Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Zasady odliczania podatku naliczonego
Dodatek nr 14
do Poradnika VAT nr 23
z dnia 10.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
OD JAKICH ZAKUPÓW MOŻNA ODLICZYĆ VAT?
Podstawowa zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Z przepisu tego (...)
str. 3
1.
Nabycie towarów i usług przed rozpoczęciem działalności gospodarczej
Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, wyłącznie podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni. Rejestracja jest niezbędna (...)
str. 4
2.
Moment dokonania odliczenia
Co do zasady, odliczenia VAT naliczonego dokonuje się w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymano fakturę, lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Problem pojawia (...)
str. 5
3.
Termin zwrotu podatku naliczonego
W przypadku gdy podatnik dokonuje zakupów towarów i usług związanych z planowaną w przyszłości działalnością gospodarczą, w składanej przez niego deklaracji (lub deklaracjach) po stronie (...)
str. 6
1.
Podstawowy termin odliczenia VAT
Ustawodawca w art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, sformułował ogólną zasadę odliczania podatku naliczonego przez podatników VAT. W myśl tego przepisu prawo do obniżenia (...)
str. 7
2.
Prawo do rozporządzania towarami jak właściciel
Podatnik, który otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towaru czy usługi, decydując się na odliczenie podatku naliczonego z tej faktury, musi pamiętać, że prawo do odliczenia podatku, (...)
str. 7
3.
Faktury za media
W przypadku tzw. usług powszechnych, do których należą m.in.: dostawa energii elektrycznej i cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, usługi telekomunikacyjne i radiokomunikacyjne, usługi w (...)
str. 8
4.
Podatek wynikający ze spisu z natury
Zgodnie z art. 113 ust. 5 ustawy, odliczenie podatku naliczonego od zakupów dokonanych przed utratą lub rezygnacją z prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT jest (...)
str. 8
5.
Odliczanie VAT przez małych podatników rozliczających się metodą kasową
Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny wykazują obowiązek podatkowy od wykonanych czynności. Natomiast rozliczenia podatku naliczonego dokonują zasadniczo dopiero wówczas, gdy uregulują (...)
str. 9
6.
Zasady odliczania VAT z faktury korygującej
W myśl art. 86 ust. 10a ustawy o VAT, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, obniżającą bądź podstawę opodatkowania bądź też (...)
str. 9
7.
Podatek VAT odliczony poprzez korektę deklaracji
Choć podatnicy mają - co do zasady - aż trzy okresy rozliczeniowe na odliczenie podatku naliczonego z otrzymanej faktury, zdarza się w praktyce, że w (...)
str. 10
IV.
PRZEDMIOTOWE WYŁĄCZENIA Z PRAWA DO ODLICZENIA VAT
Zgodnie z art. 86 ust. 1, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług w zakresie, w jakim dokonane zakupy mają związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi. (...)
str. 11
1.
Ograniczenia w odliczaniu VAT przy nabyciu i eksploatacji niektórych pojazdów
Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 (...)
str. 12
2.
Błędy formalne uniemożliwiające odliczanie VAT
Każdy zakup towaru czy usługi powinien zostać w odpowiedni sposób udokumentowany. W niektórych przypadkach dokument zawierający błędy pozbawia nabywcę prawa do odliczenia określonego w nim (...)
str. 13
2.1.
Faktury wystawione przez podmiot nieistniejący
W myśl art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie uprawniają nabywcy do odliczenia podatku naliczonego m.in. faktury, faktury korygujące, dokumenty (...)
str. 13
2.2.
Udokumentowanie czynności niepodlegającej opodatkowaniu
W przypadku gdy czynność, która - zgodnie z przepisami o VAT - nie podlega opodatkowaniu VAT albo jest z niego zwolniona, zostanie przez wystawcę faktury (...)
str. 13
2.3.
Transakcje niezgodne ze stanem faktycznym
Faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne: a) stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności, b) podające kwoty niezgodne z rzeczywistością (...)
str. 14
2.4.
Faktury wystawione przez nabywcę
Podatnik, podatnik podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze albo osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, nabywający towary lub usługi od podatnika (czynnego lub (...)
str. 15
V.
NIETERMINOWO WYSTAWIONA FAKTURA A ODLICZENIE PODATKU NALICZONEGO
Przepisy ustawy o VAT i rozporządzenia w sprawie faktur precyzyjnie określają, w jakim terminie podatnik powinien udokumentować transakcję podlegającą opodatkowaniu. Zbyt wczesne i zbyt późne (...)
str. 16
1.
Terminy wystawiania faktur
Terminy, w jakich wystawia się faktury określone zostały szczegółowo w przepisach § 9-11 rozporządzenia w sprawie faktur. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w § 9 (...)
str. 16
2.
Odliczenie podatku naliczonego z faktury wystawionej przedwcześnie
Z przepisu art. 86 ust. 12 ustawy o VAT wynika, iż w przypadku faktur wystawianych przedwcześnie nabywca towaru lub usługi nie ma - co do (...)
str. 17
3.
