Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Ubezpieczenia i Prawo Pracy
nr 18 (348) z dnia 10.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
A.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
I.
Rozstrzyganie obowiązku ubezpieczeń
1.
Od 1 września br. ubezpieczenia w ZUS dla osób niebędących pracownikami z tytułu opieki nad małym dzieckiem
Osoby fizyczne sprawujące osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, lub dzieckiem przysposobionym - od 1 września br. - podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (...)
str. 4
2.
Ubezpieczenia z tytułu współpracy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności
1) Przy prowadzonej działalności współpracuje ze mną żona. Czy z tytułu współpracy podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, jeśli ma ustalone prawo do renty w związku z częściową niezdolnością (...)
str. 7
3.
Umowa o praktykę absolwencką a ubezpieczenia w ZUS
Od połowy września br. zamierzamy zawrzeć umowę o praktykę absolwencką z osobą, która w czerwcu br. ukończyła studia. Czy z tytułu tej umowy należy zgłosić absolwenta do ubezpieczeń w ZUS? (...)
str. 8
II.
Zasady ustalania podstawy wymiaru składek
1.
Podstawa wymiaru składek ZUS pracowników wykonujących pracę za granicą
Pracownicy spółki z o.o. w umowach o pracę jako miejsce wykonywania pracy mają wpisane miasto w Polsce. Kilku z nich w ramach podróży służbowej wykonuje pracę w innych krajach Unii Europejskiej. W ciągu (...)
str. 9
2.
Świadczenia dla pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Zatrudniliśmy pracownika, który od października br. rozpocznie uzupełniające studia magisterskie w systemie zaocznym. Ponieważ kierunek studiów jest związany z pracą wykonywaną w naszej firmie, zamierzamy sfinansować czesne oraz (...)
str. 11
3.
Dodatek mieszkaniowy dla nauczyciela a składki ZUS
Czy dodatek mieszkaniowy przysługujący nauczycielom za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym, jest wyłączony z oskładkowania? Nauczycielowi, posiadającemu (...)
str. 12
4.
Podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy
1) W firmie umowę zlecenia wykonuje osoba, która z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. W umowie wynagrodzenie jest określone (...)
str. 13
B.
ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
III.
Nabywanie prawa do świadczeń
1.
Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym
1) Pracownica przebywająca do końca sierpnia 2013 r. na urlopie wychowawczym przedłożyła zaświadczenie lekarskie na okres od 26 sierpnia do 20 września br. Niezdolność do (...)
str. 15
2.
Prawo do zasiłków dla pracownicy będącej w ciąży w razie zatrudnienia u dwóch pracodawców
1) Pracownica zatrudniona jednocześnie w firmie A (na cały etat) i w firmie B (na 1/2 etatu) od kilku tygodni przedkłada zwolnienia lekarskie z kodem (...)
str. 16
3.
Zasiłek opiekuńczy dla pracownicy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, którego ojciec jest rencistą
Nowo zatrudniona pracownica po kilku dniach pracy przedstawiła zaświadczenie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Czy ma prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli (...)
str. 17
4.
Niezdolność do pracy przedsiębiorcy spowodowana wypadkiem a prawo do zasiłku chorobowego
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży materiałów budowlanych. Z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Na początku września br. uległem wypadkowi komunikacyjnemu i (...)
str. 18
IV.
Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
1.
Ustalenie wysokości zasiłku chorobowego po zmianie wymiaru czasu pracy
Od ponad roku zatrudniamy na umowę o pracę studenta w wymiarze 1/2 etatu. Na okres dwóch pierwszych miesięcy wakacji (lipiec i sierpień) podwyższyliśmy mu wymiar (...)
str. 20
2.
Zmiana najniższej podstawy wymiaru zasiłku w trakcie pobierania świadczenia chorobowego
W dniu 27 sierpnia ubiegłego roku zatrudniliśmy absolwenta. Ponieważ był to pierwszy rok jego pracy, otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia. Od 27 sierpnia (...)
str. 21
3.
Wysokość zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy po rozwiązaniu umowy
Zleceniobiorca wykonywał umowę zlecenia zawartą na okres 3 miesięcy. Z tego tytułu podlegał ubezpieczeniom społecznym (w tym ubezpieczeniu chorobowemu). Podstawę wymiaru składek stanowiło wynagrodzenie określone (...)
str. 22
V.
