Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 3 (830) z dnia 20.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Określanie terminów powstawania obowiązku podatkowego w VAT w 2014 r. - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W kilku ostatnich numerach Biuletynu Informacyjnego opisywaliśmy zmiany w VAT, jakie obowiązują od 1 stycznia 2014 r. Szczegółowo opisywaliśmy m.in. terminy powstawania obowiązku podatkowego dla poszczególnych transakcji. Poniżej (...)
str. 4
2.
Ustalanie kwoty wolnej od potrąceń dla pracownika zatrudnionego na część etatu - stanowisko MPiPS
W przypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę na poczet należności niealimentacyjnych pracodawca jest zobowiązany pozostawić pracownikowi kwotę wolną od zajęcia. Odpowiada ona: minimalnemu wynagrodzeniu za pracę przysługującemu (...)
str. 8
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Rozszerzono katalog deklaracji (informacji), które mogą być składane drogą elektroniczną bez bezpiecznego podpisu elektronicznego
W Dzienniku Ustaw z 31 grudnia 2013 r., pod poz. 1689, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie (...)
str. 9
2.
Rozporządzenia dotyczące stosowania obniżonych stawek VAT i zwolnień z VAT
W tym samym Dzienniku Ustaw (z 31 grudnia 2013 r.), opublikowano także: pod poz. 1719 - rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.1.
Kwota minimalnego wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu
Wynagrodzenie za pracę wypłacane jest co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie (płatne raz w miesiącu) wypłaca się z (...)
str. 12
1.2.
Jaką kwotę wolną od potrąceń zastosować do wynagrodzenia za grudzień płatnego w styczniu?
Od wynagrodzeń za pracę pracodawcy dokonują potrąceń, na zasadach określonych w art. 87 Kodeksu pracy i nast. Z pierwszego z ww. przepisów wynika, że po odliczeniach składkowo-podatkowych, z wynagrodzenia za pracę (...)
str. 13
1.3.
Jakie koszty uzyskania przychodów i jaką ulgę podatkową zastosować do wynagrodzenia grudniowego?
W przypadku wynagrodzenia za grudzień 2013 r., płatnego w styczniu 2014 r., pracownik uzyska przychód w 2014 r. W związku z tym, do ustalania wysokości (...)
str. 14
1.4.
W jakiej wysokości rozliczyć składki ZUS od wynagrodzenia za grudzień 2013 r. wypłaconego w styczniu 2014 r.?
W myśl § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na (...)
str. 14
1.5.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów wynagrodzenia za grudzień wypłaconego w styczniu następnego roku
Wynagrodzenia pracownicze ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy na zasadach określonych w art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP oraz art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy (...)
str. 15
1.6.
Ewidencja księgowa
Zgodnie z zasadą memoriału (wyrażoną w art. 6 ust. 1 ustawy o rachunkowości), jednostki zobowiązane są ująć w księgach rachunkowych wszystkie osiągnięte, przypadające na ich rzecz przychody i obciążające je koszty związane (...)
str. 16
2.1.
Obowiązek podatkowy w VAT
Zarówno do końca 2013 r., jak i obecnie, obowiązuje zasada, w myśl której odpłatna dostawa towarów (za którą uważa się m.in. sprzedaż środków trwałych) podlega opodatkowaniu VAT. Nie (...)
str. 17
2.2.
Rozliczenie sprzedaży samochodu ciężarowego dla celów podatku dochodowego
W ustawie o PDOP nie zawarto żadnych regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do skutków sprzedaży składników majątku otrzymanych uprzednio aportem. W związku z (...)
str. 19
2.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych
Dla celów bilansowych sprzedaż środka trwałego otrzymanego w drodze aportu ewidencjonuje się na zasadach ogólnych. Przychód uzyskany ze sprzedaży ww. środka trwałego (tu: samochodu ciężarowego) odnosi (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
1.1.
