Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 24 (354) z dnia 10.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
Informacja dla Czytelników
Szanowni Państwo! Grudzień to szczególny miesiąc, skłaniający do spotkań, podsumowań i układania planów na przyszłość. Mamy nadzieję, że w mijającym roku pomogliśmy Państwu w bieżącej pracy rozwiązując problemy (...)
str. 4
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
Pracodawco, sprawdź jakie zmiany wprowadzono w dokumentacji zasiłkowej
Od 26 listopada 2013 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie dokumentacji dotyczącej zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego na dziecko do lat 8. Zostały one wprowadzone do (...)
str. 5
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Rozliczenie składkowo-podatkowe gdy pracownik zachorował w trakcie miesiąca, w którym ustał stosunek pracy
Do 23 listopada br. zatrudnialiśmy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem określonym w stałej miesięcznej wysokości (1.700 zł). W tym miesiącu pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie obejmujące (...)
str. 10
2.
Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP tylko dla pracodawcy, który pierwszy udzielił urlopu związanego z rodzicielstwem - stanowisko MPiPS
Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu (...)
str. 12
3.
Składki ZUS ustalone od przychodu pracownika zwolnionego od podatku dochodowego
Zakład utracił status zakładu pracy chronionej. Jednak na mocy przepisów ustawy o rehabilitacji zachował środki ZFRON. W listopadzie br. pracownik niepełnosprawny obok wynagrodzenia otrzymał świadczenie sfinansowane z ZFRON. (...)
str. 14
4.
Rozliczenie składkowo-podatkowe członka zarządu spółki z o.o. zatrudnionego na podstawie umowy o pracę
Pracownik zatrudniony na stanowisku dyrektora został powołany na członka zarządu spółki. Funkcję tę pełni w ramach zawartej wcześniej umowy o pracę (wypowiedzeniem zmieniającym dokonano zmiany stanowiska na (...)
str. 16
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Zwrot pracownikowi kosztów zakupu okularów korekcyjnych a składki ZUS i zaliczka na podatek
Zgodnie z regulaminem wynagradzania pracodawca zwraca pracownikom zatrudnionym przy komputerze koszty zakupu okularów korekcyjnych. Czy kwota zwrotu jest zwolniona ze składek ZUS i podatku dochodowego? (...)
str. 18
2.
Wyłączenie z oskładkowania dodatku za rozłąkę
Na podstawie przepisów płacowych pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejscowości wypłacamy dodatek za rozłąkę. Czy podlega on oskładkowaniu? Zgodnie z § 2 ust. (...)
str. 19
3.
Składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe tylko do osiągnięcia limitu podstawy obowiązującej w danym roku
Pracownica do połowy marca br. przebywała na urlopie macierzyńskim. Czy ustalając limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w bieżącym roku powinniśmy uwzględnić (...)
str. 20
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Ustalenie prawa do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy
W firmie na początku grudnia br. zatrudniliśmy pracownika oraz osobę na podstawie umowy zlecenia. Po kilku dniach stały się one niezdolne do pracy z powodu (...)
str. 21
2.
Prawo do zasiłku opiekuńczego gdy jeden z rodziców jest osobą bezrobotną
Pracownica wystąpiła z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 3 lat. W oświadczeniu ZUS Z-15 wpisała, (...)
str. 22
3.
Okoliczności pozbawiające pracownika prawa do świadczeń za czas choroby
W jakich przypadkach można odmówić pracownikowi prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego? Czy okresy niezdolności do pracy, za które nastąpiło pozbawienie prawa do tych świadczeń (...)
str. 23
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Wysokość zasiłku w razie wypłaty premii z opóźnieniem
Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego, jeśli decyzja o przyznaniu premii miesięcznej za miesiąc poprzedzający powstanie niezdolności do pracy zostanie podjęta już po dokonaniu wypłaty (...)
str. 25
2.
Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy choroby a najniższa podstawa wymiaru zasiłków
Pracownicy otrzymują wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej, dodatki stażowe i premie miesięczne. Zgodnie z przepisami płacowymi w okresach pobierania świadczeń chorobowych zachowują prawo do dodatku (...)
str. 26
3.
Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka po rezygnacji matki z urlopu macierzyńskiego
Pracownik-ojciec dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego (a następnie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego) pozostałego po rezygnacji matki dziecka z części tego urlopu (matka nie występowała (...)
str. 27
V.
Emerytury i renty
1.
Renta z tytułu niezdolności do pracy dla osoby, która przed złożeniem wniosku nie pracowała
Lekarz orzecznik ZUS orzekł u męża naszej pracownicy całkowitą niezdolność do pracy. Posiada on łącznie 28 lat pracy, ale od 4 lat nigdzie nie pracuje. (...)
str. 29
2.
Potrącenia ze świadczeń emerytalno-rentowych
Pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Z uwagi na zaległości w płaceniu alimentów, ZUS potrąca mi te należności z wypłacanej renty. Jaką kwotę ZUS (...)
str. 30
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Wypowiedzenie zmieniające warunki zatrudnienia
Pracodawca zmienił w regulaminie wynagradzania nazewnictwo niektórych stanowisk. Czy taka zmiana wymaga wypowiedzenia warunków pracy? Na ocenę konieczności zastosowania wypowiedzenia warunków pracy lub płacy może (...)
str. 32
2.
