Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Przegląd Podatku Dochodowego
nr 3 (363) z dnia 01.02.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
TEMAT NUMERU
1.1.
Ogólne zasady rozliczania strat
U podatników PIT, którzy osiągają przychody ze źródeł przychodów opodatkowanych według skali podatkowej lub podatkiem liniowym (dalej na zasadach ogólnych), możliwe jest wystąpienie straty podatkowej. (...)
str. 4
1.2.
Strata z działalności gospodarczej
Strata z działalności prowadzonej w kilku formach prawnych Niezależnie od form prawnych w jakich prowadzona jest działalność (np. działalność samodzielna i prowadzona w spółkach/spółce cywilnej, (...)
str. 4
1.3.
Strata z innych tytułów
Działy specjalne produkcji rolnej Źródłem przychodów, z którego dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, są działy specjalne produkcji rolnej zdefiniowane w art. 2 ust. 3 (...)
str. 8
II.
ZMIANY PRZEPISÓW PRAWNYCH
1.
Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
Dnia 11 grudnia 2013 r. podpisano protokół między Rządem RP a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich zmieniający umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu (...)
str. 11
2.
Zmiana granic suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej
Dnia 17 stycznia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie suwalskiej specjalnej strefy ekonomicznej, (...)
str. 11
3.
Resortowe wsparcie restrukturyzacji kas oszczędnościowo-kredytowych
Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników CIT. Zgodnie z przyjętymi założeniami, banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (...)
str. 11
III.
PIT I CIT 2013 - ROZLICZENIE ROCZNE
1.
str. 12
1.1.
Kto i w jakim terminie składa PIT-11?
Podmioty obowiązane do sporządzenia informacji Przychody ujmowane w informacji zakłady pracy (tj. osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) przychody ze stosunku (...)
str. 12
1.2.
PIT-11 dla pracownika przebywającego za granicą
Jeśli pracownik w trakcie wykonywania pracy za granicą pozostawał polskim rezydentem podatkowym, to obejmuje go tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że podlega obowiązkowi podatkowemu (...)
str. 14
1.3.
Pytania i odpowiedzi
1) W grudniu 2013 r. zakład pracy nie pobrał pracownikowi zaliczki na podatek od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Błąd ten stwierdził w styczniu 2014 r. i (...)
str. 15
IV.
PRZYCHODY I KOSZTY W FIRMIE
1.
Kurs waluty stosowany w przypadku kompensaty zobowiązań i należności wyrażonych w walucie obcej
Spółka z o.o. posiada zobowiązania w związku z dostawami towarów i należności z tytułu wykonanych usług, w walucie obcej względem tego samego kontrahenta. Jaki kurs (...)
str. 19
2.
Odszkodowanie za szkodę komunikacyjną - całkowita szkoda
Czy zakwalifikować do przychodów podatkowych odszkodowanie otrzymane przez spółkę z o.o. od ubezpieczyciela za całkowitą szkodę, dotyczące samochodu służbowego (środka trwałego) bez dobrowolnego ubezpieczenia AC? (...)
str. 20
3.
Opodatkowanie wspólników spółki jawnej po śmierci jednego z nich
Spółka jawna składała się z dwóch wspólników posiadających równe prawa do udziału w zyskach spółki. Zgodnie z umową spółki, w przypadku śmierci wspólnika, w jego (...)
str. 21
3.1.
Regulacje prawa handlowego
Na wstępie przypomnijmy, że spółka jawna należy do kategorii osobowych spółek prawa handlowego. Byt prawny spółki jawnej jest powiązany z jej wspólnikami. Utworzenie spółki jawnej (...)
str. 21
3.2.
Rozliczenie podatku przez wspólników
Spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego - podatnikami są natomiast poszczególni jej wspólnicy. Zgodnie z art. 8 ust. 1 updof, przychody z udziału w (...)
str. 22
4.
Przeliczenie kosztu poniesionego w walucie obcej
Czy w związku z tym, że od początku tego roku faktury będą wystawiane do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru (...)
str. 23
5.
