Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
sobota, 20 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 r., godz. 12:56 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 50.994 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 32 (823) z dnia 10.11.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wymiar czasu pracy obowiązujący pracowników w 2014 r.
Obliczanie wymiaru czasu pracy Pracodawcy w celu zaplanowania zadań swoim pracownikom obowiązani są w pierwszej kolejności ustalić wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym. Metodyka (...)
str. 4
2.
Przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym a odpisy amortyzacyjne - w interpretacjach organów podatkowych
2.1. Termin płatności oraz korekta amortyzacji przy zakupie środka trwałego na raty Korekta kosztów podatkowych jest uzależniona od terminu płatności ustalonego przez strony i zapłaty (...)
str. 6
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Opublikowano zmiany w akcyzie
W Dzienniku Ustaw z 22 października 2013 r., pod poz. 1231, opublikowano ustawę z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. (...)
str. 8
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Powypadkowa naprawa samochodu firmowego - aspekt podatkowy i bilansowy
Dla celów podatkowych wydatki poniesione na powypadkową naprawę firmowych samochodów nie zawsze mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zależy to od tego, czy samochód (...)
str. 9
1.1.
Rozliczenie dla celów podatku dochodowego
Ujęcie w kosztach podatkowych wydatków na powypadkowy remont Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów (...)
str. 9
1.2.
Prawo do odliczenia VAT od wydatków na powypadkowy remont
W ustawie o VAT brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do odliczania VAT od wydatków na powypadkowy remont samochodu. Zatem prawo do (...)
str. 11
1.3.
Ewidencja w księgach rachunkowych
Wydatki na powypadkową naprawę samochodu, a także otrzymane od ubezpieczyciela odszkodowanie, są powiązane z działalnością operacyjną jednostki w sposób pośredni. Z tego względu ujmuje się (...)
str. 11
1.4.
Ujęcie w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów (PKPiR) wpisują do tej księgi wydatki na powypadkową naprawę samochodów tylko wtedy, gdy uszkodzony samochód był objęty ubezpieczeniem (...)
str. 12
2.
Likwidacja zbędnych zapasów towarów i materiałów, dokonywana na koniec roku - skutki w podatku dochodowym, VAT i ewidencja księgowa
Przy dokonywaniu na koniec roku inwentaryzacji zapasów często ujawniane są towary lub materiały, które nieodwracalnie utraciły swoją przydatność gospodarczą i nie nadają się do użytku (...)
str. 13
2.1.
Skutki w VAT
Przypomnijmy, że dla celów VAT materiały, podobnie jak towary handlowe, uznawane są za towary. Dlatego posługując się w tej części artykułu słowem "towary", mamy na myśli (...)
str. 13
2.2.
Ujęcie w kosztach uzyskania przychodów
Likwidacja towarów handlowych czy materiałów wiąże się z powstaniem u podatnika straty w środkach obrotowych. Tego rodzaju straty nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów (...)
str. 14
2.3.
Ewidencja księgowa
Dla celów bilansowych towary lub materiały, które utraciły swoją wartość i nie nadają się już do gospodarczego wykorzystania, nie mogą być uznawane za aktywa. Nie (...)
str. 15
IV.
PODATEK VAT
1.
Jak wyliczyć powierzchnię użytkową dla celów ustalenia prawidłowej stawki VAT w budownictwie? - w orzecznictwie NSA
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się 8% stawkę VAT. (...)
str. 16
2.
Wybrane wyjaśnienia organów podatkowych
2.1.
Darowizna zmodernizowanej nieruchomości
Jeżeli podatnik dokonywał modernizacji budynku, a od poniesionych nakładów odliczał VAT, darowiznę tej nieruchomości należy opodatkować według stawki właściwej dla tego budynku (z możliwością zastosowania (...)
str. 17
2.2.