Rozliczanie mediów na przełomie lat 2013/2014
Jak rozliczyć VAT za zużycie mediów w 2013 r., jeżeli faktura została wystawiona dopiero w 2014 r.? Usługi wykonane w 2013 r. należy rozliczyć według (...)
str. 22
1.2.
Czy "drobne" zakupy dokonane podczas zagranicznej podróży służbowej należy traktować jako WNT?
Czy od drobnych zakupów (np. książki branżowe) w krajach UE dokonanych przez pracownika w czasie podróży służbowej, przywiezionych do kraju w ich bagażu osobistym, możemy (...)
str. 24
1.3.
Czy otrzymanie zaliczki (zadatku) należy zaewidencjonować w kasie fiskalnej?
Otrzymujemy zadatki na poczet usług, które będą wykonane w przyszłym roku (organizacja wesel, komunii, itp.). Czy otrzymując taki zadatek powinniśmy wydać klientowi paragon fiskalny, skoro (...)
str. 25
1.4.
Jak wykazywać na fakturze koszty transportu towarów?
Czy według zasad, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r., koszt wysyłki towarów może być ujęty jako osobna pozycja na fakturze, czy powinien zostać doliczony (...)
str. 26
1.5.
Ustalanie wskaźnika proporcji u podatników wykonujących czynności opodatkowane i zwolnione z VAT
Wykonuję czynności opodatkowane i zwolnione z VAT. Do odliczania VAT od niektórych wydatków stosuję wskaźnik proporcji. Czy ustalając ten wskaźnik należy uwzględnić wartość WNT, czy (...)
str. 28
1.6.
Udokumentowanie stawki VAT na usługi remontowo-budowlane
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę działalność w zakresie usług budowlanych i remontowych. W przypadku wykonania robót remontowych w lokalu mieszkalnym wystawiam dla klienta paragon fiskalny (...)
str. 29
1.7.
Przekazanie bonu paliwowego za zrealizowanie zakupów na określonym poziomie
Zamierzamy nabyć bony paliwowe, które będziemy przekazywać klientom dokonującym stosunkowo dużych zakupów. Czy przekazując klientom bon paliwowy należy wykazać VAT należny? Nie. Przekazanie bonu paliwowego (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wydatki z ZFRON sfinansowane z zaliczek na podatek dochodowy pracowników nie są kosztem podatkowym - wyrok NSA
Wydatki sfinansowane ze środków ZFRON pochodzących z zaliczek na podatek dochodowy pracowników nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Podobnie jest w przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od (...)
str. 31
2.
VAT od wydatków na samochód niepodlegający odliczeniu a limit "kilometrówki" - interpretacja indywidualna
VAT od czynszu za najem samochodu osobowego oraz od zakupu paliwa do tego pojazdu, który nie podlega odliczeniu na podstawie przepisów ustawy o VAT, może (...)
str. 32
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Rozwiązanie odpisu aktualizującego wartość należności a konieczność wykazania przychodu podatkowego
W związku z nieterminowym regulowaniem należności przez naszych kontrahentów utworzyliśmy na koniec poprzedniego roku odpisy aktualizujące. W bieżącym roku rozwiązaliśmy te odpisy. Jak taką sytuację potraktować na gruncie (...)
str. 33
3.2.
Koszty wykonania niesprzedanej usługi
Spółka poniosła wydatki w związku z wykonywaną dla klienta usługą, której ostatecznie nie sprzedała (doszło do sporu i nie podpisano protokołu). Na kwotę tę została (...)
str. 35
3.3.
W którym momencie należy zaliczyć do kosztów zapłaconą prowizję?
Sprzedając maszyny dla klientów często korzystamy z usług pośredników, którzy wystawiają faktury na prowizje od sprzedaży. W którym momencie możemy rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu (...)
str. 35
3.4.
