Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 35 (826) z dnia 10.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Interpretacje ogólne Ministra Finansów
1.1.
Kwalifikowanie wydatków do kosztów reprezentacji
Minister Finansów, w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, (...)
str. 4
1.2.
Dopiero z dniem otrzymania dywidendy powstaje przychód u akcjonariusza SKA
Minister Finansów, na podstawie art. 14a § 1 oraz art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, uwzględniając orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym mając na względzie tezy (...)
str. 5
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych oraz wspólników tych spółek
W Dz. U. z 27 listopada 2013 r., pod poz. 1387, opublikowano ustawę z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym (...)
str. 5
2.
Rozszerzenie zakresu okoliczności usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy
W dniu 22 listopada 2013 r. weszła w życie zmiana do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie (...)
str. 8
3.
Przepisy wykonawcze do ustawy antykryzysowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 listopada 2013 r. opublikowano dwa rozporządzenia wykonawcze do ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz. U. poz. 1291). Są (...)
str. 8
4.
Zmiana wzorów formularzy podatkowych w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego
W Dzienniku Ustaw z 21 listopada 2013 r., pod poz. 1358, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2013 r. w sprawie określenia wzorów (...)
str. 9
5.
Opublikowano oświadczenie rządowe w sprawie protokołu o zmianie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Islandią
W Dzienniku Ustaw z 20 listopada 2013 r., pod poz. 1354, opublikowano oświadczenie rządowe z dnia 14 października 2013 r. w sprawie mocy obowiązującej Protokołu (...)
str. 10
6.
Oświadczenie rządowe w sprawie mocy obowiązującej Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Kanadą
W Dzienniku Ustaw z 25 listopada 2013 r., pod poz. 1372, opublikowano oświadczenie rządowe z dnia 4 listopada 2013 r. w sprawie mocy obowiązującej Konwencji (...)
str. 10
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wybór sposobu opłacania zaliczek na podatek dochodowy w 2014 r.
Generalnie podatnicy CIT i PIT mają obowiązek odprowadzać do urzędu skarbowego w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki te mogą być wpłacane miesięcznie lub kwartalnie, podatnicy (...)
str. 11
2.
Wybrane zagadnienia związane z rozliczeniem bonu paliwowego nabytego za symboliczną złotówkę
Za osiągnięcie wymaganego pułapu zakupu towarów spółka z o.o. otrzymała od kontrahenta bony paliwowe o znacznej wartości za symboliczną złotówkę. Czy może odliczyć VAT od (...)
str. 16
2.1.
Otrzymanie bonów paliwowych za symboliczną złotówkę a przychód z nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń
Zasadą jest, że gdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą otrzyma nieodpłatne świadczenie lub świadczenie częściowo odpłatne, to zobowiązany jest wykazać z tego tytułu przychód podatkowy (na (...)
str. 16
2.2.
Prawo do odliczenia VAT z faktur za zakup paliwa
Ustawodawca nie wprowadził żadnych regulacji, które uzależniałyby prawo do odliczenia VAT od zakupu towarów (usług) od tego, w jakiej formie podatnik za te zakupy płaci. (...)
str. 18
2.3.
Ewidencja księgowa
Pojęcie bonów nie zostało zdefiniowane w ustawach podatkowych ani w ustawie o rachunkowości. Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN wynika, że (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.
VAT w 2014 r. - zasady rozliczania VAT od czynności, dla których istotna będzie data wystawienia faktury
Na temat zasad rozliczania VAT, jakie będą obowiązywały w 2014 r., pisaliśmy już w kilku ostatnich numerach Biuletynu Informacyjnego. W tym artykule przedstawimy zasady rozliczania VAT od czynności, dla (...)
str. 20
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Działalność organizacji pożytku publicznego a VAT
Organizacja pożytku publicznego prowadzi działalność wspierającą głównie rozwój dzieci i młodzieży. W tym celu organizuje nieodpłatne imprezy dla dzieci ze środowiska wiejskiego i z miast, (...)
str. 30
2.2.
Kiedy usługę budowlaną należy uznać za kompleksową?
Zajmujemy się montażem okien, parapetów i rolet zewnętrznych i wewnętrznych w budynkach mieszkalnych. Czy jeżeli usługa ma charakter kompleksowy, do całej wartości usługi możemy zastosować (...)
str. 32
2.3.
