Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
piątek, 19 kwietnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 r., godz. 12:14 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 52.491 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
Poradnik VAT
nr 20 (356) z dnia 20.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
I.
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl) ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 września 2013 r. w sprawie wystawiania faktur, które ma wejść w życie z dniem (...)
str. 4
1.
Krajowe regulacje dotyczące usług turystycznych
Szczególne procedury przy świadczeniu usługi turystyki opodatkowanych w systemie marży reguluje art. 119 ustawy o VAT. Usługa turystyki jest opodatkowana podatkiem VAT, bez względu na (...)
str. 5
2.
Szczególne procedury przy świadczeniu usług turystyki zgodne z unijną dyrektywą
Nie zgadzając się z unormowaniami zawartymi w przepisach art. 119 ustawy o VAT Komisja Europejska w dniu 20 kwietnia 2011 r. wniosła skargę przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem (...)
str. 6
B.
OBRÓT KRAJOWY
III.
W 2014 r. nowe zasady zwolnienia z VAT
Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT ze zwolnienia podmiotowego z VAT korzystają podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Choć (...)
str. 7
1.
Ustalenie limitu sprzedaży
Od 1 stycznia 2014 r. zmieni się zakres czynności wliczanych do ustalenia limitu uprawniającego do zwolnienia z VAT. Do limitu sprzedaży, o którym mowa w (...)
str. 7
2.
Rezygnacja i utrata prawa do zwolnienia
Podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT na mocy art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT będą mogli - podobnie jak dotąd - zrezygnować (...)
str. 8
3.
Podatnicy wyłączeni ze zwolnienia z VAT
Począwszy od dnia 1 stycznia 2014 r. zmieni się również brzmienie art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, stanowiącego o grupie podatników, do których nie (...)
str. 9
1.
Limity uprawniające do statusu małego podatnika w 2014 r.
Definicję małego podatnika zawiera art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu, status małego podatnika przysługuje podmiotom, u których wartość sprzedaży (wraz (...)
str. 9
2.
Obowiązek podatkowy przy kasowej metodzie rozliczania VAT
Mali podatnicy mają prawo do rozliczania podatku VAT tzw. metodą kasową, która jest specyficzna zarówno pod względem rozliczania podatku należnego, jak i naliczonego. Wybór metody (...)
str. 10
3.
Termin odliczenia VAT naliczonego w metodzie kasowej
Mali podatnicy rozliczający się metodą kasową w sposób szczególny wykazują obowiązek podatkowy od wykonanych czynności. Rozliczenia VAT naliczonego dokonują natomiast wówczas, gdy uregulują należność wynikającą (...)
str. 11
4.
Kwartalna forma rozliczenia VAT
W przypadku małych podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń podatku VAT, kwartalny cykl rozliczeń jest obligatoryjny. Fakt, iż mały podatnik nie wybrał metody kasowej nie (...)
str. 12
5.
Dokumentowanie sprzedaży przez małego podatnika
Przypomnieć należy, że od dnia 1 stycznia 2013 r. zmianie uległy zasady wystawiania faktur przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczeń. W wyniku tych zmian mały podatnik, (...)
str. 13
6.
Utrata prawa oraz rezygnacja z kasowej metody rozliczeń
Wybór kasowej metody rozliczeń uzależniony jest od limitu obrotów osiągniętych przez podatnika w poprzednim roku podatkowym. Dlatego też utrata prawa do stosowania tej metody została (...)
str. 13
V.
Czy w 2014 r. będą problemy z ustaleniem terminu odliczania VAT?
Od 1 stycznia 2014 r. zmienią się całkowicie zasady odliczania podatku naliczonego. Zgodnie z zamierzeniami, ustawodawca powiązał ściśle termin odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę towaru (...)
str. 14
1.
Faktura dodatkowym warunkiem odliczenia podatku
Przepis art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT zawiera ograniczenie w zakresie momentu nabycia prawa do odliczenia podatku naliczonego, gdyż pozwala na odliczenie (...)
str. 14
2.
Otrzymanie faktury po upływie dwóch miesięcy od dostawy towaru
Przedstawione w punkcie 1 rozważania prowadzą do istotnej wątpliwości. Czy podatnik, który otrzymał fakturę po upływie okresów wskazanych w art. 86 ust. 10 i 11 (...)
str. 16
VI.
