Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 53.116 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 23 (359) z dnia 10.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług uchwalone przez Sejm
W dniu 8 listopada 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Tekst ustawy został 12 listopada 2013 r. przekazany do (...)
str. 4
II.
Odliczanie VAT od samochodów w 2014 r. - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
Obowiązujące obecnie (w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.) ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych wynikają (...)
str. 5
B.
OBRÓT KRAJOWY
1.
Obowiązek podatkowy uzależniony od zapłaty i terminu płatności
Usługa najmu świadczona na terytorium kraju przez podatnika podlega szczególnym zasadom opodatkowania podatkiem VAT. Obowiązek podatkowy od tych usług - w myśl art. 19 ust. (...)
str. 8
2.
Faktura dokumentująca usługę najmu
Fakturę dokumentującą usługę najmu należy wystawić nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem tego obowiązku. Kwestię tę reguluje (...)
str. 9
3.
Odliczenie podatku naliczonego z faktury dokumentującej usługę najmu
Podatnicy mogą odliczać VAT od nabytych usług w rozliczeniu za okres, w którym otrzymali fakturę lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów (...)
str. 11
IV.
Zwrot VAT w budownictwie mieszkaniowym w 2014 r.
Do końca 2013 r. osoby fizyczne mają prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku m.in. z budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku (...)
str. 12
V.
Leasing operacyjny samochodu osobowego a podatek naliczony - pytania i odpowiedzi
Ograniczenia w zakresie odliczenia VAT z tytułu użytkowania samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego zostały zawarte przede wszystkim w art. 3 ust. 6 ustawy (...)
str. 14
VI.
Korekta podatku naliczonego przy sprzedaży środka trwałego
Na gruncie podatku od towarów i usług obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego, gdyż podatnik "na bieżąco" dokonuje pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony związany z poniesionymi (...)
str. 17
1.
Korekta podatku naliczonego w związku ze zmianą przeznaczenia nabytych towarów i usług
Przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT nakazuje skorygowanie podatku naliczonego w przypadku, gdy: podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą (...)
str. 18
2.
Zbycie środka trwałego a obowiązek korekty podatku naliczonego
Okolicznością powodującą obowiązek skorygowania wcześniej odliczonego podatku naliczonego będzie z pewnością zbycie środka trwałego dokonane w formie czynności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT (vide: wyrok (...)
str. 18
3.
Wydatki poniesione na remont/eksploatację środka trwałego
Obowiązek korekty podatku naliczonego ma odniesienie do całego środka trwałego, w tym również do poczynionych przez podatnika (przed datą sprzedaży) zakupów służących remontowi/eksploatacji tego środka (...)
str. 19
4.
Nabycie usługi związanej ze środkiem trwałym a korekta podatku naliczonego
Przepis art. 91 ust. 7 ustawy o VAT odnosi się do każdego towaru/usługi, a nie tylko do środków trwałych. Z tym, że nie każda usługa będzie przedmiotem korekty w ww. trybie, (...)
str. 19
VII.
Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi a podatek VAT
Zadania gmin oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku, a także warunki wykonywania działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów regulują (...)
str. 21
VIII.
Wykonanie trwałej zabudowy meblowej opodatkowane 8% stawką VAT - uzasadnienie do uchwały NSA
Na łamach naszego czasopisma wielokrotnie informowaliśmy, że od dawna trwa spór podatników i organów podatkowych w sprawie stawki VAT na sprzedaż trwałej zabudowy meblowej (szafy (...)
str. 23
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Czytelnicy pytają
1.
Określenie nazwy towaru na paragonie
 ?  Sprzedajemy stolarkę okienną i drzwiową oraz świadczymy usługi budowlano-montażowe. Sprzedaż na rzecz osób fizycznych zawsze dokumentowana jest fakturą, do której załączamy paragon. Na fakturach jako (...)
str. 25
2.
Sankcja za niedotrzymanie terminu instalacji kasy fiskalnej
W wyniku przeprowadzonej kontroli urząd skarbowy stwierdził, że nie zainstalowaliśmy kasy fiskalnej w obowiązującym terminie. Jakie sankcje nam grożą z tego tytułu? Zgodnie z regulacjami (...)
str. 28
3.
Moment zaewidencjonowania usługi w kasie fiskalnej
W prowadzonej działalności gospodarczej podatnik ewidencjonuje sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W którym momencie należy rejestrować w kasie sprzedaż usług budowlano-montażowych, dla których obowiązuje szczególny moment powstania obowiązku (...)
str. 29
4.
Zasady wyliczania limitu uprawniającego do zwolnienia
W prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję sprzedaży: gotówkowej, dla osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz wysyłkowej dla osób fizycznych, gdzie zapłata następuje za pośrednictwem banku lub poczty. (...)
str. 30
X.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Limit obrotów zwalniający z obowiązku instalacji kasy
Świadczę usługi fryzjerskie, korzystam ze zwolnienia z VAT. Dotychczas nie miałam obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Czy w 2014 r. również będzie obowiązywał (...)
str. 31
2.