Sprzedaż wyrobów, do produkcji których wykorzystano towary objęte odwrotnym obciążeniem
Kupuję wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT. Z tych wyrobów wykonuję półfabrykaty i wyroby gotowe. Czy sprzedaż tych wyrobów także (...)
str. 33
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Strata na działalności zwolnionej od podatku nie może obniżać dochodu podlegającego opodatkowaniu - wyrok NSA
Podatnik, który uzyska ujemny wynik finansowy na działalności statutowej, której dochody są wolne od podatku, nie może przy ustalaniu dochodów (straty) podatkowych uwzględnić przychodów oraz (...)
str. 34
2.
Dochód organizacji pożytku publicznego (fundacji) przeznaczony na fundusz pożyczkowy korzysta ze zwolnienia od podatku - interpretacja indywidualna
Dochód fundacji, będącej organizacją pożytku publicznego, przeznaczony na powiększenie kapitału funduszu pożyczkowego, z którego fundacja udziela pożyczek realizując cele statutowe, może korzystać ze zwolnienia od (...)
str. 35
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Odliczanie od podstawy opodatkowania darowizny przekazanej na rzecz fundacji
Spółka z o.o. przekazała darowiznę pieniężną na rzecz fundacji. Czy jeśli fundacja, na rzecz której przekazano darowiznę, nie ma statusu organizacji pożytku publicznego, to można (...)
str. 36
3.2.
Wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów a zwolnienie uczelni z podatku dochodowego
Uczelnia, której dochody korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w związku z przeznaczeniem ich na cele statutowe, zapłaciła odsetki od nieterminowo regulowanych zobowiązań budżetowych. Czy można uznać, (...)
str. 38
3.3.
Sporna należność w kosztach uzyskania przychodów
W roku 2011 najemca zalegał z zapłatą spółdzielni należności za najem powierzchni handlowej. Wartość należności w kwocie netto stanowiła przychód należny roku 2011. Sprawa trafiła (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Samochód wykorzystywany do celów prywatnych i do działalności gospodarczej nie może być zaliczony do środków trwałych firmy
Używanie samochodu do celów prywatnych wyłącza możliwość uznania takiego pojazdu za środek trwały, a tym samym zaliczenia jego amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna (...)
str. 40
2.
Stypendia dla młodych naukowców są wolne od podatku dochodowego - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, ustanowione przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o zasadach finansowania nauki, są (...)
str. 41
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Dotacja otrzymana przez bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej a rozliczenie podatku dochodowego
Na podjęcie działalności gospodarczej otrzymałam dotację z Funduszu Pracy. Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym wybrałam zasady ogólne (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Będę też podatnikiem (...)
str. 42
3.2.
Zwrot otrzymanej w latach poprzednich refundacji z NFZ - skutki w podatku dochodowym
Prowadzimy aptekę i otrzymujemy dopłaty (refundacje) z NFZ do sprzedawanych leków. Obecnie, w rezultacie przeprowadzonej kontroli, NFZ zakwestionował wysokość dopłat przyznanych nam w 2008 r. (...)
str. 45
3.3.
Opodatkowanie wynagrodzenia biegłego sądowego
Jestem rzeczoznawcą majątkowym i prowadzę działalność gospodarczą (opodatkowaną liniowym podatkiem dochodowym). Ponadto, na zlecenie sądu świadczę usługi biegłego - w zakresie pokrywającym się z przedmiotem mojej działalności gospodarczej. (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Moment dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego
W grudniu br. wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych oraz rozpoczęliśmy użytkowanie maszyny produkcyjnej. Ponieważ kryteria małego podatnika spełniamy zarówno w roku bieżącym, jak i będziemy (...)
str. 50
2.
Podstawa ustalenia wartości początkowej samochodu w leasingu finansowym
Czy można przyjąć wartość środka trwałego stanowiącego samochód ciężarowy na podstawie faktury wystawionej przez leasingodawcę? Czy odsetki zapłacone od tego leasingu można księgować na podstawie (...)
str. 52
3.
Pierwsze ulepszenie środka trwałego w danym roku podatkowym
W ubiegłym roku kupiliśmy środek trwały. Obecnie dokupiliśmy element do tego urządzenia za kwotę nieprzekraczającą 3.500 zł. Czy o wydatek taki należy zwiększyć wartość początkową (...)
str. 53
4.
