Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
PIT i CIT w najciekawszych orzeczeniach sądowych
Dodatek nr 18
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 24
z dnia 20.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY
1.
Umorzone zobowiązania kredytowe związane z działalnością gospodarczą są u dłużnika przychodem z tej działalności
Wartość zobowiązań umorzonych przez bank na podstawie ugody, w sytuacji gdy w związku z przystąpieniem do długu podatnik zachował dotychczasowy status dłużnika, stanowi u niego (...)
str. 3
2.
Otrzymane odszkodowanie jest przychodem podatkowym
Odszkodowanie za zniszczenie majątku trwałego stanowi przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, tj. przychód z tytułu otrzymanych pieniędzy. (...)
str. 4
3.
Nieodpłatna umowa ustanowienia służebności przesyłu nie wywołuje skutków w CIT
Ustanowienie służebności przesyłu bez wynagrodzenia nie stanowi przychodu u podatnika, na rzecz którego tę służebność ustanowiono. Z uzasadnienia Podstawą obrotu gospodarczego jest zawieranie czynności prawnych (...)
str. 5
4.
Przekazanie dywidendy w postaci rzeczowej bez przychodu podatkowego
Wypłata z zysku w formie rzeczowej (w postaci akcji) nie powoduje po stronie spółki powstania przychodu z odpłatnego zbycia praw. Z uzasadnienia Wypłata z zysku (...)
str. 6
5.
Przychód ze zbycia udziałów w nieruchomości otrzymanych od spółki przez występującego wspólnika należy opodatkować
Przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach na rzecz spółki cywilnej, nabytych uprzednio jako spłata dokonana przez wspólników tej spółki wobec występującego wspólnika, podlega (...)
str. 7
6.
Kwota zadłużenia przejętego do spłaty w zamian za przeniesienie prawa do lokalu zwiększa przychód z jego sprzedaży
Przychodem ze sprzedaży własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest kwota otrzymana od nabywcy w gotówce oraz kwota przypadającego na podatnika zadłużenia (...)
str. 8
7.
Wielokrotne nabywanie i sprzedaż nieruchomości rodzi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej
Podejmowane przez podatnika działania polegające na wielokrotnym nabywaniu i sprzedaży nieruchomości, które to transakcje nie były dokonywane w celu zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych lub w (...)
str. 9
8.
Przychód po stronie wspólnika udzielającego nieoprocentowanej pożyczki spółce komandytowej
Wartość nieodpłatnego świadczenia wynikającego z udzielenia spółce komandytowej nieoprocentowanej pożyczki przez jej wspólnika, stanowi także przychód tego wspólnika z udziału w spółce, proporcjonalnie do jego (...)
str. 10
9.
Ustalenie przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o.
Przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o. w zamian za aport w postaci nieruchomości gruntowej nabytej w drodze darowizny na cele osobiste, podatnik (...)
str. 10
10.
Wymiana akcji na certyfikaty inwestycyjne
Dokonywanie wpłat na certyfikaty inwestycyjne papierami wartościowymi lub udziałami w spółkach z o.o. nie podlega opodatkowaniu, ponieważ uzyskanie (objęcie) z tytułu tych wpłat certyfikatów inwestycyjnych (...)
str. 12
11.
Rozłożenie na raty zapłaty za sprzedane udziały
Jeżeli strony umowy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. stosownie do zasady swobody umów, rozłożą płatność ceny na raty, to przychodem należnym w danym roku (...)
str. 13
12.
Szacowanie przychodu w przypadku objęcia udziałów w zamian za aport w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub zorganizowana jego część
Jeżeli wyrażona w cenie określonej w umowie wartość wnoszonego aportem do spółki kapitałowej wkładu odbiegałaby w sposób znaczny oraz bez uzasadnionej przyczyny od wartości rynkowej (...)
str. 14
13.
Odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych w ramach działalności gospodarczej
Jeżeli przychody są uzyskiwane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających w wykonywaniu działalności gospodarczej, tj. w (...)
str. 15
II.
KOSZTY
1.
Koszty z tytułu amortyzacji samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro
Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się każdorazowo tylko tę część odpisu amortyzacyjnego od samochodu osobowego o wartości powyżej 20.000 euro, która dotyczy wartości samochodu do (...)
str. 15
2.
Kara umowna z tytułu rozwiązania umowy
Kara umowna zapłacona na podstawie zawartego z kontrahentem porozumienia, mająca charakter odstępnego, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Z uzasadnienia WSA wskazał, że w (...)
str. 16
3.
Odszkodowanie za ponadnormatywny czas używania przedmiotu leasingu
Wypłata odszkodowania będącego konsekwencją ponadnormatywnego używania maszyn budowlanych będących przedmiotem umowy leasingu, pozostaje w związku z prowadzoną działalnością. Wydatek na ten cel należy uznać za (...)
str. 17
4.