Emerytury i renty
1.
Wypłata emerytur częściowych
Co to jest emerytura częściowa i kto będzie mógł przejść na taką emeryturę? Zasady uzyskania uprawnień do emerytury częściowej, ustalania jej wysokości oraz wypłaty określają (...)
str. 23
2.
Emerytura dla osoby pobierającej wcześniej świadczenie przedemerytalne
Od 2003 r. przebywam na świadczeniu przedemerytalnym. We wrześniu br. nabędę uprawnienia do emerytury. W jaki sposób obliczona zostanie podstawa wymiaru tego świadczenia? Osoba ubiegająca (...)
str. 24
C.
PRAWO PRACY
VI.
Nawiązywanie i rozwiązywanie stosunku pracy
1.
Czy zmiana stanowiska pracy wymaga wypowiedzenia zmieniającego?
1) Firma wprowadza nową strukturę organizacyjną, na podstawie której m.in. zmieniono nazwy kilku stanowisk pracy. Czy taka zmiana wymaga złożenia wypowiedzeń warunków pracy? Modyfikacja warunków (...)
str. 26
2.
Zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym
Pracodawca ogranicza zatrudnienie z przyczyn ekonomicznych. Wśród osób które zamierza zwolnić jest pracownik w wieku przedemerytalnym. Czy podlega on ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę, jeśli jego udokumentowany (...)
str. 27
3.
Przejście pracowników w trybie art. 231 K.p. a obowiązki dotychczasowego i nowego pracodawcy
1) Pracodawca zamierza zlikwidować indywidualną działalność gospodarczą, przekazując składniki majątku swojej małżonce, która wraz z tym majątkiem przejmie zatrudnionych pracowników. Jakie obowiązki ciążą na dotychczasowym i nowym (...)
str. 29
VII.
Rozliczanie czasu pracy
1.
Przerywany czas pracy w świetle nowych regulacji
Czy pracodawca zatrudniający 15 pracowników może wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Jeżeli wprowadzenie tej organizacji jest uzasadnione i nie wyklucza jej "wyjściowy" system czasu pracy odpowiedź (...)
str. 31
2.
Dopuszczalność stosowania przez pracodawcę sześciodniowego tygodnia roboczego
1) Jak zorganizować czas pracy pracowników zatrudnionych w systemie podstawowym w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym, jeżeli w jednym z miesięcy występuje konieczność codziennej pracy od poniedziałku (...)
str. 32
3.
Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym po wyroku TK
Jakie normy czasu pracy obowiązują pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym bądź znacznym po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 czerwca br.? Czy w celu skrócenia (...)
str. 34
VIII.
Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
1.
Potrącenie egzekwowanych należności alimentacyjnych z nagrody jubileuszowej
Czy i jak potrącać alimenty ściągane w drodze egzekucji z otrzymanej przez pracownika nagrody jubileuszowej? Czy wymienione świadczenie można uznać za nagrodę z zakładowego funduszu (...)
str. 35
2.
Obliczanie wynagrodzenia za urlop szkoleniowy
Pracownik podnosił kwalifikacje zawodowe na studiach magisterskich. W sierpniu br. korzystał z urlopu szkoleniowego. W jaki sposób należało obliczyć wynagrodzenie za ten urlop? Wynagrodzenie za urlop szkoleniowy oblicza (...)
str. 37
3.
Okresy pracy uprawniające pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej
Pracownik samorządowy przedstawił dokumenty, z których wynika, że był zgłoszony do ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca. Czy jest to okres zaliczalny do nagrody jubileuszowej? Okresów (...)
str. 39
4.
Czy pracodawca może zrezygnować z wypłacania diet z tytułu podróży służbowych pracownika?
Czy pracodawca zatrudniający pracowników do realizacji w terenie projektów dotowanych ze środków unijnych, które nie przewidują finansowania diet z tytułu podróży służbowych pracowników może zrezygnować z wypłacania tych (...)
str. 40
5.
Wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego
Zatrudniamy radców prawnych w dziale obsługi prawnej, którym wypłacamy dodatkowe wynagrodzenia z tytułu zastępstwa procesowego. Czy zasady wypłacania tych należności pracodawca powinien określić w regulaminie? (...)
str. 41
6.
