Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 23 (353) z dnia 01.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
TO MUSISZ PRZECZYTAĆ!
1.
W grudniu należy dokonać ostatecznej korekty ZFŚS
Pracodawcy obligatoryjnie tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dalej Fundusz, naliczając odpisy w trakcie roku kalendarzowego przyjmują planowane zatrudnienie w zakładzie pracy. Według art. 5 ust. (...)
str. 4
2.
Współczynnik do obliczania ekwiwalentu za urlop w 2014 r.
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się przy użyciu współczynnika, który jest wartością stałą dla danego roku kalendarzowego i wyraża przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do (...)
str. 4
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Zagadnienia dotyczące rozliczania i opłacania składek
1.
Wyrównanie wynagrodzenia pracownikowi rozpoczynającemu drugi rok pracy a składki ZUS
1) Od 22 października 2012 r. zatrudniamy pracownika, dla którego jest to pierwsza praca. Jego wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej na poziomie 80% minimalnego (...)
str. 5
2.
Rozliczenie składkowo-podatkowe wynagrodzenia ze zlecenia wykonywanego przez osobę niebędącą pracownikiem zleceniodawcy
Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą niebędącą naszym pracownikiem. Z tego tytułu podlega ona tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie określiliśmy wynagrodzenie w stawce godzinowej. W listopadzie (...)
str. 7
3.
Ustalenie obowiązku opłacania za "niepełnoetatowego" pracownika składki na Fundusz Pracy
Od połowy listopada 2013 r. zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy mamy obowiązek opłacania za niego składki na Fundusz Pracy? Przyjmując, że osoba, o której mowa (...)
str. 8
4.
Składki ZUS opłacane po terminie wraz z odsetkami za zwłokę
Spółka z o.o. opłaca składki ZUS za dany miesiąc do 15. dnia następnego miesiąca. Ze względu na trudności finansowe składki należne za październik 2013 r. opłaci na (...)
str. 9
5.
Tylko do końca grudnia 2013 r. można rozliczać składki ZUS na "starych" formularzach
Od 1 listopada 2013 r. obowiązują nowe wzory niektórych dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz nowe kody m.in. świadczenia/przerwy, które umożliwiają identyfikację zasiłku macierzyńskiego wypłacanego za poszczególne urlopy (...)
str. 11
II.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Ubezpieczenia w ZUS, gdy zleceniobiorca podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę
W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba, która z tego tytułu została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Obecnie poinformowała nas, że od 18 (...)
str. 11
2.
Ustalenie tytułu ubezpieczeń dla osoby pobierającej zasiłek macierzyński
1) Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą, która pobiera zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu. Czy z umowy zlecenia podlega ona ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu (...)
str. 13
3.
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
1) Pracownik zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny niepracującą żonę i dziecko w wieku 8 lat. Obecnie poinformował nas, że jego żona zarejestrowała się (...)
str. 14
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Obliczanie wysokości wynagrodzenia chorobowego przysługującego po okresie wyczekiwania
Pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w pierwszym miesiącu zatrudnienia, jednak prawo do wynagrodzenia chorobowego nabył w miesiącu następnym (po okresie wyczekiwania). W jaki sposób obliczyć (...)
str. 15
2.
Czy premię uznaniową można wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego?
1) Wypłacamy pracownikom miesięczne premie uznaniowe. Przepisy płacowe nie regulują zasad jej wypłaty. W praktyce premia jest wypłacana w stałej wysokości (nie jest pomniejszana za (...)
str. 16
3.
Przeliczenie wysokości zasiłku macierzyńskiego przysługującego bezpośrednio po zasiłku chorobowym
Wypłacamy pracownikom dodatek za staż pracy, którego wysokość jest ustalana procentowo od wynagrodzenia zasadniczego określonego w umowie o pracę. W myśl przepisów płacowych, pracownicy zachowują (...)
str. 18
4.
Od 1 grudnia 2013 r. zmiany w ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków dla osób niebędących pracownikami
Od 1 grudnia 2013 r. przepis art. 49 ustawy zasiłkowej otrzymał nowe brzmienie, wprowadzone ustawą z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o (...)
str. 19
IV.
Zasady wypłaty zasiłków
1.
Liczba ubezpieczonych zobowiązująca pracodawcę do wypłaty zasiłków w 2014 r.
Uprawnienia do wypłaty zasiłków w nowym roku kalendarzowym ustala się biorąc pod uwagę liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada danego roku. (...)
str. 21
2.
Ustalenie okresu zasiłkowego w razie przerwy w niezdolności do pracy
Pracownik po kilku miesiącach nieprzerwanej choroby skorzystał z 10 dni urlopu wypoczynkowego. Bezpośrednio po tym urlopie ponownie przedłożył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA o czasowej niezdolności (...)
str. 22
3.
