Czasopisma Księgowych on-line

Wydawnictwo Podatkowe
Wesołych Świąt !
piątek, 29 marca 2024 r.
Wesołych Świąt !
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 r., godz. 13:03 Ilość wizyt z ostatnich 30 dni: 58.935 Biuro Obsługi Klienta: tel. 95 720 85 40 Formularz kontaktowy » Pomoc techniczna »
2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US zeznań: CIT-8 i CIT-8AB za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US deklaracji: CIT-8E i CIT-8FR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: IFT-2R, CIT-RB i CIT-CSR za 2023 r. 2 kwietnia 2024 r. (wtorek) mija ostateczny termin złożenia do US informacji: CIT-8ST, CIT-N1, CIT-N2, PIT-N1 i PIT-N2 według stanu na 31 grudnia 2023 r. Uwaga: Do 2 kwietnia 2024 r. część płatników składek przekazuje do ZUS zgłoszenia o pracy "szczególnej" ZUS ZSWA za 2023 r. Do 31 marca 2024 r. należy sporządzić i podpisać sprawozdanie finansowe za 2023 r.
Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych
nr 26 (817) z dnia 10.09.2013
X
Uwaga ! Do pobrania i przeglądania publikacji wymagana jest jednorazowa instalacja czytnika (programu) eWYDANIE Gofin.
?
X
Uwaga ! Dostęp do mobilnych e-wydań prenumerowanych tytułów możliwy jest poprzez aplikację GOFIN NEWS.
Więcej o aplikacji GOFIN NEWS znajdziesz tutaj »
?
pokaż fragmenty artykułów
I.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ
1.
Wpływ różnic kursowych na wartość początkową środków trwałych - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów
W Biuletynie Informacyjnym nr 24 z 20 sierpnia br. pisaliśmy, iż dla celów bilansowych wartość początkową środka trwałego korygują różnice kursowe od zobowiązań (również niezapłaconych), (...)
str. 4
II.
INFORMACJE O NOWYCH PRZEPISACH
1.
Uchwalone zmiany w VAT wchodzą w życie
Senat na posiedzeniu w dniach 7-9 sierpnia przyjął bez poprawek, a Prezydent w dniu 29 sierpnia br. podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów (...)
str. 5
2.
Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a USA
6 sierpnia 2013 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 21 czerwca 2013 r. o ratyfikacji Konwencji między Polską a USA w sprawie unikania podwójnego opodatkowania (...)
str. 10
3.
Podpisano nową umowę o wymianie informacji podatkowych z Liberią
7 sierpnia 2013 r. podpisana została umowa o wymianie informacji w sprawach podatkowych między Polską a Republiką Liberii. W Polsce będzie ona miała zastosowanie do (...)
str. 11
III.
ZAGADNIENIA OPRACOWANE KOMPLEKSOWO
1.
Leasing zwrotny samochodu osobowego - podatki i ewidencja księgowa u leasingobiorcy
Prowadzę samodzielną działalność gospodarczą, a podatek dochodowy rozliczam na podstawie ksiąg rachunkowych. Zamierzam zakupić za granicą samochód osobowy za 20.000 euro, który następnie sprzedam firmie (...)
str. 11
1.1.
Podatek dochodowy od osób fizycznych - przychody i koszty
Na gruncie przepisów o podatku dochodowym, skutki zawarcia umowy sprzedaży i umowy leasingu, które składają się na transakcję leasingu zwrotnego, należy rozpatrywać odrębnie. Sprzedaż samochodu firmie leasingowej (...)
str. 12
1.2.
Leasing zwrotny samochodu - skutki w VAT
Zakup samochodu, w tym jego nabycie wewnątrzwspólnotowe z UE, w celach dalszej odprzedaży w ramach leasingu zwrotnego, nie uprawnia nabywcy tego samochodu (przyszłego leasingobiorcy) do (...)
str. 14
1.3.
Ujęcie w księgach rachunkowych leasingu zwrotnego (bilansowo finansowego)
W księgach rachunkowych operacja leasingu zwrotnego (bilansowo - finansowego) może być zaksięgowana na zasadach ogólnych, ale jednostka może też zastosować rozwiązanie zawarte w Krajowym Standardzie (...)
str. 15
2.
Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej - uregulowania prawne, rozliczenie podatkowe
Jeden ze wspólników dwuosobowej spółki cywilnej zamierza się z niej wycofać. Jednocześnie, by zapobiec rozwiązaniu spółki, w miejsce odchodzącego wspólnika wejdzie nowa osoba. Jakie obowiązki (...)
str. 16
2.1.
Wystąpienie dotychczasowego wspólnika i przyjęcie nowego
Jak już wskazaliśmy, z uwagi na powyższe, konieczne byłoby przyjęcie najpierw nowego wspólnika do spółki (w tym momencie spółka stawałaby się trzyosobowa), zaś następnie wspólnik (...)
str. 18
2.2.
Skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki
Skutki podatkowe zależą od tego, co i jakim tytułem zostanie przekazane wspólnikowi występującemu ze spółki. W przypadku, gdy wspólnik dostanie od spółki pieniądze, to wówczas (...)
str. 19
2.3.
Skutki w VAT
Z przekazaniem przez spółkę majątku rzeczowego występującemu wspólnikowi wiązać się mogą skutki na gruncie podatku od towarów i usług. W myśl art. 5 ust. 1 (...)
str. 20
IV.
PODATEK VAT
1.
Import towarów używanych i ich sprzedaż w systemie marży - interpretacja indywidualna Ministra Finansów
Sprzedaż towarów używanych może być opodatkowana na zasadach ogólnych albo w systemie marży. Szczegółowe regulacje dotyczące tego drugiego sposobu opodatkowania zawiera art. 120 ustawy o (...)
str. 22
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Badania profilaktyczne pracowników - zakres zwolnienia z VAT
Jesteśmy spółką medyczną zajmującą się badaniami profilaktycznymi dla pracowników. W ramach świadczonych usług wykonujemy również badania psychologiczne (m.in. dla kierowców, przedstawicieli handlowych, operatorów sprzętu ciężkiego, (...)
str. 23
2.2.
Kiedy można uznać, że nastąpiła sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?
Spółka zamierza sprzedać "zorganizowane przedsiębiorstwo" rozumiane jako całość posiadanego majątku trwałego, tj. budynki produkcyjne, działkę będącą w użytkowaniu wieczystym, zapasy materiałów i wyrobów, większość załogi (...)
str. 24
2.3.
Brak na fakturze informacji o podstawie prawnej zwolnienia z VAT
Świadczymy usługi zwolnione z VAT. Przez pomyłkę na fakturach nie podawaliśmy podstawy prawnej zwolnienia. Czy w celu naprawienia tego błędu można wystawić dla poszczególnych klientów (...)
str. 27
2.4.
Zapłata na mocy wyroku sądu za usługi budowlane a obowiązek podatkowy w VAT
W 2003 r. wykonywałem roboty budowlane na rzecz prywatnego inwestora. Częściowo roboty te zostały zafakturowane i rozliczone w 2003 r. Jednakże co do części robót (...)
str. 29
2.5.
Naprawa szkody we własnym zakresie i obciążenie jej kosztami sprawcy
Firma zajmująca się budową linii energetycznej uszkodziła linię wodociągową. Poszkodowany we własnym zakresie usunął awarię, a kosztami obciążył wykonawcę usługi. Jaki dokument winien być sporządzony (...)
str. 30
V.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB PRAWNYCH
1.
Posiłek z kontrahentem w restauracji nie zawsze jest reprezentacją - wyrok NSA
Jeżeli pomiędzy poczęstunkiem (kawa, herbata czy obiad) serwowanym zarówno na terenie firmy, jak i poza nią (np. w restauracji) a osiągniętym przychodem zachodzi związek przyczynowy, (...)
str. 31
2.
Ujemne różnice kursowe powstałe na kwocie podatku od wartości dodanej nie stanowią kosztów podatkowych - wyrok NSA
Ujemne różnice kursowe, powstałe na kwocie podatku od wartości dodanej (należnego do zapłaty na rzecz właściwego organu podatkowego w krajach UE) nie stanowią kosztów uzyskania (...)
str. 33
3.
Z wyjaśnień organów podatkowych
3.1.
Odsetki i prowizje od kredytu zaciągniętego przez dewelopera na budowę mieszkań to tzw. koszty bezpośrednie
Prowizje i odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie przedsięwzięcia deweloperskiego będą stanowiły dla dewelopera koszt bezpośrednio związany z przychodami uzyskanymi ze sprzedaży lokali mieszkalnych. (interpretacja (...)
str. 34
3.2.