Termin odliczenia ulgi na zakup kasy fiskalnej
W październiku br. do prowadzonej działalności zakupiłem kasę fiskalną. Pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej przy jej użyciu dokonałem w listopadzie. Czy mogłem skorzystać z (...)
str. 32
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Import usług kompleksowych
Spółka dokonała nabycia usługi ubezpieczeniowej od kontrahenta z kraju trzeciego. Faktura zawiera w odrębnych pozycjach koszt polisy i prowizje brokera. Czy mamy obowiązek rozliczenia importu (...)
str. 33
1.
Kompleksowe świadczenie
Z opisu sytuacji wynika, iż Czytelnik dokonuje zakupu polisy ubezpieczeniowej. Należność obejmuje nie tylko koszt samej polisy, ale również prowizję brokera, który zapewne doradzał nabywcy (...)
str. 33
2.
Miejsce opodatkowania
Miejsce świadczenia usługi ubezpieczeniowej nabywanej przez podatnika wyznacza zasada ogólna wyrażona w art. 28b ustawy o VAT, czyli miejsce to znajduje się w kraju, w (...)
str. 34
3.
Obowiązek podatkowy
Ponieważ import usług (również zwolnionych z VAT) wykazuje się w deklaracji VAT, niezbędne jest ustalenie terminu powstania obowiązku podatkowego. W imporcie większości usług (w tym usług ubezpieczeniowych) obowiązek podatkowy (...)
str. 35
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Nabycie towarów poza terytorium kraju od firmy z państwa trzeciego
Dokonujemy zakupu okładek od amerykańskiej firmy, która zamawia je od firmy brytyjskiej. Okładki transportowane są bezpośrednio przez dostawcę z Wielkiej Brytanii do Czech, gdzie są (...)
str. 36
2.
Obowiązek podatkowy w eksporcie po 1 stycznia 2014 r.
Spółka dokonuje eksportu towarów, który realizowany jest na warunkach Incoterms CPT Moskwa. Towary transportowane są do Moskwy na koszt spółki. Jak określić moment powstania obowiązku (...)
str. 38
3.
Import usług rozliczanych częściowo
Wydawnictwo nabywa od podmiotów zagranicznych licencje, które uprawniają do wydania i sprzedaży określonego nakładu książki. Zgodnie z umową, wynagrodzenie stanowi określony procent od uzyskanej przez (...)
str. 39
4.
WDT na rzecz nabywcy niezarejestrowanego jako podatnik VAT UE
Dokonujemy dostawy towarów do Irlandii na zlecenie zagranicznego przedsiębiorcy, którego siedziba znajduje się w tym państwie. Posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, które upoważniają nas do zastosowania (...)
str. 40
5.
Rozliczenie importu usług udzielenia pożyczki, od której umorzono odsetki
Zagraniczny przedsiębiorca udzielił nam pożyczki pieniężnej, którą mieliśmy spłacić w dwóch ratach. Termin wymagalności pierwszej raty upłynął 30 września br. Nie dokonaliśmy wpłaty odsetek, jednak wykazaliśmy (...)
str. 42
6.
Odliczenie podatku VAT z tytułu WNT udokumentowanego paragonami
Pracownicy naszej spółki w trakcie delegacji służbowych dokonują drobnych zakupów poza granicami kraju, które dokumentowane są paragonami fiskalnymi. Opodatkowujemy to jako WNT i ustalamy obowiązek podatkowy na (...)
str. 43
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIII.
Majątek prywatny osoby fizycznej a majątek służący działalności gospodarczej
Jestem podatnikiem VAT prowadzącym salon samochodowy. Kupiłem dwa samochody na cele prywatne, nie wprowadziłem ich do środków trwałych i nie używałem w działalności gospodarczej. Czy jeśli sprzedam (...)
str. 45
1.
Kiedy sprzedaż majątku prywatnego jest działalnością gospodarczą?
O opodatkowaniu danej czynności podatkiem VAT nie przesądza formalny status danego podmiotu jako zarejestrowanego podatnika VAT czynnego. Każdorazowo bowiem należy ustalić, czy w odniesieniu do (...)
str. 45
2.
Przekazanie majątku należącego do przedsiębiorstwa na cele osobiste podatnika
Odnosząc się do planowanej czynności przekazania samochodów na cele osobiste podatnika (a więc "wycofania" tych samochodów z działalności gospodarczej i przeznaczenia ich na cele prywatne) (...)
str. 46
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Korekta deklaracji dokonywana przez organ podatkowy
 ?  W deklaracji VAT-7 za październik błędnie wpisałem wartość netto sprzedaży opodatkowanej stawką 23%. Czy powinienem złożyć korektę deklaracji, czy też urząd skarbowy sam poprawi błąd? (...)
str. 47
2.
Terminy korygowania deklaracji VAT
 ?  Chcę odliczyć podatek naliczony z faktury z 2012 r. poprzez korektę deklaracji. Fakturę otrzymałam w lutym 2012 r. i nie odliczyłam VAT ani w deklaracji za luty, ani też za marzec (...)
str. 48
3.
Kiedy korekta deklaracji uprawnia do zapłaty niższych odsetek od zaległości podatkowej?