Wystawienie faktury korygującej i jej wpływ na wskaźnik proporcji
Faktury korygujące, wystawione w związku z zastosowaniem błędnej stawki VAT, wpływają na wskaźnik proporcji tego roku, w którym miała miejsce pierwotna transakcja (a nie roku, (...)
str. 18
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Zaliczenie zwrotu VAT na inne podatki i opłaty
W deklaracji VAT za październik br. wykażę nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym. Zamierzam wystąpić o zaliczenie tej nadwyżki na poczet zaliczki na podatek dochodowy za (...)
str. 19
3.2.
Korekta VAT od nakładów na ulepszenie budynku u podatnika uprzednio zwolnionego z VAT
W 2011 r. korzystaliśmy ze zwolnienia podmiotowego w VAT. W tym czasie ponosiliśmy nakłady na ulepszenie budynku, który jest w firmie środkiem trwałym i był (...)
str. 22
3.3.
VAT od opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Mieszkania w budynku po zlikwidowanym zakładzie zostały wykupione przez pracowników tego zakładu. Spółdzielnia zawarła umowy na administrowanie indywidualnie z każdym właścicielem mieszkania. Na koniec miesiąca (...)
str. 23
3.4.
Opodatkowanie czynności wykonywanych przez fundację
Fundacja organizuje konferencję, na którą otrzymuje dotację. Dotacja ta nie pokrywa wszystkich kosztów, więc wstęp na konferencję będzie płatny i ma pokrywać koszty kateringu i (...)
str. 24
3.5.
Likwidacja zepsutego środka trwałego za granicą a obowiązki w VAT
W latach ubiegłych Spółka z o.o. nabyła od swojego głównego udziałowca, tj. spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii maszynę, którą zaliczono do środków trwałych i (...)
str. 25
3.6.
Środek trwały zaimportowany w ramach darowizny
"Zaprzyjaźniona" firma spoza UE zamierza przekazać nam nieodpłatnie komputer, który będziemy wykorzystywać w działalności zwolnionej z VAT. Jak rozliczyć taką darowiznę od strony VAT i (...)
str. 26
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Wybrane orzecznictwo
1.1.
Odszkodowanie za odstąpienie od umowy stanowi koszt uzyskania przychodów - wyrok WSA
Odszkodowanie, zapłacone w związku z odstąpieniem od umowy, jeśli jest wydatkiem racjonalnym i ekonomicznie uzasadnionym, może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. (wyrok Wojewódzkiego Sądu (...)
str. 28
1.2.
Zysk przeznaczony na kapitał zapasowy nie jest zyskiem niepodzielonym - wyrok WSA
Gdy wypracowany przez spółkę zysk zostanie przekazany, zgodnie z uchwałą, na kapitał zapasowy, to nie ma podstaw do twierdzenia, że jest to niepodzielony zysk. Wartość (...)
str. 30
2.
Z wyjaśnień organów podatkowych
2.1.
Opłaty za przejazdy autostradami i opłaty za parkingi rozlicza się w kosztach podatkowych w ramach tzw. kilometrówki
Opłaty za autostrady i parkingi, ponoszone w związku z podróżą służbową pracownika, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów tylko w ramach limitu tzw. "kilometrówki" (...)
str. 31
2.2.
Zwrot równowartości VAT należnego od aportu a przychód podatkowy
Uzyskanie (od spółki otrzymującej aport) środków pieniężnych stanowiących równowartość VAT należnego wynikającego z faktury dokumentującej wniesienie aportu nie stanowi przychodu podatkowego w spółce wnoszącej aport. (...)
str. 32
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Gwarancja spłaty kredytu udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego a przychód u otrzymującego
W ramach programu rządowego spółka otrzymała z Banku Gospodarstwa Krajowego gwarancję de minimis, tj. gwarancję spłaty kredytu. Za pierwszy rok gwarancji (udzielonej w 2013 r.) (...)
str. 33
3.2.
Pożyczki od spółki "siostry" a ograniczenia w zaliczaniu odsetek w koszty
Spółka o.o. (spółka A) posiadająca dwóch wspólników udziela pożyczki drugiej spółce z o.o. (spółce B), w której udziały posiadają ci sami wspólnicy, co w pierwszej (...)
str. 35
3.3.
