Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
czwartek, 28 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 12:01 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.705 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Rozrachunki w walutach obcych i rozliczanie różnic kursowych
Dodatek nr 12
do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 19
z dnia 01.10.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
EWIDENCJA KSIĘGOWA I PREZENTACJA RÓŻNIC KURSOWYCH W SPRAWOZDANIU FINANSOWYM
1.
Wymogi ewidencyjne operacji wyrażonych w walutach obcych
Każda jednostka gospodarcza ma prawo wyrażania i rozliczania w walucie obcej rozrachunków wynikających z transakcji przeprowadzanych zarówno z kontrahentami zagranicznymi, jak i z kontrahentami krajowymi. (...)
str. 3
2.
Ustalanie różnic kursowych na dzień bilansowy
Najczęściej występujące pozycje wyrażone w walutach obcych to należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług, środki na rachunkach walutowych, pożyczki udzielone i otrzymane oraz (...)
str. 4
3.
Prezentacja różnic kursowych w rachunku przepływów pieniężnych
Sporządzamy rachunek przepływów pieniężnych metodą pośrednią. Jak wykazać w tym sprawozdaniu różnice kursowe z wyceny bilansowej? Zgodnie z przyjętymi w spółce zasadami, różnice kursowe z wyceny bilansowej stornujemy wraz z ich (...)
str. 5
4.
Prezentacja różnic kursowych w rachunku zysków i strat
Jak wykazuje się różnice kursowe w rachunku zysków i strat - jako nadwyżkę ujemnych nad dodatnimi, czy osobno dodatnie i ujemne? Z przepisów art. 42 (...)
str. 7
II.
SPOSÓB ROZLICZANIA RÓŻNIC KURSOWYCH ZWIĄZANYCH Z ZAKUPEM ŚRODKÓW TRWAŁYCH
1.
Wpływ różnic kursowych od własnych środków pieniężnych na wartość środków trwałych
Podatkowe różnice kursowe od własnych środków pieniężnych W myśl przepisów art. 22g ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze (...)
str. 7
2.
Różnice kursowe od zobowiązań uwzględniane w wartości początkowej środka trwałego
Dla celów podatkowych Dla celów podatkowych wartość początkową środka trwałego korygują wyłącznie zrealizowane różnice kursowe, czyli różnice powstałe na skutek spłaty kredytu lub pożyczki przed (...)
str. 10
3.1.
Wycena i ewidencja wpływu środków z tytułu zaciągniętego kredytu na rachunek walutowy
Otrzymaliśmy kredyt w walucie obcej na budowę hali produkcyjnej. Środki wpłynęły na rachunek walutowy. Spłata według harmonogramu (kapitał + odsetki) również będzie w walucie obcej. (...)
str. 12
3.2.
Wycena rozchodu waluty z rachunku walutowego z tytułu spłaty raty kredytu
Do wyceny rozchodu waluty z własnego rachunku walutowego dla celów bilansowych możliwe jest zastosowanie kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego rozchód lub historycznego, stosując jedną (...)
str. 13
3.3.
Wycena i ewidencja odsetek od kredytu walutowego
Naliczone w walucie obcej odsetki od kredytu wycenia się po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego dzień ich naliczenia i (...)
str. 13
4.
Zaliczki wpłacone na zakup środka trwałego
Spółka z o.o. podpisała umowę z niemieckim kontrahentem na dostawę maszyny produkcyjnej (bez usługi montażu). Maszyna będzie wykonywana na indywidualne zamówienie przez kilka miesięcy. Według umowy producent (...)
str. 15
III.
NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA W WALUCIE OBCEJ
1.
Ewidencja księgowa wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Jak i w którym momencie ująć w księgach przychód z transakcji WDT? Przychód uzyskany w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) podlega ewidencji księgowej na (...)
str. 17
2.1.
Rozliczanie VAT od importu towarów - zasady ogólne i uproszczona procedura celna
Definicja importu towarów Import towarów zdefiniowany został w art. 2 pkt 7 ustawy o VAT, jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii (...)
str. 20
2.2.
Ewidencja księgowa importu towarów i zasady wyceny faktury w walucie obcej
W przypadku importu towarów ewidencji księgowej podlega faktura otrzymana od kontrahenta zagranicznego, dokument celny potwierdzający wysokość należności celnych oraz dokument potwierdzający przyjęcie nabytych towarów. Jeżeli (...)
str. 22
3.1.
Eksport w świetle przepisów o VAT
Definicja eksportu towarów Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Od 1 (...)
str. 23
3.2.
