Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 r., godz. 7:33 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 48.634 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 34 (825) z dnia 01.12.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Odliczanie VAT od samochodów w 2014 r. - odpowiedź Ministerstwa Finansów
Obecnie zasady odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów samochodowych określone są w ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie (...)
str. 4
2.
Interpretacje ogólne Ministra Finansów
2.1.
Czynsz za najem samochodu osobowego podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów bez ograniczenia wynikającego z "kilometrówki"
Minister Finansów, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, wydał (...)
str. 5
2.2.
Kwalifikowanie niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej jako podatników CIT i stosowanie do nich zwolnienia podatkowego
Na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał (...)
str. 7
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Ustawa o pomocy państwa w nabyciu mieszkania przez młodych - zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i likwidacja dotychczasowej ulgi na zwrot wydatków od materiałów budowlanych
W Dz. U. z dnia 8 listopada 2013 r., pod poz. 1304, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu (...)
str. 8
2.
Jednolity tekst rozporządzenia w sprawie ZFRON
W Dz. U. z 8 listopada br., pod poz. 1300, opublikowano obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lipca 2013 r. w sprawie (...)
str. 10
3.
"Nowe" wzory rocznego obliczenia podatku i zeznań podatkowych
W Dzienniku Ustaw z 8 listopada br., pod poz. 1303, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 października 2013 r. w sprawie określenia wzorów rocznego (...)
str. 10
4.
Izba Skarbowa w Poznaniu jako jednostka potwierdzająca zarejestrowanie podmiotu w innym kraju UE
W Dzienniku Ustaw z 8 listopada 2013 r., pod poz. 1299, opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2013 r. w sprawie wyznaczenia jednostki (...)
str. 11
5.
Zmiana konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Koreą Południową
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) poinformowało, że 22 października 2013 r. w Seulu został podpisany Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki (...)
str. 11
6.
Opublikowano ustawę o ratyfikacji protokołu w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Indiami
W Dzienniku Ustaw z 15 listopada 2013 r., pod poz. 1324, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej (...)
str. 12
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej
Do spółki jawnej jeden ze wspólników wniesie wkład w postaci nazwy firmy (pod którą wcześniej prowadził działalność samodzielnie) oraz recepturę wyrobów spożywczych, które będziemy produkować. (...)
str. 12
1.1.
Istota spółki jawnej
W myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych, przez umowę spółki jawnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu przez wniesienie wkładów oraz, jeżeli umowa spółki (...)
str. 12
1.2.
Wniesienie wkładu do spółki jawnej a przepisy ustawy o PDOF
Przepisy ustawy o PDOF nie regulują w sposób bezpośredni kwestii związanych z wniesieniem wkładu do spółki jawnej (lub innej spółki osobowej prawa handlowego bądź do (...)
str. 13
1.3.
Jak ująć w księgach rachunkowych wniesione aportem nazwę firmy i recepturę wyrobów, będące wartościami niematerialnymi i prawnymi i jak je amortyzować?
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy o rachunkowości, przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, (...)
str. 14
1.4.
Jak dla celów podatkowych ustalić wartość początkową i jak amortyzować wartości niematerialne i prawne otrzymane przez spółkę jawną w drodze aportu?
Zasady ustalania wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej nabytej przez spółkę jawną w drodze aportu zawierają art. 22g ust. 1 pkt 4 oraz art. 22h ust. 3d ustawy o PDOF (i art. 16g ust. 1 (...)
str. 15
2.
Wynagrodzenie wypłacane pracownikom przez małego przedsiębiorcę - składki ZUS, podatki i ujęcie w księgach
Zatrudniamy pracownika na 1/2 etatu, wynagrodzenie brutto wynosi 800 zł. Jest to jedyne miejsce zatrudnienia tego pracownika. W jaki sposób wynagrodzenie to powinniśmy rozliczyć na (...)
str. 16
2.1.
Składki ZUS od wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na pół etatu
Jeżeli pracownik zatrudniony jest na pół etatu, a jego wynagrodzenie wynosi połowę minimalnego wynagrodzenia, pracodawca powinien pobrać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe, zdrowotne (...)
str. 16
2.2.
Ujęcie wynagrodzenia pracownika i składek ZUS w kosztach uzyskania przychodów pracodawcy
Zasady ujmowania w kosztach uzyskania przychodów należności pracowników ze stosunku pracy określone zostały w art. 15 ust. 4g i art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o PDOP oraz art. 22 ust. 6ba i art. 23 ust. 1 pkt 55 (...)
str. 18
2.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych zarówno wynagrodzenie pracownika, jak i składki ZUS od tych wynagrodzeń (w części finansowanej przez pracodawcę) ujmowane są w kosztach miesiąca, którego dotyczą (...)
str. 19
IV.
PODATEK VAT
1.
VAT w 2014 r. - Zasady wystawiania faktur
W przyszłym roku większość regulacji dotyczących wystawiania faktur nie będzie już - tak jak obecnie - określona w rozporządzeniu w sprawie m.in. wystawiania faktur, ale w ustawie o VAT (art. 106a-106n (...)
str. 21
2.