Zasada kontynuacji amortyzacji nie dotyczy środków trwałych otrzymanych aportem przez spółkę z o.o.
Wspólnik spółki z o.o. wniósł aportem na podwyższenie kapitału zakładowego środek trwały, który dotychczas użytkował w prowadzonej działalności gospodarczej. Jak ustalić jego wartość początkową u otrzymującego aport - (...)
str. 54
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Jakie podmioty rozliczają się w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych?
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe funkcjonują w Polsce od wielu lat. Obsługują one wybrane kategorie podatników. Początek roku to dla wielu podmiotów moment przejścia z dotychczasowego urzędu skarbowego do (...)
str. 56
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Obowiązki pracodawcy wynikające z faktu przywrócenia pracownika do pracy
W sytuacji, gdy w ramach toczącego się postępowania wynikającego z odwołania się zwolnionego pracownika sąd pracy ustali, że wypowiedzenie zawartej z nim umowy o pracę (...)
str. 58
2.
Wliczanie nagrody rocznej do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego
1) Jaką wysokość nagrody rocznej, niewypłacanej za okresy absencji chorobowej, należy uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli pracownik został przyjęty do pracy w połowie (...)
str. 61
3.
Obniżenie zasiłku chorobowego w przypadku dostarczenia zwolnienia lekarskiego po terminie
Pracownik przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA w pierwszym dniu po powrocie do pracy. W jaki sposób obliczyć okres opóźnienia w celu obniżenia zasiłku chorobowego o (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Kwoty wolne od potrąceń w 2014 r.
Na początku grudnia 2013 r. podpisaliśmy umowę o pracę na pełny etat z nowym pracownikiem, przy czym podjęcie pracy nastąpi dopiero od 1 stycznia 2014 r. Jak wynika z przedłożonego (...)
str. 64
2.
Charakter nadgodzin w ruchomym rozkładzie czasu pracy
Pracownicy jednego działu w naszym zakładzie pracują w ruchomym rozkładzie czasu pracy, który przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach tygodnia. Z uwagi na chorobę jednego pracownika, drugi (...)
str. 65
3.
Obowiązywanie nowych warunków płacowych przy wypowiedzeniu zmieniającym
Zdecydowałem się zmienić w firmie regulamin wynagradzania i obniżyć wysokość premii wszystkim 25 pracownikom. Kilku z nich nie zaakceptowało tych zmian i odmówiło podpisania aneksów (...)
str. 67
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC przez podmioty prowadzące biuro rachunkowe
Spółka z o.o. świadczy usługi księgowe, które polegają wyłącznie na wprowadzaniu do programu finansowo-księgowego dokumentów księgowych, dostarczonych przez klientów. Równocześnie nadzór i prowadzenie ksiąg rachunkowych powierzono podwykonawcy (...)
str. 68
2.
Jaki moment należy uznać za dzień zakończenia likwidacji?
Jedna z naszych spółek z o.o. w grupie kapitałowej jest w trakcie procesu likwidacji. Jak należy rozumieć termin "zakończenie likwidacji", o której mowa w art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości? Czy za (...)
str. 70
3.
Rozliczenia międzyokresowe przychodów ustalone w związku z otrzymaniem dofinansowania
W bieżącym roku otrzymaliśmy dofinansowanie do zakupu programu informatycznego oraz środka trwałego. Dla celów bilansowych otrzymaną kwotę zaliczyliśmy do RMP i równolegle do amortyzacji odnosimy (...)
str. 71
4.
Jaką ewidencję analityczną należy prowadzić do kont sprzedaży?
Czy do ewidencji sprzedaży trzeba prowadzić ewidencję analityczną, a jeśli tak, to jaką? Ewidencja analityczna sprzedaży powinna zostać dostosowana do potrzeb wynikających z ustawy o rachunkowości, potrzeb podatkowych (...)
str. 73
5.
Publikacja elektroniczna sprawozdania finansowego OPP oraz ustalenie obowiązku jego badania
Posiadamy status organizacji pożytku publicznego (OPP). Sprawozdanie finansowe za bieżący rok sporządzimy na 31 grudnia. W jakim terminie musimy złożyć je do publikacji, aby nie utracić (...)
str. 75
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.