Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Co nowego w przepisach w 2014 r.?
Dodatek nr 1
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 1
z dnia 01.01.2014
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WAŻNE LIMITY NA 2014 ROK
1.
Status małego podatnika dla celów podatku dochodowego
Małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym (...)
str. 3
2.
Limit dla celów VAT
Dla celów VAT w euro wyrażony jest limit dla małych podatników. Przypomnijmy, że za małego podatnika - na potrzeby tego podatku - uważany jest podatnik (...)
str. 3
3.
Limity dla ryczałtu ewidencjonowanego
Prawo do opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem ewidencjonowanym mają podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy: uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, (...)
str. 4
4.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich (oraz spółdzielni socjalnych - według ustawy o rachunkowości), (...)
str. 4
II.
CO NOWEGO W PODATKU VAT?
Z dniem 1 stycznia weszła w życie uchwalona jeszcze w grudniu 2012 r. nowelizacja przepisów ustawy o VAT (patrz ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (...)
str. 5
1.
Obowiązek podatkowy - zasada ogólna
Zmiana dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego ma najszerszy zakres podmiotowy, ponieważ ustalenie momentu, w którym powstał obowiązek podatkowy, dotyczy wszystkich podatników. Przede wszystkim jednak określenie (...)
str. 6
2.
Obowiązek podatkowy - zasady szczególne
Dotychczasowe przepisy dotyczące szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego przestały obowiązywać, co oznacza, że niektóre usługi (transportowe, licencyjne, wysyłka za zaliczeniem pocztowym) od dnia 1 stycznia (...)
str. 16
3.
Nowe zasady fakturowania - art. 106a-106q ustawy o VAT
Od 2014 r. zasady dotyczące wystawiania faktur, z pewnymi modyfikacjami, zostały generalnie przeniesione z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Terminy wystawiania faktur Od dnia (...)
str. 18
4.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT
Reguły towarzyszące odliczaniu podatku naliczonego uległy zmianie. Zasadą ogólną będzie, że odliczenie podatku ma nastąpić nie wcześniej niż w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy (...)
str. 21
5.
Podstawa opodatkowania
Zgodnie z "nowym" art. 29a ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z pewnymi zastrzeżeniami, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu (...)
str. 24
6.
Zwolnienie dla towarów używanych
Do końca 2013 r. zwolniona od podatku była dostawa towarów używanych, jeśli w stosunku do nich podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zakres (...)
str. 27
7.
Zwolnienie podmiotowe
Pewne modyfikacje zostały wprowadzone do art. 113 ustawy o VAT, dotyczącego drobnych przedsiębiorców, których obroty nie przekraczają limitu zwolnienia (150.000 zł), do którego przekroczenia podatnicy (...)
str. 27
8.
Zaliczki w eksporcie towarów
Dotychczas zaliczki w eksporcie towarów opodatkowane były tylko wówczas, jeśli wywóz towaru nastąpił w ciągu 6 miesięcy od otrzymania należności. Od 2014 r., jeżeli podatnik (...)
str. 28
III.
ZMIANY W PODATKU DOCHODOWYM
1.
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
W Dz. U. z 2013 r., pod poz. 1387, opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. W wyniku tej nowelizacji od (...)
str. 29
1.1.
Sukcesja kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu odziedziczonych udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych
Od 1 stycznia 2014 r. przy ustalaniu dochodu z tytułu: odpłatnego zbycia udziałów w spółce kapitałowej oraz papierów wartościowych (m.in. akcji spółek), wykupu przez emitenta (...)
str. 29
1.2.
Koszty uwzględniane w przypadku umorzenia udziałów (akcji) nabytych w drodze spadku lub darowizny
Zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2013 r. - w przypadku przymusowego albo automatycznego umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną, nabytych w (...)
str. 30
1.3.
Objęcie spółki komandytowo-akcyjnej podatkiem dochodowym od osób prawnych
Spółka komandytowo-akcyjna jest osobową spółką handlową, która nie posiada osobowości prawnej. W konsekwencji, na gruncie obowiązujących do 31 grudnia 2013 r. przepisów, to nie spółka komandytowo-akcyjna (jako (...)
str. 31
1.4.
Opodatkowanie przychodu (dochodu) wspólnika spółki komandytowo-akcyjnej
• Kwalifikacja podatkowa przychodów W związku z objęciem spółki komandytowo-akcyjnej podatkiem dochodowym od osób prawnych, w myśl znowelizowanych przepisów ustawy o PDOF, pod pojęciem: udziału (akcji) - należy rozumieć (...)
str. 31
1.5.
Przepisy przejściowe
• Kwestia opodatkowania udziału w zysku wypracowanym w latach poprzedzających zmianę statusu podatkowego spółki komandytowo-akcyjnej Jak wiadomo - prawo nie powinno działać wstecz. W celu realizacji tej zasady (...)
str. 34
2.