Naprawa błędu dotyczącego zaksięgowania tylko części pozycji z faktury zakupu
Z faktury zakupu otrzymanej w październiku 2013 r. zaksięgowaliśmy jedynie pozycje zawarte na pierwszej stronie. Druga zaś strona pomyłkowo została opuszczona. Błąd wykryto w grudniu (...)
str. 36
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Odliczenie od dochodu wydatków na adaptację i wyposażenie mieszkania przez osobę niepełnosprawną - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania poniesione przez osobę niepełnosprawną mogą być odliczone od dochodu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej, jeżeli odzwierciedlają one potrzeby wynikające (...)
str. 37
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Jak uwzględnić korektę kosztów z tytułu niezapłaconych faktur w spisie z natury na koniec roku?
Prowadzimy działalność handlową, a podatek dochodowy rozliczamy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. We wrześniu i październiku 2013 r. zmniejszyliśmy koszty podatkowe o kwoty (...)
str. 39
2.2.
Zwrot przez pracownika zapłaconych za niego przez pracodawcę zaległych składek ZUS
W artykule "Korekta składek ZUS pracownika za lata ubiegłe a rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych" (Biuletyn Informacyjny nr 29 z 10 października 2013 r.) (...)
str. 41
2.3.
Opodatkowanie dochodu z prowadzenia działalności za granicą w formie spółki
Na stałe mieszkam w Polsce, a działalność gospodarczą zamierzam prowadzić w Anglii - w formie spółki. Czy w takiej sytuacji będę musiał rozliczać w Polsce podatek dochodowy od osób fizycznych? Dochody (...)
str. 43
2.4.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych w księdze podatkowej
Z jaką datą powstaje przychód lub koszt z tytułu różnic kursowych od środków pieniężnych na firmowym rachunku walutowym w jednostkach prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób uproszczony? Różnice (...)
str. 47
2.5.
Czy wpłatę do TBS można uznać za wydatek na cele mieszkaniowe uprawniające do ulgi w PIT?
W 2011 r. otrzymaliśmy w darowiźnie mieszkanie, a następnie sprzedaliśmy je (sprzedaż przed upływem 5 lat od otrzymania). Czy dochód uzyskany ze sprzedaży tego mieszkania może korzystać ze zwolnienia (...)
str. 48
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych wpływają na wartość początkową środka trwałego - interpretacja indywidualna
Na wartość początkową środka trwałego wpływają także różnice kursowe od środków pieniężnych związane z zapłatą zobowiązania na nabycie środków trwałych. (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej (...)
str. 49
2.
Wprowadzenie do działalności składników nabytych pierwotnie na cele prywatne
Czy mogę wprowadzić do firmy środek trwały (komputer) nabyty pierwotnie na cele prywatne? Jak ustalić jego wartość początkową w sytuacji, gdy nie posiadam dowodu zakupu? (...)
str. 51
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Zmiany w przepisach rozporządzenia MPiPS dotyczącego dokumentacji zasiłkowej
Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 listopada 2013 r. (Dz. U. poz. 1380) wprowadzono zmiany do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia (...)
str. 52
2.
Do końca stycznia 2014 r. obowiązek przekazania ZUS IWA za ubiegły rok
Niektórzy płatnicy składek zobowiązani są sporządzić do ZUS informację o danych do ustalenia składki wypadkowej za poprzedni rok kalendarzowy, tj. 2013 r. Przekazują ją na (...)
str. 54
3.
Czy ekwiwalent pieniężny za rozmowy telefoniczne jest wyłączony ze składek ZUS?
Pracownicy (pielęgniarki środowiskowe, położne środowiskowe oraz lekarze) w ramach służbowych kontaktów z pacjentami wykonują rozmowy telefoniczne ze swoich prywatnych telefonów komórkowych. Zamierzamy wypłacać im z (...)
str. 55
4.
Czy zlecenie ze studentką na wychowawczym zatrudnioną w innej firmie podlega oskładkowaniu?
Podpisaliśmy umowę zlecenia z 25-letnią studentką, która u swojego macierzystego pracodawcy przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym. Czy osoba ta będzie u nas podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom (...)
str. 56
5.
Jaka podstawa składek po urodzeniu dziecka w czasie urlopu wychowawczego?