Definicja "próbki towaru" stosowana dla celów VAT - odpowiedź na interpelację poselską
Zasadą jest, że nieodpłatne przekazanie towaru, przy nabyciu (wytworzeniu, itp.) którego podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia całości lub części VAT, należy traktować analogicznie jak sprzedaż, (...)
str. 28
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zapłata przelewem a obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej
Głównym przedmiotem działalności osoby fizycznej jest przygotowywanie i wydawanie obiadów uczniom i nauczycielom w gimnazjalnej stołówce. Płatność za wszystkie obiady dokonywana jest przelewem na konto (...)
str. 29
3.2.
Realizacja ulgi z tytułu zakupu wielu kas fiskalnych
Sprzedajemy towary dla osób prywatnych. Dotychczas nie stosowaliśmy kasy fiskalnej ze względu na stosunkowo małe obroty, ale utraciliśmy prawo do zwolnienia z tego tytułu. Zgłosiliśmy (...)
str. 30
3.3.
Opodatkowanie usługi transportowej wykonanej poza terytorium Polski
Dla kontrahenta polskiego wykonałem usługę transportu towaru na trasie Szwajcaria-Niemcy. Dokumentem potwierdzającym wykonanie usługi jest list przewozowy CMR, który nie zawiera jednak pieczątki celnika. Jaka (...)
str. 33
4.
Dokument celny potwierdzający wywóz towarów otrzymany drogą elektroniczną a prawo do stawki 0% w eksporcie pośrednim - wyrok NSA
Dokument celny (komunikat IE-599) przesłany e-mailem od agencji celnej obsługującej kontrahenta zagranicznego jest wystarczającym dowodem potwierdzającym dokonanie wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty i uprawnia do zastosowania (...)
str. 34
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Nagrody dla pracowników oraz składki na pracowniczy program emerytalny, sfinansowane z zysku netto nie są kosztem podatkowym pracodawcy - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Sfinansowane z zysku netto nagrody dla pracowników, a także składki na pracowniczy program emerytalny, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów pracodawcy. Wydatki te nie mają bowiem (...)
str. 36
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Umorzenie pożyczki udzielonej spółce przez wspólnika
Udziałowiec posiadający 50% udziałów w spółce z o.o. udzielił tej spółce pożyczkę pieniężną. Czy jest możliwość umorzenia takiej pożyczki? Jakie są konsekwencje w podatku dochodowym od osób prawnych? (...)
str. 38
2.2.
Składki ZUS od wynagrodzeń płatnych w miesiącu następującym po miesiącu, za który wynagrodzenie jest należne - ujęcie w kosztach podatkowych
Zgodnie z układem zbiorowym pracy, firma wypłaca wynagrodzenia pracownikom umysłowym ostatniego dnia roboczego danego miesiąca, a pracownikom fizycznym - do 10 dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenie (...)
str. 40
2.3.
Zapłata zobowiązania walutą zakupioną w tym samym dniu a różnice kursowe
Spółka z o.o. posiadała konto walutowe o zerowym saldzie. Dokonała przewalutowania z konta złotówkowego na konto walutowe i tego samego dnia zapłaciła wymagalne zobowiązanie (spółka (...)
str. 41
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Uchwała NSA w sprawie opodatkowania pomocy prawnej z urzędu
Wynagrodzenie z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu, zależnie od formy prawnej, w jakiej wykonuje on swój zawód, należy kwalifikować do (...)
str. 42
2.
Interpretacje indywidualne Ministra Finansów
2.1.
Opodatkowanie przychodów twórcy wykonującego utwór na podstawie umowy o dzieło
Przychody twórcy, wykonującego utwór na podstawie umowy o dzieło, należy kwalifikować do przychodów z praw majątkowych (a nie do przychodów z działalności wykonywanej osobiście). (interpretacja indywidualna Ministra Finansów (...)
str. 44
2.2.
Opodatkowanie przychodów za wykorzystanie własnego wizerunku przez osoby znane publicznie
Przychody uzyskane za wykorzystanie własnego wizerunku przez osoby znane publicznie należy kwalifikować do przychodów z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o (...)
str. 45
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zgłoszenie zmiany formy opodatkowania
Rozpoczynając działalność gospodarczą w 2013 r., wybór formy opodatkowania zgłosiłam na druku CEIDG-1. Czy zmianę formy opodatkowania na 2014 rok powinnam również zgłosić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności (...)
str. 46
3.2.
Sprzedaż między firmami prowadzonymi przez małżonków
Czy małżonkowie prowadzący każde z osobna działalność gospodarczą mogą dokonywać sprzedaży towarów lub usług na rzecz współmałżonka? Czy sprzedaż towaru/usługi dokonana np. przez żonę dla (...)
str. 48
3.3.