Wydanie weksla własnego należy uznać za uregulowanie należności na potrzeby przepisów o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym
Wydanie weksla własnego kontrahentowi w celu uregulowania faktury za zakup towarów, skutkujące wygaśnięciem zobowiązania z tytułu zakupu towaru w stosunku do sprzedającego, stanowi uregulowanie należności w rozumieniu przepisu art. 15b (...)
str. 35
4.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
4.1.
Dokumentacja cen transferowych w przypadku posiadania zagranicznego zakładu
Spółka z o.o., mająca siedzibę na terytorium Polski, posiada w Niemczech oddział będący tzw. "zakładem" w rozumieniu polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Za pośrednictwem tego oddziału sprzedawane są (...)
str. 36
4.2.
Partycypacja w kosztach budowy przyłącza kanalizacyjnego
Spółka, będąca Zakładem Wodociągów i Kanalizacji, zawarła z właścicielami istniejących nieruchomości umowę/porozumienie, że będzie dofinansowywać koszt wykonania inwestycji w zakresie budowy przyłącza kanalizacyjnego. Spółka poniesie (...)
str. 38
4.3.
Zasady rozliczania ulgi inwestycyjnej
W 1998 r. wybudowano środek trwały (komorę chłodniczą) i skorzystano z ulgi inwestycyjnej z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych. Odliczono od podstawy opodatkowania 15% wartości początkowej (...)
str. 39
VI.
PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH
1.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do NSA w sprawie ustalania przychodu ze sprzedaży nieruchomości niewprowadzonej do ewidencji środków trwałych
W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOF, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na (...)
str. 41
2.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
2.1.
Nisko oprocentowana pożyczka udzielona przez pracodawcę a przychód pracownika
Zgodnie z zarządzeniem wewnętrznym, pracodawca będzie udzielał pracownikom pracującym w terenie pożyczki na zakup samochodu. W myśl tego zarządzenia, pożyczka przysługuje pracownikom, którzy pracują w (...)
str. 42
2.2.
Podatkowe skutki likwidacji spółki jawnej
Jesteśmy spółką jawną, która prowadzi od wielu lat działalność gospodarczą (dwóch wspólników z udziałami po 50%). Podatek dochodowy rozliczamy na zasadach ogólnych - na podstawie ksiąg (...)
str. 44
2.3.
Ustalenie przychodu z tzw. najmu prywatnego
Zawarłem długoterminową umowę najmu (jako wynajmujący). Zgodnie z postanowieniami tej umowy, czynsz w początkowym okresie trwania najmu został obniżony - w zamian za nakłady poniesione przez najemcę na (...)
str. 46
2.4.
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej
Spółka jawna składa się z dwóch wspólników (z udziałami po 50%) i prowadzi produkcję oraz sprzedaż mięsa i wędlin. Jednocześnie każdy ze wspólników posiada gospodarstwo rolne, w ramach którego zajmuje (...)
str. 47
VII.
ŚRODKI TRWAŁE
1.
Likwidację stanowi również samo wykreślenie środka trwałego z ewidencji - wyrok NSA
Koszty likwidacji zaniechanych inwestycji są potrącane w dacie zbycia lub likwidacji inwestycji, co następuje wskutek decyzji o trwałym wykreśleniu (usunięciu) środka trwałego w budowie z (...)
str. 49
2.
Wartość początkowa oraz amortyzacja środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa otrzymanego aportem - interpretacja indywidualna
Wartość początkową środków trwałych otrzymanych aportem w postaci przedsiębiorstwa (lub jego zorganizowanej części) należy ustalić według wartości początkowej, w jakiej były one ujęte w ewidencji (...)
str. 51
3.
Jak ująć w księgach telefon otrzymany w prezencie od operatora komórkowego?
Nasza spółka z o.o. otrzymała dodatkowy telefon w prezencie od naszego operatora (jego cena jest nam znana). W jaki sposób powinniśmy zaksięgować ten przychód? Czy (...)
str. 52
4.
Przekazanie środka trwałego w rozliczeniu inwestycji
Spółka o.o. podpisała umowę z firmą X na modernizację kotłowni. W umowie zawarto klauzulę, iż odzyskane kotły zostaną przekazane firmie X w rozliczeniu z wartością (...)
str. 54
5.