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów podróży służbowych
Pracownik był w delegacji w grudniu 2013 r. Poniósł koszty podróży, posiłków i hoteli. Z delegacji rozliczył się w styczniu br. Czy koszty delegacji spółka (...)
str. 23
6.
Podatkowe skutki umowy zawartej między podmiotami powiązanymi
Spółka z o.o. kupi od jednego z udziałowców dom mieszkalny, który będzie wynajmować dwóm udziałowcom do celów mieszkalnych. Jak prawidłowo ustalić wartość początkową nieruchomości oraz (...)
str. 24
7.
Samochód wykupiony z leasingu można sprzedać bez płacenia PIT - korzystny wyrok WSA
Sprzedaż samochodu, wykupionego uprzednio z leasingu, nie będzie skutkować powstaniem przychodu z działalności gospodarczej, jeśli samochód ten nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i (...)
str. 25
8.
Moment potrącenia kosztów z tytułu tantiem wypłacanych autorom książek - problem z forum dyskusyjnego (www.forum.gofin.pl)
[793180] Naliczam teraz tantiemy dla autorów książek za sprzedane towary w 2013 roku, tantiemy będą wypłacone w marcu 2014 roku. Do którego roku zaliczyć podatkowo (...)
str. 27
V.
ROZLICZANIE PODATKU PRZEZ PŁATNIKA
1.
Dofinansowanie zimowego wypoczynku - pytania i odpowiedzi
1) Pracownikowi ze środków ZFŚS dofinansowaliśmy wyjazd na narty. Czy od dokonanego dofinansowania powinniśmy pobrać zaliczkę na podatek? Od kwoty dofinansowania pracodawca nie będzie musiał (...)
str. 28
2.
Ryczałt samochodowy w stowarzyszeniu nieprowadzącym działalności gospodarczej
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, a członkowie zarządu pełnią swoje funkcje bezumownie i społecznie (nieodpłatnie). Członkom zarządu został przyznany ryczałt na jazdy prywatnymi samochodami w związku z działalnością statutową (...)
str. 31
2.1.
Ewidencja przebiegu pojazdu
Zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 51 updop, wydatki poniesione z tytułu kosztów używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych, które nie stanowią (...)
str. 31
2.2.
Przychód podatkowy członka zarządu stowarzyszenia
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami są - co do zasady - otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym (...)
str. 32
3.
Umowa zlecenia do 200 zł a stosowanie kosztów uzyskania przychodów
Nasza firma zawarła umowę zlecenia na kwotę nieprzekraczającą 200 zł. Czy do obliczenia obciążeń podatkowych od wynagrodzenia z takiej umowy powinniśmy zastosować koszty uzyskania przychodów? (...)
str. 33
VI.
MAJĄTEK TRWAŁY
1.1.
Środki trwałe objęte przyspieszoną amortyzacją
Podatnik może przyspieszyć okres amortyzacji niektórych środków trwałych poprzez podwyższenie stawek amortyzacyjnych. Możliwość ta dotyczy środków trwałych wykorzystywanych w warunkach wskazujących na ich szybkie zużycie (...)
str. 35
1.2.
Zastosowanie współczynnika podwyższającego - w praktyce
W celu zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej, mnoży się stawkę podstawową przez odpowiedni współczynnik. Przykład Podatnik wybudował silos do przechowywania żrącej substancji. Budowla będzie używana w warunkach złych (...)
str. 37
2.
Koszty przy sprzedaży środka trwałego sfinansowanego dotacją
Spółka z o.o. planuje sprzedaż maszyny produkcyjnej, której zakup był sfinansowany z otrzymanej na ten cel dotacji. Amortyzacja tego środka trwałego jeszcze nie została zakończona. (...)
str. 38
VII.
VADEMECUM PRZEDSIĘBIORCY
1.
Ewidencjonowanie opłat leasingowych w podatkowej księdze
Prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów i jestem czynnym podatnikiem VAT. Na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkuję na potrzeby firmy samochód osobowy. Jak powinienem ująć (...)
str. 40
2.