Darowizna produktów spożywczych na cele charytatywne
W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy o VAT, darowizny towarów podlegają - co do zasady - opodatkowaniu podatkiem VAT, (...)
str. 16
VII.
Opodatkowanie zamiany gruntów
Spółka posiadała dwie działki oddzielone drogą gminną, dlatego też zwróciła się do gminy będącej właścicielem "dzielącej" drogi o zamianę gruntów. Zamiany działek dokonano na podstawie (...)
str. 19
1.
Zamiana gruntów czynnością opodatkowaną VAT
Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy (o (...)
str. 19
2.
Zwolnienie dla dostawy gruntu niezabudowanego
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do końca marca 2013 r. przewidywał zwolnienie od podatku dostawy terenów niezabudowanych (...)
str. 20
VIII.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej
Spółka nabyła na licytacji komorniczej w maju 2013 r. prawo własności do lokalu mieszkalnego o powierzchni 45 m2 wraz z udziałem w części nieruchomości wspólnej. (...)
str. 22
1.
Sprzedaż udziału w nieruchomości wspólnej jako dostawa towarów
Stosownie do brzmienia art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. (...)
str. 22
2.
Kiedy sprzedaż lokalu wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej korzysta ze zwolnienia z VAT?
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwolnieniu z podatku VAT podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: (...)
str. 23
C.
KASY REJESTRUJĄCE
IX.
Kasy rejestrujące na forum (www.forum.gofin.pl)
1.
Sprzedaż wysyłkowa towarów
W prowadzonej działalności sprzedaję towary osobom prywatnym i ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów korzystam ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kas. Czy jeśli w (...)
str. 25
2.
Sprzedaż przyczepy podlega ewidencji w kasie
Świadczymy usługi na rzecz podmiotów gospodarczych, dlatego w prowadzonej działalności nie użytkujemy kasy fiskalnej. W sierpniu br. na rzecz osoby prywatnej sprzedaliśmy starą przyczepę, co (...)
str. 26
X.
Kasa rejestrująca w lombardzie
W ramach działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu lombardu można wyróżnić, co do zasady, dwa główne rodzaje czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT: udzielanie pożyczek pieniężnych (...)
str. 27
1.
Zwolnienie z ewidencjonowania ze względu na wysokość obrotów
W myśl § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym (nie później jednak niż (...)
str. 28
2.
Zwolnienie przedmiotowo-podmiotowe
W myśl § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień, zwalnia się w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do końca 2014 (...)
str. 29
3.
Ewidencjonowanie sprzedaży towarów przewłaszczonych przez lombard
Sprzedaż zastawionych rzeczy w świetle przepisów ustawy o VAT może być opodatkowana w systemie marży lub też na zasadach ogólnych. Sposób ewidencjonowania w kasie rejestrującej (...)
str. 31
D.
OBRÓT Z ZAGRANICĄ
XI.
Miejsce opodatkowania usług magazynowania - stanowisko organów podatkowych i sądów
Dla celów VAT miejsce świadczenia usług ustala się zgodnie z art. 28b-28n ustawy o VAT oraz § 4 i 6 rozporządzenia w sprawie VAT. Usługi, (...)
str. 32
XII.
Czytelnicy pytają
1.
Stawka VAT na usługę transportu towarów spoza UE
Zleciliśmy polskiej firmie transport towarów z Norwegii do Polski. Po wykonaniu usługi otrzymaliśmy fakturę ze stawką VAT 0%. Zamawiając usługi transportowe u innych przewoźników otrzymujemy (...)
str. 35
2.
Pośrednictwo w wynajmie pokoi hotelowych
Prowadzę agencję pośrednictwa turystycznego i w ramach prowadzonej działalności dokonałem rezerwacji pokoi hotelowych w Belgii na zlecenie polskiej firmy. Zagraniczny hotel wystawił mi fakturę za (...)
str. 36
3.
Rozliczenie importu towarów objętych procedurą uproszczoną
W rozliczeniu za jaki okres należy rozliczyć podatek należny i naliczony od importu towarów, do którego stosuje się uproszczone zgłoszenie celne lub procedurę uproszczoną w (...)
str. 39
4.
