Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zamknięcie roku 2013 - wybrane zagadnienia
Dodatek nr 38
do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 36
z dnia 20.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
WYCENA WYBRANYCH SKŁADNIKÓW MAJĄTKU NA DZIEŃ BILANSOWY
1.
Jak wyceniać materiały na dzień bilansowy?
Materiały wyceniamy w trakcie roku w cenie zakupu lub w cenie ewidencyjnej. Czy w związku z tym na dzień bilansowy zapasy te powinniśmy wyceniać w (...)
str. 3
2.
Czy odsetki za zwłokę powiększają wartość zobowiązań na dzień bilansowy?
Posiadamy niezapłacone zobowiązania z tytułu składek ZUS i podatku dochodowego od wynagrodzeń naszych pracowników. Czy zobowiązania z tego tytułu powinny zostać powiększone na dzień bilansowy (...)
str. 4
3.
Odpisanie przedawnionej należności
Kiedy należy odpisać w koszty przedawnioną należność z tytułu dostaw i usług? Na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, należności figurujące (...)
str. 4
4.
Zaliczki otrzymane w walucie obcej - czy podlegają wycenie na dzień bilansowy?
Otrzymaliśmy zaliczkę w walucie obcej, na którą wystawiliśmy fakturę, na rozrachunkach nie występuje saldo. Kwota zaliczki figuruje na koncie rozliczeń międzyokresowych przychodów. Czy kwota ta (...)
str. 5
5.
Krajowe rozrachunki wyrażone w walucie obcej - wycena na dzień bilansowy
Czy należy na dzień bilansowy ustalić różnice kursowe od zobowiązania wyrażonego w euro, jeśli zobowiązanie to dotyczy kontrahenta polskiego? Tak, zobowiązania wyrażone w walucie obcej (...)
str. 6
6.
Różnice kursowe przy wycenie bilansowej pożyczek
W jaki sposób przy wycenie bilansowej pożyczki długoterminowej zaliczonej do kategorii "pożyczki udzielone i należności własne", nieprzeznaczonej do sprzedaży, należy ująć różnice kursowe powstałe z (...)
str. 6
7.
Akcje notowane na giełdzie - wycena bilansowa
Posiadamy akcje notowane na giełdzie, których wartość giełdowa jest na dzień dzisiejszy wyższa od ich ceny nabycia. Jak te akcje wycenić na dzień bilansowy, przy (...)
str. 7
II.
PREZENTACJA W BILANSIE WYBRANYCH SKŁADNIKÓW AKTYWÓW I PASYWÓW
1.
Kredyt odnawialny w rachunku bieżącym
Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych przyznany kredyt w rachunku bieżącym oraz jak go prezentować w bilansie? Uruchomienie kredytu odnawialnego najczęściej nie powoduje otwarcia nowego rachunku (...)
str. 7
2.
Gotówka w kasie walutowej
Od 2013 r. posiadamy kasę walutową w euro. Czy na dzień bilansowy będziemy mieć obowiązek dokonania wyceny tej waluty, tak jak to robimy z rozrachunkami (...)
str. 8
3.
Prezentacja lokat środków pieniężnych w bilansie jednostki nieprowadzącej działalności gospodarczej
Jesteśmy stowarzyszeniem, które stosuje przepisy rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej. Posiadamy wkłady pieniężne na rachunku (...)
str. 8
4.
Zaliczka na nabycie składników majątku, które będą stanowiły inwestycje w obcym środku trwałym
W grudniu zapłaciliśmy zaliczkę na nabycie składników majątku, które będą stanowiły inwestycje w obcym środku trwałym. W której pozycji bilansu wykazać taką przedpłatę? Zaliczkę na (...)
str. 9
5.
Obowiązek aktualizacji wartości należności
W księgach rachunkowych spółki z o.o. widnieją należności z lat ubiegłych (2000, 2007 i 2010), na które nie jest zrobiony ani odpis aktualizujący, ani nie (...)
str. 10
6.
Zobowiązania z tytułu pożyczek - ujęcie w bilansie
Jak wykazać długoterminowe pożyczki w sprawozdaniu finansowym za 2013 r.? Podziału zobowiązań na długoterminowe czy krótkoterminowe należy dokonywać każdorazowo (co roku) na dzień bilansowy. Zobowiązania, (...)
str. 12
7.
Rozrachunki z właścicielami w sprawozdaniu finansowym
Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Na koniec roku na koncie rozrachunkowym pozostanie nierozliczone saldo wynikające z pobranych przeze mnie i drugiego wspólnika środków w związku z (...)
str. 12
8.
Dotacja na zakup środka trwałego
W trakcie roku otrzymaliśmy dotację do zakupu środka trwałego, którą ujęliśmy na koncie 84 i rozliczamy w pozostałe przychody operacyjne równolegle do odpisów amortyzacyjnych. W (...)
str. 14
III.
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT JAKO ELEMENT SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
1.
Nie zawsze możliwe jest wykazanie w rachunku zysków i strat danych za poprzedni rok obrotowy
Prowadzimy działalność w formie spółki jawnej. Do 31 grudnia 2012 r. prowadziliśmy podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednak z uwagi na fakt, iż przekroczyliśmy limit (...)
str. 15
2.