Przedsiębiorca w zagranicznej podróży służbowej
Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. Podatek dochodowy opłaca według skali podatkowej od dochodów ustalonych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W związku z tą (...)
str. 42
3.
Ujęcie przez ryczałtowca raportów fiskalnych w ewidencji przychodów
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu, z której przychody opodatkowane są ryczałtem ewidencjonowanym. Czy do ewidencji przychodów powinienem wpisywać dane wynikające z raportów dobowych, czy (...)
str. 44
4.
Wpłacanie uproszczonych zaliczek na podatek nie zwalnia z comiesięcznego sumowania kolumn księgi
Zaliczki miesięczne na podatek dochodowy uiszczam w formie uproszczonej, tj. w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej od dochodu z działalności gospodarczej wykazanego (...)
str. 45
5.
Zwrot towarów a korekta zeznania za ubiegły rok - interpretacja indywidualna organu podatkowego
Wartość zwróconych w danym roku a niesprzedanych w poprzednim roku towarów ewidencjonuje się w podatkowej księdze w dacie ujęcia wydatków poniesionych na nabycie tych towarów. (...)
str. 45
VIII.
OPODATKOWANIE DOCHODÓW UZYSKANYCH ZA GRANICĄ
1.
Składki ZUS od zagranicznych dochodów zwolnionych od podatku na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
W ubiegłym roku pracownik przez dwa pierwsze miesiące pracował w kraju, a następnie został oddelegowany do Niemiec, gdzie pracował przez pozostałe miesiące. Podatek od dochodu (...)
str. 46
2.
Umorzenie dobrowolne udziałów należących do nierezydenta
Spółka z o.o. zamierza nabyć od udziałowca (osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Niemczech), za jego zgodą, udziały w celu ich umorzenia. Udział nieruchomości w (...)
str. 47
3.
Renta z zagranicy otrzymywana za pośrednictwem banku
Podatnik mieszkający na stałe w Polsce otrzymuje niemiecką rentę wypłacaną z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Świadczenia są wypłacane za pośrednictwem banku. Czy bank słusznie pobiera (...)
str. 49
4.
Podatek u źródła od należności za prawo do korzystania z cudzej rzeczy - wyrok NSA
Płatnik ma obowiązek pobrać podatek u źródła, jeśli należność jest wypłacana na rzecz zagranicznego kontrahenta za prawo korzystania ze środków transportowych. Obowiązku tego nie znosi (...)
str. 50
IX.
ULGI, ODLICZENIA, ZWOLNIENIA PODATKOWE
1.
Rozliczanie ulgi na dzieci - w przykładach
W rozliczeniu rocznym podatnicy mogą pomniejszyć podatek obliczony według skali podatkowej o przysługującą im kwotę ulgi na dzieci. W zeznaniu PIT-36 lub PIT-37 składanym za (...)
str. 51
1.1.
Warunki nabycia prawa do ulgi
Po spełnieniu warunków określonych w art. 27f updof, uprawnionymi do ulgi na dziecko małoletnie są podatnicy, którzy w 2013 r.: wykonywali władzę rodzicielską, pełnili funkcję (...)
str. 51
1.2.
Wysokość odliczenia
Odliczenie na jedno dziecko Przy uwzględnianiu prawa do ulgi na dzieci w rozliczeniu za 2013 r. podatnicy powinni zwrócić uwagę na osiągnięte przez siebie dochody. (...)
str. 52
2.
Ulga rehabilitacyjna z tytułu wydatków na dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej
Podatnik jest osobą niepełnosprawną. W 2013 r. poniósł wydatki na zakup mebli wykonanych na wymiar, dostosowanych do jego potrzeb. Czy wydatki te może odliczyć w (...)
str. 55
3.
Składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza przychody wynajmującego
Podatnik (osoba fizyczna) uzyskiwał w 2013 r. przychody z prywatnego najmu lokali. Opłacał z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. Czy w zeznaniu PIT-28 podatnik może pomniejszyć (...)
str. 56
X.
INNE ZAGADNIENIA PODATKOWE
1.