Opodatkowanie zaliczek uiszczonych na poczet dostawy z montażem
Podpisaliśmy umowę z niemieckim kontrahentem na zakup linii produkcyjnej wraz z jej montażem. Zgodnie z umową niemiecka spółka wystawiła nam dwie faktury zaliczkowe w 2012 (...)
str. 41
5.
Usługi przerobu i transportu powierzonego materiału
Wykonujemy usługi szycia odzieży z powierzonego materiału na zlecenie innej polskiej firmy. Po wykonaniu usług, towary wywożone są do Francji. Organizacją transportu zajmuje się nasza (...)
str. 43
6.
Zakup biletów lotniczych od zagranicznego pośrednika
Zakupiliśmy u greckiego pośrednika (nieposiadającego w Polsce siedziby ani oddziału) bilety lotnicze na trasie Warszawa-Wrocław. Otrzymaliśmy w związku z tym fakturę obejmującą łączną należność za (...)
str. 44
7.
Nabycie usług związanych z organizacją eksportu towarów
Podczas wywozu towarów do Rosji w ramach eksportu, spółka otrzymała od zagranicznej agencji celnej rachunek za wykonanie kopii dokumentów celnych dotyczących tych towarów. Czy spółka ma (...)
str. 45
8.
Rozliczenie faktury korygującej import towarów
Dokonujemy zakupu urządzeń medycznych u producenta z USA. W ramach gwarancji odsyłamy producentowi kilkanaście sztuk rocznie do naprawy, zgłaszając te urządzenia do odprawy czasowej. Zdarza (...)
str. 46
XIII.
Relacja z dyżuru telefonicznego
1.
Rozliczenie zaliczek wpłaconych na poczet eksportu towarów
Podpisaliśmy umowę z białoruską firmą na dostawę naszych towarów. We wrześniu otrzymaliśmy zaliczkę w wysokości 25% całej kwoty należności. Pozostała kwota zostanie uregulowana w październiku, (...)
str. 47
2.
Usługa pośrednictwa w dostawie towarów poza terytorium Unii
Otrzymujemy od polskiego przedsiębiorcy wynagrodzenie prowizyjne za usługę pośrednictwa w sprzedaży towarów poza terytorium UE. Wyszukujemy w tym celu potencjalnych odbiorców produkowanych w Polsce towarów (...)
str. 48
3.
Moment powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług
Niemiecka firma serwisowa wykonała w Polsce usługę przeglądu maszyny na nasze zlecenie. Usługa wykonana była w sierpniu br. natomiast fakturę otrzymaliśmy z datą wrześniową. W (...)
str. 48
4.
Korekta informacji podsumowującej
W związku z błędnym ujęciem w formularzu VAT-UE danych na temat importu usług dokonanego przez naszą firmę, muszę sporządzić korektę informacji podsumowującej. Czy mam obowiązek (...)
str. 49
E.
PORADY I KOMENTARZE
XIV.
Działalność pożytku publicznego a VAT
Stowarzyszenie prowadzi poza działalnością statutową również działalność gospodarczą, z której zyski przeznaczane są na działalność statutową. Stowarzyszenie jest wpisane do rejestru stowarzyszeń oraz rejestru przedsiębiorców i jest (...)
str. 50
1.
Czym jest działalność pożytku publicznego?
Zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego, uregulowane są w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z (...)
str. 50
2.
Czy działalność pożytku publicznego jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT?
Na gruncie ustawy o VAT działalność gospodarcza została inaczej zdefiniowana aniżeli w ww. przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, gdzie wyraźnie wskazano na zarobkowy charakter działalności (...)
str. 51
3.
Odpłatność działalności pożytku publicznego
Czynności dokonywane przez stowarzyszenie polegające na organizowaniu imprez spełniają również kolejną przesłankę decydującą o zakwalifikowaniu ich do czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Cechują się one bowiem (...)
str. 52
4.
Czy działalność pożytku publicznego podlega zwolnieniom przedmiotowym?
