Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Rozliczanie przychodów pracowników i zleceniobiorców
Dodatek nr 17
do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 22
z dnia 20.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
PRZYCHODY PRACOWNIKÓW
1.
Przychody
1.1.
Przejazdy samochodem firmowym
Czy przejazd pracownika samochodem służbowym z garażu, usytuowanego w pobliżu miejsca jego zamieszkania, do siedziby firmy i z powrotem, stanowi u pracownika nieodpłatne świadczenie generujące (...)
str. 3
1.2.
Ryczałt czy kilometrówka?
Czy w aspekcie powstania przychodu podatkowego korzystniej jest przyznać pracownikowi ryczałt na jazdy lokalne, czy koszty używania prywatnego samochodu do celów służbowych zwracać na podstawie tzw. (...)
str. 4
1.3.
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
Czy ekwiwalent za pranie i naprawę odzieży roboczej wypłacany co miesiąc w stałej, ustalonej kwocie wynikającej z regulaminu pracy jest u pracownika przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób (...)
str. 5
1.4.
Świadczenie socjalne w kilku zakładach pracy
Pracownik zatrudniony w kilku zakładach pracy w każdym z nich otrzymał w 2013 r. świadczenia socjalne sfinansowane ze środków ZFŚS. Czy osiągnięty z tego tytułu (...)
str. 6
1.5.
Przewóz pracowników pomiędzy poszczególnymi budowami prowadzonymi przez pracodawcę
Pracodawca zapewnia pracownikom bezpłatny przewóz pomiędzy poszczególnymi budowami prowadzonymi przez firmę, znajdującymi się w różnych miejscowościach. Czy w związku z tym u pracowników powstanie przychód? (...)
str. 6
1.6.
Przekroczenie limitu kosztów noclegu w podróży służbowej
Pracownik po zakończeniu krajowej podróży służbowej przedłożył pracodawcy rachunek za nocleg, z którego wynika, że koszt noclegu za jedną dobę przekracza limit wynikający z rozporządzenia (...)
str. 7
1.7.
Udział w imprezie integracyjnej
Firma zamierza zorganizować piknik, na który zaprosi m.in. pracowników, którym chce wydać talony o określonej wartości, za które otrzymają na pikniku posiłki i napoje. Pozostałe koszty związane (...)
str. 8
1.8.
Szkolenie pracownika
Pracodawca wysyła pracowników na odbywające się w innej miejscowości szkolenia niezbędne w celu wykonywania pracy na określonym stanowisku. Koszty szkoleń oraz dojazdu na te szkolenia (pojazdem służbowym) (...)
str. 10
1.9.
Nieodpłatne zakwaterowanie
W wynajmowanym przez przedsiębiorcę mieszkaniu mieszka jego pracownik. Czynsz najmu finansuje przedsiębiorca. Czy w związku z nieodpłatnym korzystaniem z lokalu powstanie u pracownika przychód podlegający (...)
str. 10
2.
Koszty uzyskania przychodów
2.1.
Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim
Pracownik w październiku 2013 r. nie świadczył pracy, ponieważ cały miesiąc przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy przy obliczaniu zaliczki na podatek za ten miesiąc należy (...)
str. 11
2.2.
Zatrudnienie w trakcie miesiąca
Od połowy listopada 2013 r. zatrudniliśmy nowego pracownika. Czy przy obliczaniu temu pracownikowi zaliczki na podatek za ten miesiąc powinniśmy zastosować pełne koszty uzyskania przychodów, (...)
str. 11
2.3.
Utrata prawa do kosztów podwyższonych i powrót do stosowania kosztów podstawowych
Od którego miesiąca zakład pracy obowiązany jest stosować pracownikowi koszty podstawowe, jeżeli pracownik w listopadzie 2013 r. poinformował, że w trakcie tego miesiąca się przeprowadził (...)
str. 12
2.4.
Wypłata pracownikowi zasiłku chorobowego oraz opłacenie składki ubezpieczenia na życie
Pracownikowi, który cały miesiąc przebywał na zwolnieniu lekarskim wypłaciliśmy zasiłek chorobowy oraz sfinansowaliśmy składkę ubezpieczenia na życie. Czy do przychodu z tytułu opłaconej składki możemy (...)
str. 12
2.5.
Wypłata wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia
Jakie koszty uzyskania przychodów, podstawowe czy podwyższone, powinno się stosować przy obliczaniu zaliczki na podatek, jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone po rozwiązaniu umowy o pracę? Zaznaczam, (...)
str. 13
2.6.
Zwrot kosztów dojazdu do pracy a podwyższone koszty
Pracownik dojeżdżający do pracy z innej miejscowości ponosi koszty zakupu biletów PKS, które mu zwracamy. Czy pracownikowi temu przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów? Pracownikowi przysługują podwyższone (...)
str. 14
2.7.