Ujęcie w księgach sprzedaży eksportowej na przykładach liczbowych
W księgach rachunkowych przychód z tytułu eksportu może być ewidencjonowany na odpowiednim koncie analitycznym "Sprzedaż eksportowa" wyodrębnionym w ramach konta 73-0 "Sprzedaż towarów" lub 70-0 "Sprzedaż produktów". W sytuacji (...)
str. 26
4.1.
Przykład faktury w walucie obcej wystawionej kontrahentowi krajowemu
Obecnie obowiązuje swoboda rozliczeń w walutach obcych między polskimi podmiotami. Nie ma więc przeszkód w wystawianiu faktur dla odbiorców krajowych w walucie obcej. Elementy jakie generalnie powinna zawierać (...)
str. 28
4.2.
Wycena faktury wyrażonej w walucie obcej
Wycena bieżąca w ustawie o rachunkowości Zasady przeliczania na złote polskie transakcji wyrażanych w walutach obcych reguluje art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Na (...)
str. 30
4.3.
Ujęcie faktury w walucie obcej w księgach sprzedawcy i nabywcy
Przykład I. Założenia: 1. Spółka z o.o. 21 lutego 2013 r. sprzedała dywany (wyroby gotowe) odbiorcy krajowemu za kwotę netto: 6.600 EUR plus 23% VAT. (...)
str. 31
5.1.
Kurs waluty stosowany do przeliczenia kompensaty oraz ewidencja różnic kursowych
Posiadamy należności i zobowiązania z tytułu dostaw i usług wyrażone w walucie obcej od tego samego kontrahenta. Zgodnie z umową zamierzamy je skompensować. Jak rozliczyć tę kompensatę i jak ją zaksięgować? (...)
str. 33
5.2.
Kompensata rozrachunków wyrażonych w różnych walutach
Jak rozliczyć kompensatę, gdy dotyczy ona rozrachunków wyrażonych w różnych walutach (należność w euro, a zobowiązanie w złotówkach)? Fakt wyrażenia wierzytelności w różnych walutach (tutaj: (...)
str. 35
6.
Dywidenda wypłacana spółce zagranicznej w walucie obcej
Zasady przeliczania zobowiązania z tytułu dywidendy na walutę obcą Przedmiotem podziału jest kwota zysku wyrażona w polskich złotych, wartość dywidendy do podziału pomiędzy wspólników ustala (...)
str. 36
7.
Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej z uwzględnieniem zmian od 1 marca 2013 r.
Od 1 marca 2013 r. w zakresie zagranicznych podróży służbowych zmieniono m.in. wysokość diet za dobę podróży w większości państw oraz rodzaj waluty (z USD na EUR) w kilkunastu krajach. (...)
str. 38
8.
Rozliczenie krajowej części zagranicznej podróży służbowej w ewidencji księgowej
W świetle § 12 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, czas podróży zagranicznej zależy od tego jakim środkiem komunikacji dana podróż się odbywa. Liczy się go w przypadku odbywania (...)
str. 42
9.
Rozliczenie kosztów zagranicznej podróży służbowej, w sytuacji gdy nie wypłacono zaliczki
Pracownik odbył zagraniczną podróż służbową. Nie pobrał zaliczki. Po powrocie przedłożył rozliczenie delegacji (do wypłaty diety za pobyt). Wypłata następuje w złotówkach - podmiot nie prowadzi (...)
str. 44
IV.
ŚRODKI PIENIĘŻNE NA RACHUNKU WALUTOWYM
1.
Wycena rozchodu środków z rachunku walutowego z tytułu ich sprzedaży
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy rachunek w euro. Zgromadzone na rachunku walutowym środki sprzedaliśmy bankowi obsługującemu rachunek, który kupił od nas walutę po kursie kupna banku i zaksięgował (...)
str. 45
2.
Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada konto walutowe. Wpływ waluty wycenia według średniego kursu NBP poprzedzającego dzień wpływu. Wypływ waluty z tytułu zapłaty transakcji zakupu (...)
str. 46
3.
Rozliczenie różnic kursowych ustalonych na dzień bilansowy na rachunku walutowym
Jesteśmy spółką z o.o. Posiadamy rachunek walutowy w euro. Na dzień bilansowy saldo rachunku wyceniliśmy według kursu średniego NBP z 31 grudnia 2012 r. Według tego kursu wyceniliśmy również (...)
str. 47
4.
Przelew środków pomiędzy rachunkami walutowymi
Nasza firma posiada kilka rachunków walutowych. Walutę z jednego konta przelewamy na drugie. Przy wycenie wpływu po kursie średnim NBP z dnia poprzedniego powstają różnice na koncie (...)
str. 49
5.
Transakcje dokonywane w kantorze internetowym
Spółka z o.o. posiada rachunek walutowy. Operacje na rachunku wyceniamy według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania operacji. Według jakiego kursu wycenić przelew waluty z rachunku (...)
str. 51
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.