Stosowanie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w przypadku Gibraltaru
Spółka z o.o. wypłaca podmiotowi mającemu siedzibę w Gibraltarze należność wskazaną w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o PDOP i mamy problem ze zinterpretowaniem przepisu z konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Zjednoczonym (...)
str. 36
3.4.
Uzyskanie prawa własności lokalu użytkowego a przychód u otrzymującego
Spółka jest firmą handlową. Od 1978 r. mamy podpisaną ze spółdzielnią mieszkaniową umowę najmu na lokal użytkowy, w którym prowadzimy sklep. Kwota czynszu obejmowała spłaty (...)
str. 37
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Darowizna firmy na rzecz syna a rozliczenie kosztów podatkowych u darczyńcy i u obdarowanego
Darowizna przedsiębiorstwa nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym u żadnej ze stron tej czynności cywilnoprawnej. Niemniej jednak wywoła pewne konsekwencje w rozliczeniu kosztów (...)
str. 38
2.
Skutki kradzieży nie zawsze mogą być kosztem uzyskania przychodów - interpretacja indywidualna
Jeżeli strata powstała w wyniku kradzieży spowodowana jest brakiem należytej kontroli nad pracownikiem, to nie może być ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. (interpretacja indywidualna (...)
str. 42
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Czy bony towarowe wydawane w ramach programu lojalnościowego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Wprowadziliśmy dla swoich klientów program lojalnościowy. Zgodnie z regulaminem, klient otrzymuje kartę stałego klienta, na której są gromadzone punkty za dokonanie zakupów w naszym sklepie. (...)
str. 43
3.2.
Odsetki od lokat overnight - kwalifikacja do źródła przychodów
Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć odsetki od lokat terminowych, w tym tzw. lokat overnight zakładanych przez spółkę jawną? Czy stanowią one przychód z działalności (...)
str. 45
3.3.
Nagrody z okazji jubileuszu firmy a składki oraz podatek
Spółdzielnia posiada regulamin wynagradzania, który przewiduje wypłatę nagród - bez sprecyzowania za co. W 2014 r. będziemy obchodzić jubileusz 80-lecia istnienia. Czy z tego tytułu będziemy mogli wypłacić (...)
str. 47
3.4.
Korekta kosztów w związku z otrzymaniem dofinansowania w ramach POIG
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą. Podpisałem z umowę o dofinansowanie w ramach POIG "Wzrost eksportu firmy poprzez udział w Branżowym Programie Promocji". Program ten dotyczy uczestnictwa (...)
str. 48
3.5.
Zwolnienie od podatku świadczeń z ZFŚS dla emerytów przejętych z innego zakładu pracy
Zarząd powiatu wskazał nasz zespół szkół jako szkołę, od której emerytowani pracownicy zlikwidowanej placówki oświatowej będą mogli otrzymywać usługi i świadczenia finansowane z ZFŚS. Czy do otrzymanych (...)
str. 50
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Remont a konserwacja środka trwałego
Jakie roboty można zaliczyć do kosztów remontów, a jakie do konserwacji? Do czego zaliczyć: malowanie pomieszczeń (urządzeń), wymianę zniszczonej cegły na schodach budynku, uzupełnienie ubytków (...)
str. 52
2.
Leasing zwrotny częściowo zamortyzowanego środka trwałego
Proszę o przedstawienie ewidencji księgowej sprzedaży środka trwałego w celu realizacji umowy leasingu zwrotnego. Czy w związku ze sprzedażą wystąpi przychód i koszt podatkowy? Jak (...)
str. 53
3.
Bankomat wbudowany przez bank w ścianę budynku sklepowego
Zajmujemy się handlem (sklep). W ścianie naszego budynku bank zainstalował bankomat. Wszystkie koszty dotyczące jego montażu, tj. wybicia ściany, wstawienia bankomatu oraz wykonania nad nim (...)
str. 56
VIII.
PORADY DLA PRZEDSIĘBIORCY
1.