Zakup nieruchomości i prawa wieczystego użytkowania gruntu
Jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości, w skład której wchodzi 1/2 budynku biurowego i 1/2 gruntu w użytkowaniu wieczystym. Drugi współwłaściciel zamierza nam odsprzedać swoją część i wtedy (...)
str. 56
VIII.
UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I ZDROWOTNE
1.
Składki ZUS za zatrudnionego młodocianego pracownika
Tematyka związana z zatrudnieniem młodocianego zawarta jest w Dziale Dziewiątym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr (...)
str. 57
2.
Ubezpieczenie zleceniobiorcy (studenta) - obywatela Niemiec
W przyszłym miesiącu zatrudnię na podstawie umowy zlecenia 21-letnią studentkę II roku studiów zaocznych. Osoba ta jest obywatelką Niemiec. Z powodu podjętej nauki w Polsce (...)
str. 60
3.
Ustalanie okresu zasiłkowego po zakwestionowaniu zwolnienia przez lekarza orzecznika ZUS
Pracownik został wezwany na badanie do lekarza orzecznika ZUS. W wyniku badania został uznany za zdolnego do pracy i od następnego dnia przystąpił do pracy. (...)
str. 60
4.
Prawo do zasiłku chorobowego w razie skrócenia okresu wypowiedzenia
Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę, skracając 3-miesięczny okres wypowiedzenia do miesiąca. W ostatnim dniu zatrudnienia pracownik zachorował i dostarczył zwolnienie lekarskie na 15 dni. (...)
str. 62
IX.
PRAWO PRACY
1.
Odpracowanie wyjść prywatnych i tworzenie rozkładów po nowelizacji Kodeksu pracy
1) Zamierzamy wprowadzić roczny okres rozliczeniowy dla pracowników produkcji, na podstawie porozumienia z przedstawicielami pracowników. Czy rozkłady czasu pracy dla tej grupy zatrudnionych również będą musiały (...)
str. 63
2.
Dofinansowanie zakupu podręczników dla dzieci pracownika ze środków ZFŚS
Pracownik wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie zakupu podręczników dla dzieci ze środków ZFŚS. Czy możemy przyznać mu takie dofinansowanie w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? (...)
str. 64
3.
Zasiłek chorobowy wypłacony zamiast wynagrodzenia chorobowego - co ma zrobić pracodawca?
W roku ubiegłym wypłaciłam wynagrodzenie chorobowe pracownikowi, który ukończył 50 lat tylko za 14 dni choroby, a za następne 10 dni zasiłek chorobowy. Aktualnie zakwestionowała mi to (...)
str. 65
4.
Czy nietrzeźwego pracownika można pozbawić dniówki i ukarać karą pieniężną?
Pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, w związku z czym nie dopuściliśmy go do świadczenia pracy. Czy możemy nałożyć na niego karę pieniężną, (...)
str. 66
5.
Wyrównanie dodatku po uzupełnieniu dokumentacji stażowej
Jesteśmy jednostką samorządową. Jeden z naszych pracowników, który jest uprawniony do dodatku stażowego, dostarczył nam świadectwo pracy, z którego wynika, że jego ogólny staż pracy (...)
str. 67
X.
RACHUNKOWOŚĆ
1.
Ewidencja księgowa ulgi na złe długi wynikającej z przepisów o VAT
Czy ewidencja księgowa ulgi na złe długi powinna przebiegać w ujęciu wynikowym na kontach pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, czy też wyłącznie na kontach rozrachunkowych? Czy na (...)
str. 68
2.
Zmiana zasad (polityki) rachunkowości
Czy politykę rachunkowości można zmienić w trakcie trwania roku obrachunkowego? Jaki zakres zmian można uznać za dopuszczalny? Dokonywanie zmian zasad (polityki) rachunkowości przez jednostkę we własnym (...)
str. 71
3.
Odpowiedzi na pytania Czytelników
3.1.
Kiedy podmioty można uznać za powiązane?
Mąż jest udziałowcem i prezesem w spółce z o.o. X, zaś jego żona prowadzi działalność jako osoba fizyczna we własnym imieniu i na własne ryzyko - firma A. Obie (...)
str. 73
3.2.
Skutki zdarzenia po dniu bilansowym
Jesteśmy spółką z o.o. posiadającą wielu kontrahentów. W styczniu 2013 r. w stosunku do jednego z nich ogłoszono upadłość z możliwością zawarcia układu. W związku z tym mamy wątpliwości: 1) Czy ogłoszenie takiej (...)
str. 74
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.