Rozliczenie sprzedaży lokalu mieszkalnego za długi
Spółdzielnia mieszkaniowa dokonuje licytacji mieszkania po dłużniku zalegającym z opłatami czynszowymi. Oprócz zaległych opłat czynszowych, na dług składają się: koszty sądowe i komornicze, odsetki od (...)
str. 57
2.
NZOZ utworzony przez osobę prawną
Proszę o wyjaśnienie konstrukcji myślowej "NZOZ utworzony przez osobę prawną". Spółka z o.o. została powołana do udzielania świadczeń medycznych. W celu podpisania umowy z NFZ (...)
str. 58
3.
Sposób opodatkowania udziałów w zysku wypracowanych w ubiegłym roku przez spółkę komandytowo-akcyjną
Czy od wypłaconego w 2014 r. akcjonariuszowi i komplementariuszowi zysku wypracowanego przez spółkę komandytowo-akcyjną w 2013 r. spółka powinna pobrać podatek? Od kwot z tytułu (...)
str. 60
4.
Najem składników majątku małżeńskiego w ramach działalności gospodarczej
Podatnik prowadzi samodzielną pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie produkcji oraz wynajmu budynków i lokali na cele użytkowe, stosując opodatkowanie podatkiem liniowym. Nieruchomości podlegające wynajmowi objęte (...)
str. 60
5.
Wykończenie mieszkania nabytego w stanie deweloperskim
Podatnik w 2013 r. nabył na własność mieszkanie w stanie deweloperskim. Jego wykończenie sfinansował przychodem, który uzyskał w tym samym roku podatkowym z odpłatnego zbycia (...)
str. 61
XI.
CZYTELNICY PYTAJĄ
1.
Rok podatkowy i rozliczenie straty w spółce, która ogłosiła likwidację
W lipcu 2013 r. spółka akcyjna ogłosiła rozpoczęcie likwidacji. W związku z tym zamknęła księgi rachunkowe i sporządziła sprawozdanie finansowe. W tym skróconym okresie rozliczeniowym spółka miała stratę zarówno bilansową, jak (...)
str. 62
2.
Kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych opłatę za 2013 r. z tytułu korzystania ze środowiska?
Opłatę za korzystanie w 2013 r. ze środowiska wpłaca się do 31 marca 2014 r. W którym roku podatkowym opłata ta powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów u podatników (...)
str. 63
3.
Czy opłata za paszport poniesiona ze środków pracodawcy jest przychodem pracownika?
Pracownik udaje się w zagraniczną podróż służbową. Pracodawca poniósł opłatę za wyrobienie paszportu pracownika i zaliczył ją do kosztów uzyskania przychodu. Czy w związku z tym, że paszport jest (...)
str. 64
4.
Forma opodatkowania dochodów z działalności samodzielnej i z udziału w spółce cywilnej
Od kilku lat prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą, opłacając podatek liniowy. W 2014 r. zamierzam dodatkowo przystąpić do spółki cywilnej. Czy dochody uzyskane w spółce mogę rozliczać według skali (...)
str. 64
5.
Opodatkowanie wynagrodzenia prokurenta
Pracownik zatrudniony w spółce z o.o. na stanowisku dyrektora został powołany na podstawie uchwały zarządu spółki do pełnienia funkcji prokurenta, z tytułu której otrzymuje wynagrodzenie. Czy od tego (...)
str. 65
6.
Kwalifikacja wydatków poniesionych na nabycie inwentarza żywego wykorzystywanego w działalności gospodarczej
Przedsiębiorca (podatnik PIT) prowadzi pensjonat w górskiej miejscowości. Zamierza poszerzyć ofertę dla turystów o wycieczki po okolicy, odbywane bryczką lub saniami. W tym celu planuje zakup konia. Będzie (...)
str. 66
7.
Strój w działalności artystycznej jako środek trwały
Jestem zawodową tancerką i wraz z mężem prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług artystycznych. Do występów używamy specjalnie do tego celu przeznaczonych strojów. Większość z nich, zwłaszcza suknie, szyte (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.