Dokumentowanie prawa do wypłaty zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu
1) Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA obejmujące dni poprzedzające datę jego wystawienia. Czy na podstawie tego dokumentu możemy wypłacić zasiłek chorobowy? Zaświadczenie lekarskie ZUS (...)
str. 23
V.
Emerytury i renty
1.
Wystąpienie do ZUS z wnioskiem o przeliczenie kapitału początkowego
Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które przed dniem 1 stycznia 1999 r. opłacały składki na ubezpieczenie społeczne lub za które składki (...)
str. 24
2.
Nie wszystkie przychody wpływają na zawieszalność świadczeń emerytalno-rentowych
1) Zatrudniamy emeryta na podstawie umowy o pracę. W grudniu 2013 r. otrzyma on bon towarowy sfinansowany ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz premię świąteczną. Czy te (...)
str. 26
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Termin zawarcia umowy o pracę
1) Przyjmujemy do firmy pracownika, który będzie świadczył pracę w systemie podstawowym. Czy możemy zatrudnić go od 1 stycznia 2014 r., mimo że w tym (...)
str. 28
2.
Zmiana zakresu obowiązków pracownika
Pracodawca zmniejszył zatrudnienie, co było spowodowane obniżeniem poziomu produkcji ze względu na spadek zamówień. W jednym z działów podobne obowiązki wykonywane przez 5 osób realizuje (...)
str. 30
3.
Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w wieku "przedemerytalnym"
Czy jest dopuszczalne rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w wieku "przedemerytalnym"? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach może to nastąpić? Ochrona zatrudnienia pracownika, o którym mowa w pytaniu, polega na (...)
str. 31
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Planowanie pracy w systemie równoważnym dla zatrudnionych przy pilnowaniu
Zatrudnimy czterech pracowników ochrony mienia w systemie równoważnym, pracujących w organizacji 24/72 godziny. Czy jest to prawidłowe? Organizacja czasu pracy nie budzi zastrzeżeń, jednak przyjmując, (...)
str. 33
2.
Czy szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe zalicza się do czasu pracy?
Jak należy traktować czas trwania szkoleń innych niż z zakresu bhp, jeśli odbywają się one w dniu wolnym od pracy? Czy możliwa jest sytuacja, w której pracownik uczestniczy (...)
str. 35
3.
Polecenie pracy w niedzielę
Czy pracodawca zatrudniający pracownika w systemie podstawowym (od poniedziałku do piątku) w stałych godzinach może polecić mu wyjazd na targi w wolną niedzielę? W jaki sposób pracodawca powinien zapewnić (...)
str. 37
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Ustalenie wynagrodzenia w razie rozwiązania umowy o pracę w pierwszych dniach miesiąca
Czy pracownik wynagradzany stawką miesięczną nabył prawo do wynagrodzenia za ostatni miesiąc zatrudnienia, jeżeli rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem, które zakończyło się 2 listopada (...)
str. 38
2.
Zbieg egzekucji pożyczki bankowej i alimentów z wynagrodzenia pracownika
Od kilku miesięcy wynagrodzenie pracownika jest zajęte na poczet niespłaconej pożyczki bankowej. Obecnie otrzymaliśmy pismo od innego komornika, który egzekwuje zaległe i bieżące alimenty na jego (...)
str. 39
3.
Obniżanie diet w razie zapewnienia posiłków podczas krótkiej podróży służbowej na terenie kraju
Pracownik odbył podróż służbową do innej miejscowości, która trwała 8 godzin. Podczas spotkania z kontrahentem spożył na koszt pracodawcy obiad w miejscowej restauracji. Jak rozliczyć (...)
str. 41
4.
Ustalanie wysokości wynagrodzenia za pracę łączoną z urlopem rodzicielskim
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownicy, która łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy na 1/2 etatu? Do urlopu rodzicielskiego stosuje się odpowiednio przepis art. 1821 § 5 K.p., co (...)
str. 42
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Zaliczanie okresu nauki do stażu urlopowego
Zatrudniamy na część etatu pracownika, który kilka lat temu ukończył szkołę wyższą. Z przedłożonych dokumentów wynika, że częściowo okres nauki pokrywał się z okresem pracy. W jaki sposób (...)
str. 42
2.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego w praktyce kadrowej
1) Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu pracownikowi uczącemu się zawodu w pierwszym i w drugim roku nauki? Pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła (...)
str. 44
3.
Wymiar kolejnej części urlopu wychowawczego, udzielanej po 30 września br. - stanowisko MPiPS
Ile miesięcy urlopu wychowawczego można udzielić pracownicy, która w końcu listopada br. wystąpiła o kolejną, trzecią część tego urlopu w wymiarze 1 roku? Nadmieniamy, że obecnie dobiega końca (...)
str. 46
4.