Faktura wystawiona po terminie a prawo do odliczenia podatku naliczonego
Choć przepisy wyznaczają najpóźniejszy moment, w którym podatnik ma obowiązek wystawienia faktury dokumentującej określoną transakcję, w praktyce stosunków gospodarczych niejednokrotnie zdarza się, iż podmiot dokonujący (...)
str. 17
4.
Nieterminowo wystawiona faktura zaliczkowa
Każda otrzymana przez podatnika VAT zaliczka - niezależnie od jej wysokości - rodzi obowiązek podatkowy w VAT. Fakt otrzymania zaliczki wiąże się z koniecznością wystawienia (...)
str. 18
VI.
DZIAŁALNOŚĆ MIESZANA - ZASADY ODLICZANIA VAT
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku (...)
str. 19
1.
Wstępne rozliczanie podatku naliczonego
Szczegółowe zasady rozliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej określone zostały w przepisie art. 91 ustawy o VAT. Rozliczenie podatku naliczonego, którego nie można jednoznacznie (...)
str. 19
2.
Jak dokonuje się rocznej korekty?
Po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący działalność "mieszaną" jest zobowiązany do obliczenia struktury obrotów dla tego właśnie roku. Na jej podstawie podatnik powinien skorygować rozliczenie (...)
str. 21
3.
Korekta podatku naliczonego od zakupu środków trwałych
Jeżeli podatnik dokonuje zakupu środka trwałego o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł związanego zarówno z działalnością uprawniającą, jak i nieuprawniającą do dokonywania odliczenia podatku VAT, (...)
str. 22
VII.
ODLICZENIE VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Rozliczałem podatek VAT metodą kasową od początku 2011 r. Z dniem 1 października 2013 r. podjąłem decyzję o rezygnacji z tej metody rozliczeń. Zawiadomienie o (...)
str. 23
VIII.
NOWE ZASADY ODLICZANIA VAT W 2014 R.
1.1.
Ogólna zasada odliczania podatku naliczonego
Obecnie - co do zasady - prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres (miesiąc bądź kwartał), w którym otrzymał fakturę. Zasada ta określona (...)
str. 26
1.2.
VAT naliczony w przypadku uiszczonych zaliczek
W sytuacji gdy podatnik będzie uiszczał zaliczki na poczet nabywanych towarów czy usług, prawo do odliczenia podatku naliczonego będzie mu przysługiwać w takiej części, w (...)
str. 27
1.3.
Odliczanie VAT poprzez korektę deklaracji
W 2014 r. zachowana zostanie również reguła dotycząca odliczania podatku naliczonego poprzez korektę deklaracji. Jeżeli zatem podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, (...)
str. 28
1.4.
Problemy z odliczeniem VAT z faktur otrzymanych z opóźnieniem
Zgodnie z zamierzeniami, ustawodawca poprzez nowe regulacje, w 2014 r. powiązał ściśle termin odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę towaru (usługi) z momentem powstania obowiązku podatkowego po stronie dostawcy towaru (...)
str. 29
1.5.
Otrzymanie faktury korygującej a termin odliczenia VAT
Począwszy od 1 stycznia 2014 r. zmianie ulegną przepisy regulujące podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Zgodnie z dodanym art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, w (...)
str. 30
1.6.
Odliczanie VAT przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczeń
Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny wykazują obowiązek podatkowy od wykonanych czynności. Natomiast odliczenia podatku naliczonego dokonują zasadniczo dopiero wówczas, gdy uregulują (...)
str. 31
1.7.
Faktury otrzymane od podatnika rozliczającego VAT metodą kasową
W obecnym stanie prawnym, na podstawie § 18 ust. 1 rozporządzenia w sprawie VAT, odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych od małego podatnika rozliczającego VAT (...)
str. 32
1.8.
Podatek naliczony od nabycia wewnątrzwspólnotowego
Zasady odliczania podatku naliczonego z tytułu WNT z dniem 1 stycznia 2014 r. znacznie się skomplikują. Prawo do odliczenia podatku będzie powstawało w rozliczeniu za (...)
str. 32
1.9.
Import towarów z zastosowaniem procedury uproszczonej
Od 1 stycznia 2014 r., w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - prawo do (...)
str. 33
2.1.
Ustawowe ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów
Na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, od 1 stycznia 2014 r. ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego będą odnosić się do nabycia samochodów osobowych oraz innych niż samochody (...)
str. 33
2.2.
Wniosek polskiego rządu o derogację
Przepisy art. 86a oraz art. 88a ustawy o VAT mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na działania polskiego rządu (...)
str. 34
2.3.
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów w sprawie odliczania VAT od samochodów w 2014 r.
W związku ze złożonym wnioskiem o derogację dla Polski w sprawie ograniczenia prawa do odliczania VAT od nabycia niektórych pojazdów samochodowych i paliwa do ich napędu, nasze Wydawnictwo zwróciło (...)
str. 34
3.
Odliczenie podatku naliczonego od towarów posiadanych na dzień utraty prawa do zwolnienia z VAT w 2014 r.
Na mocy art. 113 ust. 5 ustawy o VAT, za zgodą naczelnika właściwego urzędu skarbowego, podatnik tracący prawo do zwolnienia podmiotowego może pomniejszyć podatek należny (...)
str. 35
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.