Rzeczywiste koszty dojazdu do pracy
Pracownicy z innych miejscowości dojeżdżają do pracy prywatnymi samochodami lub autobusem. Czy pracodawca obliczając zaliczkę na podatek, może zastosować rzeczywiste koszty dojazdu pracowników do zakładu (...)
str. 15
2.8.
Prawo do 50% kosztów na urlopie lub zwolnieniu lekarskim
Czy pracownik (projektant) przebywając na urlopie wypoczynkowym lub zwolnieniu lekarskim, zachowuje prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu? 50% kosztów uzyskania przychodów nie stosuje się do (...)
str. 15
2.9.
Złożenie przez pracownika wniosku o niepotrącanie mu kosztów
Jestem zatrudniony w dwóch zakładach pracy na umowę o pracę. W każdym z nich mam potrącane podstawowe koszty uzyskania przychodów, co spowoduje, że roczny limit (...)
str. 16
3.
Pobór zaliczki na podatek
3.1.
Opodatkowanie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim
Pracownikowi w październiku 2013 r. wypłacono wynagrodzenie za pracę i za czas choroby oraz zasiłek chorobowy. Jak pracodawca powinien obliczyć zaliczkę na podatek? Przychodem ze (...)
str. 17
3.2.
Kwota zmniejszająca podatek
1) Kiedy możliwe jest stosowanie kwoty zmniejszającej podatek? Kwotę zmniejszającą podatek stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złożył PIT-2. Stosownie (...)
str. 19
3.3.
Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek
Zatrudniłem pracownika na część etatu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne tego pracownika jest wyższa od kwoty zaliczki na podatek. Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczki na podatek (...)
str. 21
3.4.
Przekroczenie pierwszego progu podatkowego
1) Jakie są zasady obliczania zaliczki na podatek, gdy w danym miesiącu dochód pracownika przekroczy pierwszy próg podatkowy? Sposób ustalania zaliczek na podatek określony został (...)
str. 22
3.5.
Zatrudnienie pracownika na podstawie dwóch umów o pracę
Zatrudniamy pracownika na podstawie dwóch umów o pracę. Wynagrodzenie wynikające z pierwszej umowy płatne jest do 10 dnia miesiąca następnego, a z drugiej - ostatniego (...)
str. 24
3.6.
Pobór zaliczki na podatek od nieodpłatnych świadczeń, gdy pracownik nie uzyskał wypłat pieniężnych
Jak pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od wartości pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę pracownicy przebywającej na zasiłku chorobowym (a następnie macierzyńskim) wypłacanym przez ZUS? W (...)
str. 27
4.
Ujęcie wynagrodzeń i składek ZUS pracowników w kosztach uzyskania przychodów
4.1.
Wynagrodzenia
1) Na jakich zasadach wynagrodzenie pracowników uwzględnia się w kosztach uzyskania przychodów? Wynagrodzenia pracowników oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania (...)
str. 27
4.2.
Składki ZUS
Pracodawca wynagrodzenia za dany miesiąc wypłaca do 5 dnia roboczego następnego miesiąca. Taki termin wypłaty wynika z regulaminu wynagrodzeń. Kiedy składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę (...)
str. 29
II.
NALEŻNOŚCI ZLECENIOBIORCÓW
1.
Przychody
1.1.
Sfinansowanie szkolenia zleceniobiorcy
W umowie zlecenia zawartej z osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej zobowiązałem się jako zleceniodawca pokryć koszty szkolenia zleceniobiorcy niezbędne przy wykonywaniu tego zlecenia. Czy sfinansowanie szkolenia (...)
str. 30
1.2.
Nieodpłatne zakwaterowanie
Z umowy zlecenia wynika, że będę ponosił koszty zakwaterowania zleceniobiorcy w wynajmowanym mieszkaniu. Zaznaczam, że zleceniobiorca nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy wartość tego świadczenia jest (...)
str. 31
1.3.
Co jest przychodem przy umowie zlecenia podlegającej VAT?
Spółka z o.o. zawarła umowę zlecenia z osobą fizyczną będącą podatnikiem VAT (ponosi ona odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności, które wykonuje w ramach tej (...)
str. 31
1.4.
Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia
Czy wypłacona zleceniobiorcy zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia stanowi u niego przychód z działalności wykonywanej osobiście? Zaliczka na poczet wynagrodzenia stanowi przychód zleceniobiorcy w dacie (...)
str. 32
1.5.
Używanie prywatnego samochodu przy wykonywaniu zlecenia
Umowa zlecenia stanowi, że zleceniobiorcy oprócz wynagrodzenia, będzie przysługiwał zwrot kosztów używania prywatnego samochodu przy wykonywaniu zlecenia. Czy zarówno zwrot kosztów używania tego samochodu w jazdach (...)
str. 33
2.
Koszty uzyskania przychodów
2.1.