W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać środki pieniężne otrzymane na działania związane z podstawową działalnością jednostki?
Jesteśmy spółką akcyjną, której przedmiotem podstawowej działalności jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez organizowanie i prowadzenie konferencji i szkoleń, a także doradztwa w różnych (...)
str. 15
3.
Strata na likwidacji nieumorzonego środka trwałego w rachunku zysków i strat
Jak wykazać stratę na likwidacji nieumorzonego środka trwałego w rachunku zysków i strat? Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o (...)
str. 16
4.
Jak ująć w rachunku zysków i strat wynik ze zbycia udziałów?
Jak ująć w rachunku zysków i strat wynik ze zbycia krótkoterminowych udziałów zaliczonych do inwestycji? Co do zasady, w rachunku zysków i strat - niezależnie od tego, czy sporządzany (...)
str. 17
5.
Prezentacja kosztów wynagrodzeń i składek ZUS w wersji porównawczej rachunku zysków i strat
Sporządzamy rachunek zysków i strat w wersji porównawczej. Czy w pozycji ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń powinniśmy wpisać wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, czy tylko te finansowane przez pracodawcę? (...)
str. 17
6.
Wykazanie dopłat bezpośrednich w sprawozdaniu finansowym
W której pozycji sprawozdania finansowego będzie należało wykazać dopłaty bezpośrednie do gruntów, naliczone w 2013 r., a otrzymane w 2014 r.? Dopłaty te ujmuje się (...)
str. 19
IV.
SPORZĄDZENIE, BADANIE, OGŁASZANIE I ZATWIERDZANIE SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH
1.
Sporządzenie sprawozdania finansowego, gdy działalność rozpoczęto w drugiej połowie roku
Spółka z o.o. rozpoczęła działalność w październiku 2012 r. W akcie notarialnym zapisano, że pierwszy rok obrotowy zakończy się 31 grudnia 2013 r. Czy mieliśmy (...)
str. 20
2.
Wybór biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego za 2013 r.
1) Czy dopuszczalne jest, aby badanie przeprowadzał ciągle ten sam biegły rewident? Mając na uwadze fakt, że czynności badania w większości będą przeprowadzone w przyszłym (...)
str. 21
3.
Podpisywanie sprawozdania finansowego - w pytaniach Czytelników
1) Kto powinien podpisać roczne sprawozdanie finansowe? Jak postąpić, gdy w trakcie roku zmienił się kierownik lub osoba prowadząca księgi rachunkowe? Sprawozdanie finansowe podpisuje - (...)
str. 23
4.
Czynności i terminy związane z zatwierdzaniem i ogłaszaniem sprawozdań finansowych
Zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego (art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości). W przypadku jednostek, których rok obrotowy pokrywa się (...)
str. 26
4.1.
Gdzie i w jakim terminie przekazują sprawozdanie finansowe jednostki wpisane do KRS?
Od 1 stycznia 2013 r. jednostki nie publikują swoich sprawozdań w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski B". Sprawozdania są nadal składane w KRS (przez (...)
str. 27
4.2.
Gdzie i w jakim terminie przekazują sprawozdanie finansowe pozostałe jednostki (nieobjęte KRS)?
Jednostki nieobjęte wpisem do KRS, w tym na przykład przedsiębiorstwa osób fizycznych oraz spółki cywilne osób fizycznych, które prowadzą księgi rachunkowe oraz poddają obowiązkowemu badaniu (...)
str. 27
5.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe - termin sporządzenia oraz zatwierdzenia
W jakim terminie należy sporządzić oraz zatwierdzić roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe? Roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe sporządza się na ten sam dzień bilansowy i za ten (...)
str. 29
V.
POZOSTAŁE ZAGADNIENIA
1.
Inwentaryzacja w pytaniach Czytelników
1.1.
Inwentaryzacja należności
1) Posiadamy należności od kontrahenta, od którego jednocześnie kupujemy towary. Czy wysyłając do niego potwierdzenie salda powinniśmy w nim uwzględnić również nasze zobowiązania wobec tego kontrahenta? (...)
str. 30
1.2.
Inwentaryzacja środków trwałych
1) Jak często należy inwentaryzować środki trwałe? Zasadniczo ustawa o rachunkowości nakłada na podatników obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji składników majątku (m.in. środków trwałych) na ostatni dzień (...)
str. 34
1.3.
Kto może być członkiem komisji inwentaryzacyjnej?
Czy główny księgowy może być członkiem komisji inwentaryzacyjnej? Spis z natury powinien być dokonany obiektywnie, w sposób bezstronny. Dlatego ważne jest, jakie osoby wchodzą w (...)
str. 36
2.
Zmiany stanu produktów nie trzeba ustalać co miesiąc
Prowadzimy pełną ewidencję kosztów i przyjęliśmy porównawczy rachunek zysków i strat. Zmianę stanu produktów ustalamy zawsze na dzień bilansowy. Nie robimy tego w ciągu roku. (...)
str. 36
3.
Ustalanie odroczonego podatku dochodowego na dzień bilansowy
Nie ma potrzeby bieżącego księgowania rezerw i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Ujmuje się je w księgach rachunkowych na koniec okresu sprawozdawczego, za który (...)
str. 38
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.