Ekwiwalent za urlop pracownika oddelegowanego czasowo do pracy za granicę
Pracownik wykonywał przez pewien czas pracę w siedzibie firmy, następnie został oddelegowany do pracy we Francji. Po powrocie do kraju był na zwolnieniu lekarskim aż do (...)
str. 42
IX.
Rozstrzyganie wątpliwości dotyczących urlopów
1.
Obliczanie stażu urlopowego dla ustalenia wymiaru urlopu
Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony przedłożył świadectwo ukończenia liceum profilowanego o 3-letnim okresie nauczania. Wcześniej, bezpośrednio po ukończeniu gimnazjum, przez rok pobierał naukę w technikum. (...)
str. 43
2.
Udzielanie urlopu wypoczynkowego pracownikowi zatrudnionemu na część etatu
Od 1 lipca br. zatrudniamy pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, który świadczy pracę w jednym dniu tygodnia. Jak ustalić wymiar i jak udzielić urlopu wypoczynkowego temu pracownikowi? (...)
str. 45
3.
Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela placówki nieferyjnej
Zatrudniamy w placówce nieferyjnej (przedszkole) nauczyciela z 10-letnim stażem urlopowym na 1/22 etatu. Jak obliczyć wymiar przysługującego mu urlopu? Podstawowe zagadnienia związane z uprawnieniami urlopowymi nauczycieli reguluje ustawa (...)
str. 47
X.
Wyjaśnienia dotyczące wybranych zagadnień
1.
Cele i tryb wyłaniania przedstawicieli pracowników
Czy konieczność wyboru przedstawicieli pracowników występuje w każdym przedsiębiorstwie, a jeżeli tak, to jak przeprowadzić takie wybory? Problematyka wyłaniania przedstawicieli pracowników w zakładzie stała się znów aktualna po (...)
str. 49
2.
Wliczanie okresu przebywania na urlopie wychowawczym do zakładowego stażu pracy
W związku z likwidacją firmy rozwiązujemy umowy o pracę z pracownikami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Czy okresy tych urlopów należy uwzględnić w stażu zakładowym wpływającym na wysokość odpraw pieniężnych wypłacanych (...)
str. 50
3.
Wydajność pracownika a odpowiedzialność porządkowa
Firma handlowa w dziale sprzedaży zatrudnia kilku pracowników, którzy oprócz wynagrodzenia minimalnego otrzymują prowizję zależną od liczby zawartych umów. Jeden z pracowników tego działu ma (...)
str. 51
XI.
Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp
1.
Konsekwencje niedopełnienia przez pracownika obowiązku poddania się profilaktycznym badaniom lekarskim
Jak powinien postąpić pracodawca w sytuacji gdy pracownicy zwlekają z przeprowadzeniem badań okresowych? Czy możliwe jest zastosowanie kary porządkowej za niepoddanie się badaniu? Pracodawca nie (...)
str. 52
D.
VADEMECUM KADROWCA
XII.
Relacje z dyżurów telefonicznych
1.
Kod tytułu ubezpieczenia
1) Zleceniobiorca w okresie od 5 do 16 sierpnia br. wykonywał umowę zlecenia. Wynagrodzenie z tego tytułu uzyskał w dniu 20 sierpnia br. Czy w raporcie ZUS RZA sporządzonym (...)
str. 54
2.
Wypłata zasiłku chorobowego za każdy dzień choroby, także w razie pokrywania się dni zwolnienia
1) Otrzymaliśmy kolejne zwolnienie lekarskie pracownika. Wskazany w nim okres choroby rozpoczyna się jeszcze w trakcie niezdolności do pracy orzeczonej poprzednim zwolnieniem. W jaki sposób zapłacić zasiłek chorobowy (...)
str. 54
3.
Osiąganie przychodów z działalności przez przedsiębiorcę na zwolnieniu lekarskim a prawo do świadczenia
1) Prowadzę działalność gospodarczą, przy której współpracuje mój mąż. Ponadto zatrudniam kilku pracowników. W sierpniu br. chorowałam i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim otrzymując zasiłek z ZUS. Czy (...)
str. 55
4.