Wysokość kosztów uzyskania przychodów
W jakiej wysokości zleceniobiorcy uwzględnia się koszty uzyskania przychodów i jak je wyliczyć? Koszty uzyskania przychodów z umów zlecenia są określone procentowo. Generalnie wynoszą one (...)
str. 34
2.2.
Zleceniobiorca nie może złożyć wniosku o niepotrącanie mu 20% kosztów uzyskania przychodów
Jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Dodatkowo zawarłem umowę zlecenia, z której mam potrącane 20% koszty uzyskania przychodów. W 2013 r. mój łączny dochód (...)
str. 34
2.3.
Koszty faktycznie poniesione
Czy przy ustalaniu zaliczek na podatek od dochodów z umowy zlecenia płatnik może przyjąć jako koszty uzyskania przychodów koszty faktycznie poniesione przez podatnika? Koszty faktycznie (...)
str. 35
3.
Ustalenie sposobu opodatkowania
3.1.
Kto decyduje o sposobie opodatkowania przychodu z umowy zlecenia?
Czy płatnik lub podatnik może sam zdecydować o wyborze sposobu opodatkowania przychodu z umowy zlecenia na kwotę nieprzekraczającą 200 zł? O sposobie opodatkowania przychodu z (...)
str. 35
3.2.
Wynagrodzenie w stawce godzinowej
Z osobą niebędącą naszym pracownikiem zawarliśmy umowę zlecenia, w której ustalono godzinową odpłatność za wykonaną usługę. Po wykonaniu prac okazało się, że wynagrodzenie nie przekroczyło (...)
str. 36
3.3.
Zawarcie w jednym miesiącu kilku umów zlecenia
W październiku 2013 r. zawarłam trzy umowy zlecenia z osobą niebędącą moim pracownikiem i nieprowadzącą działalności gospodarczej. Należność wynikająca z każdej umowy nie przekracza 200 (...)
str. 36
3.4.
Wynagrodzenie nieprzekraczające 200 zł wypłacane co miesiąc
Na okres trzech miesięcy zawarliśmy umowę zlecenia z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i niebędącą naszym pracownikiem. W umowie jest zapis, że wynagrodzenie wynosi 300 (...)
str. 37
3.5.
Prowadzenie działalności gospodarczej przez zleceniobiorcę
Przedsiębiorca zawarł umowę zlecenia z osobą prowadzącą działalność gospodarczą w takim samym zakresie co przedmiot umowy zlecenia. Czy od umowy zlecenia płatnik powinien pobrać zaliczkę (...)
str. 37
4.
Inne zagadnienia
4.1.
Pobór przez zleceniodawcę podatku w niewłaściwej formie
W październiku 2013 r. od umowy zlecenia pobrałem zryczałtowany podatek dochodowy, a powinienem pobrać zaliczkę na podatek. Jak naprawić błąd w związku z poborem podatku (...)
str. 38
4.2.
Korekta składek ZUS
W 2012 r. płatnik opłacał zleceniobiorcy podlegającemu ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, jedynie składkę zdrowotną. Powstała więc niedopłata składek społecznych i nadpłata składki zdrowotnej. Jak (...)
str. 39
4.3.
Wniosek zleceniobiorcy o wystawienie PIT-11 w trakcie roku
Czy zleceniobiorca ma możliwość złożenia wniosku o wystawienie informacji PIT-11 w trakcie roku podatkowego? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje takiej możliwości. (...)
str. 40
4.4.
Wypłata zleceniobiorcy zasiłku chorobowego
Czy płatnik od wypłaconego zleceniobiorcy zasiłku chorobowego powinien pobrać zaliczkę na podatek? Płatnik nie pobiera zaliczki na podatek od zasiłku chorobowego wypłaconego zleceniobiorcy. Zleceniobiorcy nie (...)
str. 41
5.
Ujęcie wynagrodzeń i składek ZUS zleceniobiorców w kosztach uzyskania przychodów
5.1.
Moment ujęcia w kosztach podatkowych wynagrodzeń oraz składek ZUS od umowy zlecenia
Kiedy wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia zapłacone z zachowaniem terminu płatności, stanowią koszt uzyskania przychodów: w miesiącu (...)
str. 42
5.2.
Wynagrodzenia ze zlecenia księguje się na podstawie poszczególnych rachunków wystawionych do umów
Zleceniobiorcom (nieprowadzącym działalności gospodarczej) wypłacam wynagrodzenie na podstawie wystawionych rachunków. Czy koszty wynagrodzeń zleceniobiorców za dany miesiąc mogę ująć w podatkowej księdze jednym zbiorczym zapisem, (...)
str. 42
5.3.
Zatrudnienie przez przedsiębiorcę członków rodziny
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chciałbym zatrudnić w firmie na umowę zlecenia żonę oraz dorosłą córkę. Czy wypłacone im wynagrodzenie będę mógł zaliczyć do kosztów uzyskania (...)
str. 43
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.