Zaniżyłem w deklaracji za wrzesień 2013 r. kwotę zobowiązania podatkowego o 5.000 zł. Okazało się bowiem, że błędnie podsumowałem pozycje w ewidencji sprzedaży. Jakie warunki muszę spełnić, aby zapłacić niższe (...)
str. 49
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XV.
"Odwrotne obciążenie" przy sprzedaży złomu - jak wypełnić deklarację?
Nasza firma jest czynnym podatnikiem VAT i zajmuje się skupem złomu. Nabyty w ten sposób złom sprzedajemy stosując tzw. "odwrotne obciążenie". Czy i jak sprzedaż tę powinniśmy wykazać (...)
str. 50
1.
Rozliczenie dostawy złomu przez sprzedawcę
Sprzedaż złomu na rzecz podmiotu, który nie jest podatnikiem VAT (czynnym ani zwolnionym) podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że w takim przypadku sprzedawca wystawia (...)
str. 50
2.
Deklaracje składane przez nabywcę złomu
Podatnik nabywający złom na zasadzie odwrotnego obciążenia wykazuje z jednej strony kwotę podatku należnego od dokonanej transakcji, z drugiej natomiast te same wartości wykaże po stronie podatku (...)
str. 51
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVI.
Nowe deklaracje akcyzowe dla wyrobów gazowych oraz zmiany w obowiązujących wzorach
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadziła z dniem 1 listopada 2013 r. nowe regulacje w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym gazu ziemnego. Skutkiem wprowadzenia tych zmian było opublikowanie rozporządzenia Ministra (...)
str. 55
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Jakie zakupy należy wykazywać w deklaracji VAT?
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuję zakupów towarów i usług, które podlegają opodatkowaniu VAT stawką VAT 0% oraz zwolnione od podatku. Czy postępuję prawidłowo nie (...)
str. 58
2.
Podatek VAT na fakturze
Hurtownia budowlana prowadzi sprzedaż towarów zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i na rzecz firm. Zasadą jest, że podatek VAT oraz wartości (...)
str. 59
3.
Odpowiedzialność solidarna nabywcy
W ramach prowadzonej działalności kupuję wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 13 do ustawy o VAT. Czy w świetle obowiązujących przepisów zawsze odpowiadam solidarnie za (...)
str. 60
4.
Rozliczenie VAT po utracie prawa do zwolnienia podmiotowego
Ze względu na przekroczenie kwoty obrotów uprawniającej do korzystania ze zwolnienia z VAT, w dniu 4 listopada 2013 r. zarejestrowałem się jako podatnik VAT czynny. (...)
str. 61
5.
Moment odliczenia VAT naliczonego z błędnie oznaczonej faktury
W lipcu 2013 r. otrzymaliśmy fakturę, którą opłaciliśmy w sierpniu 2013 r. Podatek naliczony z tej faktury odliczyliśmy na zasadach ogólnych, tj. w deklaracji za lipiec 2013 r. We wrześniu 2013 r. nasz (...)
str. 62
6.
Nabycie odpadów przez podatników czynnych i zwolnionych
Jestem podatnikiem VAT i dokonuję w ramach prowadzonej działalności nabycia odpadów z tworzyw sztucznych (PKWiU 38.11.55.0) oraz odpadów z papieru i tektury (PKWiU 38.11.52.0). Dostawcy (...)
str. 63
7.
Wynajem krótko- i długoterminowy lokali mieszkalnych
Dokonałam przebudowy domu jednorodzinnego, wyodrębniając kilka lokali mieszkalnych, które zamierzam wynajmować na cele mieszkaniowe. Najemcami będą studenci a umowa będzie zawarta na okres minimum jednego (...)
str. 64
8.
Stawka VAT na usługi w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia
Podmiot leczniczy (przychodnia) świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia. Na zlecenie firmy zamierza przeprowadzić wykład dotyczący ochrony zdrowia i profilaktyki chorób nowotworowych. Czy usługa taka (...)
str. 65
9.
Podatek naliczony z faktury z terminem płatności wynoszącym 360 dni
W kwietniu 2013 r. nabyłem towar od kontrahenta z Niemiec. W umowie określono termin płatności na 360 dni od momentu otrzymania towaru. Odliczyłem podatek naliczony (...)
str. 66
J.
ZMIANY W PRZEPISACH
XVII.
Kronika legislacyjna
1.
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 listopada 2013 r., pod poz. 1304, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu (...)
str. 66
2.
Jednostka organizacyjna weryfikująca podmioty w innych państwach UE
W Dzienniku Ustaw z dnia 8 listopada 2013 r., pod poz. 1299, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie wyznaczenia (...)
str. 67
3.
Zmiana ceny 1 m2 powierzchni mieszkalnej
W Dzienniku Urzędowym GUS z dnia 25 listopada 2013 r., pod poz. 46, opublikowany został komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 listopada 2013 (...)
str. 67
4.
Nowe rozporządzenie w sprawie wyrobów akcyzowych, w przypadku których podatnicy mogą stosować kwartalny okres rozliczeniowy
W Dzienniku Ustaw z dnia 31 października 2013 r., pod poz. 1276, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2013 r. w sprawie wyrobów (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.