Likwidacja spółki z o.o. w organizacji
W 2012 r. założono spółkę z o.o. Okazało się jednak, że sąd odmówił wpisu spółki do KRS. Odmowa nastąpiła w 2013 r. Jak powinniśmy zlikwidować (...)
str. 57
IX.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki od wartości świadczeń przekazanych pracownikom spółki
Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem ZFŚS, zamierzamy dwa razy w roku (na święta Bożego Narodzenia i Wielkanocne) przekazywać zatrudnionym pracownikom emitowane przez naszą firmę bony towarowe. Rozdane (...)
str. 58
2.
Zleceniobiorca nie zawsze podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu
Zawarłam umowę zlecenia z pracownikiem innej firmy i z tego tytułu zgłosiłam go jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jego miesięczne wynagrodzenie z etatu przewyższa bowiem (...)
str. 59
3.
Zmniejszenie podstawy wymiaru składek społecznych po urodzeniu dziecka
W dniu 1 sierpnia 2013 r. rozpoczęłam samodzielne prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zgłosiłam się z tego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w (...)
str. 60
4.
Umowa o pracę na zastępstwo a prawo do zasiłku macierzyńskiego po jej rozwiązaniu
Umowa o pracę zawarta z pracownicą na czas zastępstwa zostanie rozwiązana z końcem roku. Obecnie pracownica przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Wypłatę (...)
str. 61
5.
Proporcjonalnie zmniejszana premia podlega wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłków po uzupełnieniu
W regulaminie premiowania mamy zapis, w myśl którego premia jest wypłacana w wysokości procentowej od kwoty wynagrodzenia przysługującego za dany miesiąc. Każdy dzień niezdolności do (...)
str. 62
X.
PRAWO PRACY
1.
Wysokość diety w przypadku zapewnienia częściowego wyżywienia
Pracownik przebywał w krajowej podróży służbowej trwającej dwa dni, nabywając prawo do dwóch diet. W czasie delegacji osoba ta miała zapewnione każdego dnia śniadanie oraz (...)
str. 63
2.
Tryb wyłaniania i uprawnienia przedstawicieli pracowników
Chcemy wprowadzić roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy. Ponadto zamierzamy skorzystać z rozwiązań przewidzianych w nowej ustawie antykryzysowej, jak już wejdzie w życie. W naszym zakładzie nie występują związki (...)
str. 64
3.
Harmonogram czasu pracy dla zatrudnionych w aptece
W aptece zatrudniam dwóch pracowników, jednego na pełny etat, a drugiego na 1/2 etatu. Pracownicy są zatrudnieni w systemie podstawowym. W listopadzie 2013 r. pracownikowi pełnoetatowemu zaplanowano pracę od poniedziałku (...)
str. 66
XI.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Inwentaryzacja środków trwałych - w pytaniach Czytelników
Jak często należy inwentaryzować środki trwałe? Zasadniczo ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) (...)
str. 68
2.
Internetowa usługa reklamowa zakupiona na okres 24 miesięcy
Zakupiliśmy usługę wizytówki firmy w Internecie na 24 miesiące (od listopada 2013 r. do października 2015 r.) Ponieważ jest to kwota nieistotna, czy muszę ją rozliczać w czasie przez (...)
str. 70
3.
Ewidencja księgowa wpłat na PFRON
Czy firma budowlana prowadząca ewidencję kosztów na kontach zespołu 5 powinna księgować odpis na PFRON na poszczególne budowy, czy cały odpis jest kosztem zarządu? Wpłaty (...)
str. 72
4.
Uproszczona metoda ewidencji wyrobów gotowych
Rozpoczęliśmy działalność produkcyjną. Czy można prowadzić ewidencję księgową bez prowadzenia magazynu, odpisując wartość produkcji w koszty? Uproszczony sposób ewidencji kosztów może dotyczyć, obok materiałów czy towarów, (...)
str. 73
5.
Naliczenie odsetek po potwierdzeniu salda należności
Ze względu na dużą liczbę kontrahentów, potwierdzenia stanu należności dokonujemy na 31 października. Do łącznej kwoty należności doliczamy ewentualne odsetki za zwłokę w zapłacie. Czy jeżeli (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.