Wysokość zasiłku chorobowego po poronieniu ciąży
Pracownica przebywająca w szpitalu poroniła ciążę. W jakiej wysokości mamy wypłacić zasiłek chorobowy za szpital oraz po wyjściu ze szpitala? Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru (...)
str. 56
5.
Okresy wypowiedzenia umów o pracę
1) Czy dwutygodniowe wypowiedzenie dotyczy tylko umów na czas określony? Nie. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia obowiązuje w przypadku umowy o pracę: zawartej na czas nieokreślony, jeżeli pracownik jest (...)
str. 56
6.
Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym
1) W firmie liczącej 18 pracowników zatrudniamy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony murarza w wieku przedemerytalnym. Pracownik nie przeszedł pozytywnie kontrolnych badań profilaktycznych, jednak nie (...)
str. 57
7.
Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej
Pracownicy firmy są zatrudnieni w systemie zmianowym w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym i mają w danym miesiącu różną dla każdej ze zmian liczbę godzin do przepracowania (od 176 godz. do (...)
str. 58
8.
Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego, w tym po urlopie macierzyńskim
1) Od 20 maja 2013 r. zatrudniamy pracownika. Czy przysługuje mu urlop wypoczynkowy w wymiarze 1,66 dnia za każdy miesiąc pracy w sytuacji, gdy przedstawił następujące dokumenty: świadectwo (...)
str. 58
9.
Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla asesora komorniczego
Zarządzeniem prezesa sądu apelacyjnego został wyznaczony asesor komorniczy mający zastępować chorego komornika. Czy dla celów ubezpieczeniowych asesor podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na (...)
str. 59
10.
Ekwiwalent sędziowski a składki ZUS
Czy wypłacany przez jednostkę budżetową (ośrodek sportu) ekwiwalent sędziowski dla osób posiadających licencję sędziego przyznaną przez właściwy związek sportowy z tytułu prowadzenia i sędziowania zawodów sportowych podlega (...)
str. 60
11.
Udzielenie odpowiedzi na pismo pracownika
Nowo zatrudniony pracownik zwrócił się do pracodawcy z pismem, w którym domaga się naliczania dodatku stażowego. Żądanie jest pozbawione podstaw, gdyż firma takiego składnika wynagrodzenia nie wypłaca. (...)
str. 61
12.
Podstawa wymiaru składki zdrowotnej nieletnich przebywających w domu pomocy społecznej
Od jakiej podstawy wymiaru należy ustalać składkę na ubezpieczenie zdrowotne dzieci przebywających w ośrodku pomocy społecznej? Podstawę wymiaru składki zdrowotnej stanowi kwota 520 zł. Zgodnie z art. 86 ust. 8 (...)
str. 61
XIII.
Łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą na część etatu
Wprowadzony w 2009 r. dodatkowy urlop macierzyński już od początku istnienia w krajowym porządku prawnym można było łączyć z wykonywaniem pracy na część etatu u (...)
str. 61
1.
Warunki formalne udzielenia urlopu
W myśl art. 1821 § 5 K.p. pracownik może łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu (...)
str. 62
2.
Organizacja pracy w obniżonym wymiarze
Na pytanie, w jaki sposób organizować pracę w obniżonym wymiarze przepisy nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Regulacja zawarta w art. 1821 § 5 K.p. przewiduje jedynie "wykonywanie pracy u pracodawcy udzielającego urlopu (...)
str. 64
3.
Urlop wypoczynkowy i przerwy w pracy
Dodatkowy urlop macierzyński nie ogranicza prawa do urlopu wypoczynkowego pracownika. Za okres jego trwania urlop przysługuje w całości. Tym bardziej nie pozbawiają prawa do urlopu wypoczynkowego (...)
str. 65
4.
Zasiłek i wynagrodzenie
Za okres łączenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą w obniżonym wymiarze pracownik powinien otrzymać świadczenia pozostające do nich w proporcji. Przepisy regulują przy tym wprost (...)
str. 67
5.
Ubezpieczenia w trakcie łączenia dodatkowego urlopu z pracą
Pracownik, który łączy dodatkowy urlop macierzyński z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 § 5 K.p. podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obydwu tytułów. (...)
str. 67
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.