Skradzione pieniądze
Starta w środkach pieniężnych nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, jeżeli niedobory zostały zawinione przez podatnika, poprzez niedostateczne wypełnienie funkcji kontrolnych i nadzoru nad działaniami nieuczciwego (...)
str. 18
5.
Strata z tytułu likwidacji nie w pełni umorzonych inwestycji w obcych środkach trwałych
Strata odpowiadająca niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli jej powstanie wynika z działań podatnika podjętych (...)
str. 19
6.
Składki na OC członków zarządu
Wydatki ponoszone na objęcie ochroną od odpowiedzialności cywilnej osób pełniących funkcje w organach spółki nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, ponieważ nie mają one związku z (...)
str. 20
7.
Likwidacja zaniechanej inwestycji
Likwidacja środka trwałego polega nie tylko na jego fizycznym unicestwieniu. Może to być także jego wycofanie z użytku i wykreślenie z ewidencji. Z uzasadnienia Nie (...)
str. 21
8.
Koszty z tytułu amortyzacji środka trwałego sfinansowanego pożyczką od akcjonariuszy
W przypadku zaistnienia niedostatecznej kapitalizacji spółka powinna proporcjonalnie obniżać bieżące koszty uzyskania przychodów poprzez zmniejszenie wartości kosztów uzyskania przychodów z tytułu zapłaty odsetek naliczonych po (...)
str. 22
9.
Odsetki płacone przy zakupie na raty a przepisy o cienkiej kapitalizacji
Pojęcie "wartość zadłużenia" należy odnosić do wszelkiego rodzaju zadłużenia z jakiegokolwiek tytułu prawnego, w tym z tytułu zakupu na raty od większościowego udziałowca, nie tylko (...)
str. 23
10.
Wydatki na prowadzenie niepublicznego przedszkola pokryte dotacją zwolnioną od opodatkowania
Niestanowiące kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty związane z prowadzeniem niepublicznego przedszkola, sfinansowane bezpośrednio z dotacji stanowiącej przychód wolny od podatku dochodowego, nie mogą być (...)
str. 24
11.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na wypłatę dywidendy
Zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę na wypłatę dywidendy dla udziałowca nie stanowią kosztów uzyskania przychodów tej spółki. Nie są to bowiem wydatki poniesione (...)
str. 25
III.
INNE ZAGADNIENIA
1.
Operacje w walucie obcej na firmowym rachunku bankowym
W sytuacji gdy nie doszło do faktycznej wymiany waluty, to nie miało miejsca "faktyczne zastosowanie kursu waluty". Zasadne jest więc wówczas przyjęcie do obliczenia różnic (...)
str. 26
2.
Ustalenie dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych
Możliwość ustalenia dochodu z uwzględnieniem różnic remanentowych dla potrzeb obliczenia zaliczek nie jest uzależniona od zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze sporządzania spisu z natury. (...)
str. 27
3.
Spółka przejmująca może korzystać ze zwolnień podatkowych przysługujących spółce przejmowanej
Przejęcie przez spółkę przejmującą spółki przejmowanej skutkujące wstąpieniem przez nią we wszelkie przewidziane w ustawie podatkowej prawa i obowiązki spółki przejmowanej oznacza kontynuowanie przez spółkę (...)
str. 28
4.
Prawo do określenia w drodze decyzji straty podatkowej nie ulega przedawnieniu
Decyzja określająca wysokość straty może zostać wydana tak długo, jak długo możliwa jest weryfikacja deklaracji za rok podatkowy, w którym strata ta została odliczona. Z (...)
str. 29
5.
Zapłata zaliczki na podatek z rachunku bankowego spółki cywilnej powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego wspólnika
Wpłata na poczet zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej od wspólnika spółki cywilnej, dokonana z rachunku bankowego prowadzonego dla wspólników tej spółki, prowadzi (...)
str. 30
6.
Zasądzone odsetki za opóźnienie dłużnika w spełnieniu świadczenia pieniężnego nie są wolne od podatku
Odsetki otrzymane na podstawie wyroku z tytułu opóźnienia dłużnika ze spełnieniem świadczenia pieniężnego stanowią odszkodowanie dotyczące utraconych korzyści, które nie jest wolne od podatku dochodowego. (...)
str. 31
7.
Odsetki z lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych nie są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi
Odsetki od środków posiadanych na rachunku oszczędnościowym, bieżącym (oprocentowanym na zasadach depozytu automatycznego-nocnego), jak również na lokatach krótkoterminowych nie stanowią dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. (...)
str. 32
8.
Źródło przychodu przy zbyciu nieruchomości
W przypadku zbycia nieruchomości, na stwierdzenie czy dana transakcja jest dokonywana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też jest odpłatnym zbyciem, o którym mowa w (...)
str. 33
9.
NZOZ utworzony przez spółkę kapitałową jest zwolniony z CIT
Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez osobę prawną, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych może skorzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.