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych
Opodatkowanie spółki komandytowo-akcyjnej Podstawową zmianą, jaką wprowadziła ustawa nowelizująca z dnia 8 listopada 2013 r., jest nadanie polskiej spółce komandytowo-akcyjnej statusu "podatnika podatku dochodowego od (...)
str. 36
IV.
STAWKI KARTY PODATKOWEJ NA 2014 R.
W Monitorze Polskim z 28 listopada 2013 r., pod poz. 956, opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 14 listopada 2013 r. w sprawie stawek karty (...)
str. 38
V.
ZMIANY W USTAWIE O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH I LIKWIDACJA DOTYCHCZASOWEJ ULGI NA ZWROT WYDATKÓW OD MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
W Dz. U. z 2013 r., pod poz. 1304, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa ta określa zasady udzielania ze środków (...)
str. 39
1.
Zmiany wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
W ustawie o PDOF uchylono pkt 123 w art. 21 ust. 1 - przepis ten zwalniał z podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty zwrotu otrzymane (...)
str. 39
2.
"Nowe" zasady zwrotu części wydatków na zakup materiałów budowlanych
Na podstawie art. 20 ww. ustawy, osoba fizyczna, która po dniu 1 stycznia 2014 r. poniesie wydatki na zakup materiałów budowlanych, ma prawo ubiegać się (...)
str. 39
3.
Likwidacja "starej" ulgi na zwrot wydatków na zakup materiałów budowlanych
Z dniem 1 stycznia 2014 r. utraciła moc dotychczasowa ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Jednak na podstawie przepisów przejściowych (...)
str. 40
VI.
SKŁADKI ZUS W 2014 R.
1.
Nie ma zmian w stopach procentowych składek
Od 1 stycznia 2014 r. nie zmieniają się wysokości stóp procentowych zarówno dla składek na ubezpieczenia społeczne, jak i dla składki na ubezpieczenie zdrowotne. W konsekwencji, w 2014 r. ich (...)
str. 41
2.
Nowości dotyczące kodów tytułu ubezpieczenia
Od 1 kwietnia 2014 r. będą obowiązywać odrębne (nowe) kody tytułu ubezpieczenia. Dotyczyć one będą osób pobierających nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz pobierających emeryturę pomostową. Dla tej (...)
str. 41
3.
Obowiązek stosowania nowych formularzy
Wraz z powyżej przedstawionymi zmianami w rozporządzeniu w sprawie kodów i druków wprowadzono nowe wzory dokumentów ubezpieczeniowych (tj. formularzy zgłoszeniowych i rozliczeniowych), które należy przekazywać (...)
str. 42
4.
Konsekwencje wzrostu minimalnej płacy
Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 1.680 zł (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2013 r. w sprawie (...)
str. 42
5.
Roczna granica składek emerytalno-rentowych
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe w danym roku kalendarzowym jest ograniczona do kwoty pewnego limitu. Odpowiada on 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce (...)
str. 44
6.
Wysokość składek społecznych za przedsiębiorcę opłacającego je na ogólnych zasadach
Od wskazanej wyżej kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ustala się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorcy opłacającego je na zasadach ogólnych. Dla takich przedsiębiorców (...)
str. 44
7.
Podstawa wymiaru składek dla pracowników delegowanych do pracy za granicę
Wzrost kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2014 r. (zgodnie z ww. projektem ustawy budżetowej na rok 2014) spowoduje, że podwyżce ulegnie też (...)
str. 45
8.
Inaczej ustala się limit dobrowolnej składki chorobowej
Z projektu ustawy budżetowej wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjmowane do ustalenia kwoty rocznego limitu składek emerytalno-rentowych wyniesie 3.746 zł. Jeśli kwota ta się nie (...)
str. 45
VII.
ZMIANY W PRAWIE PRACY
1.
Wymiar czasu pracy w 2014 r.
Obliczanie wymiaru czasu pracy Pracodawcy w celu zaplanowania zadań swoim pracownikom obowiązani są w pierwszej kolejności ustalić wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Metodyka (...)
str. 46
2.
Kwoty wolne od potrąceń w 2014 r.
Ochrona wynagrodzenia za pracę wskazana w art. 84-91 Kodeksu pracy dotyczy m.in. kwestii dokonywania potrąceń. Pracodawca jest obowiązany do ścisłego stosowania tych przepisów. Nie może więc potrącać (...)
str. 48
3.
Dodatki za pracę w porze nocnej w 2014 r.
Praca w nocy, ze względu na swoją uciążliwość, jest dodatkowo wynagradzana. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje za każdą godzinę takiej pracy dodatek do wynagrodzenia. Chodzi (...)
str. 49
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.