury otrzymaliśmy w styczniu (...)
str. 51
2.
Przyznany, ale nieuruchomiony kredyt inwestycyjny
Czy w bilansie należy wykazać przyznany, ale nieuruchomiony kredyt inwestycyjny? Kredyt, który ma zostać uruchomiony (wypłacony) w następnym roku obrotowym nie podlega ewidencji księgowej i wykazaniu w sprawozdaniu finansowym (...)
str. 52
3.
Ewidencja operacji związanych z obrotem wekslami
Spółka w 2009 r. wystawiła weksel własny (weksel 1). Oprocentowanie weksla wynosiło 6% w skali roku. W 2012 r. spółka (jako wystawca weksla) zawarła porozumienie z remitentem, na mocy którego zwrócił (...)
str. 53
4.
Opłaty za zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia w nim urządzeń infrastruktury technicznej
Nasza spółka z o.o. świadczy usługi zbiorowego zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Jesteśmy obciążani, na podstawie decyzji wydawanych przez zarządców dróg, opłatami za umieszczanie w pasach dróg (...)
str. 54
5.
Różnice groszowe między składką na ubezpieczenie zdrowotne wynikającą z deklaracji ZUS a listą płac
Na początku grudnia 2013 r. wypłaciliśmy pracownikowi premię, a na koniec tego miesiąca wynagrodzenie. Lista płac sporządzona została osobno dla premii i osobno dla wynagrodzenia. Po zsumowaniu składki (...)
str. 58
6.
Uregulowanie zobowiązania za pomocą płatności internetowej PayPal
Jak zaksięgować wyciąg bankowy, na którym jest wypływ gotówki na zasilenie konta PayPal w celu opłacenia zakupu? Wielu przedsiębiorców prowadzących e-biznes korzysta z systemów płatności on-line. Systemy (...)
str. 59
7.
Orzeczenie przez sąd nakazu zapłaty należności
Jeden z naszych odbiorców zalegał nam z płatnościami, w związku z tym skierowaliśmy sprawę na drogę postępowania sądowego. Sprawa toczyła się przez dwa lata i kwota należności widnieje cały czas (...)
str. 60
7.1.
Spłata należności przez dłużnika i rozwiązanie odpisu aktualizującego
Z pytania wynika, iż jednostka pod datą skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego przeniosła kwotę roszczenia z konta rozrachunkowego dłużnika na konto należności dochodzonych na (...)
str. 60
7.2.
Odpisanie należności uznanej za nieściągalną w toku postępowania egzekucyjnego
Jeśli jednak pomimo wyroku sądu lub orzeczenia nakazu zapłaty dłużnik nie spłaci roszczenia, w związku z czym należność skierowana zostanie do egzekucji, a właściwy organ (...)
str. 61
8.
Rabat dotyczący sprzedaży różnych towarów, udokumentowany zbiorczą fakturą korygującą
Jak zaksięgować zbiorczą fakturę korygującą w księgach sprzedawcy? Korekta ta zawiera informację o kwocie udzielonego rabatu oraz kwocie zmniejszenia podatku należnego. Czy należy ją księgować jak zwykłe (...)
str. 62
8.1.
Rozliczenie udzielonego rabatu na poszczególne asortymenty towarów
Jak wynika z pytania jednostka wystawiła kontrahentowi zbiorczą fakturę korygującą z tytułu udzielonego rabatu do wszystkich dostaw dokonanych w danym okresie. Co do zasady kwoty (...)
str. 62
8.2.
Dane jakie powinna zawierać zbiorcza faktura korygująca
Jakie dane powinna zawierać zbiorcza faktura korygująca wystawiona w 2014 r., dokumentująca udzielenie rabatu w odniesieniu do wszystkich dostaw dla jednego odbiorcy? Zwracamy uwagę, iż (...)
str. 64
9.
Ewidencja księgowa operacji związanych z realizacją projektu partnerskiego
Fundacja realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach PO KL z inną organizacją pozarządową na podstawie umowy partnerskiej. Między liderem a partnerem będą występowały przepływy pieniężne. (...)
str. 65
WZORCOWY WYKAZ KONT
(na podstawie: Wzorcowego wykazu kont wydanego w 2008 r. przez Rachunkowość Sp. z o.o. ) Zespół 0 -Aktywa trwałe 01 Środki trwałe 02 Wartości niematerialne (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.