Pracownica, która przebywa drugi rok na urlopie wychowawczym, urodziła dziecko. W czasie tego urlopu z osobą tą zawieraliśmy kilka umów zleceń na łączny okres 3 (...)
str. 57
6.
Najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych od 1 stycznia 2014 r.
W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku chorobowego dla pracownika chorującego na przełomie roku, jeśli w umowie o pracę ma on określone wynagrodzenie na poziomie płacy (...)
str. 58
IX.
PRAWO PRACY
1.
Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego na część etatu
Z dniem 2 stycznia 2014 r. zatrudniliśmy na 1/2 etatu pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którego obowiązuje 7-godzinna obniżona norma czasu pracy. Umowa została zawarta na okres 6 (...)
str. 59
2.
Zmiana wymiaru czasu pracy a aktualizacja informacji o warunkach zatrudnienia
Na mocy aneksu do umowy o pracę zmieniamy pracownikowi wymiar czasu pracy z niepełnego na pełny i podwyższamy wysokość wynagrodzenia za pracę. Czy w związku z tymi zmianami należy także (...)
str. 60
3.
Zmiana warunków płacowych pracowników na urlopach macierzyńskich i bezpłatnych
Od lutego 2014 r. wejdą w życie zmiany do regulaminu wynagradzania przewidujące obniżenie premii regulaminowej. Kilka naszych pracownic przebywa aktualnie na urlopach macierzyńskich, ponadto jeden pracownik na (...)
str. 62
4.
Co ma zrobić pracodawca, jeśli pracownik rozlicza delegację z opóźnieniem?
Według obowiązujących przepisów, rozliczenie podróży służbowej powinno nastąpić w ciągu 14 dni od dnia jej zakończenia. Jak postąpić w sytuacji, gdy pracownik przedkłada rozliczenie z dwumiesięcznym opóźnieniem? Czy (...)
str. 63
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Wycena bilansowa należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych
Rozrachunki wyrażone w walutach obcych wycenia się na dzień bilansowy po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (por. (...)
str. 64
2.
Rezerwa na koszty postępowania upadłościowego a koszty uzyskania przychodów
Pod koniec ubiegłego roku została ogłoszona upadłość likwidacyjna naszej spółki. Na koszty postępowania upadłościowego utworzyliśmy rezerwę, która została rozliczona z kapitałem podstawowym, powstałym ze skumulowania wszystkich (...)
str. 68
3.
Zapłata za zagraniczną fakturę na konto złotówkowe
Wystawiliśmy kontrahentowi zagranicznemu fakturę w euro za sprzedany towar. Kontrahent uregulował należność na nasz rachunek złotówkowy. Bank przewalutował euro według swojego kursu. W jaki sposób (...)
str. 70
4.
Odsetki od lokaty overnight
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą (księgi rachunkowe, podatek liniowy) na rachunku podstawowym firmy ma utworzoną lokatę nocną. Odsetki dopisywane są następnego dnia do rachunku bankowego i zgromadzone (...)
str. 71
5.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółkę jawną, w której wspólnikiem jest spółka z o.o.
Na luty 2014 roku planowane jest przystąpienie spółki z o.o. do naszej, już istniejącej spółki jawnej prowadzącej działalność rolną. W związku z tym, czy spółka jawna, w której wspólnikami (...)
str. 72
6.
Ewidencja skutków umorzenia zobowiązań samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w związku z jego przekształceniem w spółkę kapitałową
W trakcie działalności naszego szpitala powstało w stosunku do organu tworzącego zobowiązanie z tytułu pożyczki udzielonej przez organ tworzący, która została wykorzystana przez szpital w (...)
str. 73
7.
Zasady ewidencji nieruchomości otrzymanych od organu tworzącego do nieodpłatnego użytkowania w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej
Prowadzimy działalność w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (sp zoz). W ewidencji bilansowej naszego sp zoz ujęte są budynki oraz budowle związane z działalnością (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.