Zakończenie umowy terminowej w razie długotrwałej choroby oraz osiągnięcia wieku "przedemerytalnego"
1) Pracownik zatrudniony na czas określony do końca 2013 r., jest długotrwale niezdolny do pracy i obecnie przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy umowa ulegnie rozwiązaniu, (...)
str. 33
3.
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia a roszczenie o odszkodowanie
Pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia wskazując jako przyczynę niezapewnienie mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zdaniem pracodawcy warunki pracy były zgodne z przepisami bhp. Czy pomimo (...)
str. 34
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Czy należy sporządzać miesięczne rozkłady czasu pracy dla każdego pracownika?
Korzystając ze zmiany przepisów o czasie pracy obowiązujących od 23 sierpnia br., wprowadziliśmy dla pracowników produkcyjnych 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Pracownicy biurowi w dalszym ciągu są (...)
str. 35
2.
Zaniechanie udzielenia czasu wolnego za godziny nadliczbowe w zaplanowanym terminie
W zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy. Ewentualne godziny nadliczbowe z przekroczenia dobowego kompensujemy czasem wolnym w ostatnim miesiącu okresu, o czym informujemy pracownika w miesiącu wystąpienia nadgodzin. Jak sklasyfikować (...)
str. 36
3.
Ruchomy czas pracy a przekroczenia norm czasu pracy - stanowisko MPiPS
Obowiązująca od 23 sierpnia 2013 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła do porządku prawnego tzw. ruchomą organizację pracy w dwóch wariantach. Zgodnie z art. 1401 § 1 i 2 K.p. rozkład czasu (...)
str. 38
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Wynagrodzenie za pracę ponad wymiar "niepełnoetatowca" w podstawie wynagrodzenia urlopowego
Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uwzględnia się wynagrodzenie za przekroczenie godzin wynikających z wymiaru czasu pracy pracownika zatrudnionego na niepełny etat? Tak, (...)
str. 39
2.
Ustalanie wynagrodzenia o charakterze stałym miesięcznym za pierwszy, niepełny miesiąc pracy
Zatrudniliśmy pracownika od drugiego dnia miesiąca, gdyż pierwszy dzień był niedzielą. Jak obliczyć obowiązujący go czas pracy i wynagrodzenie za ten miesiąc, jeżeli ma ono charakter (...)
str. 40
3.
Rozliczenie przerwanej podróży służbowej
Pracownik został wysłany w podróż służbową. Po przyjeździe na dworzec kolejowy oraz zakupie biletu na pociąg otrzymał informację o jej odwołaniu. Jak rozliczyć podróż pracownika? Nadmieniamy, że (...)
str. 42
4.
Kwoty wolne w razie zatrudnienia przez część miesiąca, w niepełnym wymiarze albo zmiany etatu w trakcie miesiąca
1) Czy kwota wolna od potrąceń egzekwowanych należności niealimentacyjnych w przypadku zatrudnienia przez część miesiąca podlega obniżeniu? Przepisy dotyczące ochrony wynagrodzenia nie przewidują zmniejszania kwoty wolnej (...)
str. 43
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego w praktyce kadrowej
1) Pracownica, która podjęła pracę w tutejszej firmie doręczyła pracodawcy świadectwo ukończenia 2-letniej szkoły policealnej (10 czerwca 2011 r.), a ponadto świadectwa pracy obejmujące okresy od 4 grudnia (...)
str. 45
2.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracownika niepełnosprawnego
Zatrudniamy dwie osoby legitymujące się od ponad roku umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jedna z tych osób podjęła pracę od 12 listopada 2012 r. i jest to jej pierwsze zatrudnienie. (...)
str. 46
3.
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego po urlopie związanym z rodzicielstwem
1) Czy pracownicy przebywającej na dodatkowym urlopie macierzyńskim możemy bezpośrednio po nim udzielić urlopu wypoczynkowego, a następnie urlopu rodzicielskiego? Nadmieniamy, że z pierwszej części urlopu rodzicielskiego w wymiarze (...)
str. 48
4.
Nabywanie uprawnień do urlopu dodatkowego przez pracowników socjalnych
Czy pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku aspiranta lub asystenta pracy socjalnej przysługuje prawo do urlopu dodatkowego? Czy przywilej ten posiada tylko pracownik socjalny, który otrzymuje specjalny (...)
str. 50
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Korekta stanu zatrudnienia dla celów zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Przy czym przyjmuje się liczbę planowaną, (...)
str. 51
2.
Palenie tytoniu a przerwy w pracy
Pracownik będący nałogowym palaczem za zgodą przełożonego kilkakrotnie w ciągu dnia pracy opuszcza swoje stanowisko aby wypalić papierosa, co trwa za każdym razem kilka minut. (...)
str. 53
3.