Zarówno w przepisach ustawy o VAT (tj. w art. 43 ust. 1), jak również w przepisach rozporządzenia w sprawie VAT (tj. w rozdziale 6) ustawodawca (...)
str. 52
F.
VAT OD PODSTAW
1.
Zobowiązanie podatkowe wynikające z deklaracji VAT
Zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie (...)
str. 53
2.
Kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym wartość podatku naliczonego od zakupów towarów i usług uprawniających do odliczenia VAT, jest wyższa niż kwota podatku należnego od czynności, (...)
str. 54
G.
WZORY PISM I FORMULARZY
XVI.
Jak odliczyć VAT naliczony w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?
Prawo do zawieszenia działalności gospodarczej określone zostało w art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.). W myśl ust. 1 i 1a powołanego (...)
str. 55
H.
PODATEK AKCYZOWY
XVII.
Zasady sprzedaży wyrobów węglowych obowiązujące od 20 września 2013 r.
Zmiana ustawy o podatku akcyzowym obowiązująca od 20 września 2013 r. dotyczy w głównej mierze nowego sposobu opodatkowania wyrobów węglowych poprzez odejście od naliczania podatku (...)
str. 59
1.
Dokumentowanie sprzedaży, zwrotu i nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy
W związku z tym, że nastąpiło uproszczenie systemu opodatkowania wyrobów węglowych, nie muszą być potwierdzane dokumentami dostawy wcześniejsze fazy obrotu wyrobami węglowymi podlegającymi zwolnieniu od (...)
str. 60
2.
Podmioty uprawnione do wystawiania dokumentu dostawy dla wyrobów węglowych
Na mocy § 2 ust. 1 pkt 5 i 6 rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy - dokumenty dostawy dla wyrobów węglowych zwolnionych z akcyzy wystawiane (...)
str. 60
3.
Obieg dokumentu dostawy wyrobów węglowych i jego nowy wzór
Zgodnie z § 2 ust. 7 rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy, w przypadku sprzedaży przez pośredniczący podmiot węglowy na terytorium kraju wyrobów węglowych zwolnionych z (...)
str. 61
4.
Zestawienie dokumentów dostawy sporządzane kwartalnie
W myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy podmiot, który wystawił dokument dostawy, sporządza kwartalne zestawienie wystawionych dokumentów dostawy. Jeden egzemplarz tego (...)
str. 62
5.
Obowiązek prowadzenia ewidencji przez pośredniczący podmiot węglowy
W rozporządzeniu w sprawie dokumentu dostawy odstąpiono od obowiązku prowadzenia ewidencji wyrobów węglowych przez podmioty zużywające, czyli w obecnym brzmieniu ustawy finalnych nabywców węglowych. Objęte (...)
str. 63
I.
VAT W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
1.
Korekta deklaracji złożona po likwidacji spółki cywilnej
W latach 1999-2012 byłem wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka została zlikwidowana z końcem 2012 r. jednak archiwizując dokumenty stwierdziłem błędy w rozliczeniu podatku VAT za okres (...)
str. 66
2.
Wydanie odzieży roboczej pracownikom firmy
Czy przekazanie pracownikom firmy odzieży roboczej, którą pracodawca jest obowiązany dostarczyć zgodnie z przepisami BHP i Kodeksu pracy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Nadmieniam, że przy zakupie tych (...)
str. 66
3.
Zaliczka na poczet sprzedaży towaru używanego
Zamierzam sprzedać środek trwały mojej firmy. Na poczet tej transakcji otrzymałem w październiku br. zaliczkę. Środek trwały jest towarem używanym i jego sprzedaż będzie zwolniona (...)
str. 67
4.
Odliczenie VAT naliczonego od zakupu przyczepy samochodowej
Do prowadzonej działalności zakupiłem przyczepę do samochodu. Czy mogę odliczyć podatek naliczony od tego zakupu w całości czy tylko 60% kwoty podatku nie więcej jednak (...)
str. 67
5.
Jak zawrzeć porozumienie dotyczące wystawiania faktur przez nabywców?
Czy porozumienie w sprawie wystawiania faktur przez nabywcę musi być zawarte w formie pisemnej? Co powinno zawierać takie porozumienie? W 2013 r. procedury w zakresie (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.