Plany wykorzystania urlopów wypoczynkowych
W jakim terminie powinny być sporządzane plany urlopów? Kwestia terminu w jakim pracodawca powinien przystąpić do sporządzenia planu urlopów nie jest w prawie pracy uregulowana. Jednak każdy plan (...)
str. 47
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Składanie przez pracownika oświadczenia w sprawie opieki nad dzieckiem do lat 14
1) Czy pracownik, który zamierza korzystać ze zwolnienia od pracy na dziecko do lat 14, jest obowiązany w każdym roku z osobna złożyć oświadczenie w tej sprawie? Nie (...)
str. 49
2.
Zaliczalność pracy na roli do stażu pracy
Pracownik pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. Czy można zaliczyć taki okres do stażu pracowniczego, jeśli równocześnie kształcił się w szkole ponadpodstawowej i wyższej? W orzecznictwie (...)
str. 51
3.
Podróż służbowa czy oddelegowanie pracowników budowlanych do pracy za granicę?
Czy pracownicy budowlani, którzy przez dłuższy czas wykonują zadania na określonej budowie, przebywają w podróży służbowej? Czy okoliczność, że prowadzona inwestycja znajduje się poza granicami (...)
str. 53
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Badania wstępne i szkolenie bhp zleceniobiorcy
Do niektórych rodzajów prac niewymagających bezpośredniego nadzoru przyjmujemy osoby w ramach umowy zlecenia. Czy mamy obowiązek kierować je na wstępne badania lekarskie oraz szkolenie bhp? W niektórych (...)
str. 54
D.
OBNIŻANIE KOSZTÓW ZATRUDNIENIA
1.
Od 21 listopada br. - nowe rozwiązania prawne w zakresie ochrony miejsc pracy
W Dzienniku Ustaw z dnia 6 listopada 2013 r., pod poz. 1291 opublikowano ustawę z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, dalej ustawę. Weszła ona w życie (...)
str. 55
1.1.
Podmioty uprawnione do stosowania nowych regulacji
Przyjęte w ustawie rozwiązania zgodnie z jej art. 3 może stosować przedsiębiorca w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.): 1) (...)
str. 55
1.2.
Przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy
Ustawa definiuje przestój ekonomiczny jako okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Natomiast obniżony wymiar czasu pracy jest to obniżony (...)
str. 56
1.3.
Świadczenia przysługujące pracownikom i przedsiębiorcy
Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy przysługuje od przedsiębiorcy: finansowane ze środków Funduszu świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia za czas przestoju ekonomicznego (...)
str. 57
1.4.
Przykładowe wzory postanowień układu zbiorowego pracy oraz porozumienia
Protokół dodatkowy nr 3 z dnia 21 listopada 2013 r. do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego Vendo Sp. z o.o. w Gdańsku zawartego w dniu 1 grudnia 2010 r. pomiędzy: Przedsiębiorstwem (...)
str. 58
1.5.
Wymogi formalne wniosku o przyznanie świadczeń
Wniosek o przyznanie świadczeń z Funduszu oraz niezbędne do zawarcia umowy o wypłatę świadczeń dokumenty i oświadczenia przedsiębiorca składa do marszałka województwa właściwego ze względu (...)
str. 60
1.6.
Dofinansowanie kosztów szkoleń
Kolejnym instrumentem przewidzianym w ustawie, mającym na celu ochronę zatrudnienia jest możliwość dofinansowania z Funduszu Pracy kosztów szkolenia pracowników pod warunkiem, że szkolenie jest uzasadnione obecnymi lub (...)
str. 60
E.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Przyznawanie pracownikom świadczeń z okazji Świąt Bożego Narodzenia
W okresie Świąt Bożego Narodzenia wielu pracodawców przekazuje pracownikom dodatkowe świadczenia, które mogą mieć formę rzeczową lub pieniężną. Są one finansowane z bieżących środków lub (...)
str. 62
1.
Świadczenia finansowane ze środków obrotowych
Decyzja pracodawcy w sprawie zakupu upominków bądź przyznania innych świadczeń (w tym pieniężnych) z okazji świąt, sfinansowanych ze środków obrotowych firmy, nie jest objęta żadnymi (...)
str. 62
2.
Świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń z Funduszu z uwzględnieniem kryterium socjalnego oraz przeznaczenie jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności, określa (...)
str. 63
3.
Świadczenia finansowane ze środków funduszu socjalno-bytowego
Pracodawca, który nie tworzy Funduszu może utworzyć na podstawie układu zbiorowego fundusz na cele socjalno-bytowe. Świadczenia sfinansowane z tego funduszu są zwolnione z oskładkowania, na podstawie § 2 (...)
str. 66
F.
NOWOŚCI W UBEZPIECZENIACH I PRAWIE PRACY
1.
Dalsze "zamrożenie" odpisów na ZFŚS w 2014 r.
Uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (na dzień oddania niniejszego numeru czasopisma do druku - przekazana (...)
str. 67
2.
Od kwietnia 2014 r. zrównanie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych bez względu na status pracodawcy
Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (o której mowa w temacie 1 niniejszego działu), (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.