Opodatkowanie przychodów uzyskanych z tytułu umowy o dzieło
Student, który nie prowadzi działalności gospodarczej, dorywczo wykonuje prace (projekty, tłumaczenia, obrazy, itp.) na podstawie umów o dzieło, zawieranych za pośrednictwem internetu. Kontakt z zamawiającym (...)
str. 50
3.4.
Nieodpłatne korzystanie z domków wczasowych pracodawcy
Do zakładowych obiektów socjalnych pracodawcy należą domki letniskowe. Pracownicy korzystający z tych domków nie płacą za pobyt w nich, lecz otrzymują świadczenie w całości sfinansowane (...)
str. 53
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Ograniczenia w zakresie amortyzacji po przekształceniu spółki kapitałowej w spółkę osobową - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Wspólnicy spółki osobowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej stosują te same ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów m.in. odpisów amortyzacyjnych (w tym (...)
str. 54
2.
Odłączenie części składowej środka trwałego przed jego sprzedażą
Przed sprzedażą częściowo zamortyzowanego środka trwałego (ciągnika siodłowego) chcemy wymontować z niego dwie części peryferyjne (sondę paliwową oraz urządzenie GPS), które następnie (po paru miesiącach) zostaną (...)
str. 55
3.
Kurs do wyceny zaliczki w walucie obcej na nabycie środka trwałego
Spółka ze środków kredytu w PLN zakupiła w banku po wynegocjowanym kursie walutę euro na zakup środka trwałego. Środki te wpłynęły na rachunek walutowy, z (...)
str. 57
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Po jakim okresie ulegają przedawnieniu należności oraz zobowiązania z tytułu składek zdrowotnych?
1) Jaki obowiązuje aktualnie maksymalny termin na dochodzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne? Należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne mogą być (...)
str. 58
2.
Choroba pracownika spowodowana wypadkiem przy prowadzeniu działalności a prawo do świadczeń wypadkowych
Pracownik prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Ostatnio uległ wypadkowi przy wykonywaniu tej działalności. Kto sporządzi protokół powypadkowy (...)
str. 60
3.
Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka w okresie urlopu wychowawczego
W jaki sposób ustalić podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która urodziła dziecko w okresie korzystania z urlopu wychowawczego? Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego nie (...)
str. 61
IX.
PRAWO PRACY
1.
Nieprzedłużenie umowy terminowej nie uchyla ochrony pracownicy w ciąży
Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy na czas określony do końca 2013 r. Na początku listopada br. przyniosła nam zwolnienie lekarskie, z którego wynika, że jest (...)
str. 62
2.
Regulaminowe warunki korzystania ze świadczeń ZFŚS
Posiadamy w firmie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, w którego regulaminie przewidziano dopłaty do wypoczynku pracowników. Dofinansowanie przysługuje raz w roku pod warunkiem, że pracownik będzie (...)
str. 64
3.
Wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego
Pracownica, w ciągu 14 dni po porodzie, złożyła wniosek o udzielenie jej (bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego) dodatkowego urlopu macierzyńskiego w całości oraz części urlopu rodzicielskiego w wymiarze 8 (...)
str. 65
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Prowadzenie biura rachunkowego, gdy nie zatrudnia się pracownika z certyfikatem
Czy możliwe jest, aby osoba z certyfikatem była jedynym wspólnikiem spółki z o.o. i też jest zachowany wymóg biura rachunkowego - tak jak w przypadku doradców? Wymogi określone dla (...)
str. 66
2.
Opłaty za wywóz śmieci we wspólnocie mieszkaniowej i spółdzielni mieszkaniowej
Jak ujmować opłaty za wywóz śmieci w księgach rachunkowych spółdzielni mieszkaniowej zbierającej opłaty za śmieci od mieszkańców i przekazującej te opłaty do gminy oraz zarządców we wspólnotach (...)
str. 68
3.
Rozrachunki z właścicielami spółki jawnej
Jesteśmy spółką jawną, w której jest dwóch wspólników. Prowadzona działalność jest działalnością o profilu przetwórstwo warzyw. W okresie sezonowym surowiec zakupywany jest od indywidualnych rolników, którym właściciele płacą (...)
str. 70
4.
Potwierdzenia sald otrzymane po 15 stycznia
W naszej spółce z o.o. kilku kontrahentów, pomimo monitów telefonicznych, nie udzieliło odpowiedzi na przesłane potwierdzenia sald należności. W związku z tym, że uzgodnienie tych sald nie było możliwe, (...)
str. 71
5.
Rezerwa na świadczenia pracownicze
W spółce z o.o. zatrudniamy pracowników w większości na umowy na czas określony. W regulaminie przyjęto, że wypłata odprawy rentowej i emerytalnej będzie dokonywana w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Czy w powyższej sytuacji (...)
str. 73
6.
Forma i etapy wyboru biegłego rewidenta do badania sprawozdania za 2013 r.
Jak wygląda wzór uchwały o powołanie biegłego rewidenta, z którym zostanie zawarta umowa o badanie rocznego sprawozdania finansowego? Czy w spółce z o.o. uchwała taka jest konieczna? Decyzję o wyborze biegłego (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.