Wpływ urlopu bezpłatnego na prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Pracownik zatrudniony od maja 2012 r. często korzysta z krótkich okresów urlopu bezpłatnego. W jaki sposób urlopy te wpłyną na jego staż, od którego zależy (...)
str. 54
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Treść skierowania na badania profilaktyczne oraz odpowiedzialność pracodawcy w tym zakresie
Co powinno zawierać prawidłowo sporządzone skierowanie na wstępne oraz okresowe badania profilaktyczne? Jakie są konsekwencje niewłaściwej treści tego dokumentu? Skierowanie powinno mieć charakter imienny, a (...)
str. 55
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Zatrudnienie członka rodziny a składki ZUS
1) Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji. Obecnie chciałabym zatrudnić małżonka na umowę o pracę, z którym mam ustanowioną rozdzielność majątkową. Czy powinnam zgłosić go (...)
str. 57
2.
Opłacanie składki na Fundusz Pracy przez przedsiębiorcę
Jestem zatrudniony na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu za wynagrodzeniem 1.200 zł. Od 1 października 2013 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności (...)
str. 57
3.
Ustalanie prawa do zasiłków z ubezpieczeń społecznych
1) Na wniosek pracownicy udzieliliśmy jej urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Jeszcze w okresie urlopu macierzyńskiego wystąpiła ona z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku. (...)
str. 58
4.
Obliczanie podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego
1) Pracownik od lipca 2012 r. do końca listopada 2013 r. otrzymywał dodatek za zastępstwo. Od 1 grudnia 2013 r. ponownie przyznano mu ten dodatek, ale z powodu zastępstwa (...)
str. 59
5.
Wypowiedzenie umowy o pracę w czasie urlopu
Pracownik zatrudniony na czas określony, korzystający do 13 grudnia br. z urlopu wypoczynkowego, w dniu 10 grudnia br. złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Czy jest ono prawidłowe? Wypowiedzenie (...)
str. 60
6.
Informacja o warunkach zatrudnienia dla młodocianego
Przyjęliśmy do pracy w celu przygotowania zawodowego pracownika młodocianego w wieku 17 lat. Czy należało sporządzić dla niego informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to co powinna ona (...)
str. 61
7.
Powiadomienie PIP o przedłużeniu okresu rozliczeniowego
W firmie zmieniamy okres rozliczeniowy na dłuższy niż maksymalny stosowany do tej pory. Czy należy o tej okoliczności powiadomić PIP, a jeśli tak, to w jakim terminie? Przepisy art. 129 (...)
str. 61
8.
Umowny limit godzin pracownika "niepełnoetatowego"
Zatrudniliśmy pracowników na 1/2 etatu. Czy wskazanie jako limitu, o którym mowa w art. 151 § 5 K.p., pracy przekraczającej 4 godziny na dobę jest prawidłowe? Stosownie do art. 151 (...)
str. 61
1.
Obowiązek wydania świadectwa pracy
Zasady dokumentowania zatrudnienia świadectwem pracy wynikają z przepisów art. 97 K.p. oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz (...)
str. 62
2.
Treść świadectwa pracy
W sprawie treści świadectwa pracy należy uwzględnić przepisy art. 97 § 2 K.p. oraz § 1 rozporządzenia, w którego załączniku zamieszczono wzór świadectwa pracy wraz z wyjaśnieniem sposobu jego wypełnienia. W świadectwie (...)
str. 64
3.
Odszkodowanie za niedopełnienie obowiązku wydania świadectwa pracy
Jeśli wskutek niedopełnienia obowiązku terminowego wydania świadectwa pracy lub wydania wadliwego świadectwa pracy pracownik poniesie szkodę, to w myśl art. 99 K.p. przysługuje mu roszczenie (...)
str. 66
4.
Tryb prostowania treści świadectwa pracy
W przypadku gdy świadectwo pracy nie zawiera wszystkich informacji, które powinny być w nim zamieszczone albo zawiera informacje błędne lub niekompletne, pracownik może wystąpić z wnioskiem o jego sprostowanie (...)
str. 66
5.
Duplikat świadectwa pracy
Po rozwiązaniu stosunku pracy z danym pracownikiem pracodawca ma obowiązek zabezpieczyć i przechowywać jego dokumentację osobową. Jest ona zaliczana do tzw. materiałów niearchiwalnych, co oznacza, (...)
str. 67
6.
Przykładowo wypełniony wzór świadectwa pracy
Wszystkie pola świadectwa pracy powinny być wypełnione. Jeśli nie dotyczą danej osoby, należy to odpowiednio zaznaczyć, stawiając kreskę albo wpisując słowa "nie dotyczy". Zakład Produkcyjno-Handlowy (...)
str. 68
E.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Rozporządzenia wykonawcze do nowej ustawy antykryzysowej
W Dzienniku Ustaw z dnia 20 listopada 2013 r., pod poz. 1348 i 1349 opublikowano rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada (...)
str. 71
2.
Rozszerzenie katalogu usprawiedliwionych nieobecności w pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 21 listopada 2013 r., pod poz. 1359 opublikowano rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2013 r. (...)
str. 71
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.